Κουβεντα για το Black Metal topic

Για ποιό λόγο αυτό?

Για να μαθαίνουν και οι άσχετοι με το ιδιώμα :slight_smile: (Από περιέργεια κι όχι από προσπάθεια να μπω στους κύκλους σας :p)

Ε κοιτα, η λογική εκεί σε οδηγεί. Δηλαδή αν κάνεις μια απόπειρα να πάρεις αυτά που λέει το μέσο μπλακμεταλ συγκρότημα στα σοβαρά και όχι να τα θεωρήσεις ένα μάτσο μαλακίες, και αφού γενικά ο σωστός μπλακμεταλάς δεν αγαπάει τον κόσμο και είναι μόνος του και δεν συμπαθεί κανεναν και ενδιαφέρεται μόνο για εσωτερικές αναζητήσεις και εξύψωση του είναι, μια ομαδική και αρκετά μαζοποιημένη διαδικασία όπως αυτή της συναυλίας δεν έχει θέση στην κοσμοθεωρία του μπλακμεταλ. Ασε που δεν πρεπει να κουνιέσαι κιολας σε μπλακμεταλ λαιβ οπότε θα πιάνεσαι τόση ώρα όρθιος. Βέβαια επειδή πρέπει να βγάλουμε και κάνα φράγκο, να πουλήσουμε μέρτσανταιζ και να πιουμε και καμια μπύρα ρε αδερφέ με τους υπόλοιπους μισάνθρωπους της γειτονιάς μας, κάνουμε μερικές παραχωρήσεις.

Τα Devils Horns παντού μου τη σπάνε, δε θα μου τη σπάγαν μόνο στο Black. Όσο θα μου την έσπαγε στους DHG τόσο θα μου την έσπαγαν στους Cynic τόσο θα μου την έσπαγαν και σε πολλούς άλλους από πολλούς και διάφορους χώρους αλλά αυτό έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του κοινού και τη σοβαρότητα του καλλιτέχνη. Σε κάθε είδος υπάρχει και ένα επίπεδο σοβαρότητας, δεν είναι τώρα οι Immortal το ίδιο σοβαροί με τους DHG για να περιμένω και τις ίδιες αντιδράσεις από το κοινό. Από εκεί και πέρα όμως το γεγονός ότι κάποιος είναι σοβαρός στις συναυλίες ή στη γενική συμπεριφορά του απέναντι στη μουσική δε πα να πει ότι είναι μισάνθρωπος. Για την ακρίβεια η περισσότεροι που την έχουν δει έτσι μου φαίνονται και οι μεγαλύτεροι καραγκιόζηδες στην όλη φάση. Σκάω τώρα στο Bowel και πετυχαίνω τα 15χρονα με τις μαυρες καμπαρντίνες λες και ήρθαν από τα καρπάθια, το επόμενο βήμα θα είναι να πάνε στο Uri Geller. Τέτοιες καταστάσεις εμένα μου φαίνονται περισσότερο σαν αυτό που θέλουν να βλέπουν οι απέξω από το χώρο για να κράζουν. Άτομα φοβικά, γραφικά και καρικατουρίστικα κολλημένα σε ένα σωρό αναχρονιστικά κλισέ στον μικρόκοσμό τους χωρίς καμιά επαφή τι γίνεται έξω από τη μικρή τους φούσκα.

Τέλοσπάντων για να το κλείσω μόνο θα συμπληρώσω ότι μπορεί να ακούς απόλλα αλλά έτσι όπως τα εξέφρασες φάνηκε ότι τα έχεις καταλάβει εντελώς μονόπλευρα και αυτό που λες για τους 14άρηδες μπορεί να ισχύει αλλά δεν είμαστε τόσο πλέον και για την ακρίβεια όταν ήμουν 14άρης κάποια πράγματα τα έβλεπα και λίγο πιο σοβαρά αφού το καραγκιοζιλίκι δεν το είχα απενοχοποιήσει και του έδινα μια πιο σοβαρή διάσταση για να το δεχτώ.

Edit: Ψοφάω με το αποπάνω

thanx, το’ πιασα το νόημα

Φίλος σορρυ, αλλά επειδή δεν τους βάφτισε ποτέ κάποιος ιντελλιτζεντ μπλακμεταλ δεν τους κάνει ασόβαρους. Ας ήμεθα ρεαλιστές, οι DHG πάντα έκανα περισσότερο χαβαλέ. Μουσικά μιλώντας ε. Γιατί αν προσπαθήσουμε να εξετάσουμε τα επίπεδα σοβαρότητας ατόμων σε οποιοδήποτε μουσικό είδος έχει χαθεί το παιχνίδι (απλα στο μπλακμεταλς είμαστε λίγο πιο μπροστά)

Νταρθ συμφωνώ πλήρως με το ποστ σου…
Επίσης δεν εννοούσα ότι εσύ σκέφτεσαι σαν 14χρονο αλλά ότι τα 14χρονα σκέφτονται έτσι όπως με εμφάνισες ότι σκέφτομαι…
cirkus αναρωτιέμαι αν με δουλεύεις πλήρως…

Νταξ μην κολλάς και συ εκεί, παράδειγμα ανέφερα, βάλε Arcturus στη θέση τους άμα βολεύει περισσότερο για να γίνει το Point, κατά τα άλλα σύμφωνος.

Ναι ρε παιδί μου, δε με πρόσβαλλες αλλά κάποια πράγματα τα υπεραπλούστευσες σε μεγάλο βαθμό που φαίνεται σα να τα λέει 14χρονος.

Μπορεί να μην μιλώ εντελώς σοβαρά, αλλά όχι δεν σε δουλεύω. Αν πάρει στα σοβαρά κάποιος το μπλακμεταλ ως στάση ζωής, αυτή είναι η λογική κατάληξη. Μπορεί να διαφωνώ ολοκληρωτικά με το αρχικό σου ποστ, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι η έννοια του blackmetal live είναι οξύμωρο σχήμα. Από την άλλη βέβαια θεωρώ ότι το 95% των μπλακμεταλ μουσικών είναι ένα μάτσο καθυστερημένοι οπότε μπορείς να αγνοήσεις και την άποψή μου. Τουλάχιστον μας προσφέρουν δυο φορές απόλαυση, μια με με τη μουσική τους και μια που δεν μας μένει άντερο σε τυχαίες συνεντεύξεις τους.

Τίποτα δεν μπορείς καθολικά στα σοβαρά ως στάση ζωής. Ακόμα και το blackmetal έχει ένα σωρό πτυχές και φιλοσοφίες από πίσω τέτοιες ώστε σε αρκετά σημεία να συγκρούονται μεταξύ τους. Επίσης όσον αφορά τα live, πολλά λέμε αλλά κανέναν σας δε χάλασε το κλείσιμο της συναυλίας των Ulver. Σωστά?

Προβλέπω τρίτη μετακίνηση αυτών των ποστ, πίσω στις μουσικές κατηγορίες :stuck_out_tongue:

και ναι λοιπόν, άλλο ένα θρεντ που παρεκτράπη σε τρελό οφτόπικ. :thumbup:

Για να επανέλθω, νομίζω πως το τόπικ του νομιστεράκη μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά σαν ένας πιο χαλαρός οδηγός τόσο για τους ψιλο-ανέπαφους, όσο και για τους γνώστες για θεωρητική συζήτηση. Εγώ πάντως ήδη βρήκα κάποιες κυκλοφορίες προς τσεκάρισμα εκεί μέσα.
Στο ΒΜ θρεντ, μπορεί να συνεχιστεί ο καταιγισμός κυκλοφοριών, φτάνει να υπάρχει φιλτράρισμα και επιμέλεια όπως συμφώνησαν σχεδόν όλοι πιο πάνω.

Γενικώς, εκείνη η συζήτηση που είχαν κάνει ο plunderer, o zafrock, o BAN και ο NoMisterakis τότε συνοψίζει αρκετά το τι θα πρέπει να γίνει για να γίνει το τόπικ (αλλά και το rockipedia γενικότερα) καλύτερο:

Τα περί μπλακμέταλ γενικότερα, μπορούν να συζητηθούν κάλλιστα στο τόπικ του Νομιστεράκη. Λίγο ενδιαφέρουν τη λειτουργία του σάιτ.

Αυτά από μένα.

Κρατάω αυτό:

Γι’αυτό λοιπόν όταν βλέπω ένα “παιδιά ακούστε αυτό, γαμάει”, θέλω όντως να γαμάει, γιατί αφιερώνω το χρόνο μου και την εμπιστοσύνη μου σ’αυτόν που το προτείνει και θα ήθελα να είναι ειλικρινής μαζί μου

Ας μου εξηγήσει κάποιος πώς διάολο διασφαλίζω ότι αυτό που για μένα γαμάει, θα γαμάει και για όλους τους υπόλοιπους?

Παιδες να μεταφερω τα τελευταια -πολυ ενδιαφεροντα- ποστ σε ενα απο τα αλλα
2 θρεντ ? Απο εκει που μιλησε ο Σπυρος και μετα ? Αν και την εχασα εγινε ομορφη κουβεντα.

Chris σε αυτο που λες με βρισκεις συμφωνο.Ο καθενας εχει αλλο αυτι και αλλα αρεσουν στον
καθενα.

δεν μπορείς να το διασφαλίσεις.
Αλλά θα σου φέρω ένα παράδειγμα να καταλάβεις τι εννοώ. Και εσύ και εγώ λατρέψαμε πέρσι το Winterhours των Tombs. Εγώ έκανα μια αναλυτική παρουσίαση του δίσκου στο sludge thread και εσένα ο δίσκος σου άρεσε, ενώ στην Wretch όχι. Νο πρόμπλεμ, θεμιτό είναι.
(για όποιον δε θυμάται, εδώ: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=749683#post749683)

Μάλλον όμως ΑΥΤΟ το ποστ αρκετούς μήνες πριν το δικό μου δε θα το θυμάσαι (κι εγώ το πέτυχα τυχαία τις προάλλες):
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=583756#post583756

Ο Signal (καμία μομφή φυσικά. Είναι αξιολογότατος χρήστης) είχε παρουσιάσει την μπάντα αρκετά πιο πριν, αλλά το παστ του ήταν ακριβώς αυτό που λέμε εδώ. Ένα ποστ με name-dropping. Πέρασε στο ντούκου. Έτσι χάνονται οι καλές κυκλοφορίες. Και ντάξει το sludge thread είναι μικρό οπότε δεν τρέχει, στο black metal thread που γίνεται της κακομοίρας δημιουργείται χάος.

Αυτό είναι που δε θέλουμε.

1oν καλό θα είναι όντως να μεταφερθούν τα ποστ.

2ον Σε ό,τι αφορά στη λειτουργικότητα του thread νομίζω ότι το υπεραναλύετε. Στην τελική το thread είναι ό,τι το κάνει η πλειονότητα των χρηστών του. Αν αυτή προτιμάει το name dropping και την ποσότητα, προφανώς εκεί θα κινηθεί, όση φιλοσοφική συζήτηση και αν γίνει γύρω από το θέμα. Και εγώ συμφωνώ ότι δεν γίνεται να γαμάνε ή να είναι καλοί 24343 bm δίσκοι το μήνα και με όλες αυτές τις αναφορές χάνεις τη μπάλα, αλλά εκεί απλά το παίρνεις χαλαρά και λες “αμα μου τραβήξει κάτι το μάτι έχει καλώς”. Όλο και κάτι θα να ανακαλυφθεί εκεί μέσα και λίγο πολύ μπορείς να μάθεις και από παράλληλες πηγές. Γιατί δεν το αφήνετε να δείτε πως θα πάει;

Εμενα η απορια μου ειναι γιατι ολοι αυτοι που ειχαν/εχουν διαφωνιες δεν μπαινανε μεσα
να ανοιξουν ενα θεμα.Θυμαμαι κουβεντα -αρκετη κιολας- για το NSBM και γενικοτερα για το
τι πρεπει να πραγματευεται το ΒΜ για μπολικα ποστ επειδη καποιος (Voider) εθιξε το ζητημα.
Οποιος θελει μπορει να το κανει και πιστευω οτι αρκετες φορες εχει υπαρξει μια αναλυση γενικοτερη
του θεματος.Τελος παντων.Αφηνουμε τα ποστ εδω μεχρι αυριο και μετα πανε για μεταφορα.

Τσεκαρετε μια καινουρια προσπαθει: www.orthodoxblackmetal.co.cc