Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Μια και συζητάμε για ελληνικές ταινίες, έπαιξε τρέηλερ στον ΑΝΤ1 ότι το Σάββατο θα παίξει τον… “Μπακαλόγατο”.

Δεν κάνανε καν τον κόπο να κοιτάξουν πως λέγεται πραγματικά η ταινία ρε.

ε καλά, χρόνια τώρα είναι γνωστή και έτσι…

Χρόνια τώρα είναι γνωστή επειδή την έκανε έτσι ρημέηκ ο σαπίλας ο Φιλιππίδης.

Live your Greece in myth.


Γκριζομάλλης Μίκελσεν στο ρόλο του Μιχάλη Κοχλχά (ή όπως στο πούτσο το προφέρουν). Η ιστορία περιληπτικά ξεκινά όταν του ζητήθηκαν δύο άλογα για να περάσει σε μία περιοχή. Τα έδωσε, του επιστράφηκαν μισοπεθαμένα και απαίτησε δίκη απ’τη τοπική καγκελαρία, με αποτέλεσμα το θάνατο της γυναίκας του και το ξεκίνημα επίθεσης. Δεν έχει καθόλου βία και είναι αργή, ακόμα και οι φανς του ηθοποιού θα πρέπει να οπλιστούν με υπομονή. 2 ώρες που και να με βασανίζαν δε θα ξανάβλεπα.


Ο μύθος του Φρανκενστάιν προσωπικά με κουράζει, αλλά λόγο του ότι αυτή η ταινία ήταν δράσης, πιο μοντέρνα, κι απ’τους παραγωγούς του Underworld, είπα να δώσω μία ευκαιρία. Αντί για vampires και λυκανθρώπους αντίπαλοι εδώ δαίμονες και gargoyles, με τους πρώτους να θέλουν να ξαναμπούν σε νεκρά σώματα, γι’αυτό χρειάζονται το ημερολόγιο του Φρανκενστάιν. Μέτρια, αξίζει μόνο για τα εφέ.


Δε ξέρω που βασίστηκε αυτή αλλά μ’άρεσε λιγάκι. Ο πρωταγωνιστής αρχικά είχε το ρόλο του κακού (σκότωσε και τον αδερφό του), τόσο που ο ίδιος ο Διάολος θέλησε τη ψυχή του. Από τότε ορκίστηκε να μη ξαναπειράξει άνθρωπο, μέχρι που αναγκάζεται να το κάνει για να προστατέψει μία οικογένεια. Περιπετειούλα τον μεσαίωνα που μου θύμισε λίγο σκοτεινό Zelda, έχει και μάγο τελικό.

Γαμάτη παράνοια το [B]Filth[/B], με τον McVoy (καταπληκτικός) σε ρόλο έκπληξη μπάτσου πιο λεχρίτη και από τον Μακνάλτι στο Wire.
Μέτρησε άσχημα!

Πολύ καλή ταινία το [B]Rush[/B]. Μου άρεσαν πολύ οι ερμηνείες των 2 ηθοποιών, ειδικότερα του Bruhl. Έπαιξε τέλεια, με έπεισε και μια αναδρομή στην ιστορία και τις φωτογραφίες του Lauda, καταλαβαίνεις ότι ένιωσε το ρόλο του. Πραγματικά γεγονότα και σαν λάτρης της Φόρμουλα 1 συγκινήθηκα ακόμη περισσότερο με την ιστορία.

πραγματικα η ιστορια ειναι απιστευτη.
να το δειτε κυριοι!

Instructions not included (2013) / No se Aceptan Devoluciones

Ένας ορκισμένος εργένης. Ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι και εμφανίζεται μια από τις πρώην του, η οποία κρατάει αγκαλιά την κόρη του. Στη συνέχεια του λέει να περιμένει λίγο και εάν έχει 10 δολάρια για να πληρώσει το ταξί. Της τα δίνει και μετά αυτή “εξαφανίζεται”. Με λίγα λόγια αλλάζει η ζωή του. Μεγαλώνει το μωρό, προσπαθώντας να κάνει ότι δουλειά βρει προκειμένου να είναι η μικρούλα καλά. Κάποια στιγμή, στην ηλικία των 6 της μικρής, (ξανα)εμφανίζεται η μάνα της και να μην τα πολυλογώ του γαμάει τη ζωή…

Έχουμε να κάνουμε με το πόσο άδικη είναι η ζωή ακόμα και άν κάνεις το σωστό. Μια έξυπνη ανατροπή και ένα … δυνατό θα πω… τέλος.
Τελικά καμιά φορά
[B][I]το να “επενδύσεις” 10 δολάρια σε ένα ταξί, μπορεί να είναι η καλύτερη κίνηση που έχεις κάνει στη ζωή σου"[/I]
[/B]
Ισπανική ταινία που ξεκινάει σαν κωμωδία και όντως… στην αρχή έχει καλό γέλιο. Σιγά-σιγά και όσο περνάνε τα λεπτά, το γυρίζει - πολύ εύστοχα - σε δράμα. Βγήκε πολύ δυνατή κοινώς. Στα σύν για μένα που μια τόσο άγνωστη ταινία βγήκε τόσο καλή.

Ναις .ήταν να την δω χθες αλλά μας έφαγε το 2k


Τον Kurt Russell έχω να τον δω από το Death Proof. Εδώ συνεχίζει να μας δείχνει τις οδηγικές του ικανότητες στο ξεκίνημα τουλάχιστον (θα παίξει και στο F&F7). Μαζί με τη συμμορία του, κλέβουν έναν πίνακα και στη συνέχεια ένα βιβλίο. Καλούτσικο, θύμισε Ocean’s Eleven χωρίς να το φτάνει.


Ολλανδική αλητεία με κλεφτρόνι μετανάστη, να αναγκάζεται να κάνει κωλοδουλειές για έναν τούρκο, ενώ παράληλα προσπαθεί να χτίσει καριέρα στο kickboxing. Αν είχε καλύτερο τέλος και δεν ήταν ασπρόμαυρο θυμίζωντας κάτι από La Haine, θα μου άρεσε περισσότερο.

Είδα τα [B]American Hustle[/B] και [B]Dallas Buyer’s Club[/B]. Η πρώτη δεν με συγκίνησε όσο θα περίμενα, ωστόσο οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών ήταν εξαιρετικές. Εξίσου εξαιρετικός ήταν και ο Μακόναχι ο οποίος στο ρόλο του οροθετικού ήταν αρκετά πειστικός (το ίδιο ισχύει και για τον Jared Leto). Γενικά το Dallas buyer’s club ήταν πολύ καλή ταινία με ένα θέμα το οποίο ακόμα και στις μέρες μας (πόσο μάλλον το 1985 οπότε και διαδραματίζεται η ταινία) είναι ταμπού (τόσο το AIDS, όσο και η ομοφυλοφιλία). Πολυ δυνατή ταινία.

[B]The Spectacular Now[/B]

Αυτή θα μπορούσε να είναι μια διαφορετική εκδοχή οποιασδήποτε εφηβικής ταινίας των '80s. Μια πιο αληθινή εκδοχή για την ακρίβεια. Με ένα πρωταγωνιστή που είναι ο πιο δημοφιλής στο σχολείο του, έχει την πιο cool γκόμενα και όλο τον γουστάρουν. Αλλά ο ίδιος δεν είναι σίγουρος για τίποτα, που στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε ο κακός της ιστορίας ούτε ο καλός απλώς ένα ακόμα έφηβος που λάθος επιλογές, με μια προβληματική οικογένεια που πολλές φορές ορίζει τις αποφάσεις του. Αυτοκαταστροφικός αλλά στο τέλος απλά κάποιος που θέλει να ανήκει κάπου αλλά δεν είναι σίγουρος που. Πολύ ωραία, συγκινητική ταινία που από ότι είδα δεν έχει βγει στην Ελλάδα και βασικά σχεδόν πουθενά αλλού μιας και οι προβολές τις εδώ και ένα χρόνο είναι μόνο σε διάφορα φεστιβάλ. Μικρό διαμαντάκι από το πουθενά. Πολύ καλές οι ερμηνεία και η ταινία που έκανε λίγο πιο γνωστή την Shailene Woodley (next big thing του Hollywood που μάλλον θα βαρεθούμε να την βλέπουμε από εδώ και πέρα, καλή ηθοποιός πάντως) Προτείνεται.

[B]Short Term 12[/B]

Προβληματικοί έφηβοι μέρος 2ο. Εδώ έχουμε με ένα ίδρυμα που φιλοξενεί ανήλικους που έχουν δεχτεί κακοποίηση. Υπεύθυνοι του ιδρύματος είναι μια χούφτα ενήλικων νεαρών με εξίσου τραυματικό παρελθόν. Οι σχέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ ασθενών και των υπευθύνων που στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο διαφορετικοί είναι το ενδιαφέρον της ταινίας. Ωραία είναι γενικά, την έχουν αποθεώσει αρκετά την ταινία έξω, εμένα μου φάνηκε απλά συμπαθητική. Το καλό είναι πως δεν είναι μέσα στην μαυρίλα συνέχεια, υπάρχει το χιούμορ σε σωστές δόσεις και οι πιο πικρές στιγμές. Πολύ καλοί όλοι οι πρωταγωνιστές, ειδικά η Brie Larson (που παίζει και στο Spectacular now) αλλά λείπουν οι πολύ δυνατές σκηνές που θα έδιναν το κάτι παραπάνω. Αξίζει πάντως χωρίς αμφιβολία.

Το [B]Gravity[/B] είδα χθες…ωραία εικόνα και εφε ΑΛΛΑ μην χάσετε μιάμιση ώρα από την ζωή σας για να δείτε αυτή τη παπαριά!


Κανίβαλος πρωταγωνιστής που το πρωί δουλεύει σαν ράφτης κυριλέ ενώ το βράδυ τρώει ανθρώπους, ερωτεύεται μία κοπέλα που μετακομίζει εκεί ψάχνωντας τη χαμένη της αδερφή, την οποία εντελώς τυχαία κατασπάραξε ο ίδιος. Αν και ίσως φαίνεται κλισέ, χωρίς καθόλου βία και σχεδόν 2 ώρες, ήταν λίγο ενδιαφέρον. Γιατί και οι κανίβαλοι έχουν δικαίωμα στην αγάπη και πρέπει να αποκατασταθούν.


Πρώτη ταινία απ’την Αραβία, με τράβηξε ο ελληνικός τίτλος “Απαγορευμένο Ποδήλατο”. Και είναι αυτό ακριβώς, η ζωή της νεαρής που θέλει να αγοράσει ένα ποδήλατο. Τα κοριτσάκια όμως απαγορεύεται να καβαλάνε ποδήλατα εκεί λόγο του κορανίου, κι έτσι θα της δημιουργηθούν προβλήματα. Περίμενα να φανεί πιο αδιάφορο αλλά τελικά μ’άρεσε. Καταντά και τρομαχτικό με το Ισλάμ ήδη δίπλα μας.

Ειδα το Her και μου αρεσε πολυ…
Πολυ ομορφη ιστορια σε ενα φουτουριστικο περιβαλλον, οτι επρεπε.

Τι ωραία ταινία. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη επαφή με το είδος, είναι στα πολύ καλά δράματα που έχω δει ως τώρα. Δεν έχει περιττές σαχλαμάρες, δεν έχει overacting από τους ηθοποιούς, έχει μια όμορφη ιστορία και ένα όμορφο σενάριο καθώς και πολύ καλή σκηνοθεσία από τον Sean Penn ειδικά αν σκεφτείς ότι ήταν η πρώτη που σκηνοθετούσε και έγραφε ο ίδιος. Ρεαλιστικότατη και από άποψη παραγωγής και από άποψη γεγονότων, γι’ αυτό και μπορείς να ταυτιστείς εύκολα κι εσύ. Ο Mortensen κλασικά παίζει πάρα πολύ καλά το ρόλο του τεμπελχανά αλητήριου μικροεγκληματία που προσπαθεί να στρώσει και πιστεύω ότι άνετα μπορούμε να τον βάλουμε στην κορυφαία 5άδα ηθοποιών της τελευταίας 20ετίας και κάτι.

Η ταινία λέει είναι εμπνευσμένη από το κομμάτι “Highway Patrolman” του Springsteen. Δικός μας ο Penn :stuck_out_tongue:

ωραιο το the body, γαματη ανατροπη στο τελος, ενδιαφερουσα πλοκη και ωραια ατμοσφαιρα
παμε μωρη ισπανια

Είδα και εγώ το Dallas Buyers Club.
Ενδιαφέρουσα ταινία, με τον Matthew McConaughey να δίνει άλλη μία φοβερή ερμηνεία (στο Λύκο της Wall Street για μένα, παρά το σύντομο πέρασμα, έκλεψε την παράσταση), αλλά μάλλον τις εντυπώσεις κερδίζει ο Jared Leto. Έχει μεν αβανταδόρικο ρόλο, αλλά τον αποδίδει όπως πρέπει.

Οχι οτι περιμενω απο το imdb να μου πει ποσο αξιζει μια ταινια, αλλα εκει θα δειτε ενα 6,6.
Το ξερετε οτι κατα βαθος ολοι πουστακια ειναι εκει μεσα. Μπορει να ειναι 6,6 μεχρι την 1η ωρα (δηλαδη ευχαριστη + ενα μπονους για την καλτιλα και τα ωραια χρωματα) αλλα το τελευταιο μισαωρο ειναι ενα καθαροτατο 8. Χαμος στο ισιωμα, με μερικες απο τις πιο πορωτικες σκηνες δρασης που ειδα εδω και καιρο και απιστευτη μουσικη, ειδικα ο συνδυασμος τραγουδιου με την τελευταια σκηνη ειναι για γαμημενο οσκαρ.

Λεμε βροντερο ΝΑΙ στις αγγλικες ταινιες που μπασταρδευουν δραση-πιστολιδι/κωμωδια/σπλαττερια. Kαι αν σας ακουγεται γνωριμος ο συνδυασμος, ο σεναριογραφος και σκηνοθετης της ταινιας, Joe Cornish, ανηκει στην κλικα του Hot Fuzz-Shaun of the dead (και στα 2 εχει παιξει απο ενα μικρο ρολο). Αλλωστε εδω παιζει ως μαστουρης κομπαρσος και ο Νικ Φροστ. Οποτε αν εχετε περασει καλα με τα παραπανω υπερεπη, το Attack the block συστηνεται ανεπιφυλακτα για ενα εποικοδομητικο βραδυ

*τωρα ειδα απο το ποστερ της ταινιας οτι ειναι και οι παραγωγοι οι ιδιοι με Shaun of the dead, ολοι μια συμμορια ειναι

Μ’ έπιασε Bond νοσταλγία και άρχισα να ξεθάβω όσες έχω δει με τυχαία σειρά, και να έχω stand by όσες δεν έχω δει (κάτι λιγότερο απ’ τις μισές). Τούτο 'δω παίζει να είναι η μεγαλύτερη αμερικανιά της σειράς τουλάχιστον μέχρι τότε. Cheesy ως το μεδούλι, έρωτες αγιάτρευτοι του Bond που μπορεί να παίζει πόκερ με την ταφόπλακα για ώρες αλλά ποτέ δε χάνει την ευκαιρία και την όρεξη να μπαλαμουτιάσει το ξανθό-με-περμανάντ γκομενάκι, κλασικό happy end με ρομάντζα, παράσημα και χαρούμενες ατάκες κι ας κοντέψαμε να πεθάνουμε 6-7 φορές σε διάστημα 2 λεπτών. Για να μη μιλήσουμε για τα οικτρά φιλοαμερικανικά και αντιρωσικά “πολιτικά” μηνύματα :stuck_out_tongue:

Παρ’ όλα αυτά βλέπεται ευχάριστα όπως κάθε άλλη ταινία που πληρεί το μίνιμουμ του “ξύλο-ατάκες-πιστολίδια-μπούτια” και το μοναδικό μεγάλο της ατού ακούει στο όνομα Christopher Walken που κάνει την ίσως καλύτερη ερμηνεία κακού (κρατώντας μία πισινή για τον μέγιστο των μεγίστων Sir Christopher Lee γιατί δεν έχω δει ακόμα το “The man with the golden gun”) σε ολόκληρη τη σειρά ενώ και καθαρά ως φυσιογνωμία-προσωπικότητα villain ο Max Zorin είναι στους κορυφαίους.

Δείτε το μόνο ως ωραίο νανούρισμα αν έχετε γυρίσει από σαββατιάτικη έξοδο ή αν σαπίζετε μια καθημερινη και θέλετε κάτι για να συνοδεύσετε το βραδινό σας.