Μetallica

Νταξ το να λέμε τα μισά όμως δεν έχει και πολύ νόημα . Γιατί ξαναλεμε σότι δοκίμασαν πριν το and justice τον παραγωγό των Guns ( είχαν βγάλει υπερ ντεμπούτο πριν 2 χρόνια ) , στο Master πήραν το ταμπουρο του Allen των Def Leppard , στο ride πηγαν στο στούντιο που είχαν ηχογραφήσει οι rainbow, εεεεε και στο Black ήθελαν τον ήχο του dr. Feelgood.

Απλά βαρέθηκαν τα πολύπλοκα κομμάτια και ήθελαν να γράψουν κάτι πιο μαζεμένο . Και πάλι όμως ένα σωρό κανάλια με ψυχοακουστικες έχουν . Τους ήχους από το Black album για όποιον δεν το ξέρει τους έδιναν σαν δειγματοληψια σε στούντιο για να μπορούν να παράγουν τον ίδιους ήχους . Μιλάμε πριν τα pro tools , έτσι ;

Οπότε όχι δεν πήραν απλα τον παραγωγό των motley crue για να κάνουν αντίστοιχη εμπορική επιτυχία . Τον ήχο ήθελαν . Αφού τα ξέρετε ρε γιατί δεν τα λέτε ;

1 Like

Ναι, τους χάλασε η επιτυχία :stuck_out_tongue_winking_eye:!

Δεν λέω αυτό , ούτε ότι δεν το είχαν στόχο.

Απλά σε κάμποσα πράγματα ακολούθησαν την ίδια λογική που είχαν από πριν .

δεν ξερω εαν εχει ξανα ποσταριστει, αλλα lol…

1 Like

Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορώ να δω τα Load - Reload σαν ξεχωριστές κυκλοφορίες. Είναι αποτέλεσμα της ίδιας δημιουργικής περιόδου και θα ήταν και άδικο να τα βλέπουμε σαν διαφορετικές οντότητες περισσότερο κυρίως για το Reload αφού δεν υπάρχει μουσική εξέλιξη ανάμεσα στους δύο δίσκους.

Στα νοσταλγικά τώρα θυμάμαι πως ήταν μια περίοδος που και να μας έκοβες τότε το χέρι θα έσταζε metallica. Το πρώτο ήταν από τους τελευταίους δίσκους που πήρα σε αυθεντική κασέτα (ανεκτίμητη πριν το πρώτο μάσημα… χαχα) ενώ το δεύτερο από τα πρώτα cd που πήρα. Από τότε φαινόταν ότι και οι δύο δίσκοι είχαν βάθος και θα άντεχαν αλλά και πως είχαν και fillers. Είναι αδύνατον να γράψεις 27 τραγούδια και να είναι όλα υψηλού επιπέδου.

Γενικώς υπήρχε μεγάλη κριτική για τους Metallica ελάχιστα δικαιολογημένη και αρκετά μεγαλύτερη στην Ελλάδα αλλά νομίζω πως οποιαδήποτε σοβαρή ή μη κριτική τελείωσε εκείνη τη βραδιά στη Ριζούπολη. Για μένα πάντως και τα δύο ήταν υπέροχα (με το Load πολύ ψηλά σε εκτίμηση) και πολύ χαίρομαι που στοιχεία της τότε περιόδου επιζούν 20 χρόνια μετά στο HTSD.

6 Likes

Αυτό λέμε . Ότι δικαιώθηκαν ακόμα και από τους “μεταλλαδες” που αποδέχονται πιο άνετα το HTSD που έχει αρκετά στοιχεία από τα Loads.

Λέμε για την μπάντα είπε-ξειπε-έκανε-ερανε και δεν κοιτάμε τι έκαναν οι ίδιοι οι οπαδοί ( όχι ότι πρέπει να τους αρέσει με το ζόρι , έτσι ; ) .

Αλήθεια πόσοι hardcore μεταλλαδες άκουγαν τότε μέχρι “τελικής πτώσης” , soundgarden, FNM, DOWN, Kyuss, COC, , Monster Magnet ακόμα και τους πιο heavy Pantera ;

Και άλλη μια ερώτηση … που μαζευτηκαν γρήγορα οι Metallica μετά το Load, ως απόδειξη λάθους ;

Μουσικά; Από τον αμέσως επόμενο δίσκο. Εμφανισιακά; Άμεσα

Δηλαδή ποιοι τους ακούγανε αυτούς κατά κύριο λόγο; Κρίνουμε με Χέβυ Μέταλ οπαδάρα στυλ Πρασούλας κριτήρια; Στην Αμερική αυτό ήταν το χέβυ (μέταλ) των 90ς. Καλά, ειδικά για τους Pantera δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. “Μέχρι τελικής πτώσης” <— καβατζοφράση (“εντάξει, τους ακούγανε αλλά εγώ εννοούσα να το ακούνε μέχρι τελικής πτώσης!”

Πάντως, γίδια-ξεγίδια εμείς οι χατζημέταλλοι αλλά και εσείς πουλάκια μου κάνετε τους Κινέζους με το Reload, θέλετε να μου πείτε ότι τα booklets των Loads είναι το ίδιο πράγμα. καμία διαφορά αισθητική… και οκ, πείτε ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ αλλά από εκεί μέχρι “τι εννοείτε; δεν βλέπω κάποια διαφορά” έχει απόσταση. Κάτι μεσολάβησε. Βρείτε τι και κερδίστε μια κοκκάλινη τσατσάρα.

Πώς θα μπορούσε να είναι το ίδιο το booklet?

Δεν το καταλαβαίνω αλήθεια .

Εγώ τους θυμάμαι λοιπόν εμφανισιακά και το 97 έτσι " παρδαλους" . Το βάψιμο ματιών , νυχιών ο kirk το κάνει ακόμα και τώρα .
Ο Lars ξέφυγε από το σκούρο τζην μπλουζάκι . Και καπελάκια και πιο ιντελεκτουαλ εμφάνιση ανά περίπτωση .

Live πάνω κάτω όπως ήταν και το 94 ήταν και το 95 και το 96 και το 97 και το 98 εεεεε σιγά σιγά δεν υπήρχε ανάγκη για κάτι άλλο , αν και αυτήν την “ελευθερία” την βλέπεις από όλους μέχρι και σήμερα .

Έκαναν το statement τελείωσε .

Μουσικά Load - reload ένας δίσκος . Σε όποιον αρέσει να φαντάζεται πράγματα , δικαιώματα του , η μπάντα έχει απαντήσει σε αυτό πριν καν την κυκλοφορία του Load.

2 Likes

Δηλαδή εσύ στο St. Anger δεν βλέπεις αλλαγή προς το πιο μεταλ ας πούμε;
Εμφανισιακά και μαλλί άρχισε να αφήνει ξανά ο Hammet και ο Het το ίδιο αλλά έβλεπε το μπιφτέκι και τα μάζεψε.

H συζήτηση που έχει ξεκινήσει εδώ και καμία 70αριά ποστ:

2 Likes

Εμένα πάντως δεν με πείραξε καθόλου το image, άλλωστε ποτέ δεν με ενδιέφερε στη μουσική αλλά και γενικότερα. Η μουσική κατεύθυνση με χάλασε, χωρίς να σημαίνει ότι δεν άκουγα ήδη τότε και άλλα είδη εκτός μέταλ. Αν θυμάμαι καλά λίγο μετά το black album μόλις είχα ανακαλύψει U2, REM και λιγο πιο μετά beatles. Επίσης τρελή κάψα με Faith no more με το που βγήκε το the real thing, παρόλαυτα μετάλλικα είχαν υποπέσει ήδη σε παράπτωμα στα αυτιά μου με το βλακ και τα λοαδρελοαδ το αποτελείωσαν. Μπορεί να έβγαζαν και τον καλύτερο country δίσκο του κόσμου, ΣΤΑ @@ μου, όταν βγάζεις justice ε ρεφίλε έχεις “υποχρέωση” να μας ξαναγκαυλώσεις πάλι (που λέει ο λόγος, μη τρελαίνεσθε)

1 Like

Πρώτος δίσκος Metallica που πήρα ήταν το 88 το AJFA. Ηδη είχαν αρχίσει περι ξεπουλήματος. Το 91 έγιναν οι φωνές δυνατότερες αλλα το ιματζ που είχαν συν οι συναυλίες της τότε εποχής σου άφηναν θετικό πρόσημο. Αυτο που έγινε το 96 νομίζω δεν έχει γίνει ποτε σε τόση έκταση ουτε θα ξαναγίνει στο μέλλον. Εκεινη την εποχή δεν ήταν έυκολο να είχες πρόσβαση σε φωτογραφίες των συγκροτημάτων παρα μόνο ότι έβρισκες στα περιδικά. Ξαφνικά εμφανίζονται οι Metallica έτσι οπως εμφανίστηκαν και ολοι έμειναν με ανοιχτο το στόμα. Ηταν τόσο μεγάλο το σοκ για εμάς τους οπαδούς 10ετίας, πόσο μάλλον για τους 15ετίας, που κακώς μεν αλλα έμενες στην εμφάνιση και όχι στη μουσική. Τιποτα δεν μου άρεσε στο Load. Ουτε η μουσική, ουτε το ιματζ ούτε τιποτα. Το Reload ήρθε πιο ευκολα. Μετά απο χρόνια εκτίμησα και τα 2 άλμπουμ αλλα αυτο που μου έχρεται πρώτο στο μυαλό μολις μου πεις Load και Reload είναι το ιματζ.

Δικαίωμα τους να κάνουν οτι θέλουν, δικαίωμα μου να μην μου αρέσει!!
Και μετά απο χρόνια να μου αρέσει!!!

7 Likes

μιλας για 7 χρονια αργοτερα και μετα απο πολυ σκατιλα που μας την προσφεραν να την ακουσουμε κιολας.

Δεν λεω αυτο παντως.

Επισης για τις μπαντες που λεω , δεν με πειθει ευκολα παντως για την εδω τουλαχιστον φαση οτι ακουγαν οι χατζημεταλλαδες οπως λετε με την ιδια ανεση COC, Soundgarden, Κyuss , Nebula σε σχεση με Iced Earth , Grave Digger , Gamma Ray, Blind Guardian Κτλ.

Φαινεται και απο τα Live Που εχουν γινει εδω απο αυτες τις μπαντες και απο τα μπλουζακια που φορουσαν τοτε τα παιδια και αλλα πολλα.

Αν θεωρει καποιος οτι εκραψαν τους Metallica και μαζευτηκαν , εγω δεν πηρα τιποτα τετοιο χαμπαρι ειδικα εκεινα τα χρονια . Αλλοι εκαναν την κωλοτουμπα και οχι η μπαντα. Μπορει να κανω και λαθος . Ποιος ειμαι εγω αλλωστε για να ξερω ;

1 Like

Στις ΗΠΑ και την Αγγλία μακράν μπάντες όπως οι πρώτες που αναφέρεις.
Στην Ελλάδα μιλάμε για αμελητέο δείγμα.

1 Like

Μαλιστα . αυτο λεω και εγω . Αρα απο ποιους γεμιζαν σταδια οι Metallica ?
Απο τους οπαδους των Iced Earth ?

Bρε γιατι μου παιζεται κρυφτουλι ;

Ε, και τι επιχείρημα είναι αυτό; Δηλαδή αυτός που γουστάρει Manowar και Maiden πρέπει ντε και καλά να γουστάρει Kyuss και COC; Και αν στην Ελλάδα μείναμε κατά βάση παραδοσιακοί στα ακούσματά μας τι να λέει αυτό; Μετράμε τόσο πολύ και δεν το ξέρω; Τότε οι skyclad έπρεπε να είναι θεοί! Έλα που δεν ήταν όμως (ακραία ντεμοντέ στα 90ς!) Οι Άγγλοι που έθαβαν ό,τι είχε να κάνει με παραδοσιακό μέταλ στα 90ς (εκτός από τους Μέηντεν βεβαίως!) ήταν πιο ανοιχτόμυαλοι;

Γενικώς, καλά κάνετε και σας αρέσει, πάρα πολύ καλά κάναμε που δεν μας άρεσε. Πάλι κύκλους θα κάνουμε; Για το ότι δεν κατάλαβες διαφορά στο μάζεμα, ΟΚ, εντάξει! :smiley:

Δεν κατάλαβα το πόιντ που θέλεις να κάνεις, ρίξε μια επεξήγηση.

Δεν καταλαβαίνω που θες να καταληξεις αλλα στα 90s μπάντες όπως οι Iced Earth και οι Grave Digger είχαν επιτυχία μονο εδώ.

Στο Kerrang η το αγγλικό Metal Hammer δεν έβρισκες review “κλασσικομεταλλης” μπάντας. Και βάζω μέσα και το Thrash. Είχα διαβάσει review στο Alive in Athens στο αγγλικό Hammer που έλεγε “ένα live σε χωρα που είναι γνωστοί”.

1 Like

και θα προσέθετα και Marilyn Manson, Rob Zombie, Cradle of Filth κοκ για Αγγλία.