? Black Sabbath?


49 years ago, Heavy Metal was born :metal:

7 Likes

Χρόνια πολλά στο metal λοιπόν, και θα είναι πολλά όσο υπάρχουν οπαδοί που ασχολούνται σαν ακροατές ή σαν μουσικοί και, εξυπακούεται, πως όλοι θα χρωστάνε (-με) στους Black Sabbath, (άλλο τώρα αν το thread τους αναβιώνει πρακτικά κάθε χρόνο, επ’ ευκαιρία κάποιας επετείου, τόσο πια έχουν ειπωθεί όλα;)

4 Likes

Οχι βεβαια … Μπορουμε να πουμε Sabbath με Ozzy VS Sabbath με Dio Και να κερδισουν οι Sabbath με Martin !

Τεράστιε Iommi σε ευχαριστούμε !

3 Likes


Χρόνια Πολλά στον Tony Iommi :heart::metal:

4 Likes


Σαν σημερα(25/04/1980),39 χρονια πριν,κυκλοφορει ο καλυτερος χεβι μεταλ δισκος ολων των εποχων !!!

6 Likes

Δισκάρα, αναμφισβήτητα, αλλά όχι ο καλύτερος όλων των εποχών, ούτε στα 6 καλύτερα των Black Sabbath δεν είναι!
Ξέρω, το προσωπικό γούστο, “για μένα”, ο επιθεωρητής Κάλαχαν κλπ, κλπ, αλλά ναι, ούτε στα 6 καλύτερα των Sabbath!

2 Likes

Αν εξαιρέσω το Master of Reality το Heaven and Hell είναι ο δίσκος των Sabbath που ακούω πιο πολύ τα τελευταία… πολλά χρόνια.

2 Likes

Δεν είναι Sabbath. Είναι Sabbath με Dio. Άλλο πράγμα.

2 Likes

Άρα καλύτερο αφού ο Dio είναι καλύτερος από τον Ozzy. Ok συμφωνώ :wink:

2 Likes

Πολλοί είναι καλύτεροι από τον Ozzy, κανείς δεν είναι καλύτερος από τους Sabbath :wink:.

8 Likes

Καρδούλα για το Heaven and Hell. Ανήκει σε ένα “κλειστό” κλαμπ 10-15 δίσκων για τους οποίους μπορεί κάποιος να ισχυριστεί σοβαρά ότι “αυτός είναι ο καλύτερος metal δίσκος όλων των εποχών”. Εγώ δεν το ισχυρίζομαι τώρα, αλλά το έχω πει κατά καιρούς. :wink:

Από Sabbath εγώ θα το συνέκρινα μόνο με τα 2 πρώτα, άντε δύσκολα και με το “Master of Reality” ή το “Sabbath Bloody Sabbath”. Πέρα από τη μουσική και τους στίχους, μιλάμε για τον καλύτερο ήχο που είχε ποτέ δίσκος Sabbath, φοβερό εξώφυλλο και για μία και μοναδική φορά την καλύτερη σύνθεση, αφού ήρθε ο Dio αλλά δεν είχε φύγει ακόμα ο Μπιλάρας.

Επίσης, η χρονική σύμπτωση στο έμπα της δεκαετίας με το “Iron Maiden”, το “British Steel” και το “Back in Black” ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για τη διαμόρφωση του metal ήχου στην πιο καλή/δημοφιλή του δεκαετία.

Η ειρωνεία είναι ότι στη συνέχεια οι Black Sabbath πέρασαν από χίλια κύματα (διαβάζω τεύχη metal hammer από τα τέλη των 80’s και φαίνεται ξεκάθαρα πόσο τελειωμένοι θεωρούνταν τότε), ο Dio μετά το “Last in Line” έκανε 15 χρόνια να κυκλοφορήσει καλό δίσκο και ο μόνος που θριάμβευσε ήταν ο Ozzy!

4 Likes

Επίσης την ίδια χρονιά η Ozzάκλα έβγαλε το “Blizzard Of Ozz”, το οποίο ήταν εξίσου καθοριστικός παράγοντας για τη διαμόρφωση του metal ήχου. Δηλαδή, οι μεν έβγαλαν το “Heaven And Hell”, ο δε έβγαλε το “Blizzard Of Ozz”, φοβερό.

5 Likes

Η Ozzάκλα τα κατάφερε καλύτερα απ’ όλους, παρόλο που ήταν ο πιο “τουρίστας”. Έχεις δίκιο, θα έπρεπε να βάλω και το “Blizzard of Ozz” στους καθοριστικούς παράγοντες! :wink:

2 Likes

Να μην ξεχνάμε ότι για το Blizzard δεν έπαιζε μπάλα μόνος του ο Όζυ. Και οι άλλοι 3 στην μπάντα συνεισέφεραν τα μέγιστα στο γράψιμο,άσχετα που για χρόνια δεν τους το αναγνώριζε.

4 Likes

Αυτό λέει πολλά για τους Σαμπαθ

4 Likes

Είναι εύκολα μέσα στα 3 καλύτερα Σάμπαθ.

Όσο για τον Dio, τα Dream Evil και Sacred Heart είναι δισκάρες. Το Dream Evil ειδικά, παίζει να είναι και το καλύτερο του.

1 Like

Paranoid ο καλύτερος δίσκος των Sabbath

Για μένα το Headless Cross είναι ο κορυφαίος δίσκος των Black Sabbath. Tην κορυφαία τους τριάδα συμπληρώνουν τα Heaven and Hell και Master of Reality.

  1. Headless Cross
  2. Heaven and Hell
  3. Master of Reality
2 Likes

Sabbath =Iommi οπότε ο καθένας μπορεί να έχει όποιο δίσκο θέλει αγαπημένο, αφού όλα έχουν τις ριφφαρες του.

2 Likes

Από τα 6 πρώτα κλασικά τους, νομίζω ότι κάποια τα θεωρούμε “δεκάρια” λόγω ιστορικότητας και επιδραστικότητας αλλά (πάλι νομίζω ότι) δεν είναι εξίσου άρτια και συμπαγή στην ολότητητά τους.

Για πολλά χρόνια είχα το Master of Reality αγαπημένο μου αλλά δε διαφέρει φοβερά από το Paranoid (ΟΚ, οκ ξέρω, stoner κτλ αλλά δεν απέχει τόσο πολύ ο ήχος).

Επομένως θεωρώ το Paranoid το καλύτερό τους κι από εκεί και πέρα πολύ κοντά το Sabbath Bloody Sabbath. Αυτά τα 2 τα θεωρώ και υποψήφια για καλύτερο metal δίσκο ever (η λίστα με τα 10-15 που λέγαμε). Κιθαριστικά, έχει επηρέασει πολύ κόσμο και το Sabotage.

Στα άλμπουμς με Dio εκτιμώ τη μουσική, την ερμηνεία κτλ αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μπαίνει στην κουβέντα για το καλύτερο ever όταν έχουν κυκλοφορήσει - πριν απ αυτό - δίσκοι όπως το British Steel, Stained Class, Van Halen, 2112, Rainbow Rising κτλ. Άλλη κουβέντα το αγαπημένο ή το καλύτερο Sabbath ε. Περί ορέξεως… Για μένα το καλύτερο ever πρέπει να είναι (πέρα από επιδραστικό και άρτιο) κάτι που δεν είχε ακουστεί ποτέ ξανά (όσο αυτό είναι δυνατό στη μουσική).

2 Likes