Μetallica

Ωραια ατομακια ειστε, οποιος λεει την γνωμη του και δεν ειναι ιδια με αυτη των 5 ειναι τρολ. Τι λες ρε πιτσιρικο ετσι σε μαθανε να λες; για τα περι helloween ασχολιαστο, γραφεις ιστορια.

Το ότι ο γραφικός είσαι εσύ, δε χωρά αμφιβολία. “Ο άλλος” που λέει για Hammett και Murray είμαι εγώ, και προφανώς αναφέρθηκα σε αυτούς λέγοντας “ο δικός μας” και “ο δικός τους” για πλάκα, σιγά μην έχουμε και πόλεμο. Είναι γεγονός ότι οι Maiden εκτελεστικά στα live τους είναι χειρουργοί, ενώ οι Metallica βασίζουν τη ζωντανή γαματοσύνη τους σε άλλα στοιχεία και όχι στο ότι παίζουν τα τραγούδια όπως είναι στον δίσκο, είναι κοινά αποδεκτό ότι κάνουν λάθη. “Ζημιά μεγάλη” σίγουρα εσύ είσαι αυτός που έχει πάθει, εγώ ότι μουσική θέλω να ακούσω, την ακούω ανάλογα με το αν μου αρέσει, χωρίς να είμαι περιχαρακωμένος και να λέω “αυτό δεν είναι αρκετά μέταλ”, “αυτοί παίζουν για τα λεφτά”, κλπ κλπ. Εσύ μπορείς να λες ότι θες και να παρακολουθείς ότι θες, πρόβλημά σου. Μπορείς ακόμα και να νομίζεις ότι οι Iron Maiden, για παράδειγμα, δεν είναι μπίζνα αλλά παίζουν για το καλό της μουσικής, μπορείς να πιστεύεις ότι ο Bruce και ο Adrian δε γύρισαν γιατί οι Maiden με τον Blaze εμπορικά πάτωσαν, μπορείς να πιστεύεις ότι θες. Όταν κάποιος εκφράζεται βγάζοντας ειρωνεία, ψευτοαυθεντία και άλλα παρόμοια συναισθήματα, θα πρέπει να περιμένει να πάρει ανάλογες αντιδράσεις και να μη κλαίγεται ότι “οι φανμπόηδες των Μετάλλικα έκαναν το φόρουμ του ρόκινγκ να ψοφήσει”. Τα fora έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια λόγω facebook και λοιπών social media ρε κακομοίρη, εδώ μέσα πάλι καλά που υπάρχουν και οι Metallica, γύρω από τους οποίους στρέφονται τα μισά posts.

Τι να πω με τον κάθε πικραμένο.

3 Likes

βαρετα πραγματα γενικως! Το ξερεις και το ξερω.

Οσο για την Gaga , αν καποιος δεν μπορει να πιασει για το τι μεγεθος Καλλιτεχνιδας μιλαμε μονο και μονο επειδη δεν ειναι του γουστου του , προβλημα του.
θελω να πω οτι ισως ειναι πιο εντυπωσιακο σαν γεγονος οτι δεχτηκε η Gaga αυτη την συνεργασια παρα οτι την κανουν οι Metallica.
Απο την αλλη αυτο δειχνει και ποσο τεραστιο ειναι το status των Metallica στον χωρο της μουσικης!

Συμφωνω οτι δεν τραγουδαει μονο Pop τσιχλοφουσκες .

Όταν η γνώμη κάποιου εκφράζεται για παράδειγμα με posts όπως “οι Μετάλλικα να ακούσουν το καινούργιο Όβερκιλ να δούνε πως παίζεται το θρας” (δεν το έκανες εσύ αυτό, απλώς λέμε τώρα), η μόνη απάντηση που μπορεί να πάρει, είναι στη γλώσσα του. Αλλιώς δε θα καταλάβει. Πραγματικά, άμα τα 4 τελευταία Μετάλλικα (τα οποία έχουν βγει σε διάστημα 25 ετών δε σου κάνουν και σου αρέσουν περισσότερο τα 4 τελευταία των Όβερκιλ, άντε άκου Όβερκιλ και μην έρχεσαι στο τόπικ να κάνεις τον έξυπνο. Δεν είσαι.

  1. Esy giati de dexesai ti gnwmi kapoiou Oson afora tous Helloween?
  2. H gnwmi enos pitsirikou exei mikroteri varytita apo kapoiou megalyterou?

quote=“pantelis79, post:6343, topic:3588”]
Το ότι ο γραφικός είσαι εσύ, δε χωρά αμφιβολία. “Ο άλλος” που λέει για Hammett και Murray είμαι εγώ, και προφανώς αναφέρθηκα σε αυτούς λέγοντας “ο δικός μας” και “ο δικός τους” για πλάκα, σιγά μην έχουμε και πόλεμο
[/quote]
Συνεχιζεις να εισαι γραφικος μονο και που κανεις πλακα

Δεν αναφερθηκα σε τιποτα απο τα παραπανω, μαλλον βλεπεις οραματα

Ειπα εγω οτι μου αρεσουν τα τελευταια 4 overkill απο αυτα τον metallica? Την παλευεις

;[quote=“Alejandro.m, post:6346, topic:3588, full:true”]
Esy giati de dexesai ti gnwmi kapoiou Oson afora tous Helloween?
H gnwmi enos pitsirikou exei mikroteri varytita apo kapoiou megalyterou?
[/quote]

Την δεχομαι απλα επισημαινω οτι με την συγκεκριμενη δηλωση ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Αν ο πιτσιρικος δεν ειναι στα καλα του φυσικα η γνωμη του δεν εχει καμια σημασια.
Συνεχιστε τωρα μονοι σας, ολα καλα.

Εχει πλακα που νομιζεις οτι ειμαι πιτσιρικος, επειδη εχω πιο εμπεριστατωμενη και σφαιρικη αποψη για μια μπαντα που εσυ την αντιμετωπιζεις λες και ειναι 1988 ακομα. Αλλα δεν πειραζει, το απολαμβανω ακομα κι ετσι, που ειναι πολυ ευκολο. Τους Helloween μαλλον τους ακουω περισσοτερα χρονια απο σενα.


Άντε και καλή μας διασκέδαση !

1 Like

Ναι ναι οτι πεις πιτσιρικο.

@Alejandro.m μέσα έπεσες ! Σωραιος!

2 Likes

Εσυ που τα ξερεις οοοολααααααααα για πες μας ειλικρινά οι Maiden ειναι Μπίζνα μονο και οι metallica ειναι το μονο συγκρότημα ανω των 50 που παιζει γτ εχει ακομα καυλες?Το χρημα ειναι παντου και αν πιστευεις οτι οι maiden ειναι απλα και μονο χρημα και οχι "κανω το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου και συνεχίζω να διασκεδαζω , γραφω ακομα μια χαρα δισκους,live σαν ΓΑΜΑΩ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ(και χωρις προφύλαξη) τοτε γεια σου φιλε καλα κρασια.

ΕΥΓΕ γιατι εχουμε χασει τον ελεγχο εδω μεσα.
με μια μικρη διορθωση, οχι live σαν ΓΑΜΑΩ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ αλλα

live ΣΑΣ ΓΑΜΑΩ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ

Και οι Metallica και οι Maiden είναι σε μεγάλο βαθμό μπίζνα, όπως και όλα τα συγκροτήματα, μεγάλα και μικρά.

Σε άλλους αρέσει περισσότερο η μουσική των Maiden, σε άλλους των Μetallica. Εμένα μου αρέσει των Metallica, θα μπω στα topics τους και θα γράψω. Οι Maiden θεωρώ ότι έκαναν το reunion απλά και μόνο για να ικανοποιήσουν τους οπαδούς και τις τσέπες τους. Από εκεί προέκυψε ένας πολύ καλός δίσκος (το BNW), αλλά από εκεί και πέρα κατά τη γνώμη μου έχουν μπει σε δρόμους επανάληψης κι εγώ δεν μπορώ να τους ακολουθήσω, δε μου βγαίνει. Τελευταία φορά τους είδα το 2007 και ενώ έπαιζαν μια χαρά εκτελεστικά, απλά βαρέθηκα και έφυγα πριν τελειώσει :slight_smile:. Τους σέβομαι, είναι τεράστιο όνομα, αλλά πλέον δε μου λένε και πολλά σήμερα. Από την άλλη, οι Metallica κατά τη γνώμη μου προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο πράγμα, να παίξουν δηλαδή αυτό που οι οπαδοί τους ήθελαν, με το Death Magnetic για πρώτη φορά στην καριέρα τους. Ήταν ο πρώτος (και μοναδικός) δίσκος τους που δεν ήταν 100% ειλικρινής. Καλός ήταν, αλλά ΟΚ, πλέον δεν τον ακούω. Το καινούργιο για μένα είναι πολύ καλύτερο και σίγουρα πολύ πιο ειλικρινές. Και θα τους ξανάβλεπα live και αύριο.

Άμα θέλω μπορώ κι εγώ να κάνω τον “έξυπνο” και να λέω “ξεπουλήθηκε ο τάδε”, “ο δείνα παίζει μόνο για τα λεφτά” και άλλες ηλιθιότητες. Όμως, έτσι δεν μπορεί να γίνει κουβέντα γιατί οι απαντήσεις που θα προκαλέσω θα είναι ίδιας και χειρότερης ποιότητας με τα σχόλιά μου. Αυτό ακριβώς έχετε πάθει εσείς.

Επίσης, το ξαναλέω γιατί θα πρέπει κάποια στιγμή να το καταλάβετε: ΟΛΟΙ για τα λεφτά παίζουν. Το θέμα είναι το πού βάζει ο καθένας τα όριά του. Τόσο οι μπάντες, όσο κι εμείς.

7 Likes

oποιος παίζει για τα λεφτά, δεν βάζει όρια πουθενά εξ’ορισμού (sad but true -see what I did there :stuck_out_tongue: ?).

κατά τα άλλα συμφωνώ μέσες άκρες στο κονκλούσιον και για τα όριά μας σαν ακροατές -και μπαίνω και σα σφηνόμπουτσα στη κουβέντα γτ άκουσα προχτές πρώτη φορά το νέο μετάλλικα και έτυχε να χαζεύω τα τόπικ τους :stuck_out_tongue: -

Γιατί δε βάζει;

1 Like

Ειδεσ ορια στα grammy γιατι εγω δεν ειδα

Ξεπουληθηκαν οι Metallica με κουστουμιες, που ειναι ρε μαλακες τα παντελονια σουληνες, τα “σταρακια”, οι αλυσιδες και οι νεκροκεφαλες…

3 Likes

Εσυ βλεπεις κουστουμια εγω βλεπω βυζαρες

τι γιατί :stuck_out_tongue: αυτονόητο είναι

οκ, μεγάλα παιδιά είμαστε, αν παίζεις για τα φράγκα παίζεις για τα φράγκα και όλα τα άλλα έρχονται δευτεροτρίτα… ασχέτως αν σε λένε μετάλλικα ή maiden ή δε ξέρω τί, που προφανώς θα βγάλεις και ένα δυό συμπαθητικούς δίσκους μέσα σε όλο αυτό το παιχνίδι επειδή είσαι αυτός που είσαι, τα λεφτά όμως είναι λεφτά και οποιες ‘‘καλλιτεχνικές’’ σου ανησυχίες αρχίζουν και τελειώνουν εκεί…