Black Metal Albums

Συμφωνώ κι εγώ με τη γενικότερη λογική ότι είναι ξεχωριστή μπάντα, σε ελαφρώς διαφορετικό μουσικό προσανατολισμό. Γι’ αυτό που κάνουν είναι πολύ καλοί θεωρώ. Για Antaeus δε μπορώ να πάρω ξεκάθαρη θέση ακόμα :stuck_out_tongue:

Το “ΙΙΙ” είναι μνημείο σκατοψυχίας και αποδοχής της εσωτερικής ασχήμιας.
Λίγα άλμπουμ κατορθώνουν να δικαιολογήσουν τον όρο BLACK metal τόσο καλά όσο αυτό.

Σε άλλα νέα, στον δρόμο της επανέκδοσης σε CD βαδίζουν τα “To Cavirs”, “Epoptia” & “Arai” από την Kill Yourself Prods.

Ε ενταξει μη τα παραλεμε.

Καμία σχέση μεταξύ τους, οι KTHRSS την έχουνε δει θρησκευτικά εδώ και αρκετά χρόνια.

Δηλαδη οταν εσυ ακους Katharsis με τι τους παρομοιαζεις; Εμενα μου ερχεται μια συμπαγης μαυριλα που μοιαζει περισσοτερο με μια ορδη απο κατσαριδες.

Ε, καλή όρεξη τότε :!:

https://soundcloud.com/deathknellprod/arch_daeva-clear-vision-death

Από το επερχόμενο ΕΡ των Arch Daeva. 4 κομμάτια από το προηγούμενο demo τους + 2 νέα με δραστικές αλλαγές στα drums τα οποία πλέον έχει αναλάβει (και εδώ) o Maelstrom (Ravencult, Nadiwrath).

Ναι ε ? Εχω ακουσει μονο τα δυο πρωτα.Το τριτο δεν ξερω γιατι μου ξεφυγε.

Μπανταρα παντως και δεν ξερω γιατι να τους συγκρινουμε με Antaeus.
Τετοιες μπαντες καθε 10 χρονια.

Αρκετά διαφορετικό από τα προηγούμενα 2, το “ΙΙΙ”.

Το ντεμπούτο μου χε φανεί απλά καλό, το “Ashes…” βελτιωμένο, αλλά σ’ αυτό αφενός ο BST αποδομεί τη λογική του riff στις κιθάρες χτίζοντας παχιά στρώματα αρνητικότητας και ο MkM σιγοντάρει προκαλώντας να φτύσουμε τον εαυτό μας.

Απίστευτα κλειστοφοβικός δίσκος, τον ακούει κανείς και αυτόματα νιώθει πραγματικά μόνος.
Όπως είχα γράψει και τότε θα μου φαινόταν απόλυτα φυσιολογικό να μου πει κάποιος “στο τρίτο κομμάτι το έκλεισα”.

Για το νέο άλμπουμ τους έχω μια κακή διαίσθηση χωρίς να ξέρω από που πηγάζει.

Καλά η σύγκριση με ANTAEUS παντελώς άκυρη, όπως συνήθως είναι και οι περισσότερες συγκρίσεις που εστιάζουν στο ποιος έχει συμμετασχει σε ποια μπάντα.

2013-Paysage d’Hiver-Das Tor

Πολύ ενδιαφέρον το κείμενό σου για τον Black twilight circle…μπράβο.Έχω βρεί κάποιες μπάντες που με ιντριγκάρουν μουσικά.Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ανακαλύπτεις καινούριες μπάντες που προσθέτουν αυτό το κάτι διαφορετικό στην μουσική.

Να αγορασετε το Axeman τοτε, τσαμπα το δινω :!: Το χω φαει σφολι τοσο καιρο :!:

χαχαχα το περίμενα το ξέσπασμα…

Το περιμενες το περιμενες, αλλα δεν αγοραζεις :!: Κι ημουν βεβαιος πως θα μου εφευγε σα ζεστο κουλουρι.

Για αυτό παίζει πολύ hype μέχρι και στο sputnikmusic το έχουν στα Best New music

Δε ξέρω τι είναι το sputnikmusic. Αλλά βάση της μουσικής και του ύφους των Paysage D’Hiver και που είναι εκεί δε θα το ακούσει κάποιος άσχετος ολόκληρο αλλά και κουράγιο να έχει δεύτερη φορά δεν παίζει να το βάλει… συνεπώς Hype αδύνατο :slight_smile:

Χρησιμοποίησα λάθος λέξη, οχι hype με την έννοια οτι παίρνουν αναγνώριση που δεν αξίζουν, ποιο σωστά θα έλεγα οτι “διαβάζω καλά λόγια για το συγκρότημα”.

Ναι το κατάλαβα. Πιστεύω πως οι Darkspace, μιας και είναι μπάντα του Tobias Möckl και σίγουρα έχουν μια άλφα αναγνωσιμότητα δίνουν αβάντα να πει κάποιος καλά λόγια για Paysage d’Hiver. Από την άλλη σκέπτομαι ότι στα site τύπου sputnikmusic θα γράφουν και τίποτε σωστοί τύποι?

Γενικά και οι δυο μπάντες είναι δύσκολο ν’ αποκτήσουν Hype. Είναι τόσο μονόχνοτες και επαναληπτικές σ? επίπεδο λαγνείας που κατ’ εμέ τουλάχιστον δεν ενδείκνυται ούτε να χρησιμοποιηθούν για κάποιο σκοπό.

ή απλα η αντιεμπορικοτητα και το μπλακμεταλ πουλανε και ηταν θεμα χρονου οι Paysage D’Hiver να αποκτησουν hype λογω των Darkspace. Το νεο καλτ ειναι η κασσετα, μη το ξεχναμε.

Και να θέλαμε να το ξεχάσουμε, δε μας αφήνεις! :smiley: