Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

To Uva πάντως που το είχα ψάξει κάποια στιγμή έχει κάτι links για διαμονή με αρκετά καλές τιμές, μέχρι 400ευρώ περίπου (με ίντερνετ, ηλεκτρικό κλπ). Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός. Εκτός αν θες να νοικιάσεις διαμέρισμα ανεξάρτητα οπότε τότε όντως είναι ακριβά.
Το Άμστερνταμ σαν τουρίστρια μόνο το έχω δει απλά έχω πάει 2-3 φορές. Φίλος πάντως που έκανε Erasmus όταν γύρισε έπαθε κατάθλιψη :stuck_out_tongue: Και άλλος γνωστός ήταν εκεί την προηγούμενη χρονιά για μεταπτυχιακό (όχι στο Uva) και έμεινε πολύ ικανοποιημένος.

@montecristo

Οικονομικό ψάχνω, αν και από χαζομάρα δεν είχα επιλέξει οικον. κατεύθυνση 4ο έτος.
Διδακτορικό δεν παίζει, εκτός αν δε θέλω να γυρίσω από έξω και δεν έχω άλλη επιλογή :stuck_out_tongue: Πρώτη μου επιλογή είναι το Berlin School of Economics αλλά εκείνοι δεν ξέρω τι λένε επί του θέματος. :lol: (δεν έχω και το καλύτερο πτυχίο, και αυτός είναι και ένας λόγος που δεν κοιτάω καν πχ την ελβετία ή σκανδιναβία που ανέφερες, κοινώς δεν είμαι σε θέση να επιλέξω να πάω οπουδήποτε)

@karvou αναμένω εναγωνίως το ποστ σου!

Τελευταίο έτος φέτος για μένα, θα κάνω όμως και ένα 5ο. Για master δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, έχω δύο κοιτάξει μόνο μέχρι τώρα, ένα στο Graz και ένα στο Πολυτεχνείο της Πάτρας.

Έχω κάνει αίτηση για πρακτική στο εξωτερικό τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο, περιμένουν έγκριση από το υπουργείο για τα κονδύλια.

Το θέμα είναι ότι επειδή το πανεπιστήμιο στο οποίο πηγαίνω (McGill) είναι αγγλόφωνο, δεν το προτιμούν πολλοί ντόπιοι. Οι περισσότεροι πηγαίνουν στο Πανεπιστήμιο του Montréal που είναι γαλλόφωνο.
Επίσης, το Μontréal δεν είναι πλειοψηφικά γαλλόφωνο. Είναι σκέτο γαλλόφωνο. :lol::stuck_out_tongue:
Το παίρνουν πολύ ζεστά αυτό το θέμα εδώ:wink:

Πολλοί Αμερικανοί έρχονται εδώ γιατί τους έρχεται και πιο φθηνά σε σχέση με αμερικανικά πανεπιστήμια.
Σχεδόν όλοι οι Καναδοί που ξέρω εδώ όμως είναι “Αγγλοκαναδοί” όπως λέμε οπότε δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά με τους Αμερικανούς, πολιτισμικά. Τάλε κουάλε

Τους ντόπιους πάντως, τους Γαλλοκαναδούς δηλαδή (και ειδικά τις Γαλλοκαναδές :p), τους πάω με χίλια.

Ναι, Μάνο, μιλάμε για το γνωστό Καναδά. Ο φρίντομ ξέρει. Σνόμπαρε εσύ … :stuck_out_tongue:

Άμα σνομπάρει τον τιμημένο Καναδά ο μάνος είναι άμπαλος και με τη βούλα. Βασικά έχει ωραίο γούστο, αλλά εδώ μας τα χαλάει:p

Εμάς η σχολή μας μπήκε στο πρόγραμμα μόλις το 2007.(μόλις το 2004 από ΣΕΛΕΤΕ, έγινε ΑΣΠΑΙΤΕ) και δεν έχουμε erasmous σε εξάμηνα παρά σε πρακτική.
Αύριο όμως με άλλους 2 συμφοιτητές θα κάνουμε κινήσεις και ότι χρειαστεί ώστε να φτάσουμε στον πρόεδρο της σχολή μας και να εισηγηθούμε ώστς να υπάρχει και η άλλη δυνατότητα.

Πάντως είναι τρομερή ευκαιρία να βγεις έξω.Πρώτο και καλύτερο βλέπεις μια εντελώς διαφορετική νοοτροπία στην εκπαίδευση και στο ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα.Αποκτάς εμπειρία και μπορείς να αφομοιώσεις και να φέρεις τεχνικές πίσω στη χώρα σου.
Μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα και θα εκτιμήσεις και με το παραπάνω τις σπουδές σου.


Now playing: Haggard - Chapter V: (Part I) Prophecy Fullfilled, (Part II) And The Dark Night Entered
via FoxyTunes

Α, στο Mc Gill είσαι;

Αν το Montreal είναι σκέτο γαλλόφωνο, τότε η πόλη του Quebec τι είναι; :wink:
Έχεις προλάβει να ανηφορίσεις προς τα εκεί;
To ξέρω πως το παίρνουν ζεστά το θέμα με τη γλώσσα και φτάνουν σε υπερβολές όπως αυτή εδώ:

:lol::lol:

Oι Αγγλόφωνοι Καναδοί μοιάζουν με Αμερικάνους πολύ αλλά δεν είναι. Ξεχωρίζουν σε λεπτομέρειες: Δεν ξέρουν μπάσκετ :p, φοβούνται τα όπλα, προέρχονται από μάλλον καλύτερα δημόσια σχολεία και ξέρουν μερικά πράγματα παραπάνω από τους Αμερικάνους για τον υπόλοιπο κόσμο. :wink:

Χαχχαχαχ ναι έχω πάει και Quebec αλλά σε σχέση με το Montréal αυτό είναι χωριό.

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι παίρνουν ζεστά το θέμα της γλώσσας και γενικά των γαλλικών καταβολών, αλλά ότι η γλώσσα που μιλάνε εδώ (γαλλικά Québécois όπως τα λέμε εδώ) ουδεμία σχέση έχει στο πώς ακούγεται με τα ορίτζιναλ, ευρωπαϊκά γαλλικά! Άμα δεν είναι μητρική σου γλώσσα τα γαλλικά ή δεν είσαι εξπέρ εδώ θα έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα. Εγώ δεν μπορώ να συνεννοηθώ με την καμία εδώ στα γαλλικά. Τις προάλλες με είχε σταματήσει ένας στον δρόμο και με ρώταγε πού ήταν ένας κινηματογράφος κόβοντας όλες τις λέξεις κι εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα! Μετά από 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες να καταλάβω τι ήθελε να πει, περάσαμε στο “ανγκλέ, σ’ιλ βου πλε!” … :lol:
Σκέψου, είναι σα να μιλάς ελληνικά και να σου μιλάει ο άλλος τσακώνικα, δεν καταλαβαίνεις …

Τα γαλλικά βέβαια περισσότερο τα χρειάζεσαι για να συνεννοείσαι με τις γαλλοκαναδέζες. :lol:

Όσο για τα σήματα, καταντάει γελοίο! Σε αγγλόφωνη (κατά συντριπτική πλειοψηφία) χώρα βρίσκεστε ρε @)$(*!@_$, έλεος! Σκέψου δηλαδή να’ρθει ένας απ’το Vancouver εδώ και να δει πάνω απ’το parking του κάτι του στυλ “interdit, lun. - vend.” είναι δυνατόν να καταλάβει τι θες να πεις εσύ ρε άνθρωπε; Είναι σα να πας στην Θράκη ξέρω’γω και επειδή είναι μειοψηφία οι Τούρκοι (ή πλειοψηφία, δεν ξέρω, εδώ πάντως οι Γάλλοι είναι πλειοψηφία - στο Québec) όλα να είναι στα τούρκικα …
#-o

narcoleptic, τι γλώσσες μιλάς; Από ότι κατάλαβα δεν έχεις το δίλημμα Ελλάδα ή έξω, αλλά την απορία για το σε ποια χώρα να πας. Σωστά;

Αγγλικά, Γαλλικά, Ισπανικά. Καμία σχέση με τις επιλογές μου :stuck_out_tongue: Αν και όταν μάθω που θα πάω θα κάνω κάνα μάθημα για τα βασικά…

Γαλλία (π.χ. Παρίσι) και Βέλγιο τα αποκλείεις για σπουδές; Βέλγιο είναι ακριβούτσικο από ότι έχω ακούσει αλλά Παρίσι είναι από όποια πλευρά κι αν το δεις τέλειο μέρος για σπουδές. Και γενικά οι σπουδές στη Γαλλία είναι παμφθηνες… Ολλανδία είναι μεν πιο γραφικό το μέρος, αλλά

α) όταν πιάσει ο χειμώνας σε αυτές τις χώρες σου σπάει τα νεύρα μετά από λίγο καιρό. Ειδικά όταν έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα και το μόνο που θες είναι να βγεις να ξεσκάσεις λίγο

β) είναι τα πάντα ακριβότερα

γ) είναι μικρότερο μέρος από Παρίσι.

δ) Το χειμώνα νυχτώνει από τις 3 το μεσημέρι.

Αν με ρωτούσες πιθανότατα θα σου έλεγα πως το Βερολίνο είναι η καλύτερη πόλη για να είσαι φοιτητής με ελεύθερο χρόνο, αλλά μιας και μιλάς Γαλλικά, προσωπικά και το Παρίσι δε θα με χάλαγε (και έχει και μεγάλη παράδοση στις πιο θεωρητικές επιστήμες)

κάρβου το παρίσι είναι πανάκριβο ε ! κ οι εστίες είναι εκτός πόλης - Νότια Γαλλία όμως που ήταν η αδερφή μου περασε τέλεια κ ήταν κ φτηνά

Βερολίνο ftw, Γερμανία γενικά φτηνά κ καλά (έχω εμπειρία). Βιέννη επίσης είναι καλά από άποψη τιμών

για ζωή πήγαινε Ισπανία

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως μόνο τα νοίκια είναι ακριβότερα στο Παρίσι. Κατά τα άλλα, στο Άμστερνταμ θα δίνεις τα διπλά λεφτά για να φτιάξεις στον εαυτό σου μια μακαρονάδα. Επίσης, οι έξοδοι σου στο Παρίσι θα σου κοστίζουν τα διπλά, αλλά όχι γιατί είναι ακριβότερα, αλλά γιατί θα κάθεσαι τη διπλή ώρα! :stuck_out_tongue:

Βιέννη έχει δικό της alternative στυλάκι και είναι τα πάντα φτηνά. Αλλά δεν έχω ακούσει κρίσεις για σπουδές εκεί. Το να είσαι φοιτητής στη Βαρκελώνη, υποψιάζομαι πως είναι λίγο χειρότερο από το να είσαι πετυχημένος καμικάζι Μουσουλμάνος και να ανακαλύπτεις πως τελικά πίστευες στη σωστή θρησκεία…

για το Παρίσι κάνεις λάθος, ένα μικρό μπουκάλι νερό έχει 2 ευρώ κ ένα σάντουιτς σε μπιστρό, 7,5 !

σαν πόλη γαμάει, αλλά φίλος που πήγε εράσμους δεν έβγαινε από το σπίτι γιατι δεν έβγαιναν οικονομικά…

από την άλλη στη Νότια Γαλλία βρίσκεις τιμές Γερμανίας κ ανθρώπους Ισπανίας. διασταυρωμένο

Και πόσο νομίζεις πως έχει ρε συ το νερό στο Άμστερνταμ; Εδώ εγώ δίνω 2,5? για νερό που έχουμε τις μισές πηγές νερού της Ευρώπης.

Το μεταπτυχιακό στη Γαλλία σου κοστίζει λιγότερα από το Άμστερνταμ με πρώτο και κύριο λόγο πως σχεδόν 2 στους 3 Έλληνες φοιτητές παίρνουν υποτροφία από το Γαλλικό κράτος (γιατί νομίζεις πάει κατά διαόλου το Γαλλικό κράτος;) και παίρνουν σεβαστότατο ποσό που σου καλύπτει πάρα πολλά από τα έξοδα σου! Ενώ στην Ολλανδία όχι. Νότια Γαλλία είναι όμορφα και φτηνά, αλλά είναι και βλάχοι. Παρίσι είναι η πρωτεύουσα κι έχει άλλη αίγλη να λες πως σπούδασες στο Παρίσι κι άλλο το να σπούδασες Νίκαια/Λυών.

Εντάξει, προφανώς η Βαρκελώνη είναι πιο φτηνή από τα πάντα. Μιλάμε για περιοχές που τα 300 ml μπύρας τα δίνουν 1?. (L)

Τώρα τι να σου πω; Για Παρίσι μπορεί κι εγώ να κάνω λάθος. Κι εγώ από άλλους τα έχω ακούσει

Είχα ψάξει αυτό το καλοκαίρι για σπουδές στις ΗΠΑ ρωτόντας το ιδρύμα Fulbright σχετικά με σχολές εκεί, βρήκα κάποιες καλές που με ενδιέφερα, αλλά το κότσος πραγματικά απαγορευτικό για κάποιον απο εδώ, ακόμη και αν πάρεις κάποια work out υποτροφία, οπότε αναγκαστηκά έμεινα εδώ να τελειώσω τις σπουδές. Απο εκεί και πέρα βέβαια, κρίνοντας τουλάχιστον απο τις παρουσιάσεις των πανεπιστημίων το επίπεδο στα περισσότερα κολλέγια δείχνει εξαιρετικό, ενώ υπάρχουν εστίες-γιατροί και ουσιαστικά δημιουργούνται κοινότητες μέσα στις σχολές -απο τα βασικά πιστεύω για να είναι αξιόλογες οι σπουδές σου-.

Παρίσι είναι πράγματι ακριβά, αλλά για σπουδές έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αρκετά προπτυχιακά είναι άνευ διδάκτρων, οπότε υποθέτων πως τα μεταπτυχιακά θα κυμαίνονται σε σχετικά χαμηλές τιμές.

Οταν λεμε ειναι βλαχοι τι εννοουμε?Φιλη μου ειναι με ερασμους στη Τουλουζ και ειναι πολυ ομορφα παντως…

Ξεθάβω γιατί έχω απορίες:p

Είμαι 2ο έτος στο τμήμα Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών και η σχολή μου είναι ήδη στο πρόγραμμα Erasmus.Ώρες ώρες το σκέφτομαι σοβαρά για σπουδές στο εξωτερικό και θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες.

  1. Χρειάζεται να έχει ένα στάνταρ αριθμό μαθημάτων που να έχεις περάσει για να συμμετέχεις στο πρόγραμμα;
  2. Μπορείς να επιλέξεις εσύ τη χώρα που θα πας;
  3. Επιλέγεις εσύ το χρόνο διαμονής σου;

Οι χώρες που θέλω να πάω είναι η Γαλλία,η Ισπανία,η Ιταλία και η Γερμανία.Για Γαλλία διάβασα παραπάνω,αναφέρθηκε κάπου και η Γερμανία.:pΞέρει κανείς πληροφορίες για Ισπανία και Ιταλία?

  1. Ναι. Αλλά αυτό εξαρτάται από τη κάθε σχολή ξεχωριστά, καθώς και απ’ τον ανταγωνισμό που υπάρχει. Βρες ποιός είναι υπεύθυνος του προγράμματος στη σχολή σου και ρώτα τον λεπτομέρειες.

  2. Ναι, μπορείς να κάνεις αιτήσεις σε 2-3 χώρες όμως νομίζω.

  3. Όχι, εξαρτάται απο την κάθε χώρα.

Και για τα 3 πάντως ρώτα τον υπεύθυνο του προγράμματος, θα σε βοηθήσει αρκετά.

Αμαραθ ολα εξαρτωνται απο τι συμφωνιες εχει συναψει η σχολη σου με πανεπιστημια του εξωτερικου και για ποσα ατομα.Αν οι θεσεις που εχετε ειναι πολλες θα σσε παρουν ευκολα γιατι γενικως θελουν να στελνουν κοσμο εξω(προμηθειες γκουχ προμηθειες:D) διαφορετικα θα παιξει ρολο αυτο που σου πε ο αποπανου δηλαδη ο ανταγωνισμος…Εγω εχω περιθωριο μεχρι τη Παρασκευη να κανω την αιτηση και ο βλακας δεν εχω φτιαξει το CV μου ακομα(και δινω πεμπτη παρασκευη).γαμω.[-X