Death Μetal κυκλοφορίες

Ένα μήνα έχει που κυκλοφόρησε το άλμπουμ των Καναδών Unhuman και ήταν αρκετός για να με κάνει να πώ ότι αυτό είναι το πιο τρελαμένο technical death metal άλμπουμ που ακούσατε φέτος τουλάχιστον. Αυτούς τους έψαξα όταν διάβασα κάπου μέσα στο καλοκαίρι ότι συμμετέχει ο ένας εκ των δύο κιθάρων των Beyond Creation, όχι αυτός που μοιάζει με τον Ribery, ό άλλος ο μαλλιάς :stuck_out_tongue: Οι κύριοι πιστοί στο καναδικό Technical Death Metal προχωράνε ακόμα παραπέρα σπάζοντας τα πάντα αλλά σε ένα χαλαρό στύλ αλά Benighted. Πάρτε δόση από bandcamp. Για λάτρεις του Technical Death. Επίσης να πώ ότι η επανακυκλοφορία του The Aura των Beyond Creation είναι ότι καλύτερο βγήκε από Technical Death Metal φέτος 8)

https://unhumanofficial.bandcamp.com/

Λοιπόν το Unhuman πραγματικά είναι μια τρελαμένη προσπάθεια να πάει παραπέρα το Technical Death, το πετυχαίνουν άψογα και μόνο και μόνο για αυτό πρέπει να κάτσετε να το ακούσετε να σας τρυπήσει τα αυτιά. Καλό και το Gorguts δε λέω αλλά δεν προσέφερε και τίποτα ιδιαίτερο στο είδος για μένα, τα ακούσαμε και από τους Ulcerate που και αυτοί τα άκουσαν εξ αρχής από τους Gorguts, μια γαμάτη death metal εσωστρεφής λούπα.

Εδώ είναι η τρέλα ρεεεε

Douces Pensees​.​.​.
Mutants War
Psychotic Afterlife
Secheresse
Hallucinogenic Symphonia Delirium

Επίσης άκουσα τελευταία και αυτό εδώ που είχε αναφερθεί σε κάποια φάση εδώ μέσα ότι θα κυκλοφορήσει.

Imprecation - Satanae Tenebris Infinita, έχει κυκλοφορήσει από την άνοιξη αλλά τι να λέει. Επειδή Incantation, που υποτίθεται ότι τούτοι εδώ σου φέρνουν στο νου, δεν έχω ιδέα, δεν μπήκα σε συγκρίσεις κλπ, απλά να πώ ότι μουσικά γαμάει, είναι απίστευτα καλό Death Metal με τρομερή παραγωγή που προσδίδει στην ατμόσφαιρα μαζί με πλήκτρα occult style κατευθείαν από τα 90ς όπως και riffs/σόλο που μου έφεραν στο νού μέχρι και Nocturnus.

From Beyond the Fiery Temples

Είναι πολύ καλό το [B]Imprecation[/B], σε πιάνει απ’ το λαιμό κατευθείαν. Απλά δε με κράτησε όσο θα περίμενα δυστυχώς, γιατί όταν το είχα πρωτοακούσει είχα μείνει άφωνος.

Όλα καλά αλλά το νέο χρόνο έρχεται το τέλος…

Άντε και καλή χρονιά.

Dead Congregation και Teitanblood για φέτος ήδη. Και ποιος ξέρει τι άλλο…

EMBRACE OF THORNS σίγουρα.

Και επιπροσθέτως:

[B]Necros Christos[/B]

A new year has come;

At the ninth hour, the ninth minute and the ninth second, all flames shall be set on fire within the grand hall of worship.
Moreover, brethren and sisters, we declare unto you the new gospel of the anointed dead yet breathing Christ, let it be known widely that a new release is soon to be at hand.

Scheduled to be released in early May 2014, NECROS CHRISTOS shall unveil an EP entitled NINE GRAVES. It will consist of two new yet unheard songs (not to be featured on the last and final album), as well as two old demons clothed in new vestments. Also featuring four temples and one gate, the overall nine tracks shall function as a bridge between the old and new path the grand NECROS CHRISTOS is walking upon.

To be released on Sepulchral Voice and Ván Records, we´re proud to announce that the artwork of NINE GRAVES shall be created and compiled by Timo Ketola, Manuel Tinnemans and Tlmnn Shepherd.

The recording sessions shall begin in mid February, more news following soon.

Thank you all!

Old path, new path, μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν οι ενδείξεις που έγραφα μετά το πρόσφατο λάηβ σχετικά με τον ήχο τους.

Τρελή κυκλοφορία-ωδή στον μοναδικά επικό Death ήχο των Bolt Thrower, από Σουηδία μεριά.

Χωρίς περιττά λόγια, Bandcamp εδώ, play Precis Innan Gryningen

Επίσης

ένα άλμπουμ-επίτευγμα από τους Ιταλούς Nero Di Marte, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε εδώ ξανά. Με κάποιο τρόπο έχουν καταφέρει να αναδείξουν τον ιδιαίτερο ήχο των Ulcerate φέρνοντάς τον, κατά κάποιον τρόπο, πιο “μπροστά” ακουστικά, χωρίς να χρειάζεται να ψάξεις στα βάθη της αβύσσου, κυρίως πιστεύω λόγω της προσωπικότητας των φωνητικών αλλά και των συνθέσεων βεβαίως βεβαίως.
Πάμε Bandcamp και απλά ακούμε Nero Di Marte

Εκτός από αυτά που είπατε (Dead Congregation, Teitanblood, Necros Christos, Embrace Of Thorns) περιμένω δισκάρες και από Desecresy, Miasmal ενώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα βγει και το Swallowed που πρέπει να είναι έπος. Χαμούλης γενικά

Καινούργια κομμάτια από Benighted και Prostitute για τους επερχόμενους δίσκους του 2014.

Οι Benghted δεν απογοητεύουν ποτέ και σε καμία δουλειά τους. Ελπίζω να μην απογοητεύσουν φέτος. Το κομμάτι μου άρεσε αρκετά.

[U]Benighted - Experience Your Flesh[/U]

Οι Prostitute που λατρεύω εδώ μας το χαλάσαν λίγο. Ξενέρωτα φωνητικά και ένα σόλο άχρηστο και για πέταμα. Θα δούμε!

[U]Prostitute Disfigurement - Crowned In Entrails[/U]

To Benighted σκοτώνει!


[B]Sickrites [/B]- [I]Irreverent Death Megaliths[/I]

Οι Sickrites έρχονται από την Ρωσία και το σάπιο death metal τους αφήνει υποσχέσεις. Αρχικά ο δίσκος βγήκε μόνο σε βινύλιο, θα το κόψει όμως η Osmose σε cd σύντομα. Τους άρεσε μάλλον και αυτούς.


http://www.metal-archives.com/bands/Sickrites/3540317013


[B]Slaughterday [/B]- [I]Nightmare Vortex[/I]

Οι Slaughterday από Γερμανία κυκλοφόρησαν πρόσφατα τον πρώτο τους δίσκο Nightmare Vortex μετά ένα πετυχημένο demo στην θανατερή F.D.A. Rekotz. Πρόκειται για κλόνους του γνωστού Ευρωπαικού/Σουηδικού ήχου που αναβιώνει, φαίνεται να το έχουν, χωρίς όμως να μας χαρίζουν κάτι το συγκλονιστικό.


http://www.metal-archives.com/bands/Slaughterday/3540359991#band_tab_discography


[B]Onirophagus [/B]- [I]Prehuman[/I]

Από την Βαρκελώνη με αγάπη οι Onirophagus με το death/doom ντεμπούτο τους Prehuman να ξεχωρίζει, αν και θα το προτιμούσα λίγο πιο σάπιο αλλά και έτσι μια χαρά είναι. Κυκλοφορεί από την Xtreem Music, όπως και το μίνι cd που προηγήθηκε.
http://www.metal-archives.com/bands/Onirophagus/3540343675

Πραγματικά δίσκαρος το Sickrites. Σάπιο καθώς ειπώθηκε και με λιτή και υποδειγματική χρήση πλήκτρων που εντείνει την αρρώστια και το σκοτάδι του και δεν το μετατρέπει ούτε σε atmospheric, ούτε σε melodic, ούτε σε ξενέρωτο, ούτε σε τίποτα. Σοβαρή ελπίδα για σημαντικά πράγματα.

Στα παραπάνω νομίζω αξίζει να προστεθεί και αυτό…
Lvcifyre - Svn Eater

Πολύ ανώτερο από το πρώτο τους, νομίζω είναι ό,τι πρέπει για εμάς που μας λείπουν οι κανονικοί Morbid Angel τώρα που κατάντησαν έρμαιο του κλόουν που τους έχει καταντήσει πιο γραφικούς και από ΑΥΤΟ.

Benighted το άκουσα κι εγώ. Νομίζω πως είπαν να ακολουθήσουν την πετυχημένη συνταγή του “Asylum Cave” και πάμε για δίσκαρο (αν και νομίζω “Asylum” δεν το ξαναπιάνουν εύκολα).

Έντάξει μόνο οι benighted μπορούν να το κάνουν αυτό, γυναικεία φωνητικά σε τρελό και παρανοικό death κομμάτι…όσο για το Asylum Cave είμαι σίγουρος ότι μπορούν να ξαναβγάλουν κάτι εξίσου γαμηστερό εύκολα.

Τι εννοείς γυναικεία φωνητικά;

Δες μια το βιντεο.Δεν τραγουδανε μονο οι 2 της μπαντας.

Που βρε ακούτε γυναικεία φωνητικά?Ο τραγουδιάρης κάνει κανονικά και brutal και ο άλλος τα πιο ψιλά κανονικά.

Weedow, δεν μου σχολιάζεις Prostitute και ανησυχώ. Μην απογοητεύεσαι :stuck_out_tongue:

Για όποιον ενδιαφέρεται, κυκλοφορεί στις 24 Φεβρουαρίου…


[B]Morbus Chron[/B] - [I]Sweven[/I]

Αμέσως μετά βγαίνουν στους δρόμους με Necrowretch

Σαν γυναικεία μου ακούγονται ρε, ασχέτως του βιντεοκλίπ που το λέει η δασκάλα. Θα μου πείς σε σχέση με τα κλασικά φωνητικά των benigthed σαν γυναικείο ακούγεται αυτό το “experience your flesh”.