Death Μetal κυκλοφορίες

Από τα πολυαναμενόμενα άλμπουμ για το είδος φέτος το Morbus Chron. Παίζει να απογοητεύσει αρκετούς πάντως, μεγάλη αλλαγή στον ήχο αν και ψιλοφαινόταν ήδη από το ενδιάμεσο ΕΡ

13 Μαρτίου

Επίσης πολύ ενδιαφέρον αποδεικνύεται και τούτο εδώ…
[U][B]Innsmouth - Consumed by Elder Sign[/B][/U]

Μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρουν με το demo τους πριν κάποια χρόνια αλλά εδώ πραγματικά τους λάτρεψα, ειδικά καθώς πρόκειται για δίσκο που ήρθε αιφνιδιαστικά και ‘μουλωχτά’ και την ώρα που άλλοι αναλώνονται σε υπερπαραγωγές που κάνουν το death metal να μοιάζει με r’n’b, οι Innsmouth σαρώνουν με το lo-fi death metal τους, που μοιάζει λες και είναι ξεχασμένη ηχογράφηση από το '92. Και έχει και το ανάλογο απόκοσμο συναίσθημα. Γαμάει…

Ωπ, ποτε βγηκε αυτο? Ωραία φάση!
Επίσης έχει λίγο καιρό που κυκλοφόρησε και το Abysal Thresholds των Corpsessed. Δεν το έχω ακούσει αρκετά ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλα σε πρώτη φάση δε φαίνεται να απογοητεύει

Benighted album stream

http://www.terrorizer.com/news/streams/stream-benighteds-new-album-carnivore-sublime-full-exclusively-terrorizer/

Τελικά οι Benighted κατάφεραν ούτε καν να πλησιάσουν το Asylum Cave ή το Icon, κρίμα και είχα ελπίδες…

[B]Artificial Brain - Labyrinth Constellation[/B]

Περίεργο, τεχνικό death metal και ατμοσφαιρικό ταυτόχρονα με επιρροές από Ulcerate, Gorguts, Demilich και άλλα τέτοια ωραία, αλλά και με προσωπικότητα. Δύο φορές το έχω ακούσει μέχρι τώρα, αλλά μου φαίνεται αψεγάδιαστο από όλες τις απόψεις. Φωνητικά, παραγωγή, συνθέσεις, γενικότερη αισθητική…νομίζω θα είναι από τα άλμπουμ της χρονιάς στον τομέα του. Στριμάρει ολόκληρο στο bandcamp

http://profoundlorerecords.bandcamp.com/album/labyrinth-constellation

νέο κομμάτι από το επερχόμενο άλμπουμ των IMPETUOUS RITUAL
[I][U]Venality In Worship[/U][/I]

Πολύ καλοί Impetuous. Το γούσταρα το αλμπουμ τους, ζόρικο.
Το τραγούδι καλό ακούστηκε και αν είχε λιγότερα μπλιμπλίκια θα ήταν καλύτερο.

Hannes Grossmann - The Radial Covenant

Δισκάρα Tech Death από τον τρελαμένο drummer των Obscura/Blotted Science με αρκετούς Guests όπως Jeff Loomis κλπ. Γενικά θυμίζει Obscura και αυτό σίγουρα μόνο κακό δεν είναι, αλλά έχει και μια διαφορετική προσέγγιση σε ένα γενικότερο πλαίσιο.
Όπως και να χει εδώ παίζει ακρόαση http://hannesgrossmann.bandcamp.com/album/the-radial-covenant

Τι τρομερο ΕΡ ειναι αυτο ? Εψαχνα κατι λιστες και το ειδα σε 2-3 και ειπα να το
ακουσω.Πολυ ωραιος ηχος,δυνατα και ωραια φωνητικα και πολυ καλη δουλεια στις κιθαρες.

Εμένα με ξένισε στην αρχή, στην πορεία μου άρεσε αρκετά αλλά δεν μπορώ να πως το λάτρεψα κιόλας. Ετοιμάζουν σύντομα και δεύτερο ΕΡ, μέσα στην άνοιξη αν θυμάμαι καλά.

και γαμω τα ep ιδιως το entranced by the wolfshook

“Κυκλοφόρησε”, όσοι πιστοί προσέλθετε

Είναι μαγικός ο τρόπος που ανοίγει ο δίσκος. Κανένας συμβιβασμός, κανένα έλεος…

Μια γκρουβαριστή γεύση να πάρετε. [B]The Killing Gods[/B] o δίσκος

[U]Misery Index-Conjuring the Cull[/U]

Αυτο που ακουσα ηταν [B]Misery Index[/B] ? Σιγουρα δεν εχει γινει καποιο λαθος ?

Μετριότατο.
Βέβαια το πιο γκουβυ κομμάτι της χρονιάς το χουν ήδη γράψει οι Benighted, όλοι οι άλλοι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι.

Έχω την εντύπωση πως αυτό το κομμάτι (δηλαδή το απίστευτο βασικό ριφ του) είναι ο βασικός λόγος που γουστάρουμε το συγκεκριμένο ep.
Όσο για το Teitanblood, τα λόγια είναι φτώχεια.

Ρε το διελυσαν οι Anhedonist λεει…πολυ κριμα

όντως πολύ κριμα, Το netherwards ήταν μεγάλη δισκάρα.