Μetallica

Lars Ulrich:

"Δεν έχω κάτσει ποτέ να σκεφτώ το γιατί δεν έχω κάνει τατουάζ. Απλά η ιδέα του να καρφώσει κάποιος πάνω μου μια βελόνα και να αφήσει μόνιμο σημάδι δεν μου αρέσει. Δεν ξέρω, εσύ γιατί δεν τρώς κάρβουνο; Ή γιατί δεν πηδάς από την κορυφή ενός ουρανοξύστη; Δεν μου μοιάζει με κάτι που μπαίνει στα όρια της νορμάλ συμπεριφοράς. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά σε όλους όσοι έχουν τατουάζ, αλλά δεν είναι για μένα. Θα πάρω πίσω αυτό που είπα για τη νορμάλ συμπεριφορά. Συγγνώμη. Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν. Απλά δεν είναι για μένα."

Μεγάλο respect στο Lars για τις δηλώσεις του. Συμφωνώ απόλυτα!

ps: James και διάφοροι άλλοι μουσικοί ακούτε? Ακούω να λέτε!

3 Likes

Είναι τόσο αυτονόητο *** όσο και ηλίθιο το να ερωτηθεί γιατί δεν έχει τατουαζ

*** ότι είναι θέμα γούστου

Βάζω τα γέλια όταν ακούω για κανονικότητες και “νορμάλ”.

Εντάξει το πήρε πίσω αμέσως…

1 Like

Ένας λόγος που το πήρε πίσω είναι ότι θα πρόσβαλε έτσι τον James.

H έννοια του “νορμάλ” εννοείται ότι υπάρχει. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καν αυτή η λέξη στο λεξικό. Είναι όταν κάνεις κάτι σε υπερβολικό βαθμό. Το να καπνίζεις 5 πακέτα την ημέρα για παράδειγμα δεν είναι νορμάλ. Όχι ότι υπάρχει κάποιο όριο (πχ το 1 πακέτο) το οποίο αν το ξεπεράσεις κατά μία τζούρα θεωρείσαι μη νορμάλ. Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Δεν λέω ότι όποιος έχει τατού δεν είναι φυσιολογικός. Ούτε καν δηλαδή. Μιλάω για την υπερβολή. Δηλαδή τα άτομα στην παρακάτω φωτογραφία για μένα δεν είναι νορμάλ. Για κάποιους μπορεί να είναι και οι πιο φυσιολογικοί άνθρωποι στον κόσμο.

Βασικά όχι, η έννοια του “νορμάλ” δεν υπάρχει. Βαριέμαι να το αναλύσω. Καθένας κάτι ότι γουστάρει. “Νορμάλ” δε θεωρούνται ούτε οι γκέη, οι άστεγοι, τα πρεζάκια. Καλά κάνουν.

3 Likes

Ναι συμφωνώ . Για αυτό και νομίζω ότι πρόλαβε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα και να το μαζέψει .

Δεν είναι όλα για όλους το μόνο σίγουρο . θα έπρεπε να είναι αυτονόητο Ότι αυτό που είναι πιο μακρυά από τα δικά μας δεδομένα, δεν μας ενοχλεί κιολας ( δεν μιλάω για ακραίες συμπεριφορές , έτσι ; )

1 Like

Συμφωνώ . Αν και δεν γίνεται να μην μας ενοχλουν κάποια πράγματα , οφείλουμε να τα σεβόμαστε

Δεν βρίσκω κάτι κακό στο σχόλιο του Λαρς. Ας μην είμαστε μυγιάγγιχτοι. Δεν είναι και φιλόλογος να εκφραστεί απόλυτα “σωστά”

2 Likes

^^ σωστός, άλλωστε μιλάμε για προφορικό λόγο

5 Likes

Επίσης, βάσει των στερεοτύπων που όλοι λίγο-πολύ έχουμε μέσα μας, κρίνω ότι τα εν λόγω άτομα μάλλον δεν είναι νευροχειρουργοί στο επάγγελμα.

1 Like
3 Likes

Το καλύτερο σημείο μου από όλη τους τη δισκογραφία είναι το σημείο του blackened που δεν παίζουν από το 90-91 και μετά! ΓΙΑΤΙ ;;

Για να το παιξουν ολο του χρονου στα 30 χρονια του AJFA…

Mακαρι να γινει κατι οπως το 2006 με το MOP

Κerry King:

I wasn’t on the fence about picking a Metallica record for this list, but it wasn’t a rushed decision either. Metallica’s a great band and they deserve to be on this list, so I thought, “What album of all albums would I put on if, say, I’m working out?” That would be Puppets because one of my favorite Metallica songs of all – well, probably my favorite Metallica song of all – is on that record, and that’s “Damage Inc.,” the best song they ever wrote. That’s coming from a hardcore-thrash kid. I could justify including it by that.
If you think Metallica is thrash, and they were at one point and stayed a thrash band for quite a while, I would say they were the first thrash band.

3 Likes

Η εκτέλεση του Battery στην Atlanta ήταν γαμάτη . Η εκτέλεση του Blackened στο Detroit αποπάνω δεν μου άρεσε καθόλου. Λείπει η “επιθετικότητα” στα φωνητικά, δεν ξέρω…Κάτι μου λείπει

2 Likes

Ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις μου άφησαν. Το Battery ήταν εντυπωσιακό

2 Likes

Σε καταλαβαίνω αλλά σκέψου ότι μεγαλώνουν και αυτό δεν μπορεί όλα τα κομμάτια τους να είναι το ίδιο

1 Like

Πάντα το έχω αυτό υπόψιν μου , αλλά μάλλον έτυχε .