Μetallica

Οι Aerosmith είναι καλύτερη μπάντα από τους Rolling Stones.

Οι Metallica Και ο ηχος στις κιθαρες !

1 Like

καναμε μια κουβεντα πριν κατι μερες με τον vic (ναι μπορουμε να μιλησουμε και νορμαλ χωρις να τις βγαζουμε εξω) στον αγαπημενο δισκο του 87 και ψαχνοντας πραγματα της εποχης επεσα πανω σε αυτο…

4 Likes

Πλακα πλακα οι Metallica εβγαλαν τον καλυτερο δισκο του 1983 (εκει ηταν τυχεροι γιατι δε βγηκε καμια αλλη δισκαρα), του 1984, του 1986, του 1988 και του 1991…

Βεβαια οσο τυχεροι ηταν οι Metallica το 1983 που ηταν αγουροι ακομα, αλλο τοσο τυχεροι ηταν ολοι οι αλλοι που δεν εβγαλαν δισκο το 85, το 87 , το 89 και το 90…

1 Like

ρε εδω ο Lars λεει ολα απο το 1986 ολα αυτα που τους κατηγορησαν αργοτερα …

θα εκαναν βιντεο απο το 1986 (ισως τους προλαβε ο θανατος του Burton), Οτι ειναι οι Metallica και δεν παιζουν καποιου ειδους μετσαλ , οτι διαφερουν απο τις αλλες μπαντες της σκηνης , οτι δεν τους αρεσει να ειναι σε κουτακια και δεν ξερω και εγω τι αλλο προλαβε να πει το 1986 μεσα σε 5 λεπτα…

ΥΓ: υπο συνθηκες εβγαλαν και του 1996 αλλα οκ δεχομαι ενστασεις για αυτο. (και το 1987 με το Garage Days παλι την καλυτερη κυκλοφορια της χρονια εβγαλαν! χα χα χα. οκ υπερβολες αλλα δεν πειραζει).

Ηδη στο πρωτο λεπτο της συνεντευξης εχουμε επικη στιγμη, με τον Interviewer να ρωταει τον Λαρς πως ακριβως συγκρινει το 2ο αλμπουμ τους, δηλαδη το επερχομενο Master Of Puppets, με το 1ο τους αλμπουμ, το Ride The Lightning :joy:

Τον διορθωνει μετα ο Λαρς βεβαια. Και μετα λεει ρε φιλε ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΒΓΕΙ το Master Of Puppets οτι δε γουσταρει να τους λενε “μεταλ”. Ειναι απλα οι Μεταλλικα. Και εχεις ακομα και το 2017 κοσμο να λεει “αμα ζουσε ο Κλιφφ” :sweat_smile:

3 Likes

Το 1991 έβγαλαν δίσκο στο top-10 της χρονιάς.

εεεεεεεεεε χμμμμμμμμμ top 10 ολων των εποχων της heavy μουσικης γενικοτερα

Δεν υπάρχει μόνο χέβι μουσική σ’ αυτή τη ζωή.

Αμα θελεις μαθηματα για τη ζωη, οριστε, δεν υπαρχει ΚΑΝ αλλη μουσικη:

γι΄αυτο και εγραψα heavy μουσικη. Θα μπορουσε να ειναι και ο καλυτερος της χρονιας γενικοτερα αναλογα τα γουστα του καθενος.

Ειχαμε U2, Guns, Pearl Jam, Soundgarden, Nirvana, Temple of the Dog, Peppers, Massive Attack, Queen γενικως πολυ πραγμα.

Α ναι, ξεχασα το Innuendo, αρα δευτερο καλυτερο το Black Album.

Κλασσική συνέντευξη, τα έχω δει όλα αυτά τα βιντεάκια, θεός ο τύπος που τα ανέβασε, οι μισές από αυτές ήταν ταξίδι στο χρόνο και σε πολύ ωραία, αθώα χρόνια. Δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκε να ανεβάσει ολόκληρες τις εκπομπές, τουλάχιστον όταν του το είχα ζητήσει τότε που τα πρωτανέβασε. Ήταν πολύ ωραίος παρουσιαστής ο Mick Wall κι ας ήταν λίγο άκυρος πότε-πότε…

1 Like

Γι αυτο οι Metallica ειναι η μεγαλυτερη μπαντα γιατι δεν εμεινε στο “κουτι” του μετσαλ…

1 Like

Εεεεεεεε αυτό λέμε τόσο καιρό . Το έσπασαν σχεδόν από τη πρώτη μέρα .

Και με τις μαλακιες τους βέβαια , αλλά ποιος δεν έχει κάνει μαλακιες;

Και τα καλά τους είναι απείρως μεγαλύτερα και σημαντικότερα από τις κοτσάνες τους .

1 Like

Προβλεψτε ποσα εγκεφαλικα θα παθουν ο Vic και ο matia και κερδιστε ενα αυθεντικο box set Live Shit: Binge & Purge & Load & Reload & Load All Over (Bukkake Days Re-Released)

Και μπονους γιατι ρε φιλε, για να ειμαι στις συναυλιες στο Φιλμορ, ναι, εκει, εσκαγα ενα χιλιαρικο δολλαρια

ΥΓ. Αν υπηρχε το παραπανω τραγουδι στο Metallica ετσι οπως το εφτιαξε ο τυπος, θα το ειχε ανεβασει ακομα πιο ψηλα απο το 10 που βρισκεται τωρα.Βεβαια το To Live Is To Die θα το ειχε κανει αυτο σε οποιοδηποτε αλμπουμ της ιστοριας και να εμπαινε, οποτε οκ, σιγα τη δηλωση ρε Quintom

1 Like

H φαση με το Fillmore οντως αξιζε ενα σωρο λεφτα αλλα εκανε μονο 19,81 και για τις 4 μερες !! χε χε χε!!

Φραγκαλλικα !

Το σολο που παιζει ο Hammett στο Live δεν μου αρεσει αλλα οκ σε 4 μερες επαιξαν σχεδον 80 τραγουδια τι να λεμε τωρα.

Ο ηχος του Black Album ταιριαζει πολυ ωραια στο κομματι αν και ολοι το εχουμε αγαπησει με τον ηχο του And Justice.

Επισης να κανουμε μουρμουριτσα εδω για τον απολυτο δισκο heavy metal και αν ειναι 10αρι ή αν εχει fillers Και δεν ξερω και εγω τι αλλο ειναι λιγακι τραβηγμενο απο τα μαλλια.

Δεν ξερω για τον Vic , νομιζω οτι το εχει αποδεχτει πολυ περισσοτερο το Black Album σε σχεση με τον Matia (τι ατελειωτη κουβεντα και αυτη μετα απο 26 χρονια).

1 Like

Επειδη ειχα να ακουσω Metaplyta καμια βδομαδα, με επιασε μια μινι φαση τωρα και θυμηθηκα τοτε που πρωτοααρχισα να ακουω, το τιμημενο 1995. Με αφορμη αυτο, και με μια μινι κουβεντα που ειχα με @drenie, ζηταω να μαθω τις αγαπημενες σας αναμνησεις/στιγμες σχετικες με τη μουσικη των Metallica, ή τελος παντων οποιες σας ερχονται τωρα στο μυαλο, γιατι κι εγω θα εχω σιγουρα παραπανω απο 10, αλλα αυτες θυμηθηκα τωρα, και επειδη ειμαι πολυλογας, θα βαλω μονο λιγες:

  • Στο σπιτι που μεναμε με γονεις οταν ημουν 14 ειχα δωματιο με μπαλκονοπορτα στο βορινο μπαλκονι, που ηταν τεραστιο, και το καλοκαιρι του 1995 θυμαμαι χαρακτηριστικα καθε μερα, μα καθε μεσημερι ομως, να ακουω στα καπακια Ride The Lightning, Master Of Puppets και And Justice For All, με ανοιχτη την μπαλκονοπορτα και το αερακι να κουναει αυτην εδω την γιγαντοαφισα Cameron Diaz, μεχρι να πεσει λιγο ο ηλιος κατα τις 6 να πηγαινω για τριωρο μαραθωνιο ποδοσφαιρο με φιλους στο τοπικο δημοτικο σχολειο.

  • Σεπτεμβριος (?) 1997 και παω Metropolis Ομονοια με φιλους για να χαζεψω κανα CD, καμια καινουρια κυκλοφορια, καποια μαλακια τελος παντων, και βλεπω τεραστια αφισα εναμιση μετρο, με τον James απο το οπισθοφυλλο του Reload, και με τεραστια γραμματα να γραφει METALLICA - RELOAD - 18 NOVEMBER κι απο κατω 13 NEW SONGS. Το μεγεθος της καυλας απεριγραπτο, αφου τοτε δεν ειχαμε τα internets και αυτα τα μασινια του διαβολου οπως τα εχουμε τωρα, ενω για καποιο λογο δεν ειχε προλαβει να γραφτει στο Metal Hammer που το διαβαζαν ανελλιπως κατι φιλοι πως θα βγαλουν τελικα κι αλλο αλμπουμ οι Metallica.

  • Καποια στιγμη αρχες Νοεμβριου σκαει τελικα το βιντεο για το Memory Remains και δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν μεγαλυτερη καυλα το ιδιο το τραγουδι και το βιντεοκλιπ, ή οι φατσες των μεταλλαδων που με τετοιο τιτλο περιμεναν επιστροφη στο μεταλ, και τελικα ακουσαν ΑΚΟΜΑ μεγαλυτερη φλωρια απο το Load :joy:

  • Χειμωνας 1998 και με τους 2 κολλητους εχουμε κανει το σπιτι του ενος το καταφυγιο μας. Ειχε μετατρεψει και το υπογειο του σε μινι στουντιακι, βοηθησαμε ολοι να το ηχομονωσει με αυγοθηκες, ειχε μεσα κιθαρες, ενισχυτες, τυμπανα, και μαλακιζομασταν ακουγοντας και παιζοντας Μεταλλικα. Επισης ειχαμε δει ολες τις βιντεοκασετες των Metallica εκεινο το χειμωνα, απο το Cliff’Em All, μεχρι τα πραγματικα επικα A Year And The Half In The Life Of, φυσικα ολο το Live Shit, και εννοειται και το μοναδικο Cunning Stunts. Ωραια φαση τα 90ς.

  • 12 Ιουνιου 1999 = SO FUCKING WHAAAAAAAAAAAAAAT και μετα για 2.5 ωρες ειχα μετατραπει σε ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια με μηκος κυματος 666 νανομετρα (κοκκινο δηλαδη). Τρεις εβδομαδες πριν τις Πανελλαδικες, και η φαση εντελως so fucking what motha fuckaaaa?

  • Το Orion live στη Μαλακασα το 2007. Και το …And Justice For All, που αποτελει τρελη αδυναμια.

4 Likes

For Whom The Bell Tolls Μαλακάσα 2010. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ.-

6 Likes

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 2007 Orion + AJFA + Disposable ηταν καλυτερα απο αυτο που λες, και δεν ημουν καν μεσα το 2010