Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Δε νομίζω πάντως, συνήθως εξωτερικό πάνε όσοι πατώνουν πανελλήνιες και έχουν και τα λεφτά για μια σχολή έξω.

Βρες τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, κοίταξε τις απαιτήσεις τους, στείλε και κανα μειλ για καμια διευκρινιστική ερώτηση

Χωρίς να θέλω να κόψω τα φτερά του παιδιού είναι τελείως το αντίθετο.

Unconditional είναι αυτό που περιγράφεις.

Conditional είναι σε παίρνουμε άμα πιάσεις κάποιους βαθμούς.

Από την μικρή μου αλλά πρόσφατη εμπειρία, θεωρητικά αυτό που λες εσύ είναι Argo, αλλά στην ουσία αυτό που λέει ο Almighty. Φίλη που περίμενε σκορ τοεφλ, πήρε πολύ χαμηλότερο από αυτό που ζητούσαν, και την πήραν κανονικά.
Στην δική μου περίπτωση αναφέρθηκαν σε κοντίσιοναλ όφερ περιμένοντας απλά να τους στείλω και μέσω ταχυδρομείου αναλυτικές, αντίγραφο πτυχίου κλπ.

Έχει κανείς από δω επαφή με Εράσμους στην Πράγα?

Ειχε παει ενας φιλος και τουχα μπαστακωθει κανα 10μερο :stuck_out_tongue:

Και πολύ καλά έκανες αλλά μήπως ο φίλος σου μπορεί να δώσει καμιά πληροφορία για σπίτια κείθε?
Ξες πού να ψάξει κανείς και τα ρέστα…

και εγω θελω να παω, σκεφτομαι φετος να κανω αιτηση

Τι να τον ρωτησω ακριβως. Ειναι κ ο ξαδερφος μ εκει τωρα, σπουδαζει

Έχω ένα γνωστό που έχει κανονίσει για εράσμους εκεί και ψάχνει ακόμα για σπίτι (όχι εστία) αλλά επειδή είναι να μείνουνε ένα πεντάμηνο τους λένε κάτι αστρονομικές τιμές.

Οπότε αν ο ξάδερφός σου ή ο φίλος σου έχουν καμιά ιδέα για το που να απευθυνθεί κανείς (τηλ., κάνα site, κάνα e-mail) θα είναι ευπρόσδεκτη βοήθεια.

Όποις γνωρίζει, κόστος ζωής το μήνα σε Αγγλία και Αυστρία please.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :slight_smile:

Ξέρει κανείς τι παίζει με τη γλώσσα για σπουδές-μεταπτυχιακό στη (γερμανόφωνη) Ελβετία ; Χρειάζεται πιστοποίηση στα Γερμανικά ή φτάνουν τα Εγγλέζικα;

Εάν το πρόγραμμα είναι στα Αγγλικά δε θα έχεις πρόβλημα με τα γερμανικά. Αλλά καλύτερα θα ξέρει ο karvou να σου πει.

Σε κανα δυο που είδα ούτε το σάιτ δεν μπήκαν στον κόπο να μεταφράσουν στα αγγλικά, γι’αυτό λέω μήπως ισχύει κάποιος γενικός κανόνας για να έχω υπόψη

εγω φετος Αγγλια, ειχα κανα 350αρι λιρες το μηνα νοικι+ ετρωγα μινιμουμ κανα 300αρι λιρες το μηνα με δυσκολια βεβαια γτ τα παντα ειναι πιο ακριβα εκει και ζοριζομουν πολυ να το κρατησω σε τετοια επιπεδα…εκτος του αν εισαι Λονδινο και τριγυρω, που τοτε το κοστος παει στο Θεο μιας και ειναι πανακριβο-σε σχεση με Birmingham και midlands γενικα που εμενα εγω…αλλα σε γενικες γραμμες για να εισαι φουλ καλυμμενος, ενα 800αρι λιρες το μηνα(συμπεριμβαλομενου ενοικιου) ειναι πιθανο ποσο νομιζω να φας στην εσχατη(προφανως την βγαζεις και με ενα 200αρι λιρες προσωπικα εξοδα το μηνα, απλα οκ, θα κανεις τα απολυτως απαραιτητα+πολυ μακαρονι)…

Master στο ΕΤΗ (το ομοσπονδιακό πολυτεχνείο στη Ζυρίχης) είναι στα αγγλικά. Μόνο τα μαθήματα των πολιτικών μηχανικών είναι αποκλειστικά στα γερμανικά ακόμη και όσα master απαιτούν να παρακολουθήσεις προπτυχιακά μαθήματα.

Στα υπόλοιπα πανεπιστήμια της Γερμανόφωνης Ελβετίας (και στο Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης) τα μαθήματα είναι σχεδόν αποκλειστικά στα Γερμανικά από ότι ξέρω. Οι εξαιρέσεις είναι σπάνιες και πολλά από τα πανεπιστήμια τους υποστηρίζουν (κάκιστα) ότι είναι στα αγγλικά ενώ οι καθηγητές διδάσκουν μόνο στα Γερμανικά.

3-4 ερωτησούλες ακομά , γιατί ήδη ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στην Αγγλία …

  1. Το 350άρι για τι σπίτι ήταν , γκαρσονιέρα ?
  2. Επειδή αρχική πρόθεση μου είναι να πάω , για να μείνω … τα πανεπιστήμια , έχουν σύνδεση με την αγορά εργασίας , ή ως ξένο φοιτητή σε ξεπετάνε και σε στέλνουν στην χώρα σου …γιατί στην Αγγλία το χουν κάνει αρκετά επιχείρηση την προσέλκυση , φοιτητων από άλλες χώρες …
  3. Επειδή Birmingham , είναι μια από τις πρώτες επιλογές μου , σε θετικές επιστήμες έχει καλή φήμη?( ειδικά μηχαν. Η/Υ , ηλεκτρολόγων κλπ )… Γενικά έχει πολλούς ξένους φοιτητές …?
  4. Το Villa Park είναι μακρυά απο την πόλη ?? :stuck_out_tongue:

Ο λόγος που δεν απάντησα πριν είναι ότι εγώ έμενα σε εστία, που περιελάμβανε και διατροφη (του κώλου, αλλά δωρεάν φαγί 8) ) οπότε μου ερχόταν κάπως φτηνότερα. Συν ότι είχα πληρώσει σε 2 δόσεις τα πάντα, οπότε δεν είχα να ανησυχώ γι αυτό. Και έχε υπ’όψιν ότι αν είναι να μείνεις σε σπίτι, 90% θα χρειαστεί να μείνεις με συγκάτοικο/ους κυρίως γιατί έτσι είναι διαμορφωμένα τα σπίτια. Που μπορώ όμως να απαντήσω…

  1. Εκεί που ήμουν εγώ είχε και καλές άκρες για δουλειές, πολύ καλό job centre που έστελνε συνέχεια notifications για openings ανάλογα με τις προδιαγραφές σου, όπως επίσης και carreer centre στο οποίο μπορούσες να κλείσεις προσωπικό ραντεβού. Σε γενικές γραμμές υπάρχει αξιοκρατία, ειδικότερα στις θετικές επιστήμες. Έχω πολλούς φίλους (πληροφορικάριους, οικονομικοτέτοιους και περιβαλλοντοτέτοιους) που βρήκαν στο καπάκι δουλειά και καλοπληρωμένη μάλιστα, ξέρω από την άλλη συναδέλφους-ψυχολόγους, κάτι ιστορίες τέχνης κλπ που όχι μόνο δεν βρήκαν δουλειά, αλλά αισθάνθηκαν πως αντιμετωπίστηκαν ρατσιστικά σε σχέση με native english speakers. Άρα το αντικείμενό σου παίζει ρόλο (και φυσικά η ευχέρεια στη γλώσσα).

3 (-μισό). Παντού έχει πολλούς ξένους φοιτητές. Πολλούς όμως. Επιπλέον στο birmingham έχει και anaal nathrakh και napalm death :stuck_out_tongue:

  1. ηταν εστια οπου ειχα ενα δωματιο το οποιο πρακτικα ηταν ενα γραφειο και ενα κρεβατι+ενα δικο μου μπανιο αλα καραβιου…δλδ μικρο, ισα ισα για να κανω τα βασικα…μετα μοιραζομουν απλα τη κουζινα με τα υπολοιπα 4 ατομα που εμεναν στο διαμερισμα της εστιας μου…φως,νερα,κτλ στη τιμη, εσκαγες ενα 40αρι ομως στο ιντερνετ καθε μηνα…

2.εχουν ναι, μην μασας σε αυτο, υπαρχουν απειρες υπηρεσιες και προγραμματα που σε χωνουν απο την αρχη, προεραιτικα παντα ολα και αμα ψηνεσαι για εξω δουλεια σε ακθοδηγουν και σε βοηθανε φουλ…τουλαχιστον στο Aston που ημουνα εγω, σε αυτο το θεμα ηταν αψογοι…+απειρα events με εκπροσωπους απο γνωστα μεγαθηρια πχ Ernest and Young κτλ τα οποια πρακτικα λειτουργουσαν σαν scouting για νεα ατομα…πολυ καλα οργανωμενοι σε αυτο το τομεα-εγω δεν ασχοληθηκα και πολυ βεβαια γτ δεν ειχα σκοπο να μεινω εξω…

  1. Για το πανεπιστημιο του Birmingham το ομωνυμο δλδ δεν ξερω…το Aston που ημουν εγω, στην καρδια της πολης, εχει πολυ καλο ονομα σε πολυτεχνιακες επιστημες, μιας και ηταν απο τα πρωτα πανεπιστημια στο νησι που ασχοληθηκαν με το σπορ, οντας και η πιο βιομηχανικη πολη τυ νησιου+γενετηρα της βιομηχανικης επαναστασης…μηχανολογοι,ηλεκτρολογοι, τεχνικοι ηλεκτρονικων υπολογιστων κτλ ειναι φουλ και με καλο ονομα…ακομα καλυτερο ομως βασικα ειναι το bussines school του, στο οποιο ημουν και ειδα απο πρωτο χερι πως αντιμετωπιζεται απο αλλα πανεπιστημια και επιχηρησεις στο νησι…βεβαια στον αντιποδα, μπορω καλλιστα να σου πω πως το μεταπτυχιακο μου με απογοητευσε αρκετα(δεδομενου οτι θεωρουνταν και το πιο δυσκολο αλλα και απο τα πιο δημοφιλη αναμεσα σε πολλα μεγαλα πανεπιστημια του νησιου απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης-accounting and finance-), μιας και ειχα πολλα παραπονα απο τους καθηγητες και το κατα ποσο ενδιαφεροντουσαν οντως να μαθουμε 5 πραματα ή απλα να κανουν τη δουλεια τους και να φυγουν+το βλακωδες συστημα εξετασεων και διαχειρησης του προγραμματος του πανεπηστιμιου, που χωρις ουσιαστικο λογο σου εβαζαν τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι…αλλα γενικα οκ, αμα αποφασισεις και το ψαξεις προς τα Aston πλευρα μπορω να σου πω πιο συγκεκριμενα καποια πραματα…

Ξενους φοιτητες απειρους παντως, κυριως ινδια και κινα…ελληνες φετος οχι τοσο πολλους αλλα παρα πολλους κυπριους…

4.το γηπεδο ειναι κοντα, αλλα να εχεις υποψιν οτι το Birmingham ειναι μια πολη με δεικτη εγκληματικοτητας στο Θεο, πιο σαπια και απο την πλατεια ομονοιας 3 το βραδυ+ ενα μερος που αμα δεν κανεις καποιες καλες παρεες και αφησεις τον εαυτο σου λιγο φλου, μπορει πολυ ευκολα να σου στριψει:p…μιλαω εκ πειρας, αμα μπορουσα να αφανησω αυτον τον εφιαλτη που ονομαζεται Birmingham απο το χαρτη θα το εκανα διχως δισταγμο…αμα πας, να θεωρησεις δεδομενο οτι θα διαβαζεις πολυ και οτι ελευθερο χρονο εχεις θα τον τρως ειτε στο appartment σου ειτε σε ταξιδακια γυρω στα περιχωρα…δυσκολα θα σε αγγιξει μια πολυ με το 70% των κατοικων ινδους και πακιστανους οπου εσυ θα εισαι η μειοψηφια και δεκτης πολλων περιεργων βλεμματων…

Tι εννοείς εδώ ??

Oκκκ , παιδιά… ευχαριστώ πολυ !

Bασικά οι 4 κύριες επιλογές μου μέχρι στιγμής είναι Birmingham , Μanchester , Southampton και Εdinburgh …( φαντάζομαι τα 2 πρώτα θα είναι στην ίδια κατάσταση απο πλευράς ζωής ) Τα ομώνυμα πανεπιστήμια δλδ …αλλά θα αποφασίσω αυτό το δίμηνο τι και πως …

Η αλήθεια είναι πως δεν ψάχνω , να βγάλω λεφτά και να το παίξω Ευρωπαίος , αν οι συνθήκες ζωής δεν είναι αυτές που σκέφτομαι και θέλω για εμένα … οπότε θα παίξει και αυτό τον ρόλο του …

Αν σε πάρουν πάγαινε Εδιμβούργο.