Ebook Reader

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου από το ΝΟΟΚ?

ΧΩΡΙΣ να ξέρω, αλλά έχοντας ακούσει διάφορα για το ποια αρχεία δέχεται η όχι το kindle, πήρα το ΝΟΟΚ…το ΝΟΟΚ τελικά υποστηρίζει τα ΠΑΝΤΑ…όταν λέμε τα πάντα, εννοώ τα πάντα! δεν έχω κατεβάσει αρχείο pdf, epub, cbr(ΝΑΙ παίζει ΚΑΙ ΚΟΜΙΚ-ΜΑΝΓΚΑ), που να μην παίζει…

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με μερικά pdf τα οποία είχαν ΠΟΛΛΕΣ εικόνες, σε περίεργο μέγεθος σελίδας κτλ, πράγμα το οποίο μπερδεύει το ΝΟΟΚ, και θέλει μια μετατροπή πρώτα με ένα άλλο πρόγραμμα, ώστε να μπορεί να το διαβάσει σωστά χωρίς να σου λέει “δες την εικόνα 3”, και η εικόνα 3 να βρίσκεται 3-4 σελίδες μετά…

Η μπαταρία του κρατάει πολύ, δηλαδή εγώ το φόρτιζω 1 φορά το μήνα(όταν η μπαταρία πέσει στο 20%), κυρίως για να αναβαθμίζω ταυτόχρονα και την βιβλιοθήκη του.

Το μόνο ΚΑΚΟ, είναι ότι έχει σχετικά μικρή χωρητικότητα(200 mb), τα οποία όμως μέχρι στιγμής ήταν υπαραρκετά…δέχεται όμως micro-sd ώστε να το φτάσεις στα 64 gb. εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μια micro-sd των 4 gb…(η οποία δεν θα γεμίσει ΠΟΤΕ, απλά για να βάλω μέσα 2-3 διαφορετικά μάνγκα να έχω).

Η τιμή του ήταν κάπου στα 70 ευρώ από αμέρικα, πήρα και μια θήκη κάπου στα 10-12 ευρώ και άλλα τόσα περίπου ήταν τα μεταφορικά…τελικά στο 100άρικο μου στοίχισε, αλλά μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ.

Εγώ το σκέφτομαι αλλά είμαι αναποφάσιστος!

Το θέμα με το ebook ειναι να βγάλει τα λεφτά του. Δηλαδή εννοώ, διαβάζεις τόσο ώστε να πεις ότι μερικά βιβλία δεν με συμφέρει να τα αγοράσω? Ας πούμε εγώ το game of thrones δεν θα το διάβαζα σε άλλη περίπτωση γιατί ΔΕΝ θέλω να το αγοράσω…Κάνει καπου στα 35 ευρώ (όλοι οι τόμοι στα αγγλικά), οπότε διαβάζοντας το στο ρήντερ, κερδίζεις 35 ευρώ.
Υπολόγισε πόσα βιβλία διαβάζεις, αν υπάρχουν βιβλία που ΘΕΛΕΙΣ να διαβάσεις αλλά δεν θα έδινες εύκολα χρήματα για να τα αποκτήσεις και βάλτα όλα κάτω, ώστε να δεις αν σε συμφέρει…ΠΙΣΤΕΥΩ, ότι τον “βιβλιοφάγο” τον συμφέρει πολύ…

Τα έχω υπόψιν μου όλα αυτά που λες wolverinex!
Το ότι θα βγάλει τα λεφτά του το ξέρω!

Το ζήτημά μου είναι ότι δεν έχω cash τα 70 περίπου ευρώ που λέει ο Mackintosh!
(ασχέτως αν για βιβλία ξόδεψα περισσότερα τις προηγούμενες ημέρες :stuck_out_tongue: )

Anyway, θα το σκεφτώ λίγο.
Αν εντωμεταξύ προκύψει άλλος ενδιαφερόμενος δώσ’ το ελεύθερα :wink:

Όσοι έχουν πάρει το Nook , από που το παρήγγειλαν , γιατί το επίσημο site δε φαίνεται να στέλνει Ελλάδα? Και πόσο κόστισε εν τέλει ? ( στο Simple Touch αναφέρομαι…)

Γενικά, για ξένες εφημερίδες το θέλω μόνο(γιατί αν περιμένεις το ταχυδρομείο να στείλει εβδομαδιαία εφημερίδα, δεν…) , ούτε βιβλία , ούτε σημειώσεις ιδιαίτερα (το πήρα το πτυχίο :p). Τι μορφή αρχείου χρησιμοποιούν συνήθως?

Αμα δε στελνει το αμαζον μπορεις παντα να κοιταξεις προς ebay.

Nαι μια χαρά Mack, προς e-bay με κόβω , γιατί amazon έχει 40pounds μεταφορικά.

παιδιά είμαι νέος κάτοχος Kindle. ξέρει κανείς τι παίζει ακριβώς με ελληνικά βιβλία ; πήγα να αγοράσω τον γιο του nesbo από μεταίχμιο κ μου έλεγε ότι θέλω pdf reader κτλ κτλ.

έχετε κανένα χρήσιμο λινκ που να βοηθάει ;

Δεν είμαι σίγουρος για το πρόβλημα σου, τα kindle μπορούν να διαβάσουν pdf κανονικά. Παρόλα αυτά πήγες να αγοράσεις το βιβλίο μέσω του kindle σου? Δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω μέσω kindle αλλά μπορείς να το κάνεις και μέσω υπολογιστή και μετά να το περάσεις στο kindle. Επίσης pdf δεν είναι το καλύτερο format για να διαβάσεις σε ebook, τα πιο συνηθή είναι epub ή mobi και απ’ότι κοίταξα το μεταίχμιο σε epub format τα πουλάει.
Για το πρόβλημα σου πρότεινώ να δοκιμάσεις το Calibre το οποίο χρησιμοποιώ για να μετατρέπω αρχεία σε epub ή mobi για το kindle το οποίο λογικά μπορεί να σου μετατρέψει το βιβλίο σου σε μια μορφή που μπορεί να διαβάσει το kindle σου.
Υπάρχει και βιντεάκιπου εξηγεί πώς να χρησιμοποιήσεις το Calibre για να βάλεις ελληνικά βιβλιά στο κιντολ σου.