Μetallica

Σιγά μην είναι μακρυμάλληδες :yum:

1 Like

κατσε να το φτιαξω τοτε…

Φυσικα ο @drenie ειναι ο φανμποης, βασικα ειναι ο προεδρος εμεις ειμαστε απλα μελη…:sunglasses:

1 Like

Είστε υπερβολικοι όσοι λέτε ότι ο @drenie είναι φανμπου, γιατί δηλαδή; επειδη κάθε βράδυ κάνει τον σταυρό του στις αφίσες των Metallica? Επειδή τραβάει και καμιά έτσι για το καλό; Υπερβολές!

3 Likes

σας πιτσιλαω ολους γατακια !

Στο μεταξυ για πες @shadowking69 Και εσυ μωρη Κρητικια @NK_10 ποση διαφορετικη αποψη απο εμενα εχετε ;

Αντε απο εδω !

Θα το γραψω οπως το εγραψα και στον @pantelis79.

Η Metallica ειναι η μεγαλυτερη μπαντα των τελευταιων 40 ετων (αντε και οι U2) . Εγω αυτα τα 40 χρονια εχω ζησει. αρα σας γραφω στα παπακια μου. Τα υπολοιπα μπαινουν στη σφαιρα του μυθικου.

Ακομα και οι AC/DC δεν κανουν τον ιδιο σαματα με την νεα τους κυκλοφορια. Ουτε τωρα τον κανουν ουτε πχ πριν απο 10 χρονια. Σε live ναι γινεται χαμος (εκτος απο Ελλαδα που ηταν η μονη συναυλια που δεν εγινε sold out σε εκεινο το tour , αν θυμαμαι καλα)

Σας εχει πιασει καποιου ειδους ομαδικη χαζομαρα και ξεχνατε να αναφερετε τους Queen σε τετοια κατεβατα με μπαντες? Παραλληλα, βαζετε ολους τους αποπανω στο ιδιο καζανι? Σορρυ αλλα για μενα Pink Floyd και Queen ειναι ενα σκαλι πανω απο τους αλλους γιατι επαιξαν μουσικη με πολυ μεγαλυτερο βαθος, και μετα θα εβαζα Rolling Stones και Beatles γιατι επαιξαν rock n roll και ηταν απιστευτα επιδραστικοι, ενω ακουγονταν απο σχεδον οποιονδηποτε ασχολιοταν με μουσικη πανω στον πλανητη οταν ηταν στην κορυφη τους.

Οι Led Zeppelin και οι AC/DC για μενα ασχετα απο προσωπικες συμπαθειες ειναι σιγουρα πολυ πιο χαμηλα, γιατι αμα ρωτησεις τη μανα μου ας πουμε (και τη μανα του καθενος, αν και εχουμε πει οχι μανες), τοτε απο Queen, Stones, Beatles, Floyd θα ξερει απεξω καμια δεκαρια τραγουδια απο καθε μπαντα, ενω απο Led Zeppelin αντε να ξερει 1-2 και AC/DC δε θα ξερει καν ποιοι ειναι. Αυτο βεβαια τον ψαγμενο δεν τον νοιαζει πολυ, αλλα οπως και να το κανουμε οταν μια μπαντα καταφερει να ειναι γνωστη σε καθε ψυχη που ζει στον δυτικο κοσμο (γιατι η Ασια και η Αφρικη εχουν αλλες προτεραιοτητες), τοτε για μενα δειχνει ενα περασμα σε μυθικο επιπεδο, κι οχι απλα “ενας απο τους μεγαλυτερους”. Τωρα για U2 πως να το σχολιασω… γουσταρω καθε αλμπουμ που εχουν βγαλει σχεδον, αλλα το οτι γεμιζουν σταδια και το οτι εχουν απειρους οπαδους δε σημαινει οτι εχουν περασει και στη σφαιρα του μυθικου, λιγο περιεργο να μπαινουν στην ιδια ομαδα με τους αλλους.

Βεβαια μιλαμε για λιστα του Παντελη που ειναι ο πιο υποκειμενικος ανθρωπος που νομιζει οτι ειναι πληρως αντικειμενικος, οποτε νταξει του τα συγχωρουμε ολα, ακομα και το οτι ξεχασε (επιτηδες) τους Queen. Παλι καλα που δεν εβαλε τους Pearl Jam μεσα να μου πεις.

Κανενας αφορισμος πουθενα. Συγκεκριμενα εγραψα πως:

Δεν πιστευω σε ιεροσυλιες στη μουσικη, οποτε γραφω ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ οποιον θεωρει οτι πρεπει, και μπορει να μου αλλαξει την αποψη για Maiden. Απο τα μεγαλυτερα χεβι μεταλ συγκροτηματα ειναι αναμφισβητητα, προσωπικα τους θεωρω μια καλη μπαντα στο μεταλ και τους σεβομαι. Ειναι μια καλη μπαντουλα στο χωρο της μουσικης γενικοτερα, και εχουν αρκετα ωραια τραγουδακια για να τα ακουω να περναει η ωρα ευχαριστα. Δεν καταλαβαινω γιατι ειμαι αφοριστικος. Σκεψου δεν ανεφερα καν τα πανω απο 50-60 τραγουδια τους που θα μπορουσα να βαλω για να με παρει ο υπνος οταν εχω αυπνιες. Αν μη τι αλλο, συμφωνω απολυτα μαζι σου πως δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τους αναφερουμε εδω μεσα συνεχεια. Δε χωρανε σε αυτο το τοπικ για κανενα λογο.

Ανεξάρτητα με το πού τους τοποθετεί το προσωπικό σου γούστο, Queen στην Αμερική σε σχέση με τους άλλους που έχουμε αναφέρει, απλά δεν υπάρχουν, γι’ αυτό και δεν αναφέρονται.

Γελάμε με τα περί “υποκειμενικού που νομίζει ότι είναι αντικειμενικός”, πες μας για το Reload εκεί πέρα :joy:.

Κανεις αλλος ΜΟΝΟ

1 Like

Το προσωπικο μου γουστο ειναι ασχετο, μαλλον το δικο σου ειναι που επηρεαζει την κουβεντα, αφου δεν τους πολυακους. Οι Queen εχουν πουλησει παγκοσμιως περισσοτερα αντιτυπα απο οτι οι Rolling Stones, και αυτα για την Αμερικη δεν ξερω απο που τα βγαζεις, μαλλον απο το μυαλο σου ομως. Ταυτοχρονα, η μουσικη των Queen παιζει ακομα και εν ετει 2017 ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο ραδιοφωνο. Η Lady Gaga πηρε το ονομα της απο τραγουδι των Queen που λατρετε απο μικρη καθως μεγαλωσε στην Αμερικη που ΟΛΟΙ γνωριζουν και ακουνε τους Queen. Δεν υπαρχει ατομο που να ξερω εδω περα και να μην ξερει τα 10-15 πιο γνωστα τραγουδια των Queen απεξω. Ή μαλλον λαθος, υπαρχει μια κοπελα που ειναι γεννημενη το 1990, και την κοροιδευουμε εδω και 3 χρονια 15 ατομα παρεα επειδη δεν ηξερε το Bohemian Rhapsody. Περιμενω να επιστρεψεις με καποιο ακυρο στατιστικο στοιχειο για να στηριξεις την ασχετοσυνη σου παραπανω. Α, και εννοειται εχουν πουλησει παραπανω παγκοσμιως και απο τους λατρεμενους σου U2… τι συμπτωση που ειναι μπαντα που σου αρεσει, αρα πρεπει να συμπεριληφθει στην κουβεντα.

Παρε και τη λιστα σου για να μας αποδειξεις με καποιο εντελως obscure σκεπτικο, οτι τα $35 εκατομμυρια πωλησεις δισκων των Queen στην Αμερικη δεν ειναι αρκετα για να τους βαλουν στους “μεγαλους”, αλλα για καποιο λογο τα $52 εκατομμυρια των U2 ειναι οχι μονο αρκετα, αλλα πιο αρκετα απο τα $62 των Metallica, οι οποιοι συμφωνα με δικα σου λογια:

Επισης, με βαση αυτη τη φοβερη λογικη, οι Eagles ειναι πολυ μεγαλυτερη μπαντα απο τους Pink Floyd, AC/DC, U2 κτλ… ρε ηθελα να ξερα, αυτα που λες τα πιστευεις? :joy:

Έβαλες μόνος σου τη λίστα, οπότε και το αυτογκόλ σου, εγώ δε χρειάζεται να κάνω κάτι. Eagles, Garth Brooks και λοιποί υπάρχουν μόνο στην Αμερική. Οι Queen έχουν πουλήσει 30κάτι εκατομμύρια στην Αμερική ενώ έχουν και έναν εμπορικότατο θάνατο στο βιογραφικό τους - όταν πέθανε ο Mercury φαντάσου ότι είχαν 10 albums ταυτόχρονα στο top 100 της Αγγλίας. Οι Zeps ας πούμε, παίζουν σε άλλο επίπεδο, φαντάσου ότι στα '70s έσπασαν τα ρεκόρ των Beatles σε προσέλευση κόσμου σε συναυλίες.

Εφόσον πιστεύεις εσύ αυτά που λες για το Reload, δε θα έπρεπε να αναρωτιέσαι αν πιστεύω εγώ οτιδήποτε λέω :sunglasses:.

Κανενα αυτογκολ, οι Queen ειναι ηταν και θα ειναι παγκοσμιως ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπαντα. Απλα εσυ που δεν τους γουσταρεις πολυ, ψαχνεις τωρα να βρεις επιχειρηματα του τυπου “ε δεν πουλανε οσο οι αλλοι στην Αμερικη” (τα 35 εκατομμυρια αλμπουμ για Αγγλικη μπαντα εντωμεταξυ ειναι απιστευτα υψηλο νουμερο) για να δικαιολογησεις το κολλημα σου.

Για το Reload τι θελεις να πω? Δε λεω τιποτα περιεργο για το Reload. Εσυ εισαι αυτος που το βλεπει διαφορετικο αλμπουμ απο το Load ενω μεχρι και οι ιδιοι οι Metallica δεν κανουν καν το διαχωρισμο.

Τεράστια μπάντα οι Queen, φυσικά. Πιο κάτω από Stones, Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd. Δεν είναι όλοι ίσα κι όμοια.

Fixed

Άντε κοιμήσου μωρή νυχτερίδα, μας ποστάρεις 7 η ώρα το πρωί και θες να σε πάρουμε και σοβαρά :yum:!

1 Like

Συγνωμη μαγκες εδω ειναι το τοπικ των Metallica αυτα που γραφετε ειναι για αλλου…Ευχαριστω

2 Likes
2 Likes

μονο metallica λέει ο αλλος…Και ΕΔΩ κλέβεται ρε…??Ειπαμε ΜΟΝΟ MAIDEN ειναι το ρητό. Κατα τα άλλα ο @QuintomScenario μια χαρα λέει την γνωμη του για Maiden σεβαστή η αποψη του κτλ Σιγα που θα φαμε τν ανθρωπο επειδη λέει την γνώμη του δλδ

1 Like

Τι να φας από αυτόν, δεν τρώγεται με τίποτα!

2 Likes