Μetallica

Συμβαινει εδω και 20 χρονια

σε ενα ψαξιμο που εκανα διαβασα οτι ενα κομματι εχει διαρκεια 18 λεπτα και ενα αλλο 12 :o
με επιφυλαξη ομως γιατι δεν βρηκα την σελιδα που το επιβεβαιωνει

Ναι δυστυχώς και δεν ξέρω αν συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό με άλλη μπάντα…

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδώ το παίζουν haters τυπάκια που είχαν πάντα επιδερμική επαφή με την μπάντα ή είναι 15 χρόνοι που νομίζουν ότι μπορούν να γράψουν το motorbreath.

Μωρέ καλά κάνουν και τους γράφουν όλους στα παπάρια τους …

Καμιά άλλη μπάντα δεν θα γίνει τόσο τεράστια όσο είναι οι Metallica , μόνο και μόνο επειδή οι εποχές άλλαξαν …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιο Motorbreath ούτε το Disposable Heroes που έχει riffακι μια νότα…

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σιγά το κομμάτι και εσύ …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άδικο είχαν ρε φίλε; Το book of souls είναι ο χειρότερος δίσκος που έχουν βγάλει οι Maiden σε όλη την καριέρα τους. Τώρα για όσους ειναι φανμπόηδες εκεί αλλάζει το πράγμα.

Το πρόβλημα με τους haters είναι ότι ζητούν από 50ρηδες πάμπλουτους που διαφημίζουν κουστούμι 3-4-5 χιλιάδων να γράψουν δίσκους με την ίδια αγνότητα, αλητεία, έμπνευση και φρεσκάδα που είχαν εποχές που δεν είχαν στον ήλιο…μπύρα

Ένα Death Magnetic με ωραίο ήχο & παραγωγή θέλουμε οι περισσότεροι. Και το hardwired είναι στη σωστή κατεύθυνση

making of του Hardwired (δεν ξέρω αν έχουν πρόσβαση μόνο μέλη του fan club):

δείτε την κιθάρα που χρησιμοποιούσε ο James στην ηχογράφηση και κλάψτε…

πέρα από αυτό, στα 22 τους είχαν την καύλα να πάνε 3 μήνες στην Κοπεγχάγη και να γράφουν 24/7. Τώρα πάνε στο στούντιο τους 3-4 ώρες τη μέρα με κανα διάλειμμα στο ενδιάμεσο να πάρουν τα παιδιά τους απ το σχολείο.

Αν και οφφτοπικ, λογικά αστειεύεσαι…

Οι μεγάλες διάρκειες πάντως δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά για μπάντες με 30+ χρόνια δισκογραφικής παρουσίας. Πίστευα πως είχαμε ξεπεράσει τις εποχές που οι δισκογραφικές πίεζαν τις μπάντες να γεμίσουν το cd. Τώρα όπως φαίνεται τους ζητάνε να βγάλουν και δεύτερο. Ελπίζω να μην γίνει μόδα.

Το book of souls κάνει μεγαλύτερες κοιλίες και από αυτές που κάνει η παρέα μου όταν πάμε για μπύρες.

Ναι θελει να εισαι μελος, εψαξα και στο youtube μηπως το ανεβασε κανεις αλλα μεχρι τωρα δεν βρηκα κατι…

Επισης για το δευτερο σκελος, συγνωμη ρε μαγκες αλλα για κατι τετοιο δεν παλευουμε κι εμεις στη ζωη μας να κανουμε κατι καλυτερο, αυτοι το πετυχαν και με το παραπανω…
Ακομα κι αν οι Metallica ηταν σημερα 22, Master of Puppets δεν θα εβγαζαν γιατι ειναι αλλη εποχη…

Πάντως αυτό με το "θα μπορούσε να το είχε γράψει κι ένας 15χρονος " είναι λίγο αστείο σαν επιχείρημα

Προφανώς ρε συ…Αλλού είναι το νόημα και έχουν υπερβολή μέσα τα σχόλια. Δε γίνεται να ζητάς από τους Μετάλλικα την σπιρτάδα/φλόγα που είχαν νέοι. Όταν ζούσαν σε άλλη κοινωνία, άλλη εποχή με άλλη καθημερινότητα . Και κακά τα ψέματα από απλοί άνθρωποι γίνανε ημίθεοι μέσα σε 10 χρόνια. Δε μπορείς να διαχειριστείς εύκολα ούτε τη δόξα ούτε τα ντολλαρς

Άσχετα με το αν μ’αρεσει ή όχι το κομμάτι, δεν μπορώ να μην σχολιασω posts σαν και το παρακάτω… Πάει βέβαια στην συζήτηση περί Black Album και περί mainstreem…Καταλαβαίνω πως πολλοί συμφωνείτε με τις επιλογές της μπάντας και το άνοιγμα προς το ευρύτερο κοινό αλλά προσωπικά εμένα με βρήκε/βρισκει κάθετα αντίθετο:

Maria90 19/08/2016 14:38
Τι ειναι αυτο το πραμα καλε?Που ειναι οι χρυσες εποχες του nothing else maters και του fade to black?Το σημερινο δεν ακουγεται ειναι σκετη βαβουρα!!:frowning:

Καλά της απαντανε ότι Metallica δεν είναι το Nothing, ούτε το Unforgiven.

Όσο για το τραγούδι με κουράζει η εισαγωγή και με χαλάει λίγο η φάση με το απότομο σόλο. Μακάρι να μπορέσει να βγάλει τα δικασα στο τέλος σε live. Μ’αρεσει και ο τρόπος που τραγουδάει/φτυνει στα μούτρα τους στίχους ο James. Τώρα διαβάζω στο νετ ότι αυτό δεν είναι ολόκληρο το τραγούδι και έχει κανά λεπτό ακόμα, είναι edited version. Ισχύει, ξέρει κανείς κάτι?

Να σου πω την αλήθεια, όσες φορές τους είδα σε δύσκολα κομμάτια, μια χαρά τα έβγαζε ο κοντός. Μόνο στην Αθήνα είχε θεματάκια κι αυτά στο The end of the line αν θυμάμαι καλά…
Είναι λίγο υπερβολή να συζητάνε όλοι αν θα μπορεί να βγάλει 10" δίκαση όταν βγάζει fight fire, metal militia Κλπ… ντάξει το Dyers Eve δε θα το ξανακούσουμε, αυτό το δέχομαι :lol:

Το κομματι μοιαζει σαν b side η bonus του death magnetic με οτι να ναι lyrics,οτι να ναι artwork,νομιζω οτι απλα μας τρολαρουν και ο δισκος θα εχει καλυτερο υλικο απο το single hardwired.

Μακάρι να ισχύει το αποπάνω…

Εξάλλου είναι εμφανής η χρησιμότητα του κομματιού. Ένα συναυλιακό opener ώστε να ξεκινούν τα mosh pits και να ζεσταθεί το κοινό. Ακόμα και για έναρξη δίσκου που θα είναι, σε βάζει στο mood

Καλό δυνατό κομμάτι . Τίποτα το ιδιαίτερο εκτός του οτι βαράει με ψυχή . Αναμένουμε .

Αυτό λένε πάνω κάτω στο making of video. Ότι ήθελαν ένα πολύ thrash και επιθετικό κομμάτι σαν single. Νομίζω πως ο Lars ήθελε στο DM σαν single το My Apocalypse (από τα αγαπημένα μου) και στο Black Album το Through the Never. Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι εξυπηρετεί και το Hardwired.
Οι στίχοι είναι διαφορετικοί απ’ ότι μας έχει συνηθίσει ο James, μου φαίνονται πιο πανκ νοοτροπίας αλλά μέσα στο πνεύμα του κομματιού.

ΥΓ: Ο James στο βίντεο χρησιμοποιεί την flying V που είχε την εποχή του KEA. Την ίδια εννοώ. Και πίσω στο βίντεο φαίνονται οι μυθικές “more beer” και “eet fuk”. 8O
Το solo του Kirk αντίστοιχα (θυμίζει λίγο Metal Militia?) είναι ηχογραφημένο με την greenie! Οι λάτρεις της κιθάρας θα ανατριχιάσουν βλέποντας το βίντεο…