Blind Guardian

Ε αυτο ειναι που μετραει.

Τι θες, να στηριζονται απο περιοδικα αλλα το κοινο να τους φτυνει ?

To θέμα είναι ότι έχουμε 2010 και εδώ και πολύ καιρό έχουμε πραγματικά ελάχιστους αξιόλογους (euro)power δίσκους.

Ακόμα και οι guardian που στηρίζω με τα μπούνια μέχρι ΚΑΙ το A night at the opera, έβγαλαν μέτριο δίσκο.

Οπότε, ναι, είναι εκτός εποχής μπάντα.

Καταλαβα τι ηθελε να πει.Δε ζητησα νοημα,point ζητησα.Η αλλιως “so what?”

Το 07 γεμισαν το Fuzz δυο φορες και μας εδωσαν τα μυαλα στο κεφαλι.Απο πολλους που ειχαν δει και τα παλιοτερα lives τους θεωρωθηκαν οι καλυτερες εμφανισεις τους εδω.Ηλικιες απο 14 μεχρι 30φευγα και παλμος στο φουλ.Αυτο δεν ειναι που μετραει?Στις χωρες που ηταν τοτε αγαπητοι ειναι ακομα,τα clubs ακομα γεμιζουν και η λατρεια παραμενει.Τυπικα ενα σωρο μπαντες ειναι “out of season” αλλα εμας τι μας αφορα?Συνολακι ειναι?

Και παιδια,δεν εχει αλλαξει ακομα ο χρονος,μη βιαζεστε:-s

Good point, οντως μαγκια τους.

Στην τελικη θελω να βγαζουν εστω και μετριους δικους σαν αφορμη για να συνεχιζουν να περιοδευουν. Στο σανιδι για εμενα ειναι απο τις κορυφαιες μπαντες και οσες φορες και να τους δω δεν θα μπορω να μιλησω και να στριψω το κεφαλι μου για καμια εβδομαδα μετα:D

+10000000000000000000

Σπέρνουν… κι εξάλλου ποιο συγκρότημα δεν έχει βγάλει μέτριους δίσκους; Και πόσα δεν κάνουν και άσχημα live;

Πολυ ξύλο

Εμενα παντως η αγαπημενη μου συναυλια τους ηταν στο Silo το 2005 αν δεν κανω λαθος.
Ημουνα πανω στον εξωστη (αρκετα μακρυα απο την μπαντα) και μας ειχε πιασοει ολους φρενιτιδα… Οχι οπως σε αλλες συναυλιες που βλεπεις τους μπροστινους να κοπανιουνται και οι πισω να καθονται και να κοιτανε ηρεμα κουνωντας το κεφαλι και σιγοτραγουδωντας.
Μιλαμε για ΞΥΛΟ οχι μαλακιες και πραγματικα φοβομουν οτι ο εξωστης δε θα αντεχε και θα πεφταμε στα κεφαλια των απο κατω. Πανζουρλισμος.

Και οκ δεν ειναι η μπαντα που θα χοροπηδαει και θα τρεχει στη σκηνη να κανει το φαντασμαγορικο show ξερω γω αλλα και ετσι “ηρεμοι” που ειναι, το show ειναι γαματο και καθε φορα ξελαρυγγιαζομαι (κριμα για τους αμοιρους που ειχαν την ατυχια να ειναι διπλα μου) και ποναω ολοκληρος.

Πιο πολύ ξύλο εδώ… Αν θυμάμαι καλά την επόμενη βδομάδα ή κάπου εκεί πρέπει να είχαν έρθει και οι Helloween και είχαν παίξει old-time classics ( εποχής Hansen)… Αυτό που με είχε παραξενέψει ήταν μόλις άκουσα ότι θα παίζαν στο Silo. Αν θυμάμαι καλά, μου είχε πει ο ταξιτζης ότι ήταν χώρος για σκυλάδικα :-s Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο

Καλό είναι να κοιτάμε και μπάντες στην τρέχον δεκαετία που είχαν μια ανοδική πορεία. Για μένα παράδειγμα οι Kamelot με τραγουδιστή τον Roy Khan (απο τους αγαπημένους και αδικημένους Conception) έιχαν μια πολύ καλή πορεία. Karma, Epica και The Black Halo είναι classics για τον χώρο.

…οι οποίοι είναι από τις εξαιρέσεις που μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού -άσε που και πάλι ο τελευταίος τους δίσκος έδειξε επαναληψη και κορεσμό. Και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι είναι τα πράγματα παιδιά, μην προσπαθείτε να αποδείξετε το αντίθετο. Άσε που δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριέται κανείς. Σε λίγα χρονάκια θα υπάρξει μια τάση για επιστροφή στον power ήχο -ίσως με μια διαφορετική μορφή- όπως άλλωστε γίνεται με τα πάντα.

Γενικά είναι ωραία κουβέντα όλη αυτή, αλλά ας την σταματήσουμε εδώ γιατί είμαστε οφφ τόπικ. Ας φτιάξουμε θρεντ -ή ας συνεχίσουμε σε ένα που ρωτάει αν πέθανε το power (του davidian είναι νομίζω) αν θέλετε να συνεχιστεί η κουβέντα. Θα αρκεστώ στο να πω ότι μακράν η μόνη μπάντα που έδωσε άλλη πνοή στον power, progressive, doom και γενικά στον πιο παραδοσιακό metal ήχο είναι οι Hammers Of Misfortune.

end of off-topic =)

Ω ναι! Το επιβεβαιώνω. Πριν καμια 10ετία σχεδόν που ακόμα πήγαινα σχολείο κάναμε κάτι εκδηλώσεις της κακιάς ώρας εκεί. Τρεντοκλαμπάκι από τα πιο άθλια. Btw, τότε τους είχα δει και εγώ, γαμάτη συναυλία ήταν!

Ειναι αληθεια οτι το power δεν ειναι στα ντουζενια του τελευταια, αλλα αυτο δεν σβηνει οσα θαυμαστα εχουν επιτυχει οι Blind Guardian και τα υπολοιπα μεγαθηρια του χωρου. Στο κατω, κατω, προσωπικα δεν με νοιαζει τι ειναι στην ‘‘μοδα’’ και τι προωθουν κατα καιρους τα περιοδικα και οι εταιριες, σημασια εχει το τι ‘‘λενε’’ στον καθενα τα τραγουδια και οι δισκοι ενος συγκροτηματος. Ας βγαλουν οι Blind Guardian ακομα ενα θεικο αλμπουμ και θα το ΛΙΩΣΩ και ας μην ειναι στην μοδα το power. Οι μεγαλες μπαντες κρινονται απο τους φανατικους οπαδους τους και οχι απο τους περιστασιακους στον καθε χωρο… Και επισης η σκηνικη τους παρουσια ειναι παντα φανταστικη και ξεσηκωτικη…:respect: Αυτο ειναι το ζητουμενο, να βγαζει μια μπαντα ποιοτικα αλμπουμ με τραγουδια[SIZE=“3”] ΥΜΝΟΥΣ[/SIZE]…:bow2:

Ακουσα χθες μετα απο πολυυυυ καιρο το BATTALIONS OF FEAR… τι απιστευτη δισκαρα ειναι αυτη… majesty, martyr, trial by the archon, wizards crown, battalions of fear, run for the night… απιστευτο και το ειχα ξεχασμενο… :metal::metal::metal::metal:

Ήταν απο τις πρωτες γερμανικές power μπαντες που άκουσα, τους έμαθα με το Tales (όχι φυσικα την χρονιά που βγηκε αλλα 4-5 χρονακια πιο μετα) και απλα τους λατρεψα. Τότε είχα φάει άγριο κολλημα με τον ήχο αυτο γενικότερα. Συνεχιζουν να είναι το αγαπημένο μου συγκροτημα στο ειδος. Λίγο δύσκολο να βγαλω αγαπημενο άλμπουμ αλλα μετά απο πολλες ακροασεις μάλλον θα βγαλω το nightfall (ισως και επηρεασμενος απο το concept του).

Τα 2 τελευταια για μενα ήταν μεγάλες απογοητευσεις, το χάπι χρυσωσαν το διπλο live που βγαλαν και το σιγκλακι του bard song που το επαναηχογραφησαν και μου άρεσε πάρα πολύ. Αν και γενικα έχω ψιλοαπομακρυνθει απο τον ηχο τελευταια πάντα παρακολουθω τις εξελιξεις ειδικα γυρω απο τους guardian. Αντε να δουμε μήπως κάνουν και αυτοί καμιά εντυπωσιακή επιστροφή.

μπαααα… τωρα πια πολυ χωροδια κ.τ.λ. και καθολου εμπνευση… το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται κ ο παπας!!!

Aπιστευτο συγκροτημα, οι δισκοι τους ειναι ο ενας καλυτερος απο τον αλλον. Μοναδικο μελανο σημειο για μενα -αν και ειμαι σιγουρος οτι σε πολλουσ αρεσουν ακριβως γι’ αυτο- ειναι η θεματολογια τους την οποια δεν την πολυπαλευω…Καλυτερος δισκος…ας πουμε το Somewhere Far Beyond αν και τα Tales From The Twilight World, Imaginations From The Other Side και Nightfall In The Middle Earth ειναι εξισου καλα

Τι εννοεις τωρα πια? Κατσε να βγει ο καινουριος δισκος και να δουμε τοτε. Αν δεν βγει πως ξερεις οτι δεν εχουν εμνευση πια?

το πρωτο μεταλ συγκροτημα που εμαθα μετα απο μαιντεν και μεταλλικα. Η συναυλια τους το 03’ στο ΣΙΛΟ ηταν εμπειρια ζωης, - αν και εφαγα μερικες ψιλες -. Βεβαια τελευταια δεν εχουν και πολυ εμπνευση, και οταν ακουσα το sacred στο rocking athens, με πιασαν τα γελια . .

Προφανώς εννοεί βάσει των 2 τελευταίων δίσκων τους… Αυτό δεν είναι κ το λογικό; Δεν τον κατηγορώ κ εγώ τους αγαπούσα κ έχω ψιλοαπογοητευτεί. Μακάρι πάντως να επανέλθουν.

Να σου πω κατι, δεν μου αρεσαν ουτε εμενα οι 2 τελευταιοι δισκοι και ειδικα το A Night At The Opera… Αλλα θεωρω οτι αλλαξαν καπως τον ηχο τους και θελησαν να πειραματιστουν, οχι οτι στερεψαν απο εμνευση. Εχει μεγαλη διαφορα το ‘‘εχω τα κοτσια και πειραματιζομαι’’, με το βγαζω απλα κατι ανεμπνευστο… Και το Sacred δεν μου φανηκε κακο, μου αρεσε.