Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

εσύ κανόνισε την πορεία σου γιατί θέλουμε να κάνουμε διακοπές στην Ισπανία :stuck_out_tongue:

Amarath σχετικά με τις χώρες που αναφέρεις πρέπει να κοιτάξεις και το θέμα της γλώσσας. Σε όλες αυτές που αναφέρθηκες (Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία και Ιταλία) τα μαθήματα γίνονται συνήθως στις αντίστοιχες γλώσσες (για Ισπανία πχ. μια φίλη μου πήγε Bilbao και το πανεπιστήμιο ήταν αγγλόφωνο, αλλά ήταν η εξαίρεση στον κανόνα για την Ισπανία). Άρα πρέπει να το κοιτάξεις και αυτό γιατί πολλές φορές ζητάνε και πτυχίο (όχι πάντα). Επίσης, αν έχεις πτυχίο και έχει μεγάλο ανταγωνισμό έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις τη θέση.

Δεν το έχω σκεφτεί και ιδιαίτερα πολύ,οπότε όποιος έχει κάποια εμπειρία θα βοηθούσε.

Σίγουρα δεν μιλάω για το άμεσο μέλλον.Τώρα μπήκα δεύτερο έτος,οπότε,και από άποψη μαθημάτων,είναι νωρίς.Απλά μπήκα στο σαιτ της σχολής μου και έλεγε για ημερομηνίες και σκέφτηκα ότι ίσως να είναι καλή ιδέα κάποια στιγμή οι σπουδές στο εξωτερικό.

Εγω κυνηγάω μια 2μηνη πρακτική άσκηση στη Φινλανδία το φθινόπωρο, ρευστό βέβαια δεν υπάρχει εδώ, ελπίζω μη φάω άκυρο.

Ξέρει κανείς τίποτα για το Πανεπιστήμιο του Αμβούργου? Αν είναι καλό, αν είναι Fachhochschule (school of applied sciences) γιατί τα γερμανικά τα έχει φοβηθεί το μάτι μου? Επίσης, για το Goethe στην Φρανκφούρτη? 'Ιδιες απορίες :smiley:
Θενκς.

Για το Goethe στην φρανκφουρτη εχουμε και μεις φοιτητες που θα πανε σαν ερασμους ομως:D

Εμενα με πηραν στην Ισπανια στο santiago de compostela…Και ηδη εχω αρχισει και εχω αγχος8)

Για μάστερ ή εράσμους?

erasmus:)

Μια χαρά, μπράβο.

Σε άλλα νέα αν και στα τέτοια σας μάλλον, τα conditional offers πόσο στανταράκια είναι? Πήρα σήμερα μέιλ από την πρώτη μου επιλογή και θέλω να ξέρω αν πρέπει να χαρώ ακόμα ή όχι.

Θενκς.

hmm για αγγλιά που ξέρω αν πιάσεις τα conditions σε παίρνουν 100%

Ε, τα ολλανδικά κοντίσιονς έπιασα προς το παρόν :-s αλλά ελπίζω ότι ισχύει το ίδιο. Θενκ γιου κουσου9.

η ουσία του conditional offer είναι ότι ουσιαστικά σε δέχονται, απλώς πρέπει να καλυφθούν κάποιες τυπικές εκκρεμότητες. Αλλιώς: σε θέμε, μην πας αλλού - απλά τελείωνε με την χαρτούρα!

κονγκρατσουλέισονς!!!

Ε μα πώς να μην με θέλουν.
'Αμστερνταμ ρε :smiley:

Thanks!!

Εχω μια μεγαλη απορια,εχω μιλησει με διαφορα ατομα που εχουν σπουδασει σε χωρες του εξωτερικου,ενταξει ολοι ξερουμε τις περισσοτερες φορες ειναι καλυτερο να σπουδαζεις στο εξωτερικο γιατι σου προσφερουν περισσοτερες δυνατοτητες τα πανεπιστημια των αλλων χωρων σε σχεση με τα δικα μας.Επιπλεον αποφασιζεις να σπουδασεις αυτα που θες εσυ χωρις να σου βγαινει ο κωλος να περασεις στις πανελληνιες που θα σου διορθωσει το γραπτο ο καθε μαλακας εξεταστης που δεν πληρωνεται και θα σε γραψει στα @@ του αφου και μαλακια να κανει δεν χανει τιποτα,ουτε προστιμο,ουτε τιποτα.

Ας μπω στο ζουμι,θα θελα να μου πειτε οσοι ξερετε και οσοι εχετε σπουδασει στο εξωτερικο ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει,εχω γνωστο που σπουδαζει Σκωτια και τα εξοδα του ειναι πραγματικα λιγοτερα απο οτι εδω.

Προσωπικα εγω θα θελα να σπουδασω στη Σκωτια κατι που να εχει σχεση με ανθρωπιστικα επαγγελματα,οπως δασκαλος σε παιδια με ειδικες αναγκες,γενικα να σχοληθω με τετοιους ανθρωπους που εχουν προβληματα ή και ψυχολογος θα μαρεσε πολυ,ετσι κι αλλιως οι ανθρωποι εκει πανε στον ψυχολογο,οχι σαν εδω που το θεωρουν κακο,ελεος πια.

Σας ευχαριστω που με διαβασετε:)

Δε ξέρω αν θα το δει εδώ, αλλά στείλε ένα pm στον Thorgal, σπούδαζε Σκωτία, νομίζω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Μια χαρα,του το κανω quote,οποιος αλλος μπορει ας βοηθησει!

εξαρτάται απο τον τρόπο ζωής πάντα ότι μπορεί να έχεις λίγα έξοδα είναι αλήθεια αλλά γενικότερα πάνω κάτω τα ίδια με την ζωή έξω να είναι λίγο ακριβότερη. Το καλό της σκωτίας είναι ότι δεν έχει δίδακτρα αλλά είναι τέσσερα χρόνια αντία για τα 3 της αγγλίας και τον πρώτο χρόνο θα κάνεις λίγο πιο γενικά πράγματα.

http://www.guardian.co.uk/education/universityguide

δύο αξιόπιστα σαιτ που κοιτάνε όλοι να δούνε πιο πανεπιστήμιο είναι καλό και που προτείνονται ανεπιφύλακτα αν θες να πας σε κάποιο αξιόλογο uni και να μάθεις και πέντε πράγματα πριν πας.

Φιλε με απολυτηριο γυρω στο 15 θα με δεχοταν ενα πανεπιστημιο;

hmm μπορεί αλλά μην έχεις απαιτήσεις για τίποτα φοβερό

Απ’ όσο γνωρίζω εξαρτάται το κάθε πανεπιστήμιο. Άλλες σχολές θέλουν καλό απολυτήριο, άλλες θέλουν μόνο λεφτά, άλλες θέλουν βαθμούς σε συγκεκριμένα μαθήματα κλπ

Κοιτα ρε τωρα,διαβαζα μονο για τις πανελληνιες παραμελοντας ολα τα αλλα,στα μη πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα μιλαμε για τραγικους βαθμους,πρωτη φορα σκεφτομαι τωρα σοβαρα να κανω το αλμα εξω και μου ερχονται και αλλα εμποδια,τι να πω…