Μetallica

Βασικά (και) στο Βlackened δεν ακούς κανένα λάθος εκτελεστικά, ούτε σηκώνουν καθόλου το πόδι από το γκάζι.
Είναι λίγο τα δεύτερα φωνητικά (που περιέργως είναι “μπροστά” -πιο δυνατά απ’ ότι συνήθως), λίγο ότι δε βγάζει γρέζι ο Het όπως στο άλμπουμ και ακούγεται πιο “light”. Παραδόξως το γρέζι το βγάζει στα tuning room δείγματα του Spit.

Στο Battery τα τωρινά φωνητικά του είναι πιο κοντά στου άλμπουμ.

3 Likes

ίσως αυτό, τα φωνητικά με χάλασαν εξάλλου. Και τα φωνητικά του Ρομπ δεν μου άρεσαν

1 Like

Χαχαχα παίζει να είναι η πρώτη φορά που μου αρέσαν

5 Likes

Κατσε να δεις που το επομενο να θα ειναι να κανουν τουρ μαζι, σε λιγο θα ποσταρετε φωτο του Mensch και του Burnstein με τον Smallwood.

1 Like

μεχρι και εσυ θα αλλαξεις avatar τοτε…

Αυτο θα γινει οταν και αν χρειαστει.

1 Like

Νομίζω ότι στο τελευταίο κομμάτι, εκεί που λέει για το Justice, απλά κάνει δικές του υποθέσεις. Λέει ότι περίπου το 50% των riffs τα είχε ακούσει ο Cliff. Μόνο οι ίδιοι ξέρουν, νομίζω άλλωστε ότι στο Justice είναι ξεκάθαρη η απουσία του Cliff ιδιαίτερα στις μελωδίες. Δεν τους έχω για τύπους που αν είχε γραφτεί κάτι άλλο από τον Cliff δεν θα υπήρχε στα credits.

1 Like

Αλλο το να ακουσεις κατι ειδικα οταν “τζαμαρουν” κι αλλο να λες παιξ’ το ετσι ή παιξ’ το αλλιως ή κατσε να το παιξω πιο “χαμηλα” ή πιο “ψηλα” ωστε να μπορεις να εχεις credits…

Στο βιβλιο του Master of Puppets εχει μαρτυριες πως ειχε γινει δευτερη φυση του Hetfield το να γραφει αρμονιες γυρω απο καθε riff, Κατι που του το εμαθε ο Cliff. Επαιξε ρολο και η κλασσικη παιδεια του James με το πιανο κτλ.

Επσης γραφουν κατι πολυ σημαντικο. Με τον χαμο του Cliff , χαθηκαν και τα χρονια της αθωοτητας. Τελειωσε ο χαβαλες. Αυτοματα Ολα εγιναν πιο σοβαρα - αυστηρα. Ισως και για αυτο το And Justice ακουγεται ετσι . Ειναι σκοτεινο εξαιτιας του θανατου.

Οσο για τα credits εδω εβαζαν τον Mustaine στα credits του Ride , στον Cliff θα εκαναν “εκπτωσεις” , που του ειχαν τρελη αδυναμια οι υπολοιποι τρεις ;

5 Likes

Μηπως τα χρόνια της αθωότητας θα χανόντουσαν ούτως ή άλλως? Αυτο νομίζω ισχύει για όλους μας όσο μεγαλώνουμε.Ίσως ο θάνατος του Cliff απλά να το επέσπευσε

σιγουρα θα τελειωναν αργα ή γρηγορα τα χρονια της αθωοτητας , ομως ειναι πολυ διαφορετικο να γινει απο ωριμοτητα και επιλογη και κατι εντελως διαφορετικο να γινει αποτομα και βιαια.

3 Likes
2 Likes

αδικημενο κομματι . Πολυ θα ηθελα να γυρισουν στο setlist τετοια κομματια.

2 Likes

Πιο πολύ το έβαλα για το διάλογο στο τέλος μεταξύ Het-γνωστού οπαδού που έχει πάνω από 200 live στο ενεργητικό του-Lars. Ο θεούλης ο Lars θυμόταν από πότε έχουν να το παίξουν.

Ελπίζω στην indoor περιοδεία να έχουμε καμία έκπληξη από τη Load-era (αν και με νέο άλμπουμ στις αποσκευές είναι λίγο δύσκολο).

1 Like

Παντα στην ευρωπαικη τους περιοδεια επαιζαν τραγουδια που δεν τα παιζουν συχνα και νομιζω οτι θα το κανουν και φετος…

Ελπιζω ομως του χρονου το καλοκαιρι να παιξουν το AJFA ολοκληρο, πονταρω πολλα σε αυτο…

Εγώ μπορεί και καθόλου! Του χρόνου ακόμα θα προωθούν το HTSD . Ίσως είναι και οι τελευταίες ημερομηνίες που θα προσθέσουν στην περιοδεία για αυτό τον δίσκο .
Δεν έχουν ανάγκη να κάνουν κάτι τέτοιο όπως το 2006 με το Master . Εκτός αν κάνουν πάλι το δικό τους Orion fest και το τιμήσουν εκεί .

Για την τωρινή περιοδεία στην Ευρώπη που θα παίξουν πολλές διπλές συναυλίες στην ίδια πόλη και είναι πιο μικροί οι χώροι άρα κοινό πιο “κοντά” στη μπάντα , ναι πιθανόν να βάλουν διάφορα καλούδια καινούργια και παλιά ( @Alejandro.m , ακούς ; μάλλον θα είσαι από τους πρώτους που θα ακούσουν το Spit ) .

Δεν ειπε τιποτα περιεργο ο Λαρς, ποσο μαλλον αν δεις τις δηλωσεις του στο live video, και οχι σε καποιο αψυχο transcript. Αλλωστε παιχνιδιαρικα το ειπε, κανοντας πλακα πιο πολυ, και ταυτοχρονα εκφραζοντας την αποψη του. Κατα τα αλλα, προσωπικα σταρχιδια μου η λεξη “νορμαλ”, ουτε με ενοχλει η χρηση της, ουτε τιποτα. Καποια πραγματα ειναι αυτα που θεωρουνται πιο φυσιολογικα μεσα σε κοινωνια, επειδη τα κανει ο περισσοτερος κοσμος. Δε σημαινει οτι ειναι σωστα ή λαθος, αλλα ειναι φυσιολογικα. Δε θα καταργησουμε λεξεις οπως μια απολυτα φυσιολογικη λεξη (!) επειδη καποιος κοσμος ειναι ευαισθητος σε καποιες λεξεις.

Αυτο που ειπε ο Λαρς ειναι οτι δεν του φαινεται και πολυ ωραιο να του βαλει καποιος μια βελονα στο δερμα, μεσω της οποιας θα μπει για παντα μελανι κατω απο το δερμα του. Δεν ειναι και τοσο παραλογο αυτο που ειπε.

Εδω ο κοσμος καπνιζει και βαζει κατι το οποιο προκαλει αποδεδειγμενα καρκινο μεσα του, και μαλιστα θιγεται κιολας αμα του το αναφερεις… στο τατουαζ θα τα χαλασουμε?

3 Likes

"That’s what he claims.

"I’m sure he did, but it doesn’t make sense that he wouldn’t have them on his computer, either. But, whatever…

"Yeah, Kirk had some riffs that he… I guess submitted - it’s not a very nice word to be used if you’re in a band.

"But you know, we all submit our tapes, and we sit there and we listen to them and we pick the best stuff.

“There was not much stuff from Kirk. Whether his phone was lost, or whatever…”

Χμμμμ… Σαν να εχει στραβωζει ο Τζεημς με τον Κιρκ η ειναι ιδεα μου?