Black Metal Albums

Για τους Saturnalia Temple μπορεις να το πεις για τα πιο πειραματικα σημεια του δισκου. Serpent Noir δεν εχω ακουσει καν, καποια στιγμη…

Ολμαητι, ολα, οταν λεμε ολα τα μουσικα ειδη και υποειδη ειχαν μουσικα χαρακτηριστικα που το δικαιολογουσαν. Οχι επειδη καποιοι την ειδαν καλτοπουλοι κι ειπαν να λανσαρουν τον εαυτο τους με καπως διαφορετικο τροπο μπας και πουλησουν κανα δισκο παραπανω.

Από πού προέκυψε ότι ο όρος occult μπροστά από ένα μουσικό παρακλάδι, δεν αποκτά την έννοια μουσικού ποιοτικού χαρακτηριστικού?

Ο αποκρυφισμός είναι μια ένα σύνολο ιδεών, θεωριών και πρακτικής. Εάν αυτά με κάποιον τρόπο κατορθώσει κάποιος να τα εντάξει στο πλαίσιο μιας αλληλουχίας νοτών, συνδυασμένων με λέξεις και (ενίοτε) εικόνες, τότε αυτόματα γεννάται ένας νέος μουσικός ποιοτικός χαρακτηρισμός.

Από κει και πέρα έγκειται στον ακροατή-δέκτη το άν έχει την γνώσεις/ικανότητα να αντιληφθεί την ύπαρξη (ή μη-ύπαρξη) των στοιχείων αυτών στη μουσική που ακούει.

Εκτός αν θέλουμε να καταλήξουμε στο “όλα ροκενρόλ είναι ρε μουνιά” και κόψουμε οποιαδήποτε συζήτηση προσπαθεί να βάλει κάποια παραπάνω παράμετρο πάνω στο τι ακούμε, γιατί το ακούμε, τι μας ελκύει σε αυτό και τι κατανοούμε απ’ αυτό.

Τι να σου πω, αν εσυ το ακους αυτο το πραγμα στη μουσικη των Devils Blood θα σου ελεγα να ψαξεις περισσοτερο τα 70ς. Οπως και θα περιμενω τη πρωτη χεβυμεταλ μπαντα που θα επιχειρησει να το παιξει συνεχιστης των MF, οι Witchgrave φερ ειπειν φερουν ολα τα χαρακτηριστικα για κατι τετοιο. Θα επρεπε να το παιξουν φερστ γουεηβ μπλακμεταλς, κριμα που δεν.

Σε ευχαριστώ για την προτροπή, αλλά θα προτιμήσω να ακολουθήσω τις υποδείξεις κάποιου που να έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται αφενός τι του λέω και αφετέρου το ίδιο το θέμα που πραγματεύεται η όποια συζήτηση.

Εσύ συνέχισε να γράφεις για τους MERCYFUL FATE παρότι δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ. :slight_smile:

προφανώς μυρίστηκε τα ΦΛΟΥΡΙΑ και προσάρμωσε το λάηφΣτάηλ του στο αντικείμενο που θα του φέρει ΤΑΛΑΡΑ :!:

ωστόσο, this thread is now about swastika on his wall. αποκρυφιστής ινδουιστής ή ΦΑΣΙΣΤΑΣ :?: Σίγουρα εβραίος :!:

Αφού όλα είναι για το μαρκετινγκ γιατί να αποκλείσει τα φασιστάκια από το αγοραστικό του κοινό;
Είναι τυχαίο, νομίζετε, που οι Goat έχουν κομμάτι Golden Dawn; Ξέρουν τι κάνουν οι άνθρωποι :!:

Δεν [I]προέκυψε[/I] από πουθενά.
Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία των ακροατών που περιέγραψα - προσεγγίζω τη μουσική μου κατ’αρχάς μουσικά - το “occult” με αυστηρά μουσικούς όρους θα μπορούσε να είναι χρήση 4ων διαστημάτων, ας πούμε, ή συγκεκριμένων κλιμάκων ή επαναλήψεων.

Οι λοιποί ποιοτικοί χαρακτηρισμοί που αφορούν χαρακτηριστικά όπως ιδεολογία, θεματολογία στίχων, concept, image, προώθηση κλπ, όταν μεταφράζονται σε “ταμπέλες”, βοηθούν στην κατηγοριοποίηση, δίνουν ένα στίγμα στον ακροατή.
Δίνουν επίσης και μία γεύση, και αυτό είναι πολύ σημαντικό και δεν το παραγνωρίζω καθόλου. Όταν το concept μίας μπάντας συμπίπτει με τα ενδιαφέροντα/ τις μελέτες/ τις ενασχολήσεις του ακροατή, τότε μιλάμε απλά για συνολικό ακουστικό οργασμό.
Αλλά προσωπικά δεν με βοηθάει να κατηγοριοποιώ συγκροτήματα βάσει αυτών των χαρακτηριστικών.

Έτσι ακούω εγώ μουσική. Ε. [I]Εγω.[/I] Αυτό είναι μία προσωπική άποψη.
Την εκφέρω επειδή λέγονται γενικά πολλές εδώ μέσα.

με γεια τους μανιταρους ανγμαρ, σε ολη την ιστορια των φορουμς και των ποστς δεν εχω ξαναματαδει ανθρωπο να γραφει απεναντι σε τοιχο και να του απανταει.

κι ενω καποιοι περιμενουν τους κκοαγκουλες να παιξουν αυτα που παιξαν οι μανες στους δυο τελευταιους δισκος πλας το υπεροχο ιπι [view], Cernunnus και Sargatanas(πρωην βοκαλιστ της μπαντας μεχρι το Under ein Blodraud Maane) εφτιαξαν τους Manii, με το φανταστικο εξωφυλλο που φερνει σε αλιεν και το φανταστικο [I]video[/I] αλλα ως εκει. μια καλη επιφανειακα κατευθυνση ηχου που φλερταρει με αυτα που παιζουν οι sun of the blind και θα μπορουσε να ηταν καλυτερη αν σταματησουν ολοι αυτοι οι μαλακες να βαζουν ντραμ μασιν στη μουσικη οσο κι αν ταιριαζει με τα πιο ηλεκτρισμενα πραματα. ενα βημα πισω κατ’εμε καθως υστερει σε αυτα που περιμενα ν΄ ακουσω απ’ τον Cernunnus σε συνθετικο τομεα, σε καποιους ομως μπορει να πει πολλα.

To άκουσα το από πάνω. Αρκετά ενδιαφέρον άκουσμα αλλά αρκετά βαλτωμένο με την εννοια ότι ακολουθεί από την αρχή μέχρι το τέλς ένα συγκεκριμένο μοτίβο, που στο τέλος καταντά βαρετό. Λίγες οι στιγμές που προσπαθεί να ξεφύγει από τη συνθετική μετριότητα αλλά δεεεεν…

Έρχεται…

[SPOILER]
[B]SLAGMAUR “Thill Smitts Terror”[/B]

http://soundcloud.com/slagmaur/slagmaur-the-drummer-of
[/SPOILER]

Νορβηγία, μεγάλη μητέρα όλων των δεινών μας…

Ποιος ψήνει Πράγα τον Ιούλιο?

[SPOILER]

[B]PRAGUE DEATH MASS VOL. II[/B]

DATE:
Friday 12th and Saturday 13th July 2013

VENUE:
FUTURUM MUSIC BAR / PRAGUE / CZECH REPUBLIC www.futurum.musicbar.cz

BANDS:
HADES (Norway)
NEGATIVE PLANE (USA)
ONE TAIL, ONE HEAD (Norway)
VEMOD (Norway)
MGŁA (Poland)
HETROERTZEN (Sweden/Chile)
SVARTIDAUDI (Iceland)
ACHERONTAS (Greece)
KADOTUS (Finland)
AZAZEL (Finland)
SORTILEGIA (Canada)
CULT OF FIRE (Czech)
OBSCURE BURIAL (Finland)
KRINGA (Austria)

http://www.facebook.com/events/163156627166811/

[/SPOILER]

Ειμαι μεταξυ αυτουνου και του Hells Pleasure. Το δευτερο εχει καλυτερο line up, αλλα αυτο εχει Hades. Και νομιζω πως παιζουν μονο απ’ τα πρωτα.

Το δεύτερο, το δεύτερο :!:

Σε πειράζω ε. Αν και ντάξει MGLA & NP και λες για HADES…

Με τα ηδη ανακοινωμενα του HP δεν το λες και χειροτερο. Αλλα πιστευω πως ειναι θεμα χρονου μεχρι να φερει καποιος Mgla ή Negative Plane στην Ελλαδα. Δυσκολα θα ταξιδευα γι’ αυτους τους δυο αν δεν ειχε κατι αλλο δυνατο να με ψησει.

Μέχρι το καλοκαίρι πάντως MGLA σίγουρα δε θα δούμε, ενώ για NP αμφιβάλλω πολύ ότι υπάρχει περίπτωση να παίξουν εδώ.

Κατά τ’ άλλα, χαίρω πολύ, προφανώς το Hell’s Pleasure είναι ανώτερο φεστιβάλ γενικότερα.
Απλά πας κάπου στο πουθενά της Γερμανίας μόνο γι αυτό.

Ε, σιγα. Εγω πιστευω πως κοσμος θα πηγαινε ανετα να δει Negative Plane γιατι πιανουν και απο avant-garde μερια. Το μονο προβλημα ειναι πως ειναι Αμερικανοι, μονο εκει βλεπω δυσκολια στο να τους φερει κανεις.

Εγώ πιστεύω ότι οι HADES θα μάζευαν σημαντικά περισσότερο κόσμο από τους ΝΡ πάντως.

Ε,ψιτ αγορια και κοριτσια [SPOILER]το νεο Darkthrone ειναι στους Ρωσσους!!![/SPOILER]