Μetallica

Εσύ ρε ακούς συγκροτήματα που δεν παίζουν για τα λεφτά :smiley:; Όπως τα λες, μεγάλα παιδιά είμαστε. Το θέμα είναι να μη παίζεις ΜΟΝΟ για τα λεφτά. Υπάρχουν και τέτοιοι.

ε ναι μεγάλα παιδιά αλλά ότι δεν είναι μάυρο είναι άσπρο ε? :stuck_out_tongue:

πάμε πάλι

Ακόμα και στα 80ς αυτών των μπαντών -στα, κατά πλειοψηφία, χρυσά τους χρόνια- προφανώς και υπήρχε η οικονομική ανάγκη που έπρεπε να καλύψουν με τις πωλήσεις των δίσκων τους, ανάμεσα σε όλα τα υπόλοιπα/όπως και κάθε μπάντα γενικότερα…και σίγουρα συνδίασαν και το εμπορικό με το καλλιτεχνικό κομμάτι τότε όσο πιο επιτυχημένα γίνεται…

το θέμα είναι ότι ναι, υπάρχουν μπάντες που ΔΕΝ παίζουν μόνο για τα λεφτά και σίγουρα ΔΕΝ είναι οι προαναφεθέντες στη σημερινή τους μορφή…

υγ. δε με χαλάει μια μπάντα να παίζει και για τα φράγκα, ειδικά δεινόσαυροι σαν τους παραπάνω, εφόσων τουλάχιστον βγάζει καλά live και πάω και γουστάρω και περνάω καλά (που συμβαίνει και στους 2) -ασχέτως αν και τους 2, που έχω δεί live 2-3 φορές, όπωτε αρχίζει κάτι να παίζεται από δίσκο μετά το '90-'91 αράζω για κάνα τσιγάρο και καμιά μπύρα και περιμένω ν τελειώσει για να ξανασηκωθώ…

αλλά τί λέμε τώρα, όταν κάποιος παίζει με πρώτο γνώμονα τα λεφτά, ε για τα λεφτά παίζει, τί όρια :stuck_out_tongue:

υγ2 δεν έχω ύφος ε, απλά έτσι μιλάω γνκ, σα λίγο κυνικός μαλάκας :stuck_out_tongue:

1 Like

Όλα δεκτά . Να μου εξηγήσει μόνο κάποιος ( αφού μιλάμε για τους Metallica ) με ποιο δίσκο Ξεπουληθηκαν ή τέλος πάντων έπιασαν την καλή ;

Και μετά δείξτε μου αν έβγαλαν στα καπάκια έναν ίδιο και το έκαναν επί τούτου (Δηλαδή αφού βρήκαν την συνταγή για την κονόμα μαγείρεψαν το ίδιο ) .

Απλά για να τελειώνουμε δεν τα κάνουν όλα τέλεια ή άρτια αλλά προφανώς ότι κάνουν τις περισσότερες φορές το κάνουν καλύτερα από τους περισσότερους .

Και καλλιτεχνικά, αν μιλάμε για αυτούς εδώ , δεν έκατσαν και ποτέ στα αυγά τους . άλλα τα δοκίμασαν και πέτυχαν και κάποια άλλα (λιγότερα ) δεν τους έκατσαν .

Επι του θέματος πάντως. Μόλις είδα το βίντεο από την χθεσινή εμφάνιση και έχω κλάσει στο γέλιο. Τουλάχιστον αρχικά όταν και δεν δούλευε το μικρόφωνο του james και απλά έβλεπες την Gaga να χτυπιέται με μερικές μαζορέτες. Μετά απλά το έκλεισα γιατί έγινε κάπως τραγικό. Δεν έχω θέμα με την Gaga, απλά κάτι τέτοιες “συνεργασίες” είναι λίγο του κώλου ε, xωρίς κανένα νόημα και σκοπό. Κάτι σαν το Lulu δηλαδή.

Ρε δεν υπάρχει κανένας που δεν παίζει και για τα λεφτά. Σιγά μη βάζουν και από τις τσέπες τους.

Σιγά το ύφος, μια χαρά μιλάς.

Εμένα ας πούμε μου αρέσει πάρα πολύ το Load, αρκετά το Reload, μου αρέσει το DM, μου αρέσει πολύ το HTSD. Και το BNW μου αρέσει, ακόμα και το Virtual XI. Άσχετα με το κίνητρο, με νοιάζει το αποτέλεσμα. Άμα είναι καλό, χέστηκα για το κίνητρο.

Χτες ξεπουληθηκαν:stuck_out_tongue_closed_eyes:,η gaga εκανε αυτο που επρεπε και της εβαλαν να κανει(ξεπουληθηκε και αυτη ομως,να ειμαστε δικαιοι),εδω περα βεβαια ο halford τραγουδησε με τα μπειμπι μεταλ,τι να λεμε τωρα,η μεταλ εχει ξεπουληθει μαγκες,τελειωσαμε.:laughing:

O Lars με σκουφο γιατι ντρεπεται που εχει μπιφτεκι και ο Trujillo as usual τιραντα φανελακι.

στο ίδιο πράμα καταλήγουμε, αν το αποτέλεσμα είναι καλο, ούτε εμένα με ενδιαφέρει το κίνητρο… όταν βγήκε το angel of retribution των Priest, μόνο που δεν έκλαψα όταν το πρωτοάκουσα΄και ακόμα και σήμερα το λιώνω δίχως αύριο όταν το θυμηθω…ξεκάθαρος δίσκος ‘‘για τα λεφτά’’, ακόμα και οι στίχοι έχουν αναφορές σε κλασσικούς δίσκους priest για να χτυπήσουν τον fanboy-εμένα :stuck_out_tongue:

ξενερώνω με την λογική του, με την νοοτροπία του και την ξεκάθαρη εμπορική του κατέυθυνση αλλά διάολε τον γουστάρω σα δίσκο και περνάω καλά…
σίγουρα θα προτιμούσα δίσκο priest χωρίς τα φράγκα οδηγό και την όποια καλλιτεχνική τους ανησυχία οδήγό, αλλά άπαξ και η μπάντα παίζει για τα λεφτά, ε το δέχομαι, τί να κάνω, αυτό είναι… και αν το αποτέλεσμα κάτσει, γαμώ, αν όχι, φευ…

Το δίνει καμία φορά και στον Kirk. χτες μετά τα Grammy έπαιξαν και ένα liveακι .

1 Like

Ανακοίνωσαν stadium tour στην Αμερική.

Συζητηση 2017 για το αν εχουν ξεπουληθει οι Metallica και μετα αναρωτιομαστε γιατι βγηκε ο Trump.

Παιδια οι Metallica ξεπουληθηκαν απο τοτε που εφυγε ο Ron McGovney κι ο Lloyd Grant απο τη μπαντα, μη λεμε μαλακιες. ΜΟΝΟ Hit The Lights ακουμε, οτιδηποτε αλλο γραφτηκε μετα ειναι ξεπουλημενο και οταν παω σε συναυλια Metallica αραζω πισω στο μπαρ αμα παιζουν οτιδηποτε γραφτηκε μετα τον Οκτωβριο του 1981.

1 Like

https://metallica.com/tour

Και η ερωτηση ειναι, δινω $60 και παω στο βρωμερο New Jersey 14 Μαιου, δινω $75 και παω στο Uniondale στις 17 Μαιου που ειναι λιγο στου διαολου τη μανα ή δινω $135 και παω και στις δυο και YOLO?

ΥΓ. Η Swiss εχει προσφορα 400 ευρω για πτησεις απο Αθηνα - Νεα Υορκη με επιστροφη μεχρι τελος Μαιου… just saying…

1 Like

Τον @drenie βλεπω να ετοιμαζεται για Σικαγο…:joy::sunglasses:

@QuintomScenario γιατι ρε συ στο Πουκιπσι μενεις και ειναι στου διαολου τη μανα το Long Island?:sunglasses:

1 Like

Βασικα νομιζα οτι ειναι μακρυτερα, απλα δεν πας ευκολα εκει περα με συγκοινωνια. Εμενα σε μια θεια για 3 μηνες πισω στο μακρινο 2009 που ηταν παρα πολυ κοντα απο εκει, ενα λεωφορειο 10 λεπτα. Μαλιστα σε αυτο το γηπεδο ειχα παει να δω αυτο το event 6 μερες μετα τους Metallica στο Madison Square Garden :joy:

Και εννοειται ηταν απλα τελειοτητα.

Αμα δεν ερθω εγω, σε καμια δεν πας σαπιε.

2 Likes

πραγματικά, 2017 και κόζμος θεωρεί ότι μετάλικα/μέηντενς και σία είναι αυθεντικοί still και παίζουν για τη τέχνη και θεωρεί παράλογους όσους νομίζουν το -προφανές- αντίθετο, εγώ είμαι σίγουρος γτ βγήκε ο Trump τώρα…

Ποίοι παίζουν για τη τέχνη (και μόνο ; )

Παραδείγματα μπορείς να δώσεις ;

Ποιος ακριβως το δηλωσε αυτο που πας να πουλησεις και εξυπναδα? Υπαρχει εστω και ΕΝΑΣ εδω μεσα που να πιστευει κατι τετοιο? Πολυ αμφιβαλλω. Αν ηταν καποιου ειδους σποντα αυτο για μενα παντως, εγω εχω δηλωσει περιπου 5843 φορες οτι οι Metallica ειναι μια καλοστημενη επιχειρηση, και ηταν ετσι απο ΠΑΝΤΑ. Αν αυτο εσυ το θεωρεις “ξεπουλημα” ενταξει οκ, παω πασο.

Εχω παει σε 5 συναυλιες Metallica χωρις εσενα ρε κακομοιρη, και στη μια που πηγαμε μαζι επρεπε να δουμε και κατι Slayer και Megadeth πρωτα μεχρι να ερθει το καλο.

@Lupin πως σου φανηκε το άλμπουμ;

Στην κουβεντα σας, προφανως για τους 50ρηδες Metallica η μουσικη δεν αποτελει καβλα αλλα επαγγελμα. Προσωπικά δε νομιζω πως ειναι καν προτεραιοτητα τους να παραγουν μουσικη (και αυτο φαινεται απο τα 8 χρονια που μεσολάβησαν ).
Απο την άλλη, δε θεωρω πως παραγουν μουσική με κριτήριο τις πωλήσεις. Αφενός γιατι και σκατα με το λογοτυπο τους να βγαλουν θα πουλησουν (βλ. St. Anger με 5 εκ. Πωλήσεις στις ΗΠΑ μονο).

Και νομιζω πως αυτο ισχυε παντα. Εμπορικοι αλλωστε υπηρξαν απο το MoP κ επειτα και super εμπορικοί απο το Justice. Το τι εκαναν απο εκει και επειτα εχει να κανει με το πω ηθελαν οι ιδιοι να ακουγονται. Με προφανη εξαιρεση τα St. Anger που δεν ηξεραν ουτε οι ιδιοι τι ηθελαν και το DM που κατα δήλωση τους κοιταξαν πισω.

Αλλο πραγμα οι 20αρηδες Metallica που θα πηγαιναν 3 μήνες στην Κοπεγχάγη για να ηχογραφήσουν, θα εμεναν σε οπαδους κ θα την εβγαζαν στην Κριστιανια γιατι δεν ειχαν μια και αλλο οι 50αρηδες Metallica που θα πανε στην Κοπεγχάγη με το τζετ τους ή θα ηχογραφουν στο ιδιόκτητο HQ τους 10-2 Δευτέρα με Πέμπτη.

Απο την αλλη αμα το αποδεχτεις αυτο, ο επαγγελματισμος τους (ειτε λέγονται Metallica, Maiden, Sabbath) εχει θετικα. Πχ δε θα υπαρξει λαιβ που να μην ειναι εμπειρια ζωης. Γιατι προσέχουν και την τελευταία λεπτομέρεια, εχουν αψογο ηχο, απόδοση, παροχες στους οπαδους κοκ.
Άλλωστε και ο Hetfield πρόσφατα στην Κοπεγχάγη όταν είπε να διακόψει το live το έκανε λέγοντας “you paid good money and we suck”. Είναι επιχείρηση, αλλά σε αντιμετωπίζουν και σαν πελάτη με τα καλά που έχει αυτό.

3 Likes