Blind Guardian

Αυτη τη γαμημενη συναυλια την ειχα χασει γιατι τελευταια στιγμη ειχε αλλαξει τοπο διεξαγωγης.
Στο Ρεντη δεν ηταν να γινει αρχικα?

Στο Ark αν θυμαμαι καλα. Και εγω παραλιγο να τη χασω γι’αυτο αριβως. Ευτυχως με πηρε ενας φιλος μου τηλεφωνο και μου το ειπε τελευταια στιγμη κυριολεκτικα.
Θα ειχα σπασει πολλα πραματα αν τους ειχα χασει. Παρα πολυ ωραια συναυλια (αν και μαλλον ειμαι πολυ υποκειμενικος εδω γιατι ηταν η πρωτη μου, με την μπαντα που με εμπασε στο metal… καταλαβαινεις…)

Ημουνα πανω στον εξωστη και πραγματικα φοβομουνα οτι θα επεφτε στα κεφαλια των απο κατω μας οταν φωναζαμε συνθηματα και χτυπαγαμε τα ποδια μας. :stuck_out_tongue:

Πληροφοριες για το νεο αλμπουμ http://www.rocking.gr/article6640.php

Αντε ρε παιδια μας εχει λειψει μια νεα δισκογραφικη σας δουλεια. Αντε να βγει με το καλο, να [SIZE=“3”]ΣΚΙΖΕΙ[/SIZE] και να μας ερθουν μετα να περασουμε τελεια…:bounce::metal:

Αυτο το συγκροτημα ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ EVER!!!
Οταν τους πρωτοακουσα αισθανθηκα κατι τοσο οικειο.ενιωθα οτι αυτο ειναι ακριβως που εψαχνα.η απαντηση στο ποια μουσικη σου αρεσει.
Ολοι οι δισκοι ειναι απιστευτοι!και οι τελευταιοι! ΟΛΟΙ!
και σαν ανθρωπος με αρκετες μουσικες γνωσεις και ανθρωπος που εχει μελετησει τις συνθεσεις τους σας διαβεβαιωνω οτι ειναι απο τους καλυτερους μουσικους στο ειδος.

και εσεις οι παλιοι που δεν γουσταρετε τα 3 τελευταια CD πρεπει να το καταλαβετε αυτο.οτι οι Guardian ειναι μουσικοι.και μουσικος σημαινει εξελιξη.και το κοινο εξελισεται κι αυτο μαζι με τον μουσικο.ο μουσικος δεν ειναι παντα εκει σαν ενα μηχανημα που οποτε το θελησεις θα σου βγαζει το ιδιο αναψυκτικο.ο μκουσικος ειναι ανθρωπος.γραφει μουσικη στα 18 του,στα 24,στα 28,στα 33,στα 37,στα 40,στα 50,στα 60 …ειναι ανοητο να περιμενεις η νεα του δουλεια να ειναι σαν την παλια…
Εσυ καθεσαι σπιτι και ακους πολλα ειδη γιατι το εχεις αναγκη γιατι εισαι ανθρωπως…την ιδια αναγκη εχει και ενα συγκροτημα.το να παιζεις συνεχεια το ιδιο στυλ ειναι 100% ιδιο με το να ακους συνεχεια το ιδιο στυλ.δεν αντεχεται.ο μονος λογος για να παιζεις τα ιδια ειναι αν θες να βγαλεις λεφτα επειδη ο κοσμος θα ζηταει να εισαι παντα οπως ησουν(βλεπε το 80% ολων των συγκροτηματων).Οι Guardian δεν το κανουν αυτο.δεν βγαζουν ψεματα.κανουν 2-3 χρονια να βγαλουν δισκο και τελικα βγαζουν αυτο που θελουν(και παντα σπερνει!).Γι’αυτο τους παω.γιατι ειναι μουσικοι με αρχ…ια κι οχι αρχ…ια μουσικοι.

Συμφωνω απολυτα με τον αποπανω. Ειναι ενα θεμα το οποιο συναντω με πολλες μπαντες που αλλαζουν το στυλ τους και χανουν μερικους οπαδους γιατι τους χαλαει αυτο και εχουν την απαιτηση απο την μπαντα να βγαζει παντα δισκους οπως τον αγαπημενο τους, λες και εχουν υπογραψει κανενα συμβολαιο.
Τελος παντων, να μην βγαινουμε οφτοπικ (υπαρχει θρεντ για το συγκεκριμενο θεμα που λεγεται “Μουσικη και Οπαδοι” νομιζω? :-s κατι τετοιο :p)

Οι Guardian ειναι μια μπαντα που εχουν αλλαξει τη μουσικη τους σε διαφορα σταδια της καριερας τους και ο Hansi εχει πει πολλες φορες οτι επηρεαζεται απο διαφορετικα πραγματα καθε φορα και αν προκειτε να χασουν καποιους οπαδους, ας ειναι, αλλα κερδιζουν αλλους.
Το επομενο cd τους αναμενεται να ειναι και αυτο αρκετα διαφορετικο απ’οτι ακουω. Εγω τους θεωρω μεγαλη μπαντα και τους σεβομαι ακομα και αν δε μου αρεσει τοσο πολυ ενα αλμπουμ τους. (Θα μου πεις, εδω μου αρεσε το A Night at the Opera που οι πιο πολλοι το θεωρουν πατατα… :p)

Συμφωνω και εγω απολυτα, αλλωστε ο σωστος μουσικος, πρεπει να εξελισεται και να ‘‘προχωραει’’ τον ηχο του ενα επιπεδο καθε φορα. Βεβαια αυτο πολλες φορες μπορει να μην τους βγαινει, προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου το A Night At The Opera, αλλα δειχνει οτι δεν επαναπαυονται στις δαφνες τους και τολμουν και αυτο δειχνει θαρρος και θεληση για εξελιξη… :respect:Δειχνει οτι ‘‘ψαχνονται’’ και αυτο το εκτιμω και ας με ξενερωνει καμμια φορα το αποτελεσμα. Το A Twist In The Myth μου αρεσε παντως.

Γω το αντιθετο,το anato πλεον το συμπαθω μπορω να πω,το twist το θεωρω μακραν το χειροτερο τους…

imaginations>tales,somewhere>>nightfalll>follow the blind>battalions>>a night at the opera>>>a twist in the myth

Tεταρτο το Nightfall ωρε?? 8O8O

Yup…και ειναι ξεκαθαρογια για μενα πλεον μετα απο τοσα χρονια λιωσιματος.Το μονο πραγμα που δεν εχω αποφασισει τελειως ειναι πιο προτιμω αναμεσα σε tales και somewhere.Το Somewhere περιεχει το αγαπημενο μου Guardian κομματι(χρονος,τι ειν’ ο χρονος)κι αλλο ενα που θα το βαζα χαλαρα στο top5(ομωνυμο)και γενικα γαμηστερο songwriting οπως και το tales.Aλλα το δευτερο εχει(οπως εχω στο μυαλο μου τους Guardian)τη πιο ταιριαστη παραγωγη και πιο γαμηστερη ατμοσφαιρα απο ολα τα αλμπουμς τους.(φαντασου,το imaginations ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ,still πιστευω οτι η καπως πιο “γυαλιστερη” παραγωγη του ειναι ο τομεας που υστερει σε σχεση με το tales).Και φυσικα την χιλιολατρεμενη υπερκομματαρα Χαμενος στο Χολ του Λυκοφωτος.Tough call,μαλλον για λιιιγο tales…

Αυτη ειναι η σειρα για εμενα

Imaginations
Nightfall
Somewhere far beyond
A night at the opera
a twist in the myth
tales
battalions of fear
follow the blind

και το οτι ο καθενας εχει εντελως αλλιως αυτη τη λιστα μου αρεσει γιατι δειχνει ποσο καλη δουλεια κανουν.Ολα τους τα CD μπορουν απο μεγαλες μεριδες του κοινου να θεωρηθουν κωρυφαια σε αντιθεση με αλλες μπαντες που το 90% του κοινου συμφωνει
οτι συγκεκριμενα CD ειναι απαισια.

Ποσο γαμαει η λιστα σου ομως ρε φιλε…:wink:
Και φτανει πια η υπεμυθοποιηση του nightfall ειπαμε γαμω αλλα δε γινετε τα προσπερναμε τα 3 προηγουμενα…

Οσο αφορα στο ποστ του τεογκαρντιαν συμφωνουμε να υπαρχει εξελιξη ομως να υπαρχει μια α ποιοτητα…
Και δε νομιζω να διαφωνει κανεις στο οτι οι Guardian προσφεραν περισσοτερη ποιοτητα στα αλμπουμς tales-somewhere-imaginations παρα στα nightfall-anato-twist παρολο που λατρευω nightfall και καραγουσταρω αρκετα κομματια απτα αλλα 2…

Δε θυμαμαι να χω γραψει εδω, οι guardian ειναι απο τα λιγα συγκροτηματα power που μου κανουνε, ειδικα απο to follow the blind μεχρι to imaginations ειχαν γραψει πραγματικα υπεροχα αλμπου και τραγουδια. Μετα καπου χασανε την ουσια και αν εξαιρεσω καποια κομματια τα τρια τελευταια αλμπουμ ειναι λιγο απογοητευση…

Nightfall
Imaginations
Tales
Somewhere
ANATO
Battalions
Follow The Blind
Twist

Αυτη ειναι η λιστα μου με το Twist πιθανον να αδικειται γιατι το εχω ακουσει ελαχιστα δυστυχως. Το αγαπημενο μου το υπερτατο Nightfall, διαχρονικο κολλημα!

Ποια ειναι η περισσοτερη ποιοτητα που εχουν τα tales / somewhere η οποια λειπει απο το nightfall?
Νομιζω οτι ολα τους τα album εχουν ποιοτητα απλα μιλανε για διαφορετικα πραγματα και το στυλ τους αλλαζει.

Το καλύτερό τους τραγούδι για μένα είναι το τραγούδι του Mordred.
Αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς είναι εκτός εποχής η μπάντα.
Θα θελα να τους δω πολύ πάντως.

Μιλησα σα 3αδες αλμπουμ που τουλαχιστον εγω τα χωριζω σα 2 διαφορετικες περιοδους της μπαντας,με το Nightfall να ειναι στο μεταιχμιο…
Και ξαναλεω οτι πιστευω οτι υπαρχει ποιοτητα και στα 2 τελευταια απλα σε λιγοτερη απτα 4 που προηγηθηκαν…
Ετσι και αλλιως αμα τσεκαρεις και τα σετλιστ της μπαντας τα κομματια των 2 τελευταιων αλμπουμ εξαφανιζονται πολυ γρηγορα…
Τεσπα αγαπαμε πολυ Guardian αλλα και ο φανμποισμος κανει κακο να μη ξεχναμε…
Περιμενουμε 2πλο live παλι να ισοπεδωθει το συμπαν ρεεε!!:smiley:

Ακριβώς αυτή είναι και η δικιά μου άποψη. Θα προσθέσω όμως κάτι που μπορεί να έχω ξαναγράψει παλιότερα, οι Guardian έχουν ξεφύγει προ πολλού από τον περιοριστικό όρο power metal πιστεύω. Είναι ίσως ότι πιο πρωτότυπο και με προσωπικότητα έχει να επιδείξει ο χώρος αυτός.

your point?

Ουσιαστικά, αυτό που πάνε να κάνουν οι Guardian μετά το Nightfall είναι να επανορίσουν το ταλαιπωρημένο - υπερυπερυπερ (x1000)κορεσμένο power. Για μένα εδώ είναι και η μεγάλη μαγκιά: μετά την κυκλοφορία του -κατά πολλούς πιο επιτυχημένου τους album- και ενώ το Lord of the Rings έσκιζε στους κινηματογράφους και ξαφνικά μέχρι και τα κουτσομπολίστικα έκαναν αφιερώματα στη Μέση Γη, δεν στράφηκαν στην εμπορική λύση του Nightfall pt II ή έστω έναν ακόμα Tolkien δίσκο. Άλλωστε, η μουσική, ο κινηματογράφος και η λογοτεχνία σήμερα έχουν αρκετά ξωτικά και ορκς για τα επόμενα 100 χρόνια… Καινούρια πράγματα χρειαζόμαστε!

Άραγε, αν έβγαινε σήμερα το Nightfall ή το Somewhere Far Beyond θα είχαν επιτυχία; Αν κρίνουμε από τη μέτρια ως τώρα (σε θέμα απήχησης τουλάχιστον) πορεία των Savage Circus, μάλλον όχι...

Εφυγαν τα 90’ς.
Καλώς ή κακώς κάποιες μπάντες στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο από οπαδούς.
2010 έχουμε πλέον.