Blues-soul-gospel-funk

Φοβερό άλμπουμ πραγματικά. Λεπτομέρειες σε λίγες μέρες σε κεντρική και φόρουμ

O Walter Trout κυκλοφορεί το Blues for the Modern Daze.Yeah!
Βασικά περιμένω κάτι ελαφρά καλύτερο του Common Ground,σαν The Outsider ας πούμε.

Επίσης κυκλοφορεί live o Warren Haynes,το Live at the Moody Theater!Fucking yeah!

O Buddy Guy βγάζει την βιογραφία του,πιθανόν να είναι ενδιαφέρον αυτό…Γενικά δεν έχουμε συχνά την τύχη να μαθαίνουμε τις ιστορίες από τέτοιους μουσικούς.Και τέτοια βιβλία είναι συνήθως και καλή πηγή για αναζήτηση άγνωστων σε μας καλλιτεχνών κτλ.Η συνέντευξή του στο Rolling Stoneμε αφορμή το βιβλίο του παρακάτω.

Eπίσης οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει ένα live του Matt Schofield εδώ.Γενικά,μιας και προετοιμάζομαι για το live του και λιώνω την δισκογραφία του, ό,τι βρείτε,ακούστε το!!!Θα εξελιχθεί σε αγαπημένο bluesman!!!

Αυτό έχει γίνει προπαραγγελία από το site του για να έρθει μαζί με το bonus CD και αναμένεται! 8)

Είχα ποστάρει πριν δυο χρόνια αυτό…

Τυχαία χτες έβαλα κάποια τραγούδια του να ακούσω,μου άρεσε πολύ το άλμπουμ του.Σήμερα μπαίνω να δω καινούριες κυκλοφορίες στο allmusic και βλέπω πως κυκλοφορεί το νέο του άλμπουμ,τρελή σύμπτωση και αν κρίνω από 2 κριτικές που διάβασα είναι πολύ καλός κι ο καινούριος!!!

Δυστυχώς δεν το εντόπισα ακόμα στο internet…Αλλά έγινε προπαραγγελία.

Σε άλλα νέα το Walter Trout που κυκλοφορεί εκεί έξω φαίνεται πως ,παρά την για μια ακόμα φορά μεγάλη διάρκειά του, είναι πολύ δυνατό,πολύ εκρηκτικό.

Ο Scofield live ήταν τέλειος,θα πω πιο πολλά αύριο!!!

Ωπ τώρα είδα για τον Osborne,θυμάμαι από σένα τυχαία είχα μάθει για το πρώτο δίσκο διαβάζοντας εδώ πέρα!

Τσεκάρομεν

Το χθεσινό live απλά μου επιβεβαίωσε τα όσα έχω πει τον τελευταίο χρόνο για τον Matt Schofield εδώ μέσα.Ήταν καταπληκτικός,έπαιξε τραγούδια από όλη την καριέρα του, έχοντας βέβαια σαν βάση το τελευταίο του άλμπουμ,με απίστευτο δέσιμο,πολλή ενέργεια και συναίσθημα.Η μπάντα του όπως φαίνεται και στα άλμπουμς του είναι φοβερή.Για μια ακόμα φορά φάνηκε πως δεν είναι κανένας επιδειξίας,ενώ ήταν φοβερό να βλέπεις την έκφρασή του όταν έκανε πλάτες για να σολάρει ο πληκτράς της μπάντας του(που γινόταν συχνά…).Ήχος τέλειος αν και το club με τρόμαξε λίγο στην αρχή(φανταστείτε μια σκοτεινή υπόγα με περίεργη διαμόρφωση και την χαρακτηριστική μυρωδιά των αγγλικών pub).

[SPOILER]Στα συν το ότι πήρα δύο ακόμα αλμπουμς του :smiley: ,οι υπογραφές σε όλα τα άλμπουμς του και η κουβεντούλα που κάναμε μετά το live.Α!Και οι τρεις μπύρες![/SPOILER]

Ερώτηση:Έχασα τα άλμπουμ από Small Blues Trap,Blues Wire μαζί με άπειρη άλλη μουσική.Που τα βρίσκω???

Nέο άλμπουμ από Luther Dickinson-Handbone’s Meditation.

To γαμάτο είναι πως ανακάλυψα πως παίζει και σε μια άλλη μπάντα που κυκλοφορεί κι αυτή το δεύτερό της άλμπουμ.Oνομάζονται South Memphis String Band και κυκλοφορούν το Old Times There…
Στην μπάντα συμμετέχουν και οι Αlvin Youngblood Hart (The Black Crowes) και ο Jimbo Mathus(Squirrel Nut Zippers,ποιος ήρθε???).Ενδιαφέρον κι αυτό.
Μου φαίνεται θα έχουμε καλή χρονιά οι “Αμερικανόπληκτοι” φέτος.

Και τρίτη κυκλοφορία του Dickinson απ’οτι είδα εδώ.
http://www.theyaretheimitators.com/2012/03/luther-dickinson-will-release-3-albums.html

http://www.jazzbluesrock.gr/Blues_Music_Awards_2012_winners[167]

Καλή χρονιά δεν λες τίποτα! :smiley:
Ο ΑΥΗ δεν υπήρξε μέλος των Crowes ρε συ… :-k

Κυκλοφορεί και αυτό
Duane Allman / an Anthology Volume III [2CD]

Hχογραφήσεις από τις δουλειές του ως Session μουσικός, όσοι έχετε τα δύο πρώτα volumes καταλαβαίνετε τι θα παίζει.

Disc 1

01.Mr.Bojangles/Lulu

02.Sweep Around My Back Door/Lulu

03.One More Night/Ronnie Hawkins

04.Down In The Alley/Ronnie Hawkins

05.Who Do You Love?/Ronnie Hawkins

06.Bad News/Johnny Jenkins

07.Dimples/Johnny Jenkins

08.Soulshake/Delaney & Bonnie

09.Cryin’ For My Baby/John Hammond

10.I’m Leaving You/John Hammond

11.You’ll Be Mine/John Hammond

12.When This Battle Is Over/Aretha Franklin

13.You Keep Me Hangin’ On/Aretha Franklin

14.Toe Hold/Wilson Picket

15.My Own Style Of Loving/Wilson Picket

16.Ob-La-Di,Ob-La-Da/Arthur Conley

17.Speak Her Name/Arthur Conley

18.That Can’t Be My Baby/Arthur Conley

19.Hey Joe/King Curtis

20.Foot Pattin/King Curtis

21.I’m Easy/Boz Scaggs

22.Now You’re Gone/Boz Scaggs

23.Finding Her/Boz Scaggs

24.Look What I Got/Boz Scaggs

Disc 2

01.Sick & Tired/Ronnie Hawkins

02.Drinkin’ Wine/Ronnie Hawkins

03.Red Rooster/Ronnie Hawkins

04.Ooby Dooby/Ronnie Hawkins

05.Patricia/Ronnie Hawkins

06.Odessa/Ronnie Hawkins

07.Spirit In The Dark/Harbie Man

08.Comin’ Down/Eric Quincy Tate

09.Steal Away/Duane Allman

10.Melisa/Duane & Greg Allman

11.A Lucky Loser/Willie Walker

12.WABC Interview

:lol::lol:Mule,είχα αλλάξει την διατύπωση,το Βlack Crowes είχε μπροστά ένα Luther Dickinson και δίπλα του και ένα North Mississippi Allstars.#-o Με φάγανε τα κυκλώματα…

Έχεις ακούσει τις solo δουλειές του Hart?To Motivational Speaker ήταν πολύ ωραίο,έχω και το ντεμπούτο του αλλά δεν έχω άλλες δουλειές του…

Για τον δίσκο του Allman δεν το ήξερα,θα το ακούσουμε όπως και τα δύο προηγούμενα που είναι πολύ όμορφες συλλογές.8)
Είδα πως έχει πολλά κομμάτια με τον Hawkins.Ένα ενδιαφέρον trivia.Στο βιβλίο του Helm διάβαζα πως για λίγο καιρό, πριν τον Robertson, είχε ενταχθεί στην μπάντα του Hawkins o Roy Buchanan!!!

Μήπως αγόρασες και το βιβλίο του αδερφού του???Τα αποσπάσματα που βγαίνουν στο Ίντερνετ δείχνουν πάρα πολύ ενδιαφέροντα…

Τέλος…Άλλη μια δυσάρεστη είδηση…Δυστυχώς σήμερα χάσαμε ακόμα έναν τεράστιο μουσικό.Ο σπουδαίος μπασίστας Donald ?Duck? Dunn,μέλος μιας από τις σημαντικότερες μπάντες όλων των εποχών,των Booker and the MGs,όπως ανακοινώθηκε από το Facebook του Steve Cropper δεν είναι πλέον μαζί μας…:frowning:

R.I.P.

Πράγματι μεγάλη απώλεια ο Donald “Duck” Dunn… :frowning: RIP.

Το βιβλίο του Gregg δεν το έχω ακόμα αλλά θα πάρει και αυτό σειρά μαζί με πολλά άλλα που θέλω να παραγγείλω από το site των Allmans.
Την περασμένη εβδομάδα μου ήρθε και το live at A&R studios μία αρχειακή ηχογράφηση live σε studio μπροστά σε κοινό, τον Αύγουστο του '71. Tσεκάρετε το όσοι πιστοί, σίγουρα αξίζει. 8)

R.I.P. Donald :frowning:

Για την συλλογή θα πω μόνο ότι ακούγοντας τα τραγούδια αυτά και φτάνοντας στις τελευταίες ηχογραφήσεις το 1971 αντιλαμβάνεσαι την εξέλιξη του Duane ως κιθαρίστα

To έχεις ήδη Αντώνη;
Eμένα μου το έστειλαν ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω προάβει να το ακούσω όλο, εννοείται πως θα γίνει και παραγγελία για αγορά σύντομα.

Οχι αλλά έχω ακούσει σκόρπια πολλά από τα κομμάτια

Aκούω το νέο Bonamassa…

Γενικά έχω πει πως ο Bonamassa δεν είναι από τους καλλιτέχνες που δηλώνω οπαδός.Ασχολήθηκα σοβαρά μαζί του όταν κυκλοφόρησε το …John Henry. To άλμπουμ του που μ’αρέσει πιο πολυ είναι το Slow Gin και το Α Νew Day Yesterday μάλλον.Aυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι οι παραγωγές στα άλμπουμς του,δεν αντέχω το πόσο υπερφορτωμένος είναι ο ήχος τους.Και αυτός ο ήχος των drums…Blues θέλεις να παίξεις ρε αδερφέ,αφού δεν κάνεις κάτι νέο,κάνε το καλά!!!Τα blues θέλουν ΜΕΤΡΟ!
Και θεωρώ πως γράφει κάποια rock κομμάτια που είναι βαρετά.Σαν ριφς για να στολίσει με τα solos του.Και δεν έχει και καμιά σπουδαία φωνή,όχι κακή απαραίτητα αλλά…λίγο ενοχλητική χροιά…:stuck_out_tongue:
Πάντως στα live του είναι πολύ καλός,άριστος,θα τον ξανάβλεπα άνετα.Και επίσης να πω πως μου αρέσει και στους Black Country Communion το στυλ του (για να μη με λέτε και προκατειλημμένο).Εκεί που με εξέπληξε βέβαια ήταν με την Beth Hart.

Αφού τον έθαψα να πω και τα θετικά.:stuck_out_tongue:
Eυτυχώς έχει καλά κομμάτια ο δίσκος (αν δε νομίζω να τον ακούσω πολύ όπως και τα περισσότερα άλμπουμς του).Το Heavenly Soul όπως είπε και ο Pot είναι πολύ καλό και ιδιαίτερο,το ομώνυμο επίσης ωραίο καθώς και το A place in my heart.Το Too Much… επίσης ωραίο με τον Jimmy Barnes στα φωνητικά.Γενικά καλός δίσκος χωρίς μεγάλες εκπλήξεις(όπως στο Black Rock και την χρήση κλαρίνου κτλ.).Μου φάνηκε πως άκουσα γενικά και κάπως πιο μετρημένες ταχύτητες στα solos του που δε με χαλάει.

YΓ. H διασκευή στο Who’s Been Talking πολύ καλύτερη από Allman Brothers(http://www.youtube.com/watch?v=OeC1paW0zvA) ή Robert Cray(http://www.youtube.com/watch?v=d-uJovsQwkI).

Αναμένουμε και Sonny Landreth.:slight_smile:

Noμίζω πως ο νέος δίσκος του υπερπαραγωγικού Μποναμάσσα,είναι ένα σκαλί κάτω απ το Dust Bowl. Ήδη κάποια σημάδια “κούρασης” είναι εμφανή στις συνθέσεις,τα σόλο του εντυπωσιακά ως συνήθως,αλλά χωρίς κάποιο να ξεχωρίζει ιδιαίτερα.Γενικά άλλος ένας όμορφος δίσκος,ακούγεται ευχάριστα,αλλά ως εκεί. Αν και ξέρω ότι προβλέπεται πάλι καταιγισμός κυκλοφοριών σχετικών με τον Joe,εύχομαι να κάνει κανα break σύντομα,γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να καεί.

Η αλήθεια είναι πως η τελευταία συνέντευξη του στο Classic Rock με προβλημάτισε λίγο,όχι τόσο για τα όσα έλεγε ο Τζο,ο οποίος παραμένει ένας συμπαθέστατος σκατόφλωρος nerd κιθαρίστας,αλλά κυρίως για το υφάκι και την κουραδομαγκιά του μανατζέρ του.Όντως έχει πετύχει πολλά,κανείς δεν νομίζω να μπορεί να πει το αντίθετο.Αλλά οκ,ξεκαβάλα λίγο.

γενικα ο μποναμασσα σου δινει μια ιδια χρεια σε ολα τα κομματια…αυτο που ειπε ο χοπιτος υπερφορτωμενος ηχος…δε ξερω ειναι σα να ειναι ο τζο και να παιζει κιθαρα και να τραγουδαει πανω σε ντραμ machine…η να παιζει πανω απο band in a box…δλδ πως να το πω ο τυπος θα εσπερνε αν ηταν κιθαριστας σε μπαντα αλλα τωρα νιωθω αυτο που νιωθω οταν ακουω σολο αλμπουμ απο γκλιλμορ…
το μοναδικο φιλινγκ που δινει ειναι στην τεχνικη του…τα αλλα ειναι σα να βγαινουν σα να βγαινουν για να γραφτει το κομματι…
κ ο σαντανα ηταν ιδια φαση αλλα ο τυπος φροντιζε να δινει feeling στο καθε οργανο που ακουγονταν.
δε λεω ο μποναμασα ειναι υπερκιθαριστας της μπλουζ αλλα πρεπει να κανει και κατι που θα τον κανει να ξεχωρισει και να λεμε οτι ενα τραγουδι ειναι μποναμασα οχι απο το φορτωμενο background αλλα απο μια γαματοσινη που θα βρει αυτος…

τα κομματια του επισης θα ηταν πολυ καλα για καποια μαγαζια που θελουν να λεγονται ροκ μπαρς και παιζουν linkin park…
παιξτε μποναμασα που ειναι κατι καλο και ευκολοχωνετυτο :stuck_out_tongue: