Dexter

Τραγικό απλά το φινάλε. με τη χειρότερη δυνατή έννοια. Οι writers θα πρέπει να λαμβάνουν death threats από fans, ορκισμένοι εχθροί του Dexter δεν θα μπορούσαν να γελοιοποιήσουν έτσι τον χαρακτήρα και μια από τις καλύτερες σειρές. Η κατακραυγή στο ιντερνετ είναι γενική.

Πολύ πρόχειρο φινάλε. Δεν άξιζε στη σειρά. Οι απορίες μου

[SPOILER]Πώς ταξίδεψε το παιδάκι εκτος χώρας με μια καταζητούμενη εγκληματια?
Γιατί ο Ντεξτερ τον άφησε σε αυτήν κ όχι π.χ. στους παππούδες του μαζί με τα παιδιά της Ριτα?
Πώς γλύτωσε ο Ντέξτερ μέσα στην καταιγίδα? Κολύμπησε μέχρι την ακτή μήπως?
Γιατί ξυλοκόπος?
Πώς ήταν σίγουρος ότι ο αλλος δε θα τον κάρφωνε με το στυλό στο λαιμό ή σε κάνα μάτι?[/SPOILER]
Και άλλα πολλά. Ας ελπίσουμε να μας ανατεμείψει ο Vince Gilligan

[SPOILER]Εντάξει, ας πούμε ότι ντε και καλά έπρεπε να υπάρχει θάνατος στο τέλος και ναι, έγινε γραφικό μέχρι αηδίας αλλά ο Dexter ΓΙΑΤΙ έπρεπε να ζήσει και να γίνει ξυλοκόπος:?:[/SPOILER]

Απογοητευτικός ο τελευταίος κύκλος γενικά και κάργα απογοητευτικό το τελευταίο επεισόδιο ειδικά. Το γαμώτο εντωμεταξύ είναι ότι το προτελευταίο σχεδόν κάτι πήγαινε να κάνει. Κρίμα.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι πρώτες 4 (κυρίως) και 6η, 7η σεζον παραμένουν πολύ ψηλά και αν έλεγα ότι δε θα μου λείψει, θα λεγα ψέματα.

[spoiler]Συμφωνώ με σχόλιο JTN για τη γενική ανιωθιά. Ειδικά η φάση που ο καταζητούμενος Σαξον τραβάει μπουνιά γεμάτο γκαραζ και φεύγει χαλαρός με κλεμμένο αυτοκίνητο, κανένα νόημα όμως. Είπαμε, και παλιότερα παίζανε τρελά σκηνικά, αλλά όχι κι έτσι.

Αξιοσημείωτο επίσης το πώς κατάφεραν να βγάλουν όλη τη σεζον με έναν “αντίπαλο” ο οποίος ουσιαστικά δεν είχε χαρακτήρα και γινόταν αντιπαθητικός μόνο και μόνο γιατί ο ηθοποιός ήταν όσο πιο εκνευριστικά κορδωμένος μπορούσε.

Για τα περί ξυλοκόπου δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω.
[/spoiler]

Λοιπον το ειδα και εγω…
Ενα ομορφο και σκοτεινο ιστορια φτανει στο τελος της…
Πολυ στεναχωρο τελος! Μετα απο 8 χρονια χανουμε τον Dexterακο μας…
Αλλα το φιναλε πολυ προχειροδουλεια δυστυχως.
Πολλες τρυπες και λαθη αλλα επειδη ειμαστε φανμποιδες τα καταπιαμε.

  • Πως παιρνει τη Ντεμπ απο το νοσοκομειο
  • Αντιδρασεις Χανας
  • Η καταιγιδα ηταν μια μαλακια και μιση… μονο για να κανει justify το θανατο του…
  • Καταλαβαινω οτι τη πεταξε στο νερο για συμβολισμο οτι ηταν ενα θυμα και αυτη… αλλα doesnt make sense ρεαλιστικα…
  • Η υποκριτικη της Χανα προς το τελος με κουρασε (ενω ειμαι ερωτευμενος)

Γενικα κατι παρομοιο επρεπε να συμβει ετσι και αλλιως στον Dexter.
Οταν εχεις ενα χαρακτηρα τετοιο, με τοσο κακο παρελθον και λαθη, πρεπει καποια στιγμη να πληρωσει για αυτα… Τισις και Νεμεσις.
Και να σας πω την αληθεια ειναι αρκετα οπτιμιστικο καθως και ειναι ακομα ζωντανος… οποτε “ποτε δε ξερεις”.

το τελειωσακ εγω,η πιο τραγικη σεζον.οπως κ να εχει θα μας λειψει o dexterakos,8 χρονια ηταν αυτα

το τελειωσα κ εγω πριν λιγο…
δεν ειναι η καλυτερη σειρα που εχω δει αλλα μαλλον ειναι η αγαπημενη μου, ισως γιατι ηταν η πρωτη που επιασα οταν ψηθηκα να ασχοληθω με σειρες πριν απο 5-6 χρονια…

δε θα με ενοιαζε η μετρια σεζον αν βαζανε ενα δυνατο φιναλε, το φιναλε αυτο ειναι ντροπη για οσα μας χαρισε η σειρα ολα αυτα τα χρονια…[SPOILER]ας τελειωνε τη στιγμη που κατευθυνεται στην καταιγιδα…[/SPOILER]

θα σκασω… κ νομιζα οτι δεν θα μπορω να κοιμηθω απο την ενταση του τελους…

απο αυριο-μεθαυριο πιανω κ τα φετινα του breaking bad…πιστευω οτι δεν θα’χω τα ιδια…

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μόλις το τελείωσα κι εγώ. Δεν είχα δει κάτι πιο πριν οπότε έιδα και τις 8 σεζόν μονορούφι. Για την ακρίβεια το είδα αμέσως μόλις τελείωσα το Six Feet Under και εξεπλάγην με την διαφορά στους χαρακτήρες που υποδυόταν ο Michael Hall. Πραγματικά άλλος άνθρωπος. Από εκεί και πέρα σε γενικές γραμμές είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω παρακολουθήσει, αλλά το τέλος ήταν πολύ άκυρο.

[SPOILER]Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος ας πέθαινε εν τέλει ή ας πήγαινε να βρει την Hannah και τον Harrison. Κι επίσης ο θάνατος του Vogel πολύ γρήγορος, σαν να τον ξεπέταξαν.
Γενικά είχε αρκετές ερωτοδουλειές ο Dexter, πράγμα περίεργο για έναν αντικοινωνικό ψυχοπαθή, αλλά είπαμε πρέπει να βγουν και τα επεισόδια κάπως. Στις αρχές δηλαδή ήταν ενδιαφέρουσες έως αστείες οι αντιδράσεις του σε κάποια θέματα λόγω της αναισθησίας που τον χαρακτήριζε, αλλά στην πορεία ανακάλυψε πως έχει “ανθρώπινα” αισθήματα και η στάση του άλλαξε. Ένηγουεη, εκτός από μερικά σημεία της 8ης σεζόν κυρίως δεν με κούρασε καθόλου η σειρά, ίσα ίσα που ξενέρωσα όταν τελείωσε κι ας είχε μούφα τέλος[/SPOILER]

http://www.inquisitr.com/2715641/dexter-returns-to-showtime-gary-levine-confirms-the-dexter-reboot-axes-dexter-spinoff/

στην αρχη εμεις θελαμε κ αυτοι δε θελανε κ μετα αυτοι θελανε κ εμεις δε θελαμε.
αφηστε το ως εχει γιατι αρκετα μας βιασατε τα ματια στην τελευταια σεζον
πανε 3 χρονακια ε;πως περναει ο καιρος

Αδικημενη η τελευταια σεζον Dexter. Σιγουρα ηταν πολυ κατωτερη απο τις προηγουμενες, αλλα δεν αξιζε τοσο κραξιμο και θαψιμο πιστευω. Ειχε μια πολυ περιεργη ατμοσφαιρα, και η βασικη υποθεση ηταν αρκετα ενδιαφερουσα για 8η σεζον μιας σειρας με τετριμμενο θεμα απο ενα σημειο και περα. Απο κει και περα, ναι σιγουρα ειναι αχρειαστο ενα spin off. Και βασικα το αρθρο φαινεται τεραστια μουφα, αφου περιλαμβανει μονο speculation, και μαλιστα χωρις βαση.

Γενικα αν επρεπε να αξιολογησω τις σεζον ποιοτικα, θα ελεγα:

1,2,4 = Κορυφαιες
5,6 = Καλες
3,7 = Προβληματικες
8 = Ανεπαρκης

1 Like

Θυμήθηκαν το Dexter ε; Κάπου στην 4 σεζόν το παράτησα μια και καλή. Και πολύ ήταν βασικά, κυρίως οι 2 πρώτες άξιζαν. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιος θέλει και άλλο.

Δεν είδες το φινάλε της 4ης δηλαδή (:wink:

Ούτε που θυμάμαι. Σε κάποια φάση βέβαια είχα διαβάσει κάπου τι γίνεται στην σειρά στις επόμενες σεζόν αφού ήξερα πως δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω. Άρα τι γίνεται ξέρω, απλά δεν θυμάμαι πως τελειώνει η 4η ούτε θυμάμαι αν το είδα η το διάβασα :stuck_out_tongue:

Αν δε θυμασαι αν το ειδες ή αν το διαβασες, ισως να μην ξερεις τι ακριβως γινεται. Η 4η σεζον ειναι εξαιρετικη, και το τελος της ειναι μια απο τις μεγαλυτερες wtf στιγμες στην τηλεοραση.

λολολολολολολολ
ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΦΙΝΑΛΕ???
Τα σπαει η 4η, η τελευταια καλη imo.

Βασικά το Dexter το βαρέθηκα επειδή είχε αρχίσει να επαναλαμβάνεται σε μεγάλο βαθμό. Σχεδόν κάθε επεισόδιο είχε την ίδια πλοκή. Κάτι σαν το House αλλά με πολύ πιο αδιάφορους χαρακτήρες.

Τώρα για φινάλε 4ης

[SPOILER]δεν έκατσα να ψάξω καν στο google αλλά από τις αντιδράσεις φαντάζομαι είναι όταν βρίσκει την γυναίκα του νεκρή στην μπανιέρα, σωστά; Ναι κάπου εκεί το σταμάτησα :p[/SPOILER]

Ας γίνω captain obvious, το ρώτησα γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση που έκοψε τη σειρά στην 4η σεζόν (που όντως ήταν η τελευταία κορυφαία), και μου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση που κάπου κάπως κάποτε διάβασε για το φινάλε αλλά δεν το θυμάται ξέρω γω, όταν το είχα δει κοιτούσα την οθόνη κάνα 10λεπτο μέχρι να χωνέψω τι έγινε. Οκ, γούστα κλπ προφανώς