Μetallica

το σκοτωσε λιγο ο τυπος.Περισσοτερο στο σημειο της προσευχης

ανέβηκε εχθές αυτο το βίντεο

2 Likes

Πέρα από τη φωνή του James και τον τσαμπουκά που έβγαζε τότε αυτό που μου λείπει περισσότερο στους Metallica από τις live εμφανίσεις είναι αυτός ο όγκος!

Σε ενα live Metallica απο κοντα (και οχι ηχογραφημενο) ο ογκος υπαρχει και ισως ειναι και μεγαλυτερος πλεον (τουλαχιστον το 2012 το 2011 και το 2009 που τους ειδα). Οσες φορες τους εχω δει εγω, καμια σχεση αυτο που ακους στο σταδιο/γηπεδο και αυτο που ακους στα ηχογραφημενα. Για τη φωνη του James… ενταξει, εννοειται πως τοτε ηταν στο peak της αγριαδας και της οργης. Ολη την περιοδο 1988-1993.

H πρωτη φορα που φανηκε λιγο αλλαγμενη η φωνη του (και κυριως ο τροπος που τραγουδαει) ηταν εδω:


Αλλα ακομα και το 1994 την εβγαζε ακομα αυτην την καφριλα:

Μπορει να πει κανεις οτι η φωνη του James δουλευε σαν την δυναμη του Σαμψων. Με το που κουρεψε το μισο μαλλι και εγινε χετταιος εχασε λιγη καφριλα, και μετα με το που τα κουρεψε κοντα εγινε τερμα μελωδικος, φλωρος και φυσικα, ξεπουλημενος.

2 Likes

Εντάξει το 94 είχε καεί μετά από τόσο μεγάλη περιοδεία, παρόλα αυτά ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με το τώρα. Για τα δικά μου γούστα τότε ήταν ο καλύτερος γαμηστερότερος φροντμαν εβερ! Τον έβλεπες και έλεγες “οκ φίλε ο τύπος δεν κάνει πλάκα, είναι το μεταλ το ίδιο”

3 Likes

Ενταξει, και τωρα το μεταλ το ιδιο ειναι ε

1 Like

Χαχαχαχα αγριεμένη την βλέπω την Φραντζέσκα…

3 Likes

Μπορει να μην επλυνε τα πιατα καλα…

3 Likes

Παντοφλάκιας ο Τζίμης…

3 Likes

Δεν ειναι τυχαιο το οτι η φωτογραφια αποπανω ειναι σε αρθρο με τους λογους για τους οποιους μετακομισε στο Κολοραντο… μαντεψε σε ποιαν δεν αρεσε πλεον η ζωη στο Σαν Φρανσισκο! Και για να κανουμε μια τρελη μεταβαση απο ενα φυσιολογικο θεμα συζητησης σε ενα πολυ creepy, δηλωνω και χωρις καμια ντροπη οτι εγω σε 15 χρονια θα την εβγαζα σε ραντεβου την Cali Tee (γιατι οχι και την Marcella ας πουμε…):

Σε αυτο το βιντεο παιζω κιθαρα:

2 Likes

Τον καταλαβαίνω γιατί κι εγώ παντοφλάκιας είμαι βασικά, παράτησα το κέντρο για την εξοχή…
Καλή η κορούλα και καλή φωνή.

Joe εσύ;;;

3 Likes

Ειναι λιγο απιστευτο το ποσο μοιαζουν οι κορες μεταξυ τους και με τον πατερα τους, αλλα και το ποσο μοιαζει ο γιος με τη μανα του, αν και οχι τοσο απιστευτο, αφου συνηθως ετσι παει, οποτε μολις με ακυρωσα:

https://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/e15/928064_364079550465797_1076921072_n.jpg

2 Likes

Αφού παίζεις κιθάρα και είσαι ίδιος ο Satriani δεν κάνεις κάνα έξτρα μάθημα στον Kirk όπως παλιά μπας και σταματήσει να είναι τόσο αμπαλος όσο είναι τα τελευταία 20 χρόνια ;

1 Like

Αμπαλο δε θα τον ελεγα, απλα ειναι χειροτερος απο οτι ηταν παλιοτερα, σε θεμα εμπνευσης και ορεξης. Ακομα μπορει και γραφει μερικα σολο που ειναι ενδιαφεροντα και ομορφα και ταιριαστα, απλα οχι και φαντασμαγορικα (οπως ηταν στο παρελθον). Αλλα ναι, θα τον παρω τηλεφωνο να του προσφερω δωρεαν μαθηματα, τα χρειαζεται.

Σε αλλα νεα, γκουγκλαρω “Metallica family” και δεν εμφανιζεται η φατσα σου, δε μπορω να καταλαβω γιατι, αφου εχεις πει οτι ειναι οικογενεια σου?

2 Likes

Δεν ξέρω … Μάλλον δεν με εγκρίνει η Φραντζεσκα … φαίνομαι πολύ θηλυκός.

2 Likes

ας αφήσω αυτό εδώ…

1 Like

Και ποιοι θα ειναι δηλαδη στο τοπ 5? Αμα εχει τιποτα nu-metal μπαντες τυπου Limp Bizkit, Slipknot, Linkin Park θα ειναι αρκετα αστειο. Καλα σιγουρα θα εχει και αηρο μεηντε (αστειο να ειναι πανω απο Metallica σε οποιαδηποτε λιστα :joy: )

Επισης, το αρθρο γραφει επικες παπαριες.

Σίγουρα θα έχει Pantera, θέλω να πιστεύω ότι θα έχει Paradise Lost αλλά φοβάμαι ότι είναι ΤΟΣΟ άμπαλοι…
Maiden δεν νομίζω να έχει, ίσως να έχει Korn, Megadeth, Slayer…

1 Like

Δες τις μπάντες που έχουν βάλει στις προηγούμενες θέσεις και είμαστε οκ για να χεστουμε στα γέλια .

Στις παραπάνω θέσεις εύκολα θα έχουν βάλει Maiden, priest, sabbath και μένουν άλλες 2 που θα μπορούσαν να είναι από τους Linkin Park έως τους deicide με την λογική τους .
( λογικά οι άλλες 2 θα μπορούσαν να είναι Pantera - slayer )

Εχεις δικιο ειναι τερμα Αμερικανικο το site και η λογικη, και αρα Pantera μπορει να πανε και στο νουμερο 1, και θεωρω και τους Slayer σιγουρακι. Πολυ πιθανοι και οι Korn.

Σιγα μην εχει Black Sabbath για τα 90ς, αν ειναι δυνατον.