Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Καλά ναι. και για μένα, ένα (μικρό) τικ κάτω από το trainspotting είναι.
Και το τέλος όντως συγκλονιστικό. [SPOILER]Το χαμόγελο του μαχαιρωμένου McGregor, σκηνή ανθολογίας στην ιστορία του κινηματογράφου και ταυτόχρονα κάτι σαν την επίσημη έναρξη της καριέρας ενός μεγάλου ηθοποιού.[/SPOILER]

[B][SIZE=“5”]ΒΑΖΕΤΕ ΣΠΟΪΛΕΡ ΟΜΩΣ.[/SIZE][/B]
Παραλίγο να μου χαλάσετε τρεις ταινίες με τη βλακεία σας!! Τίποτα δε μου τη σπάει περισσότερο από το να μαθαίνω τέλη ταινιών από σπόντα! Ευτυχώς έχω αναπτύξει αντανακλαστικό…
…Σπόιλερς.

Revenge:A Love Story

Πολυ Καλο

A coin always got two sides :wink:
Εγώ αν δεν είχαν πέσει σπόιλερ, δε θα χα δει ποτέ ούτε νουάρ ούτε γουέστερν!

ok τώρα??

Κατεβαζω shallow grave .Το καλο που σας θελω να μην ειναι μαλακια!!!:stuck_out_tongue:

bilzzora δεν είναι trust us

domino ηρέμησε δε σου είπαμε κάτι που θα σου μαρτυρίσει την ταινία. Προσέχουμε

dr.strangelove
Kubrick ρε μουνιά!!!

δεν έχω πρόχειρο δυστυχώς, άμα ψάξω στο μέλλον και βρώ κάτι θα σου στείλω.

ίσως τσεκάρω αυτό απλά και μόνο επειδή είναι ασιάτικο!

ontopic σήμερα :

Στα επίπεδα chaser, i saw the devil, memories of a murder και τα συναφή; μίλα! :smiley:

Οχι αλλα αξιζει να το δεις.
Υποθεση
Η αστυνομία ερευνά έναν κατά συρροή δολοφόνο που στοχεύει έγκυες γυναίκες και τα μέσα ενημέρωσης τον έχουν φέρει με την ένδειξη «Dissector» και υπάρχουν πρωτοσέλιδα σκανδαλοθηρικλα όπως: «Οι έγκυες τεμαχίζονται εν ζωή,
ο σύζυγός θανατώθηκε σε 100 βαθμούς βραστό νερό». Η ιστορία εκτυλίσσεται βήμα-βήμα, με άλματα σε αναδρομές στο παρελθόν ως προς τον τρόπο του Chan Kit είναι συνδεδεμένες με τον όμιλο της μυστικής αστυνομίας στην πρώτη θέση και τον πόνο που έχει υπομείνει σιωπηλά. Αυτό είναι μια ιστορία για άνευ όρων αγάπη.


καλουτσικο δε λες αλλα αν ειχε λιγοτερη μουσικη θα ταν καλυτερο

Την είχα από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ και δεν την είχα δει ακόμα. Την θυμήθηκα ξαφνικά από ένα ποστ που έγινε παραπάνω.

Εξαιρετική ταινία από τον αγαπημένο μου Ευρωπαίο δημιουργό εκείνης της εποχής (σε αντίθεση με τους Ιταλούς που οι ταινίες τους για μένα ήταν φάρμακο κατά της αϋπνίας). Σε μικρούς χώρους και με εξαιρετικούς ηθοποιούς δίνεται αριστοτεχνικά η κάθοδος προς την παράνοια μιας κοπέλας, ο δε συνδυασμός της παράνοιας αυτής με την χριστιανική πίστη είναι όλη η ταινία ουσιαστικά με την τελική σκηνή να σε αφήνει πραγματικά άφωνο.

[SPOILER]“Ο Θεός είναι αράχνη”[/SPOILER]

Αν και κάπου μου την έδωσε που ο υποτιτλισμός της ταινίας ήταν φανερά κακός μιας και σε μερικά σημεία ήταν κάπως ασυγχρόνιστος και σε αρκετά άλλα δεν υπήρχε καν, ωστόσο αυτό σε κάνει να δώσεις μεγαλύτερη προσοχή στην εικόνα και στην σκηνοθεσία του Μπέργκμαν.

Χαχαχα! Να δεις και τ’ άλλα δυο…αν δε τα δεις και τα 3 μαζί, θα φρικάρεις…
Οι καλοί ηθοποιοί είναι χαρακτηριστικό του Μπέργκμαν…δούλευε μόνο με άψογους μάστορες της υποκριτικής. Αυτοί που είδες είναι η αφρόκρεμα του ‘‘θιάσου Μπέργκμαν’’…
Οι κλειστοί χώροι πάλι είναι χαρακτηριστικό της τριλογίας - Τριλογία Ταινιών Δωματίου!

Μόνο μη μου βρίζεις τους ιταλούς…αγαπάμε Παζολίνι!

[SPOILER] Father spoke to me!!! :wink: [/SPOILER]

Ε ναι εντάξει τους έχω δει σε άλλες ταινίες του, Ο Μπέργκμαν γενικά μου αρέσει πολύ απλά έχω μερικά βασικά κενά ακόμα στην φιλμογραφία του.

Τους Ιταλούς δεν τους αντέχω, κρεμάστε με, λιθοβολίστε με αλλα μην μου βαλετε να δω το 8 1/2 :stuck_out_tongue:

Αν σε βάλουμε να δεις το Salo…τι στοίχημα πας ότι θα τα κάνει όλα αυτά μονος σου?? :stuck_out_tongue:

Χαίρομαι πάντως που βρήκα κι άλλον Bergman fan…! Αν κ κατά τόπους μου τη δίνει η εσωστρέφειά του, μιλάει δυνατά, λέει πολλά και βαράει στο ψαχνό!!
Επίσης ο Von Sydow είναι γλυκούλης…και η Ullman θεάρα!

ρε, το 8½ είναι μέσα στις δύο/τρείς κορυφαίες ταινίες των ιταλικών 60’s. σουρρεαλισμός, βίωμα και παραίσθηση. και γενικά το σινεμά του fellini είναι χαρακτηριστικό και αξεπέραστο.προτείνω να σε κρεμάσουμε και μετά να σε λιθοβολίσουμε. διάλεξε εσύ τη σειρά που προτιμάς! :smiley:

Βρε κάψτε με κιόλας. Το χειρότερο είναι να με δέσεις σε καρέκλα και να βάλεις το 8 1/2 να παίζει. Θεωρώ τον εαυτό μου ήρωα που το είδα μια φορά ολόκληρο, δεύτερη δεν παίζει με την καμία :p:p:p:p:p:p:p

εχμ οκ… τι να πω? περί ορέξεως… :stuck_out_tongue:
ελπίζω μόνο να μη σου αρέσει περισσότερο αυτή η κοσμική μπουρδίτσα που κατακρεούργησε το original, το “nine”…

μπα δεν έκανα τον κόπο να το δω :stuck_out_tongue: (και δεν το βλέπω να γίνεται και στο μέλλον)