Doctor who

αυτο μαλιστα
μια δυο λεπτομερειες δεν μου αρεσαν αλλα το ενδιαφερον ηταν αμειωτο καθ’ολη τη διαρκεια του επεισοδιου

Παρα πολυ καλο και σκοτεινο, παμε για μεγαλο φιναλε.

Νταξ πορωση με Cybermen, μεχρι και το δακρυ σαν λεπτομερεια τα εσπασε (που ειναι στις μασκες τις παλιες). DOUBLE MASTER?

μετα την απονομη στο τεννις εχουμε ανακοινωση νεου doctor

edit: και νεος doctor ειναι…

Jodie Whittaker Την εχω δει μονο στο Black Mirror και δεν τη θυμαμαι καλα…
Ηθελα Phoebe Waller-Bridge

Eτσι … τελειο Κυριακατικο πακετακι . Τελικος Wimbledon, Tennant και ανακοινωση.
Καλα το οτι θα ηταν γυναικα το φωναζαν και οι πετρες. Η Jodie ειναι πολυ γνωστη και θα μπορουσε να γινει καλη Δρ.
Τωρα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για τη νεα σεζον, αλλα βλεπουμε. Με την αποχωρηση του Moffat / Capaldi και με τη πρωτη γυναικα Doctor ειναι λογικο να μη ξερεις τι να περιμενεις.

Έχω ακούσει αυτή τη σειρά να αναφέρεται αρκετά συχνά ως μια από τις κορυφαίες σειρές και σκεφτόμουν να ξεκινήσω, αλλά βλέπω ότι παίζεται από το 1963 και σκάλωσα λίγο. Πρέπει να έχει άπειρα επεισόδια. Απο που ξεκινάμε ;

Απο την αναβιωση της το 2005 και τον ένατο doctor.
Αγαπημενες σεζον 6>5>7 οταν μπαινει showrunner ο Moffat και φτιαχνει ενα μεγαλυτερο story arc.

Τα παλια δεν τα εχω δει (καποια δεν υπαρχουν πλεον) και δεν χρειαζεται κιολας αφου σου εξηγει οτι χρειαζεται να ξερεις πολυ συχνα.

Μονο το BBC/Moffat/Gatiss θα μπορουσε να φτιαξει ενα τοσο αρτιο narrative κολπο και να συνδεσει τον Δοκτορα με τον εαυτο του…
Προσωπικα το ποσο καλογραμμενο ηταν αυτο το κομματι με αφησε μλκ … Εκλεισαν την “χαμενη” ιστορια του φιναλε του 1966 μαζι με το τελος του 12ου εν ετει 2017 και παραλληλα ανασκοπηση του εργου του Μοφατ ολο αυτο το καιρο - ηταν εν μερη και το showcase/tribute στον εαυτο του.

Προσωπικα ο Καπαλντι ηταν παρα πολυ καλος για εμενα, και θα μπορουσε να γινει και ο κορυφαιος εαν του εδινε περισσοτερο χωρο ολο αυτον το καιρο ο Μοφατ. Ξενερωνω πολυ που φευγει - end of an era. Θα ηθελα να εδειχναν ενα teaser η κατι απο την Whittaker, γιατι δυστυχως δε περιμενω πολλα.
Η Bill σιγουρα επρεπε να επιστρεψει καπως, για να αποχαιρετησει πιο προσωπικα τον Δοκτορα μετα το πως την αφησαν στο προηγουμενο επεισοδιο. Μας ξαναθυμησαν και το ποσο γαματη ηταν η Κλαρα ρε γμτ… η καλυτερη μοντερνα companion .

Συμφωνώ σε όλα, τρομερό το χριστουγεννιάτικο και ωραίο γενικότερο farewell στη σειρά από τον Moffat, ο οποίος αν και μου τα έκανε μαντάρα στις τελευταίες σεζόν, έδωσε τα καλύτερα επεισόδια της σειράς στην Russel-era και τις 2 καλύτερες σεζόν για εμένα, τις 2 πρώτες με τον Smith-και από κοντά αλλά less good η τρίτη τους-…

Καπάλντι επίσης συμφωνώ, πάρα πολύ καλός και θα μου λείψει, θα μπορούσε όντως να ήταν ο νο1 αν αυτές οι 3 σεζόν του ήταν λίγο καλύτερες και δεν είχαν τα κλασσικά πια προβλήματα Moffat… αλλά και πάλι Kudos, θα μου λείψει ο τρελός με την κιθάρα και τα γυαλιά :stuck_out_tongue:

Η whittaker να πώ την αλήθεια στα λίγα δευτερόλεπτα που την είδα δε με χάλασε αλλά προφανώς θέλει χρόνο, teasers κτλ κτλ… έχω πραγματικά μεγάλη απορία να δώ το πώς θα κινηθεί η σειρά με γυναίκα doctor και νέο showrunner, χωρίς να ελπίζω σε πολλά βέβαια καθότι αυτό το uber politically correctness και να βάλουμε γυναίκα doctor κτλ κτλ εξακολουθεί να μου σπάει τα νεύρα…