Crippled Black Phoenix-I, Vigilante

εχω παθει πραγματικα την πλακα μου με αυτη την groupara,οταν ακουσα πρωτη φορα το 200 tons…μου χε κολλησει ενα ηλιθιο χαμογελο λες και ειχα κανει καμμια ιστορικη ανακαλυψη!!για μενα ειναι θεμα χρονου να γινουν ευρυτερα γνωστοι και να παραμιλαει πολυς κοσμος,αλλωστε στη μουσικη(και οχι μονο) η αφανεια απο την διασημοτhτα πολλες φορες ειναι ενα click(μεταφορικα και κυριολεκτικα) μακρια…

υ.γ το rise up and fight επαιζε στο repeat για καμμια βδομαδα ακομα και οταν διαπιστωσα πως ειναι λιγο αντιγραφη του one of these days των floyd

cbp ftw :smiley:

καλα εγω να πω ομως οτι δεν εχω τρελαθει ακομα τοσο με cbp. μ’αρεσουν αρκετα οι δισκοι τους αλλα δεν θα τους εβαζα στα καλυτερα πραγματα που εχω ακουσει μεσα στη δεκατια και σιγουρα μπορω να σκεφτω αρκετες μπαντες (ισως οχι στο ιδιο “στυλ”) με εξισου αξιολογους δισκους και ομορφα κομματια. ειναι ωραιοι ομως δεν τους θεωρω τοσο ιδιαιτερους ωστε μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν τοσο μεγαλη απηχηση, οσο οι Mogwai ας πουμε.

τι να σου πω, Πρέπει να έχεις σοβαρή μουσική παιδεία για να ακούσεις Post Rock…

Ντάξει αυτό είναι άπειρα απόλυτο. Το ποστ ροκ αν και δεν το χω ψάξει μαρέσει πάρα πολύ σαν ήχος και θεωρητική ή πρακτική μουσική παιδεία δεν έχω παρά μόνο στοιχειακή (νότες παύσεις και κάτι ψιλά του σχολειου), αλλά και στην περίπτωση που με το “μουσική παιδεία” εννοείς τα ακούσματα κάποιου, πάλι δεν πιστεύω ότι είμαι δα και τόσο σοβαρή.
Το I vigilante όμως το ακούω σήμερα για τρίτη αν θυμάμαι καλά φορά, και όπως και τις προηγούμενες, χάνομαι… :roll:

sig του βανγκέλις

for the record, αυτή η ατάκα ήταν του romantic7 και την εννοούσε.

εδιτ: επίσης τζίζους κράηστ, ΔΕΝ είναι ποστροκ

Βασικά για αυτό που ρωτάει ο Κάρωβου, η απάντηση είναι ότι δεν τους ακούω εγώ. :stuck_out_tongue:

κατά τ’άλλα, για πάντα στις καρδιές μας:

[SPOILER]

:’)[/SPOILER]

σαμαν δεν κρύβω ότι δεν πολυκαταλαβαινω αυτά που λες αλλα μολις άρχισα σχολείο, λυπήσου με.
Όσο για την ατάκα δεν ήξερα ότι ήταν του ρομαντικ 7 αλλα η αποψή μου παραμένει η ίδια :stuck_out_tongue:

ok, here:

η ατάκα δεν ήταν του γουατσισναμε, ήταν του ρομάντικ, ο γουατσισναμε τον ειρωνεύτηκε, όσο κότα κι αν είναι για να το παραδεχτεί, και έκανε πλάκα. άρα το προηγούμενο ποστ σου ήταν λίγο οφφ. επίσης η ατάκα βρίσκεται στην υπογραφή του βανγκέλις, γι’αυτό την ανέφερε ο γουατσισναμε.

επίσης οι cbp δεν είναι ποστροκ, αυτά. καλή σχολική χρονιά!

Ευχαριστώ πολύ και για την ευχή και για την επεξήγηση (φορ δε στιουπιντ ουανς).
Ε αφού όντως ήταν οφ παρτο σαν απαντησή μου στον ρομάντικ λοιπόν! :wink:

Ότι κι αν είναι πάντως οι cbp με έχουν τραβήξει ανεξήγητα.
Και αυτό είναι αρκετό για μένα

Εγώ πάντως όταν άκουσα το Rise Up And Fight σε σποτάκι του αντ1 (ή μέγκα δεν ενθυμούμαι, ας με διορθώσει κάπχοιος) κάτι μέσα μου δάκρυσε από ικανοποίηση.

Το γαμάτο ξέρετε ποιο είναι. Με τόσο δυσανάλογο hype που έχουν αποκτήσει στην Ελλάδα, κάποια στιγμή στο μέλλον προβλέπω να υπάρχουν πολέμιοι που να λένε ότι μόνο εδώ τους ακούμε κτλ κτλ. Ξέρετε φάση ανάθεμα. Ακόμη και σαηκοτικ β. (!). Ωραίες εποχές θα είναι τότε.

και αησντερθ!

ψυχεδελικη κι8αρα 8O8O8O8O

πσ: στο of a lifetime δεν μου αρεσει οτι εχει γυναικεια φωνητικα (αυτο ειναι δικο μου κολλημα:-k που προτιμω αντρικες φωνες)αλλα τι μελωδια ειναι αυτη…!!!

εμενα μ αρεσε παρα πολυ αν και το θεωρω ισως λιγο πιο κακο απ τα 2 πρωτα αριστουργηματα…

Μιας και το σηκωνει ο καιρος σημερα το ακουω για πολλοστη φορα
συνοδεια καφεδουμπας.
Καταλαβα οτι δεν ειχα γραψει σε αυτο το τοπικ.
Αλλη μια καταπληκτικη κυκλοφορια απο την μπαντα !
Πανεμορφη μουσικη.Φοβερες συνθεσεις για αλλη μια φορα.
Οι διασκευες δεν με χαλανε καθολου και στην τελικη EP οτι θελουν
βαζουν μεσα.

Σιγουρα στα καλυτερα της χρονιας.

Πανεμορφο και ο καιρος το επιβαλλει σημερα. Το θεμα που παιζει στην αρχη το πιανο μου θυμιζει σαν κονσεπτ αυτο εδω. οχι οτι μοιαζουν παντως. Παω για ακρωασεις

Tι γινεται, πολυ τηλεπαθεια παιζει με τους αποπανω. :smiley:
Και εγω, χθες το βραδυ, το ξαναεβαλα να παιζει και θυμηθηκα ποσο ομορφη μουσικη γραφουν. :bow:

lol. χθες το ξέθαψα(το θρεντ), είπα να κάνω επικό παμπ για αποθέωση μιας και το ακούω τακτικά αλλά το μετάνιωσα τελικά.

Λοιπόν ο δίσκος είναι φοβερός, οι μελωδίες, τα φωνητικά. Όλα.

Από τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς, και το We Forgotten Who We Are από τα καλύτερα κομμάτια της χρονιάς.

bump,το θρεντ δεν πρεπει να χαθει απο την πρωτη σελιδα των κυκλοφοριων ΠΟΤΕ!
τεραστιος δισκος,μαλλον το καλυτερο πραγμα που ακουσα ολη τη χρονια και αν και το ειχα βαλει λιγο στην ακρη τον τελευταιο καιρο,το ξανακουω σημερα και ξαναλεω:ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΜΠΟΥΜ απο μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ.

Σημερα το ξεθαψα κι εγω και το ακουγα στο σχολειο!!!

Πραγματικά όμως δεν υπάρχουν λόγια για τον δίσκο αυτό…

Εδώ και 10 μέρες το ακούω πλέον και από βινύλιο (ήρθε επιτέλους…:yahoo:) και είναι ακόμα πιο συγκλονιστικό… Εδικά το BASTOGNE BLUES είναι η τελειότητα μελοποιημένη…
Μαζί με το comfortably numb είναι ότι πιο όμορφο έχω ακούσει ποτέ μου…