Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Το hit-ακι του καλοκαιριού για την Ελλάδα (και την Γαλλία φυσικά). Αν θυμάμαι καλά η κωμωδία αυτή ξεπέρασε σε εισιτήρια σχεδόν όλα τα καλοκαιρινά blockbuster στην χώρα μας.

Ίσως όχι και άδικα αφού είναι ξεκαρδιστική, βασισμένη στο χιούμορ της παρεξήγησης και άβολων καταστάσεων, δεν γίνεται σαχλή στα αστεία της αλλά ούτε και προσβλητική (κάτι που δεν αποφεύγουν πολλές φορές οι ελληνικές κωμωδίες). Και ναι ακόμα και η κοινωνική της κριτική αν και ανάλαφρη είναι εύστοχη.

παρα πολυ καλο το guardians of the galaxy με τελειο humour.γουσταρα καργα.

[B]Sin City 2: A Dame to Kill For[/B]

Ανάμεικτα συναισθήματα. Το -εκ των κορυφαίων σε graphic novel- storyline με τον ομώνυμο τίτλο της ταινίας αποδίδεται σε γενικές γραμμές καλά, με έναν καλούτσικο Josh Brolin, σχεδόν πιστή μεταφορά τόσο του κειμένου όσο και αρκετών σκηνών του κόμικ και φυσικά με μια εξωπραγματική Eva Green (πέρα από το γυμνόν του πράγματος, ο ρόλος της πάει γάντι γενικά). Λείπει βέβαια ένας ολόκληρος (αν και δευτερεύων) χαρακτήρας της ιστορίας, στον οποίο αποδίδεται ένας φανταστικός μονόλογος που εν πολλοίς επεξηγεί τον χαρακτήρα Dwight McCarthy και που ατυχώς κόπηκε από την ταινία.

Αντίθετα, η original storyline με Joseph Gordon Levitt και Jessica Alba είναι για το μπούτσο καβάλα. Μηδέν σεναριακή ροή, χαρακτήρες χωρίς νόημα, σκηνές Καλημέρα Ζωή και γενικά φτιάχτηκε άρπα κόλλα απλώς για να υπάρξει closure στο θέμα Nancy Callahan/Senator Rorke/John Hartigan. Λες και δεν υπάρχουν δηλαδή ιστοριάρες Sin City από τα κόμικς, εκεί, να γυρίσουμε ορίτζιναλ υλικό.

Γενικά οι απαιτήσεις ήταν πανύψηλες και χωρίς να πω ότι απογοητεύτηκα, ε δεν ήταν και η ταινία που περίμενα 10 χρόνια και συζήταγα ώρες ατελείωτες με τους φίλους μου. Όλα αυτά όμως από έναν diehard fan των κόμικς του Miller που πολύ πιθανά να είναι πιο ψείρας από όσο πρέπει για μια κινηματογραφική μεταφορά - που παρ’όλα αυτά όμως, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος με την πρώτη ταινία.

Ξενέρωσα λίγο τώρα ε

Guardians of the Galaxy χθες. Τέτοια φάπα από ταινία του είδους είχα να φάω από το First Class. Με την έννοια ότι πήγα περιμένοντας όχι ιδιαίτερα πολλά πράγματα, αλλά η ταινία έσπειρε.

Τίγκα sci-fi αισθητική, δεμένη πανέμορφα με το 80ς σάουντρακ, με πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα, όμορφη πλοκή και χτυπητές ατάκες, από αρκετά απλές για να πιάσει το μέινστριμ κοινό μέχρι αρκετά καμένες. Στο γνωστό ύφος των Μαρβελοταινιών συνολικά, που όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση -αν και προβλέψιμο σε κάποια σημεία- δεν έμοιαζε ούτε στο ελάχιστο πιεσμένο και δούλευε άψογα.

Ένα μεγάλο σπεκ στον James Gunn, άλλο ένα στον Chris Pratt (“Star-Lord!”-“Finally!”) και μόνο αγάπη για το τρελό ντουέτο Rocket-Groot.

Στην άτυπη σύγκριση παίζει με χαρακτηριστική άνεση πάνω από τα τελευταία Iron Man και Thor και πάει μαζί με το Avengers για καλύτερη Μαρβελοταινία που έχει βγάλει η Μαρβελ.

Κι εγώ εκείνη την ώρα. Αλλά ακόμα κι έτσι δίδεται αξιοπρεπώς το στόρυ. Και ίσως και να το συγχωρείς διότι Eva Green να κάνει την απόλυτη femme fatale.

[SPOILER]Να σε ξενερώσω λίγο ακόμα; Έχουν κοπεί επίσης σκηνές της Ava που για μένα είναι πολύ σημαντικές στο κόμικ, πάλι για λόγους ολοκλήρωσης του χαρακτήρα. Π.χ. σκηνή που ξεκαρδίζεται δίπλα στο πτώμα του Damien, αναφωνώντας “the richest woman in Sin City” ή η προσπάθεια στο τέλος να πείσει τον Dwight ότι φταίει ο Manute που χρησιμοποιεί αρχαίες τεχνικές mind control και τα ρέστα. Για τους tifosi της σειράς, όλα αυτά μετράνε κι από λίγο - ειδικά όταν η πρώτη ταινία είχε ελάχιστες τέτοιες ελλείψεις. [/SPOILER]

θα πέσει φωτιά να με κάψει αλλά

[SPOILER]με τίποτα δε μου αρκεί η μόνο-βυζιά Eva Green για να συγχωρήσω τέτοια παράλειψη, βλέπω και τα άλλα που αναφέρεις και ξενερώνω ακόμα περισσότερο, γαμώ την τρέλα δε βγήκε 2-3 χρόνια μετά την πρώτη να πεις την έκαναν βιαστικά για να εξαργυρώσουν την επιτυχία, σχεδόν 10 χρόνια περιμένουμε, ε άντε γαμηθείτε αν είναι τόσο κουτσουρεμένη[/SPOILER]

Δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι σε αυτά που λες πλην του ότι η Green είναι καλή στο ρόλο, όχι μόνο βυζιά. Ίσως όμως να μην αρκεί για όλες τις παραλείψεις, έχεις δίκιο.

Guardians of the Galaxy

Το είδα και εγώ. Συμφωνώ με όσους προηγήθηκαν, η ταινία τα σπάει άγρια. Αν και marvel δύσκολα μπορείς να την συγκρίνεις με Iron Man, Thor κτλ. Θα έλεγα είμαι μια πετυχημένη μίξη Star Wars και Firefly. Ειδικά ο κεντρικός χαρακτήρας Peter Quill μοιάζει αρκετά στον Malcolm Reynolds του Firefly. Πολύ δράση, όσοι είστε φαν των διαστημικών περιπετειών θα γουστάρετε κάργα, τρελό χιούμορ που δεν είναι ούτε σαχλό ούτε καταντάει κουραστικό και ένας ακόμα γαμάτος ψηφιακός χαρακτήρας στο πρόσωπο του Rocket. Γενικά η ταινία είναι τρελή απόλαυση από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.

Φανερό πάντως πως το πάνε σε μια συνάντηση Avengers, Guardians με αντίπαλο δέος τον Thanos που εδώ κάνει μια μικρή εμφάνιση. Δεν είμαι σίγουρος πως θα καταφέρουν να ενώσουν τις 2 αυτές ομάδες (θα γίνει λίγο πανικός ειδικά από την στιγμή που στους Avengers συνεχίζονται οι προσθήκες νέων χαρακτήρων) αλλά ήδη φαντάζομαι τους διαλόγους μεταξύ Tony Stark, Peter Quill και Rocket και αυτόματα ένα τεράστιο χαμόγελο σχηματίζεται στα χείλη μου. Αν και να πω την αμαρτία μου, η ταινία μου φάνηκε τόσο καλή που θα προτιμούσα να το συνέχιζαν χωρίς να μπλέξουν και Avengers μέσα. Εύκολα θα μπορούσαν να χτίσουν σιγά σιγά ένα νέο Star Wars ή ένα νέο Star Trek.

πηρε κανεις καρτα για τις Νυχτες πρεμιερας;
θα χουν μεινει ή τζαμπα θα κατεβαινω κεντρο;

Guardians of the galaxy και γω χτες, η αλλιως star wars meet star trek meets marvel.
αψογη marvel ταινια που πολυ ωραιους χαρακτηρες, σωστα στημενο στορυ δειχνωντας τους χαρακτηρες χωρις να κουραζει και ενωνοντας τους σωστα και επιτελους ωραιοι vilains χωρις πολλα πολλα. οπως ειδα τον ronan ετσι επρεπε να ειναι ο malekith στο thor 2.
φανερα οπως λεει ο dead πανε για να συναντησουν τους avengers στην τριτη ταινια με τον Thanos κι αυτο θα φανει λογικα στο επομενο guardians. ο iron man αν δεν κανω λαθος ειναι μελος τους απο ενα σημειο και μετα, μπορει να κανω και λαθος.

γενικα τρομερες ατακες, πολυ γελιο και ωραια δραση με το ωραιο 80s feeling λογω και της μουσικης…
νομιζω οτι αυτην την ταινια πρεπει να δει ο lucas και νa καταλαβει πως επρεπε να ειχε γυρισει τα αθλια episodes 1-3…

κατα τα αλλα :

ευκολα μαζι με captain america:winter soldier καλυτερες comic ταινιες για φετος. το x-men ειναι κατωτερο και των δυο.

Βασικά αν έπρεπε ντε και καλά να βρω παράπονο από την ταινία, για τους κακούς θα έλεγα. Στο συγκεκριμένο τομέα για τα γούστα μου η Μαρβελ έχει μεγάλο ζήτημα. Πέρα δηλαδή από τον Red Skull, που οκ είναι ο Red Skull, και τον Loki, που δεν τον λες ακριβώς villain, στις υπόλοιπες ταινίες δεν υπήρξε κάποιος που να μου έκανε αίσθηση. Μου αφήνουν την εντύπωση ότι υπάρχουν εκεί απλά για να υπάρχουν και στο τέλος θα χάσουν από μόνοι τους. Ούτε καν θα τους νικήσει ο Iron Man/ Thor/ όποιος. Οφείλω να παραδεχτώ βέβαια ότι ο Ronan ήταν ένα βήμα μπροστά, αλλά και πάλι δεν.

Κατά τα άλλα βέβαια, η ταινία άψογη, σκέφτομαι να πάω να τη δω και σε 3δ :b

Συμφωνώ απόλυτα για τους villains στις ταινίες marvel. Loki, Winter Soldier ξεχωρίζουν σχετικά άνετα. Ronan καλός, καλύτερος από τους περισσότερους που έχουμε δει αλλά και πάλι λίγα πράγματα. Όποιον villain και αν πάρεις από την τριλογία του Nolan τους καταπίνει όλους άνετα.

Ειδικά The Amazing Spiderman και Iron Man έχουν τους χειρότερους villains. Αυτό που κάνει τις ταινίες marvel να ξεχωρίζουν είναι η προσοχή στους βασικούς ήρωες-χαρακτήρες. Εκεί έχουν κάνει τρομερή δουλειά.

Όλες οι ταινίες marvel χωλαίνουν στο συγκεκριμένο ζήτημα και ο ροναν δεν διαφέρει. Μια καρικατούρα είναι που θα μπορούσε να πεθάνει γιατί σκόνταψε κατεβαίνοντας από το διαστημόπλοιο ξέρω γω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι το guardians είναι η καλύτερη ταινία της marvel, μαζί με τους avengers, ως τώρα.

Ε ναι, αφού στο 3 έκαναν καρικατούρα τον Μάνταριν και στην τελική μάχη η Πάλτροου πλάκωνε τον Γκάι Ρίτσι, πόσο φέιλ θεέ μου

Γκαι Πιρς λέγεται ο άνθρωπος :lol::stuck_out_tongue:

Ο Ριτσι είναι σκηνοθέτης

Μόλις είχα γυρίσει από τσίπουρα, έχω ένα μικρό ελαφρυντικό, αλλά

:oops:

[SIZE=1](θα ήταν σίγουρα πιο ενδιαφέρον αν πλάκωνε τον Γκάι Ρίτσι)[/SIZE]

[B]Sin City 2: A Dame to Kill For[/B]

Δυστυχώς οι προσδοκίες λόγω κακών κριτικών επιβεβαιώθηκαν.
Και άντε πες, η χαμηλά χρηματική είσοδος στο box office ήταν λόγω ξεπερασμένου hype.
Δύσκολα παραβλέπεις πόσο πρόχειρα γραμμένο ήταν το έργο.
Και να θες, δεν μπορείς δηλαδή.

Απλοϊκό σε ορισμένες φορές, εστιάζει πολύ στις ατάκες (πολύ cheesy μερικές) παρά στην σκιαγράφηση και στην εκάστοτε ιστορία.

Από κει και πέρα, η ιστορία του Lewitt ήταν μια τρύπα στο νερό, εκεί που πάει να απογειωθεί τελειώνει απότομα χωρίς να υπάρχει το παραμικρό στήριγμα ουσίας που θα την έκανε άξια να υπάρχει στην ταινία και να στέκεται δίπλα στις παλιές.
Άτυχος ο ρόλος του Rourke, ενώ στην πρώτη ταινία φαίνεται να είναι ο κλασικός ήρωας - αντι-ήρωας του film noir, σκληρός, κοινωνικά εξόριστος αλλά με καλοσύνη μέσα του και να μάχεται για κάτι που τον πειράζει ή αγαπά, εδώ φαίνεται απλοϊκά γραμμένος, σαν καβλέοντας ερασμίτης που πηγαίνει και κολλάει σε όποιο πάρτυ ακούει ότι υπάρχει στην πόλη.
Η Green είναι καλή στον ρόλο ενώ η ιστορία της Alba τελειώνει με απογοητευτικό τρόπο.

Στα θετικά, μερικές ατάκες και πλάνα (πχ γιος Roark στις φωτογραφίες κανονικό trolling άσχετα αν ο γερουσιαστής φαίνεται να μην ένιωθε το παραμικρό γι αυτόν, πως είναι δυνατόν να τον είχε και σε φωτογραφίες και πορτραίτα κιόλας).

Εν ολίγοις, 10 χρόνια φάνηκαν τόσο λίγος καιρός όταν φαίνεται να δαπανήθηκε ελάχιστος χρόνος για το σενάριο.
Ίσως να φταίει ότι και ο Miller μπήκε στην σκηνοθεσία αντί του Rodriguez μόνο.

Μόλις γύρισα από το Boyhood.

5η φορά που το δίδυμο Linklater - Hawk συνεργάζονται και βγαίνει αριστούργημα. Η ταινία είναι τόσο πραγματική που κάνει ακόμη και τα καλύτερα reality shows να μοιάζουν fake. Δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερη ταινία ever με θέμα το coming of age. Μεγαλοπρεπής ιδέα και καταπληκτική εκτέλεση. Όσοι έχετε δει την τριλογία Before sunrise/sunset/midnight ή το Waking Life και δεν έχετε δει το Boyhood, τρέξτε.

negative. Ο Miller θεωρείται (όπως και στην πρώτη ταινία) co-director επειδή πολλές σκηνές αντιγράφηκαν αυτούσιες από το κόμικ. Δεν αναμίχθηε καθόλου στη σκηνοθεσία ουσιαστικά - τουλάχιστον όχι διαφορετικά από ότι το 2005.