Αγαπημένο crossover αλμπουμ των 80'ς

Λοιπόν, εδώ θα μιλήσουμε για γνήσιο ατσάλι των 80’ς. Crossover thrash λοιπόν. Θα το κρατήσουμε σε αυτό το πλαίσιο, οπότε εξαιρώ τις ρίζες του είδους (Exploited, GBH, Raw Power, Die Kreuzen, Dead Kennedys, Black Flag, Discharge κλπ).

Εγώ προτείνω τα παρακάτω άλμπουμς (αλφαβητική σειρά):

Black Uniforms ‎? Faces Of Death
Corrosion of Conformity - Animosity
Cryptic Slaughter - Convicted
DRI - Crossover
Nuclear Assault - Handle with Care
Ratos De Porao - Brasil (κατά προτίμηση την αγγλική version)
S.O.D - Speak English or Die
Suicidal Tendencies - Join the Army
Wehrmacht - Biermacht
+
Gang Green - Another Wasted Night (ok, εδώ κάνω την παρατυπία μου καθώς το κάνω πιο ροκ ν ρολλ, αλλά τι σκατά από Metallica και Tankard μεχρι Impaled Nazarene και Dropkick Murphys τους διασκευάσανε, άρα είναι κροσοβερ)
στην θέση αυτού βασικά σκέφτομαι να βάλω το rrrrooaaarrrr των Voivod ή τπτ Carnivore.

αλλά επειδή σίγουρα θα ξεχνάω μερικά, ας ακούσω και τις απόψεις σας για να τα διαλέξουμε και να βάλω πολλ μετά.

Θρενταρα.

Πιασαμε το συγκροτημα,χασαμε το αλμπουμ :stuck_out_tongue: Για μενα το κορυφαιο ειναι το Survive απο τους θε-ους Nuclear Assault. Rise from the ashes μεσα στη 10αδα αγαπημενων θρας κομματιων γενικα.

Ερωτηση,Exhorder πιανονται σε αυτο το θρεντ ή υπερισχυει το groove στοιχειο?:-k
(ναι ξερω οτι το Slaughter in the vatican βγηκε το 1990 αλλα ελπιζω σε καμια χρονικη μπαγαμποντια :lol: ασε που μεσα στα 80’s -δε θυμαμαι ποια χρονια ακριβως ηταν, 87’,88’?- εχουν και την κτηνωδη ντεμαρα GET RUDE )

Πωπωωω θεματαρα.
Μεγαλη κουβεντα το crossover, love it or hate it φαση. Εμεις φυσικα λατρευουμε!!! 8)

Mερικες φορες στενα τα ορια προς τα που κλεινει - metal η hardcore.
Eπισης metal-o-punk φαση Warfare και English Dogs χωραει??

Σ αυτα που αναφερεις προφανως και οι Gang Green χωρανε, αλλα δε θα εβαζα απο Suicidal το Join the army τοσο, οσο το How will I laugh tomorrow…

Nα αναφερω και μερικα αλμπουμ ακομα

[B]Rumble Militia - Fuck Off Commercial [/B]- Με διαχωρισμος Punk-thrash κομματιων
[B]MOD - ολα[/B]. O Milano μετα τους SOD
[B]Αttitude Adjustment - American Paranoia [/B]- H χαοτικη πλευρα του πραγματος
[B]Lethal Aggression - Life is Hard[/B]. Παρομοιως
[B]Crumbsuckers - Life of Dreams[/B]. Πριν τους Pro Pain βγαινει ενα crossover αριστουργημα με υμνους-σφηνακια.
[B]Εxcel - Split Image[/B]. Γτ Venice δεν ειναι μονο οι Suicidal
[B]Leeway - Born to Expire[/B]. Yποτιμημενος δισκος, απο μια μπαντα με ισες ποσοτητες thrash/hardcore αλλα χωρις απλες δομες και μικρα κομματια.
[B]Uncle Slam - Say Uncle[/B]. Πιο κοντα στο thrash, καθε φορα που τον ακουω πωρωνομαι τερμα.
[B]Ηellbastard - Heading for Internal Darkness[/B]. Oι Crass συναντουν τους Metallica που λεγανε. Στον επομενο ακομα πιο thrash (oπως και πολλες απο τις απο πανω)
[B]Accused - The Return of Martha Splatterhead[/B]. Tα λογια ειναι περιττα. -
[B]Cocnrete Sox - Woops Sorry Vicar[/B]. H crust πλευρα του πραγματος.
[B]Lawnmower Deth - Ooh Crickey It’s Lawnmower Deth[/B]. Xαβαλετζηδες (οπως χρειαζεται) και θεοι. 2 δισκαρες, απλα εβαλα το ντεμπουτο
[B]Ludichrist - Immaculate Deception[/B]. Ηardcore παρανοια, σχετικα πιο metal ηχος (εξ ου και το crossover), καμια 20 αρια κομματια σε μιση ωριτσα. Το δευτερο κλασικα πιο thrash αλλα αρκετα πιο αδυναμο.
[B]Impulse Manslaughter - He who laughs… [/B]Απ τα καλυτερα φωνητικα
[B]Decadence Within - This Lunacy
Beowulf - Lost My Head… But I’m Back on the Right Track
Dirge - Soulstorm
Wasted Youth - Black Daze[/B]

Σε ενα τοπ-9 (1 επιλογη το αλλο) θα εβαζα παντως

  1. DRI
  2. Suicidal Tendencies
  3. SOD
  4. Nuclear Assault
  5. Cryptic Slaughter
  6. Ratos De Porao
  7. Ludichrist
  8. Uncle Slam η Excel
  9. Accused

edit: Μου διαφυγανε οι Carnivore. Noμιζω χωρανε εδω! Οπως και Agnostic Front το Cause for Alarm, οπως και Exloited το Massacre, οπως και Cro-mags αν οχι το Age of Quarrel το 2ο σιγουρα, οπως, οπως…
πφφφ

Private Joker Exhorder den mou kollane sto thread toso poli. Nuclear Assault imoun anamesa se auta ta dio, epeleksa sxedon sti tuxi.

cynic, to Massacre einai 90’s! kata ta alla impulse manslaughter diskara. Tous MOD tous ksexasa ontws. Genika nai, mporoume na xwresoume kai English Dogs kai Warfare. Gia Suicidal sto poll tha valw kai gw to allo, apla gia mena einai prwto auto pou eipa.

Isws na xwrane kai oi Mordred.

Kαλα αν σου πω οτι δεν ειδα το 80’s στον τιτλο…
Ετσι κι αλλιως αντε μεχρι 90-91 να πηγαινει το πραγμα, παρακατω δεν υπαρχει οποτε

E kala, to afisa 80’s gia na apofigoume retro faseis tis teleutaias 10etias kuriws.

Φινο, πσαγμενο θρας βλεπω. Ξεχασατε την υπερδισκαρα των Excel - The Joke’s On You (δεν εχω ακουσει τα υπολοιπα, δεν εχω γνωμη), κατα τ αλλα η κορυφη για μενα ειναι πανευκολα οι Suicidal Tendencies. Αν επρεπε να διαλεξω αγαπημενο, μαλλον το How Will I Laugh καθοτι ηταν και το πρωτο που ακουσα.

Toυς ανεφερα ρε τους Excel με το split impage. Αλλα κι αυτο που λες εσυ παρα πολυ καλο!

Να πουμε και για Metal Duck βασικα (καλυτερο ονομα μπαντας εβερ) που προσφατα βγηκαν και επανεκδοσεις. Το εψηνα να παρω τα βινυλια, αλλα ειδα πως τα CD εχουν πολυ bonus υλικο και μαλλον προς τα εκει τεινω.

Ο ιδιος που εχει βγαλει αυτα κυκλοφορησε προσφατα και το Subconscious Release των Αγγλων Desecrator, καποια στιγμη πρεπει να παιξει καλη παραγγελια.

Eνα δεν εχουν αυτοι ρε?

Οι Metal Duck δεν την παλεύουν καθόλου στα φωνητικά

Βασικα εχουν ενα αλμπουμ κι ενα σπλιτ (τα ντεμο δε τα υπολογιζω), και μια χαρα ειναι τα φωνητικα τους, εμενα μ αρεσουν πολυ. Το bonus υλικο ειναι τα demo, δε με καιει ιδιαιτερα, αλλα θα θελα να τα χω σα συμπληρωμα.

To full lenghth έχω ακούσει μόνο και θυμάμαι ότι δεν μου άρεσαν τα φωνητικά καθόλου. Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια αλλά έτσι θυμάμαι.

On topic: Για εμένα οι Suicidal είναι πάνω πάνω απο τις άλλες μπάντες, αλλά θα επιστρέψω με καμιά 5αδα άλμπουμ όταν τα ξεθάψω και τα ξανακούσω

A, εγω “εχω” μονο το αλμπουμ (εννοω στο σκληρο) δεν ηξερα για split…
Τωρα που το ψαξα ειδα λεει με τους θεους Lawnmower Deth. Τι λες τωρα!
Φωνητικως ειναι ΟΚ!!!

Το split είναι ουσιαστικά σαν δύο EP κολλημένα, περιέχει άπειρα κομμάτια, αλλά δεν το έχω βρεί πουθενά να το κατεβάσω.

Η αλήθεια είναι πως με τον όρο είμαι σχεδόν άσχετος, αλλά DRΙ γουστάρω πολύ. Και από Nuclear Assault και Suicidal Tendencies ό,τι έχω ακούσει μέτρησε.

Λοιπόν, έβαλα το πολλ. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, πραγματικά μου υπενθυμίσανε πολλά άλμπουμ και έχω κάνει την απόλυτη λίστα μου τώρα.

Η μαλακία είναι ό,τι ήθελα να βάλω παραπάνω από μία επιλογές στο πολλ, και το ξέχασα. Άμα το δει κανας μοντ ας το αλλάξει σε 2. Δηλαδή, πραγματικά τί να ψηφίσω;

Μας γαμησες!!! :stuck_out_tongue:

Τι να πρωτοψηφισω???

Ναι καλά, δεν παίζει. Τουλάχιστον με μόνο μία επιλογή είναι αδύνατο.

Βασικά, είπες “λαβ ορ χέητ ιτ” για το κροσσοβερ. Εγώ δεν ξέρω κανέναν που το “χέητ ιτ”.

ε οι φλωροι 8)