Dream Theater

Metropolis pt:2,scenes from a memory

  1. Images and words
  2. Falling into Infinity
  3. Awake
  4. Change Of Seasons

the chaos

  1. When day and dream unite

the chaos again

  1. Scenes From A memory
  2. Train of Thought
  3. Six degrees of inner turbulence
  4. Octavarium

Scenes of a Memory
σε αυτό το άλμπουμ έδωσαν το καλύτερο τους ευατό . Είναι απο τις πιο καλές Audio εμπειρίες που δημιουργούν πολλές Visual καταστάσεις.
Με δύο λόγια dream theater 8)

…το Falling to infinity με αφήνει σχεδόν αδιάφορο… :roll:

E, δε θέλει ρώτημα…
Images and Words, εύκολα…

σαν σωστος γραφικος θα πω:
ΚΑΝΕΝΑ :stuck_out_tongue:

Γιατί γίνεσαι παραπάνω γραφικός όμως, μπαίνοντας στη διαδικασία να απαντήσεις;

:wink:

Αν και έχουν συζητηθεί πολύ οι 5 Νεοϋορκέζο, με ένα search δεν βρήκα thread στο συγκεκριμένο subforum, παρά μόνο μεμονωμένα threads που αφορούν μεμονωμένους δίσκους ή συναυλίες, οπότε εδώ μπορείτε να εκθέσετε την άποψή σας (για πολλοστή φορά ;p) για μία απ’τις πιο αμφιλεγόμενες μπάντες που έχουν υπάρξει τα τελευταία χρόνια.

Τι να πω… πραγματικά τεράστιοι μουσικοί, που έχουν προσφέρει αρκετά (ενώ αρκετοί μιλάνε για αναμασήματα του progressive της δεκαετίας του '70) με δίσκους-διαμάντια…

Μόνο μία ένσταση έχω να κάνω, σε όσους θεωρούν το Octavarium χάλια δίσκο και τον χειρότερο του συγκροτήματος… Παιδιά, κατά την ταπεινή μου γνώμη κάνετε τεράστιο λάθος…

Βαριέμαι να λέω πάλι τα ίδια και τα ίδια.
Απλα ένα εκ των 5 κορυφαίων συγκροτημάτων της τελευταίας 20ετίας με τουλάχιστον 3 αριστουργήματα παγκόσμιας κληρονομιάς και μοναδικής αξίας. Απλά αναδιάρθρωσαν τον όρο “progressive” και ως ένα σημείο συνέβαλαν άθελά τους στην οικειοποίηση του όρου από τυχαίους, με αποτέλεσμα τον εκφυλισμό του (όρου).
Τεράστιοι παρόλα αυτά.

και μενα μαρεσουν οι theater, αλλα μου τη σπαει οταν τα παραλενε γιαυτους…ειναι πολυ καλοι μουσικοι και οι 5, ειδικα muynag και Rudess νομιζω, αλλα πολλα τραγουδια τους ειναι βαρετα , μεσ’τα σολα και την επιδειξη ταχυτητας.
αγαπημενα μου αλμπουμ τα train of thiught, scenes from a memory, awake.

Images and Words FTW!!! :slight_smile:

Η μπάντα που έδωσε το φιλί της ζωής στο Heavy Metal των 90s…Η μπάντα που επανέφερε τον λυρικό και μελωδικό ήχο στο προσκήνιο όταν όλοι τον είχαν ξεγράψει…Η μπαντα που η εκτελεστική δεινότητα των μελών της αγγίζει το Everest…Η μπάντα που έχει γράψει ένα από τα καλύτερα concept στην ιστορία της μουσικής μας…Η μπάντα που πάντα αλλάζει το setlist της σε κάθε εμφάνιση προς τέρψη των οπαδών της…Και τέλος η μπαντα μέσω της οποίας ανακάλυψα τον θαυμαστό κόσμο του Heavy Metal…Eternal Respect στο Θέατρο του Ονείρου…Μακάρι να μας συντροφεύει για πολλά χρόνια ακόμα…

Για μενα ειναι
5 καλοι οργανοπαιχτες με διχως φαντασια διχως μουσικοτιτα κ μεγαλες ικανοτιτες στο να αναμασαν τα παλια.
κανανε ενα πολυ καλο ομως! ξεκολησαν πολους μεταλαδες απο το μεταλ.ανοιξαν δρομους για ακουσουν κ αλλα ειδη μουσικης. δλδ εαν δεν υπηρχαν οι DT σιγα μην παρακαλουσανε να φερουν τους Rush ελλαδα…

Πρωτου αρχιζουν να παιζουν τσικι τσικι μεταλ (ως το Scenes of a Memory δηλαδη) ωραιοι ηταν.

συμφωνω…μπορει και να ναι η rock μπαντα με τους καλυτερους τεχνικα και πιο σπουδαγμενους πανω στη θεωρια της μουσικης καλλιτεχνες,βρισκω ομως τις συνθεσεις τους με καποιες εξαιρεσεις ανεμπνευστες και για ολιγων αντιαισθητικες για μενα…

παντως ο δισκος images and words μ αρεσει,τον θεωρω πολυ καλο…

μια απο τις 3 καλυτερες μεταλ μπαντες των 90’ς (οι αλλες δυο ειναι οι pantera και οι paradise lost).
ενα καταπληκτικα εμπνευσμενο δισκο,το Images And Words,που ναι κλασσικος πλεον.ενα κλικ ποιο κατω βρισκεται το Awake με τις φοβερες συνθεσεις του space dye vest,lie,lifting shadows of a dream Κλπ κλπ
απο κει και περα μ’αρεσουν ολες οι δουλειες τους,το scenes δεν με τρελαινει οσο τον περισσοτερο κοσμο,αλλα πιστευω οτι δεν φτασαν το επιπεδο του images και του awake.

Τι άλλο να πω… Συμφωνώ με όλους (όσους τους εκθείασαν)… Και να σημειώσω ότι τη δισκάρα images δεν τη θεωρώ την κορυφαία τους δουλειά…

Ηταν ομως η πιο πρωτοποριακη…

Ναι, συμφωνώ…

Τεραστιο συγκροτημα με εκπληκτικους μουσικους που μεχρι ενος σημειο εσφιζαν και απο φαντασια. Μετα απο λιγο το παρακαναν λιγο…Απτο καινουργιο τους ενα βιντεο κλιπ εχω δει και μου φανηκε εντελως ανεπνευστο :frowning:

Images and Words + A Change of Seasons τα αγαπημενα μου

μεχρι scenes και απο κει και περα συγκεκριμενα κομματια, οχι οτι παιζουν ασχημα απο εκει και επειτα, ειναι πολυ καλοι σ’αυτο που κανουν απλα αυτο που κανουν δεν με ενθουσιαζει.

  • αυτο που λεει ο μπλουζ