Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Netflix sci-fi τις τελευταίες μέρες

The Cloverfield Paradox

Μέρος της όλης σειράς Cloverfied. Όχι κάτι το ιδιαίτερο πάντως. Ξεκινάει καλά, σε ιντριγκάρει κάπως και μετά το πάει λίγο σε mindfuck καταστάσεις που είναι πάντως λίγο ότι να ναι. Το χιούμορ είναι off και το τέλος απλά μια σειρά κλισέ και easter eggs που βλέπουμε συνεχώς τελευταία σε ταινίες όπως Alien: Covenant, Life κτλ. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Mute

Duncan Jones και επιστροφή σε sci-fi μετά την αποτυχία του Warcraft, αλλά όπως φαίνεται οι μέρες του Moon ανήκουν στο παρελθόν μια και καλή. Πάρα πολύ κακή ταινία και κυρίως… ανούσια. Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελε να κάνει εδώ ο Jones, υποθέτω ένα film-noir, sci-fi αλλά με το noir στοιχείο κυρίαρχο;; Λέω υποθέτω επειδή είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη. Όχι επειδή είναι μπερδεμένη η υπόθεση, δεν είναι mindfuck η ταινία. Είναι απλά ανούσια. Crime movie που δεν έχει κάποιο σκοπό όμως. Σου δίνει την εντύπωση πως για άλλο πήγαιναν αλλά δεν τους βγήκε και άρχισαν να πετσοκόβουν στο μοντάζ και απλά κατέληξαν με τούτο εδώ. Ούτε για Blade Runner Δ΄ κατηγορίας δεν κάνει.

μαλακία για το Mute, το περίμενα πώς και πώς και γενικά έχουν ειπωθεί τα χειρότερα μέχρι τώρα…μαλακία για τον Jones μιας και φαίνεται να μην μπορεί να βγεί από την κακή λούπα που μπήκε μετά το moon, ακόμα και σε κάτι πιο κοντά στα μέτρα του

Πιο κλισέ πεθαίνεις… Αυτό σκέφτηκα κ εγώ. Μια ταινιούλα για να περάσω η ώρα.

image

πολύ όμορφη ταινία με φοβερή φωτογραφία και μουσική, ο Lewis για ακόμα μια φορά εξαιρετικός(πραγματικά εύχομαι να μην είναι η τελευταία του), πιστεύω αξίζει να την δει κάποιος

2 Likes

ti orea tainia. fun to watch kai exei kai gelio. ti krima pou Parkinsons edo kai para polla xronia o Michael J Fox.

το φχαριστήθηκα, μια ταινία με αγνή 90s νοσταλγία και με ηθοποιούς που σίγουρα θα περάσεις καλά με τις ερμηνείες τους.

στα bonus η πρώτη μου Metallica μπλούζα! Συγκίνηση

any james bond fans here?

1 Like

πολλοι. οταν βεβαια μιλαμε για james bond, πρωτα εννουμε sean connery. μετα οι υπολοιποι.

1 Like

Εμενα παλι μονο τα καινουργια με τον Daniel Craig μου αρεσουν :stuck_out_tongue:

2 Likes

they don’t make them like they used to. what a pity.

Christopher Lee 8eos

Κι εσύ δεν πας πολύ πίσω!

ego man den eimai Christoper Lee oute sto elaxisto. apla kano run pali(otan 3ekinas me ena prepei na ta deis ola). to kano auto me oles tis tainies pou mou aresoun(e3eroude ta a8lia remakes vevaia).

kai auto pou nai gurismeno stin ellada

tin oxtamonara(kala autin me 8 pussies pou na tin ikanopoiiseis, den ginete)

kai to remake tou thunderball(poios eipe pos ta remake einai kala? e3ereite to The Thing tou Carpenter pou einai ARISTOURGIMA)