Death Μetal κυκλοφορίες

Nile - Ithypallic… Απ’τις καλύτερες κυκλοφορίες τον τελευταίο καιρό στα death μονοπάτια…

Δεν είδα να αναφέρονται πουθενά οι Hatebreed…
Επίσης, για όσους δεν το ξέρουν οι Bring me the Horizon θα εμφανιστούν στο An Club 29 και 30 Σεπτεμβρίου.

Μια και θίχτηκε το θέμα με τα παρακλάδια, τα περισσότερα από αυτά δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως metal (αλήθεια η Hardcore δεν είναι punk genre;)… Ίσως μόνο Grindcore, Crustcore και Metalcore θα μπορούσες να πεις ότι είναι metal ενώ κάπου εκεί κινούνται και Deathcore, Mathcore και άλλα παρόμοια genres.

Rapcore και τέτοια όμως κάθε άλλο παρά metal είναι… π.χ. οι Rage Against the Machine που είναι ένα απ’τα πιο γνωστά rapcore groups δεν πιστεύω ότι θα τους χαρακτήριζε κανείς metal παρ’όλο που έχουν διάφορα τέτοια στοιχεία (solos στις κιθάρες κτλ).

Και κάτι τελευταίο: η Black είναι απ’τα παρακλάδια της metal που δεν έχω εξερευνήσει ακόμα και ίσως θα μπορούσα να πω ότι με όσα ακούγονται είμαι και κάπως αρνητικά προκατειλημένος… Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς; xD

edit: Έφυγα για Terra Vibe!!

Λένε πολύ τα πάντα από Nightrage, Scar Symmetry, Terror 2000, The Duskfall, Dismember.

Πολυ ωραιο το καινουριο cd, μαρεσε παρα πολυ το demon(s).
Εβγαλαν και βιντεο (link)

Συνεχιζοντας με το mathcore να προτεινω ενα δισκο που δεν πρεπει να λειπει απο κανεναν:

Between the Buried and Me - Alaska

Απο τα καλυτερα albums του 2005 (προσωπικη αποψη παντα).

Δειτε οπωσδηποτε το Mordecai (απο το προηγουμενο album) αλλα και το Alaska

BOLT THROWER- THOSE ONCE LOYAL

Έτσι! Underground shit! Δεν τους ξέρω αυτούς… deathcore παίζουν? :roll:

Δυο πολλοί καλοί Death Metal δίσκοι :

Cadaver - Necrosis

Monstrosity - In Dark Purity

Death / Thrash κατάσταση ( old school ):

Maze Of Torment - Hidden Cruelty (2007)

[CENTER][/CENTER]

Moy θύμισε Slayer, Testament με πιο death άρικες διαθέσεις.

Eπιτέλους, ένα πόστ πού να μου κινήσει το ενδιαφέρον σε αυτό το τόπικ. Σωστός ο παίχτης! :thumbup:
Επίσης credits στον Davidian για Asphyx και στον από πάνω φίλο για Monstrosity!

Ορίστε και το review των Maze Of Torment από τα χεράκια μου:

http://www.rocking.gr/review1266.php

As We Fight. Deathcore παιζουν και τα σπανε.

Ακούστε Dead End Streets.

Γενικά το “Hidden Cruelty” θα ακουστεί πολύ άνετα από τους απανταχού φίλους του thrash, αφού πρόκειται για ένα καλοδουλεμένο δίσκο, με αξιόλογες συνθέσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι διεκδικεί και δάφνες διαχρονικότητας. Για όσους πάντως έχουν απογοητευτεί με τη διαρκή πτωτική τάση των Slayer, ο εν λόγω δίσκος αποτελεί μια πολύ καλή εναλλακτική πρόταση

Σωστός.

Pro-Pain - Age Of Tyranny - The Tenth Crusade

http://www.rocking.gr/review1345.php

μιλαμε για αρκετα ευχαριστη εκπληξη. τσεκαρετε.:slight_smile: :wink:

παρα πολυ καλο. ασε ρε γμτ. βγαινουν σε περιοδεια με cephalic carnage. θα θελα πολυ το πακετο να ρθει απο δω αλλα που τετοια τυχη…

για cephalic παντως αφου εχουν ερθει ηδη μια φορα απιθανο δε το κοβω…μακαρι… :papas:

Nαι είναι πολύ ωραίο. Συμπαθέστατο group.

ναι μαζι και με τους The Red Chord και τους The End.
Και ευρωπη να ερθουν δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν ελλαδα δυστυχως.

Επισης οι Between The Buried And Me βγαζουν καινουριο album φετος τιτλο “colors”
Εβγαλαν και ενα βιντεο απο το studio (link)

χμ. never say never βασικα. παντως οντως ειναι πιο πιθανο ενα tour των cephalic με καποιες αλλες μπαντες. για να δουμε.

παρτε εδω ενα ωραιο

worth checking. τα σμπανε.

θα έλεγα ότι παίζουν tsampouka metal. Σίγουρα δεν τραγουδάειι ο Μπάμπης ο σουγιάς? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

κυκλοφορει οπου να ναι και το καινουριο cd των Dimension Zero,οπου παιζει κιθαρες ο Stromblad των In Flames…gothenburg metal αλλα με καπως πιο ακραια προσεγγιση…
τα 2 πρωτα cd ηταν αρκετα συμπαθητικα ιδιαιτερα λογω των πορωτικων riffs που περιλαμβαναν

συμπαθητικο δισκακι ηταν και το τελευταιο cd των Heaven Shall Burn,το Deaf To Our Prayers…
Βασικα η κρυσταλλινη παραγωγη και η ιδιαιτερη χροια της φωνης του Biscoff ανεβαζουν πολυ το δισκο…
Ο δισκος εχει πολλα heavy σημεια και φυσικα δανειζεται αρκετες ΝWOSDM μελωδιες…
αψογο και το κιθαριστικο παιξιμο,αν και οχι τοσο εμπνευσμενο…

Ο καλυτερος Death Metal δισκος που εχω ακουσει τα τελευταια 3 χρονια ειναι αυτος…

Ενας απλα Θεικος ΔΙΣΚΟΣ…

Αντε να βγει το καινουριο…