Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

:(:(:frowning:

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=NzET1TRRpPo[/SPOILER]

Filth με James McAvoy κι αφηστε τους αλλους να κουρευονται για τα αγαλματιδια…εσπειρε απλα,δωρικα,απεριττα. Ο,τι εγραψε ο Voider μερικες σελιδες πισω.

Θενξ. :slight_smile: Αυτή ήταν η αγαπημένη μου ταινία για το 2013.

Με την αφορμή της προβολής του Football Factory πριν λίγες μέρες, είπα να ξαναδω το πρώτο [B]Green Street Hooligans [/B]και τα επόμενα δύο που δεν είχα δει. Το πρώτο λοιπόν όπως το θυμόμουν ήταν καλό, με αξιοπρεπείς ερμηνείες και σχετικά καλό στόρυ αν εξαιρέσουμε λίγες αμερικανιές. Σε σχέση με το Football Factory θα το έβαζα περίπου στα ίδια επίπεδα και ίσως λίγο χαμηλότερα, επειδή το άλλο έχει περισσότερο ρεαλισμό θεωρώ. Το δεύτερο Green Street Hooligans ήταν κάπως περίεργο σαν σενάριο καθώς η “βεντέτα” πέρασε στη φυλακή, αλλά και πάλι πέρασε σχετικά καλά η ώρα χωρίς να είναι κάτι τρομερό. Όσον αφορά το τρίτο δε που μόλις είδα, σίγουρα είναι το χειρότερο απ’ όλα. Οι μάχες σώμα με σώμα γίνανε πλέον tournament, χώσανε και ένα άκυρο love story μέσα και γενικά μια νερόβραστη μετριότητα και τίποτα περισσότερο.

Εγώ ανάποδα, ξανάδα σήμερα Football Factory ύστερα από αρκετά χρόνια, και ανέβηκε κάπως στην εκτίμηση μου λόγω ατμόσφαιρας και ρεαλισμού, όπως είπες. Ο Dyer όμως μεγάλο αγγούρι αδερφέ μου.

DANNY DYER BRUV!
Η προσωποποιηση του chav και γενικα μεγαλη κολοπαιδαρια. Αλλα πολυ γελιο απο κοντα και μεγαλος γυναικας.

Δεν διεκδικεί και βραβείο ερμηνείας είναι η αλήθεια :stuck_out_tongue: Anyway, μιας και έγινε η αρχή λέω να την ψάξω λίγο παραπάνω τη δουλειά με ταινίες του ίδιου στυλ. Έχω βρει μερικές ήδη, αλλά και οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη εννοείται.

Για πες τι έχεις βρει, εγώ δεν ξέρω άλλες.

Είχα κάνει μια αναζήτηση, και είχα βρει αυτές εδώ τις προτάσεις

http://www.ultras-tifo.net/top-10-football-hooligan-movies.html

3-4 απ’ αυτές μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες οπότε θα ψάξω να τις βρω. Μερικές υπάρχουν και ολόκληρες στο youtube νομίζω.

Είδα [B]Captain Phillips[/B]

Ενδιαφέρον σενάριο γενικά μιας και είναι αληθινή ιστορία. Σα να βαρέθηκα σε αρκετά σημεία. Δεν θεωρώ ότι αξίζει όσκαρ αυτή η ταινία.

Πολυ δυνατο το Filth! Καλυτερο performance του McAvoy.

Da focken magikkk!:papas:


Απ’τη μία τα Hobbit αξίζουν απλά και μόνο γιατί μας μεταφέρουν σε ένα κόσμο πιο μαγικό κι επικό, απ’την άλλη κατάλαβα ότι κάπου ξεχειλώθηκε το franchise. Μήπως ο Peter Jackson να έπιανε και το Silmarillion; Ή μήπως εγώ να χαθώ σε κανά RPG; Το The Legend of Zelda γιατί δε το κάναν ακόμα ταινία; Τέσπα διασκεδαστικό ήταν αλλά το τέλος πάλι μας άφησε κανά χρόνο να περιμένουμε.


Ο Alex de la Iglesia έγινε ο αγαπημένος μου ισπανός σκηνοθέτης. Συνήθως κάνει μαύρες κωμωδίες με νόημα, όπως το πρόσφατο The Last Circus που το προτείνω σε λάτρεις των κλόουν και τσιρκολίν. Εδώ έχουμε δύο κλεφτρόνια να προσπαθούν να ξεφύγουν και να μπλέκουν άσχημα με μάγισσες, πολλές μάγισσες και κάτι μεγαλύτερο. Μ’άρεσε και θα τολμήσω να το χαρακτηρίσω μικρό καλτ διαμάντι!


Άλλη μία απογοήτευση από τον Keanu Reeves. Τούτη τη φορά με ταινία που διαδραματίζεται στην αρχαία φεουδαρχική Ιαπωνία, με στοιχεία μυθολογίας (βλέπε Tengu) και μία μάγισσα να μεταμορφώνεται σε αλεπού και δράκο. Κι αυτά παίζουν το σημαντικότερο ρόλο εδώ. Αν ήταν πιο δραματικό και με περισσότερο βάθος στους χαρακτήρες θα ήταν καλύτερο.


Και για το τέλος τι άλλο; Πάλι μάγισσες. Με τον Hawkeye και τη γλυκούλα Arterton και κάμποσες γυναικείες βαμμένες μούρες με corpsepaint. Ε και νταξ δράσης/φαντασίας είναι, είχε και το αιματάκι του, πέρασε η ώρα γρήγορα. Σηκώνει και sequel με τη τελική πεντάδα, αλλά καλύτερα να μη το δούμε.

[B]A Seperation[/B]

Από τον σκηνοθέτη του The past, αυτή εδώ προηγήθηκε βέβαια. Στην ουσία είναι η ίδια ταινία, η διαφορά έχει να κάνει με την τοποθεσία αφού αυτή εξελίσσεται στον Ιραν. Ένας χωρισμός θα φέρει τα πάνω κάτω σε μια οικογένεια φέροντας στην επιφάνεια έντονες διαμάχες και προβλήματα. Και πάλι ρεαλισμός στην πρώτη γραμμή, μια απίστευτη φυσικότητα στις ερμηνείες που νομίζεις πως δεν έχεις να κάνει με ηθοποιούς που υποδύονται ρόλους αλλά με πραγματική οικογένεια που κάποιος κινηματογράφησε κρυφά. Το άλλο στοιχείο που την κάνει διαφορετική από το the past είναι πως εδώ το σενάριο ρίχνει και λίγο φως στην καθημερινή ζωή του Ιραν που κακά τα ψέματα για πολλούς από εμάς στην “πολιτισμένη” Ευρώπη είναι άγνωστη. Πολύ ωραία ταινία και αυτή, σε όσους άρεσε το the past θα αρέσει σίγουρα και το A seperation. Για μένα μάλλον αυτή ήταν καλύτερη ή τουλάχιστον πιο ενδιαφέρουσα.

Τί είπες τώρα ρε φίλε… :cry: Χτύπησες φλέβα… :bounce:

Αχ αυτή η Arterton…:bow:

Μετα το Tamara Drewe ερωτας.

ιερυοσυλια να γινει ταινια το legend of zelda,μη λετε χαζομαρες

Απλά από τα καλύτερα άνιμε που έχω δει. Το σενάριο είχε χαβαλέ, τα σχέδια εξαιρετικά και γενικά η ώρα περνάει παρα πολύ ευχάριστα.

Πάρα πολύ καλή ταινία. Σε κρατάει καθόλη τη διάρκειά της και δεν τη βαριέσαι ούτε λεπτό. Εξαιρετικοί όλοι οι ηθοποιοί, από κάποια στιγμή και μετά ξεχνάς ότι βλέπεις ταινία και νομίζεις ότι βλέπεις ντοκιμαντέρ (μιας και βασίζεται σε αληθινά γεγονότα). Ειδικά η σκηνή με τον Φίλιπς στο ιατρείο στο τέλος νομίζεις ότι είναι αληθινή.

Όσοι έχετε δει το Captain Phillips δείτε και το Δανικό Kapringen. Πριν το Captain Phillips η κυκλοφορία του.

πίτσες μπύρες και hollywood braindead action

Mortal Instruments City of Bones

Twilight μέρος 6-7ο και εγώ δεν ξέρω πόσες teenage ταινίες με δαίμονες βρικόλακες και τα ρέστα έχουμε δει σαν αυτή. Δυστυχώς τίποτα το καινούργιο, επική μαλακία ακόμα και με μπύρα χάλια μου φάνηκε. Ούτε για τον χαβαλέ του θέματος δεν αξίζει.

Hansel and Gretel Witch Hunters

Αναφέρθηκε και λίγο πιο πριν. Εδώ περίμενα μεγάλη πατάτα αλλά… ε η ταινία απλά γάμησε. Γραφικοί διάλογοι με περισσότερα “fucking” από γκαγκστερική ταινία του Scorsese, splatter-ια για να ευχαριστηθεί ο κάθε horror-φαν (μιλάω πάντα για την unrated edition με 10 λεπτά παραπάνω). Να χορτάσει το μάτι σου λιωμένα κεφάλια και διαμελισμούς. Οι ηθοποιοί να κάνουν χαβαλέ στους ρόλους τους και αυτό να πηγαίνει στα θετικά και… εφέ. Λοιπόν έχω την εντύπωση πως εδώ χρησιμοποιήθηκαν αρκετά handmade εφέ, δηλαδή έβλεπα το troll που υπάρχει στην ταινία και μου φάνηκε… παλιάς σχολής. Σαν ένα τύπος με μια τεράστια στολή με την φάτσα να είναι animatronic ρομποτ με μηχανικές κινήσεις. Ενώ και σε πολλές σκηνές το αίμα δεν μου φάνηκε ψηφιακό αλλά κουβάδες με σάλτσα κακής ποιότητας. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν όλα ψηφιακά και απλά τα έκανα να μοιάζουν έτσι αλλά μέτρησαν πάρα πολύ, αρκετά old school και ομολογώ γούσταρα κάργα. Έψαξα να δω ποιος είναι ο σκηνοθέτης της ταινίας και είδα με μεγάλη μου έκπληξη πως πρόκειται για τον τύπο που έχει κάνει το έπος Dead Snow με τους ναζί-ζομπι και μάλιστα ετοιμάζει και sequel σε αυτό. Dead Snow 2 Red vs Dead (ψάξτε το trailer είναι επικό). Δεν ξέρω αν πρέπει να την προτείνω η όχι αφού γενικά δεν άρεσε σαν ταινία αλλά εγώ μια φορά γούσταρα πάρα πολύ. ΘΕΛΩ SEQUEL!!!