Μetallica

οχι δεν καταλαβα γιατι προφανως το Live του 95 το θεωρω οτι γαμει κωλους οσο και του San Diego και το Cunning Stunts το ιδιο (μαντεψε απο ποια περιοδεια ειναι οι φωτο που βλεπεις στο Reload).

Δεν λεω για το παραδοσιακοι οτι υπαρχει καποιο προβλημα ή λαθος ή χειροτερο.
Λεω οτι οι μπαντα καταφερε να παταει και στις 2 πλευρες και μουσικα και εμφανισιακα . Και στον χατζημεταλλα και στον πιο rocker . Απλα για να γινει αυτο περασαν παο δυο φασει μεχρι να τις παντρεψουν.

Οπως φαινεται ΙΟΥ και παρωχημενο το χατζημεταλλαδικο στυλ ετσι φαινεται και πωωωω ρε φιλε , το πιο “alternative” οπως θες ονομασε το.

Οι Metallica ειναι το ιδιο κοντα και στους Maiden Πχ αλλα και στους Pearl Jam. Εμενα αυτο μου αρεσει . Εσενα οχι .
Δεν εγινε και κατι.

2 Likes

οτι τσαμπα το κραξιμο ρε αλεξανδρε το οποιο το εφαγαν απο μεταλλαδες. εκει θελω να καταληψω. Τα περιοδικα μυριστηκαν νεο αιμα και πηγαν και στην εκει φαση .
Οι Metallica Που εκαναν κωλοτουμπα απο κραξιμο δεν μου εχει πει καποιος.

Για να μην πουμε για φαση St Anger Που ειπε ο @shadowking69 που ειχαν μαζι τους Limp Bizkit , Korn , SOAD, Sevendust κτλ και οχι “πραγματικα μεταλ” μπαντες.

Οταν βαλουμε κατω πως ηταν στις αρχες των 90s η ολη Metal φαση θα ειναι πιο ξεκαθαρο.
Εδω εφυγε ο Bruce Και εβγαλε το Skunkworks , O Halford εκανε τους Fight Και τους 2wo αλλα στους Metallica εμεινε η σταμπα . Σωστα ; ΕΕΕ καποιος επρεπε να σπασει το καλουπι το εσπασαν αυτοι . Τοσο απλο.

1 Like

Δεν βγαίνει νόημα ρε Μήτσο. Πού κολλάει το λάιβ. Πού κολλάνε οι Gamma Ray και οι Blind Guardian και οι Iced Earth (που συγγνώμη, μια χαρά δισκάρα βγάλανε το 95) και πού κολλάνε όλα αυτά με τι ακούγανε οι μεταλλάδες (νέοι και γέροι) στην Ελλάδα με το τι κάνανε οι Metallica στο Load.

Δηλαδή δεν βαριέσαι να λέμε τα ίδια και τα ίδια; Ερωτευτήκαμε τα 4 πρώτα. Μετά βγάλανε το Black Album, άλλαξηε η φάση, ΟΚ, γουστάραμε (όχι όλοι). Μετά βγάλανε το Load και παίζουνε άλλα πράγματα και θέλανε να απελευθερωθούνε και αισθητικά από την “καταπίεση του μέταλ” και είναι απολύτως λογικό να μην γουστάρουμε οι μεταλλάδες και για τον ένα λόγο και για τον άλλο (και όσοι το παίζετε υπεράνω για τα αισθητικά κάτσε κάντε την αυτοκριτική σας για το πώς σχολιάζετε χατζημέταλλους αισθητικά…ο έχων την μύγα μυγιάζεται εδώ…). η απογοήτευση των μεταλλάδων για όλο αυτό πήρε μπάλα και έθαψε υπέρμετρα την μουσική; ΟΚ, να το δεχτούμε, χρόνια μετά όμως στο ξαναλέω, δεν είναι ότι θάψαμε και το αριστούργημα αριστουργημάτων, ΣΙΓΑ ΠΙΑ. Και αν δεν μας αρέσει τόσο δεν σημαίνει κάτι για το πόσο ανοιχτόμυαλοι είμαστε, έλεος πια, τεκμήριο ανοιχτομυαλιάς αν πεθαίνεις για το Load, χαχα, ντάξει.

Αυτά, τέλος. Πραγματικά δεν έγινε κάτι. Μπορούμε να έχουμε την άποψή αυτή χωρίς να πρέπει να την ισορροπήσεις με ευφυολογήματα του τύπου “έπρεπε να περάσουν από τις φάσεις για να παντρέψουν τους δύο κόσμους”, τι έπρεπε και ποιοι κόσμοι να πούμε, μόνο οι Πρασούλες έχουν φάει κόλλημα με τους “δύο κόσμους”. Από εκεί και πέρα μπορεί οι Metallica και ειδικά ο Λαρς να θέλανε να κάνουνε το κροσόβερ στο ωλτέρνατιβ κοινό (και το trying too hard για μένα είνα πασιφανές αλλά τι να ξέρω και γω ο χατζημέταλλος…) αλλά δυτυχώς ή εύτυχώς παραμένουν στην συνείδηση ΟΛΩΝ ως μια μέταλ μπάντα. Η μεγαλύτερη, που ξεπέρασε τα όρια του είδους της, αλλά μέταλ μπάντα. Ευτυχώς κιόλας.

5 Likes

Καλά, γενικώς την μέταλ φάση στα 90ς αφήστε να την κρίνουν περισσότεροι οι μεταλλάδες, έτσι; Το τι κάνουνε τα μεγαθήρια λέει φυσικά μια αλήθεια αλλά μόλις ένα μέρος της. Οι Αμερικάνοι και Άγγλοι ήταν κοζμάρες μια ζωή και πολύ πιο έρμαια του κάθε τρεντ (ακόμα έτσι είναι).

Μια χαρά καραμέταλ είναι οι Fight, πάλι το γυρνάμε όπως συμφέρει; Τελικά οι Pantera τι είναι ρε Μήτσο; Γιατί τους έφερες για παράδειγμα αλλά οι Pantera κράζανε τους Metallica στα 90ς.

και ο Halford τα άκουγε και ο Dickinson ακόμα πιο πολύ για δηλώσεις ότι δε θέλω να έχω σχέση με το metal κλπ.

Οι Metallica το έκαναν πιο έντονα -εγώ κυρίως στις δηλώσεις τους στεκόμουν. Ήταν δηλαδή ένα συνεχόμενο τσίγκλισμα στους μεταλλάδες. Αυτό στις promo συνεντεύξεις του Load κατά βάση. Μετά ναι, το μάζεψαν.

Και στο λέω ενώ δεν τους έκραζα ούτε τότε. Σχεδόν πανηγύριζα με την ανταπόκριση του Κουτουβού από τις ΗΠΑ στο Invader (τον εχθρό τότε γιατί έκραζε χοντρά). Το Load το άκουσα με την κυκλοφορία του περισσότερο από κάθε άλλο φρέσκο δίσκο τους με εξαίρεση ίσως το HTSD.

Ναι, είχε βγει στο Hammer λ.x. χειρότερο album τις χρονιας με 40% και την ίδια στιγμή καλύτερο. Δίχασε. Αυτό είναι θεμιτό. Βασικά όλα θεμιτά είναι. Αλλα όταν λες πως “το metal πέθανε”, ε αναμενόμενο είναι να υπάρχει ένα μεγάλο μέρος του κοινού σου που θα πει “άντε γαμήσου”.

To ότι εκτιμήθηκε στην πορεία για μένα δείχνει πως εν μέρη σόκαρε το image, εν μέρη δεν άρεσε η στροφή, εν μέρη το παραχεσαν και αν ήταν λιγότερο επιθετικοί (και όχι προκλητικοί, klain) ο κόσμος θα το ΑΚΟΥΓΕ νωρίτερα. Και κάποιοι θα το αποδέχονταν κιόλας.

Δεν είναι δηλαδή άσπρο-μαύρο.

3 Likes

κουβεντα κανουμε οπως θα την καναμε και απο κοντα.

απλα με την δικη μου αντιληψη , απαντας και μονος σου σε αυτο που θελω να πω.

Metal μπαντα! Οχι Heavy Metal Μπαντα.
Αυτο εγινε με το Black Και με τα Loads.
Ο κοσμος αλλαζει . δεν μενουν τα ιδια οπως το 80 , το 90 , το 2017. Αυτοι ειναι οι κοσμοι που ενωνουν.
Δεν παω να επιβληθω .
Απλα επιμενω οτι καποιες φορες τα βλεπουμε εντελως μονοπλευρα (το κανω και εγω και σε παρακαλω με ολο το θαρρος γιατι σε θεωρω ακομα και φιλο , μην μενουμε σε ατακες “μυγιαζεται εδω” . Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε ας τα λεμε ετσι οπως ειναι να μην υπαρχει παρεξηγηση και με κανεναν ).

ΥΓ.Live ειναι οι φωτος στο Reload. εκει κολλαει

το ασπρο- μαυρο πες το σε εκεινους που τους κρατησαν μουτρα και μετα την Live αρα του 99 (δεν εννοω εσενα Vic για να μην νομιζεις οτι πεταω σποντες. Δεν θελω να κανω τιποτα τετοιο), οχι σε μενα.

Επιμενω οτι οταν κατι σε χαλαει ή δεν το νιωθεις δικο σου και το ζεις απο μεσα . μπορει και να εισαι επιθετικος.
Εγω τους βγαζω το καπελο , το εχω ξαναπει γιατι επαιξαν μεγαλο ρολο στο να ακουσω και αλλες μπαντες και αλλες μουσικες και να τις εκτιμησω αντιστοιχα.

1 Like

ε καλά ας κράτησαν ότι θέλουν, δεν ψάχνουμε καθολική αποδοχή, για μουσική μιλάμε.

Εδώ ξεκίνησε μια κουβέντα από το Reload που χωρίς να είναι καλύτερο album έτυχε καλύτερης υποδοχής (επειδή ακριβώς οι Metallica, παίζοντας ίδια μουσική, μετρίασαν τα υπόλοιπα εκτος μουσικής).

Αν ήταν απαραίτητο να το κάνουν για να “ανοίξουν ορίζοντες στο κοινό τους” είναι συζητήσιμο. εγώ πιστεύω πως το αντίθετο πέτυχαν. Για μένα δε χρειάζονταν. Ακριβώς γιατί το 1985 έβγαιναν με FNM μπλουζάκια η μιλούσαν για Kate Bush και REM και πάλι άνοιγαν ορίζοντες (εκεί πήγαινε και το παράδειγμα μου παραπάνω για Chuck Berry). Άρα κάτι άλλο ενόχλησε. Εγώ το εντοπίζω στη συμπεριφορά συνολικά και το ανέλυσα παραπάνω αρκετά σε βαθμό κούρασης για οποιον παρακολουθεί τη συζήτηση και το σταματάω εδώ!

1 Like

Εγώ πάντως νομίζω ότι και με τα Garage Inc. Και s & m έκλεισαν το μάτι στο μέταλ ξανά, αυτό εννοούσα με τον επόμενο δίσκο από τα Loads. Το St. Anger είναι πονεμένη ιστορία.

1 Like

Μουσικά ένας δίσκος είναι, για τα booklets λέει ο Vic και ο Shadow. To image και τα booklets δεν τα είχαν βγάλει εκ των προτέρων, όπως τη μουσική. Τη μουσική την κράτησαν, τη στάση τους όμως τη μαλάκωσαν και αυτό φαίνεται στη διαφορά αισθητικής στα booklets.

Άλλωστε που ήταν “πιο μεταλ” οι Metallica εκείνο τον καιρό; Στο στούντιο ή στο λάιβ; Στο λάιβ! Ε δεν είναι τυχαίο το ότι το booklet αυτό σπάει παράδοση 20 χρόνων και είναι ντυμένο αποκλειστικά με φωτογραφίες από live. Αν ήθελαν να κρατήσουν αναλλοίωτο το statement τους θα είχαν διαφορετικό booklet (υπόθεση μεν αλλά στιβαρή).

1 Like

Ε, καλά τώρα.

Γενικώς, μην αγχώνεσαι με την κουβέντα αγόραρε, η αγάπη και η φιλία είναι δεδομένα και η μύγα που έλεγα αφορά αυτούς που μυγιάζονται, whoever they are. Πολλοί εδώ μέσα κράζουν χεβυμεταλλάδες για την κλειστομυαλιά τους και την αισθητική τους και απ’όλα, απλά λέω ότι καλά κάνουμε και οι μεταλλάδες και κράζουμε το ίδιο αν δεν μας αρέσει. Και ο Κάι ήταν αστείος με τα λεοπαρδαλέ και ο Λαρς και ο Kirk γελοίοι ήταν στα Loads. Ντάξει, τους βγήκε η ανάγκη για απελευθέρωση, το κατάλαβαν ότι “THAT’S NOT US MAN” και πάπαλα. Τώρα αν εσάς σας άρεσε και μπράβο τους και τέτοια, δικαίωμα. Έχω και εγώ το δικαίωμα για άλλη άποψη, έτσι δεν είναι;

Το ότι στο Reload έχει λάιβ φωτογραφίες αντί για στούντιο φωτογραφήσεις που να συνάδουν και με το αισθητικό κόνσεπτ του Load δεν σε προβλημάτισε εσένα, σου φάνηκε τυχαίο. Το εξώφυλλο είναι στην ίδια φάση, τι έγινε; Βαρέθηκαν το λουκ; Αυτό εννοώ. Τα λέει και ο Αλεχάντρο [έντιτ και ο Plex!].

Το ιματζ ενοχλησε περισσοτερο πιστευω εγω.

1 Like

'Οποιος έχει χρόνο ας την τσεκάρει. Πάντα είναι ωραίο να ακούς τον Lars

1 Like

Στα σοβαρα τωρα, πιστευετε οτι οι Metallica εφαγαν κραξιμο για τις στυλιστικες τους επιλογες και τα “μαζεψαν” στο βιβλιαρακι του Reload για να κερδισουν τους πληγωμενους μεταλλαδες που δε μπορουσαν να συμβιβαστουν με την αλλαγη του image και του υφους της μπαντας? Πραγματικα με κανετε να απορω παρα πολυ αν οντως ειναι αυτο που λετε.

Θα το πω οσο πιο ευγενικα μπορω, γιατι σεβομαι πληρως την αντιθετη αποψη σε οποιοδηποτε θεμα, αλλα αν βλεπετε στυλιστικες και καλλιτεχνικες διαφορες στις παρακατω εικονες, τοτε υπαρχει προβλημα. Η μπαντα προσελαβε τον Anton Corbjin (επι πολλα ετη φωτογραφο της μπαντας) για το φωτογραφικο υλικο, και σε ΟΛΕΣ τις φωτογραφιες βλεπετε ακριβως τα ιδια φιλτρα, την ιδια τεχνοτροπια, το ιδιο στυλ, ειτε μιλαμε για studio, ειτε μιλαμε για εξωτερικη φωτογραφηση σε δρομους, ειτε μιλαμε για live. Παραλληλα, τη δημιουργια και το design και των δυο booklets ανελαβε ο Andi Airfix, ο οποιος χρησιμοποιησε οπως ηδη ξερουμε απο τοτε που βγηκαν αυτα τα αλμπουμς inkblots βασισμενες στο ψυχολογικο τεστ Ρορσαχ, για να δημιουργησει το αισθητικο αποτελεσμα που βλεπουμε.

Μαντεψτε ποιος ειναι ο λογος για τον οποιον χρησιμοποιηθηκαν φωτογραφιες απο studio, ηχογραφησεις και δρομους για το βιβλιαρακι του Load. Ο λογος δεν ηταν για να προκαλεσουν, αλλα γιατι αυτο ηταν το look τους τοτε, και ετσι ηχογραφουσαν. Ο Hammett δεν εβαφε το νυχακι και τα ματακια του μαυρα γιατι ηξερε οτι θα επελθει φωτογραφηση, αλλα γιατι πολυ απλα ετσι εβγαινε και στα lives. Και βασικα, αν δειτε τις φωτογραφιες του απο την περιοδεια του HTSD, ο Kirk παντοτε ειχε, εχει και θα εχει μια “αποψη” για το look του και τα ρουχα που θα φοραει. Απο την αλλη, ο James σε ολες τις φωτογραφιες καραβλαχος Αμερικανος φαινεται, οπως ηταν και θα ειναι. Πραγματικα κοιταω τις φωτογραφιες αποκατω και ΑΠΟΡΩ τι ακριβως το προκλητικο βρισκει ο οποιοσδηποτε. Δηλαδη ειναι λιγοτεροι γελοιοι οι σωληνες που φορουσαν ολες οι μπαντες στα 80ς με τα λευκα reebok απο αισθητικης αποψης?

Μαντεψτε και ποιος ειναι ο λογος για τον οποιον χρησιμοποιηθηκαν φωτογραφιες απο συναυλιες στο βιβλιαρακι του Reload. Γιατι πολυ απλα ηθελαν 1 χρονο μετα να ΜΗ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Γιατι δηλαδη να βγαλουν ακριβως τις ιδιες φωτογραφιες, ενω πλεον ειχαν υλικο το οποιο συσσωρευτηκε μαλιστα απο τον Anton Corbjin στην περιοδεια Poor Touring Me ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ? Εσεις νομιζετε οτι οταν ηρθε ο Ιουλιος - Αυγουστος 1997 ειπαν “α ρε σεις, μην το γαμησουμε και προκαλεσουμε πολυ αυτη τη φορα, ας μη φορεσουμε τα ρουχα μας κανονικα οπως τα φορουσαμε περυσι, ας βγαλουμε φωτογραφιες απο τα live για να πιασουμε και τον μεταλλα”? Πιστευετε πραγματικα οτι οι ιδιοι οι Metallica οταν προσλαμβανουν καλλιτεχνες για το γυρισμα videoclips ας πουμε (οπως το 2016 με τα 12 διαφορετικα βιντεος για το HTSD) τους λενε τι ακριβως θα γυρισουν και τι φωτογραφιες θα βαλουν στα βιβλιαρακια τους και πως θα ειναι η τεχνοτροπια τους? Δεν λειτουργει ετσι το πραγμα, και μου φαινεται σουρρεαλιστικο το να υποθετει καποιος οτι “μαζευτηκαν” επειδη “προκαλεσαν πολυ”. Δεν εχω διαβασει πολλα πιο τρελα πραγματα εδω μεσα οσον αφορα τα Load/Reload :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Κι ενα τελευταιο… Για οποιον θυμαται τις μνημειωδεις βιντεοκασετες “A Year And A Half In The Life Of Metallica parts I & II” θα θυμαται οτι το “κολπακι” που εκαναν στα Load/Reload δεν ειναι καν πρωτοτυπια για αυτους!!! Η πρωτη βιντεοκασετα δειχνει εναμιση χρονο απο τις ζωες τους στις ηχογραφησεις του Black Album, και τους δειχνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο στουντιο και στους δρομους. Και η δευτερη βιντεοκασετα τους δειχνει εναμιση χρονο στην περιοδεια του Black Album, αποκλειστικα σε προβες, σε συναυλιες, και αφου εχουν τελειωσει τη συναυλια στα αποδυτηρια. ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δηλαδη με τα δυο βιβλιαρακια των Load & Reload.

Και ξερετε γιατι? Γιατι ειναι γαματο το concept, για αυτο και μονο για αυτο. Ειναιγαματο να βλεπεις τις δυο πτυχες της μπαντας σε ενα ντοκιμαντερ με 2 μερη, και ειναι γαματο να βλεπεις τις δυο πτυχες της μπαντας στα 2 αδερφακια αλμπουμς, και αν θελετε να βαλουμε και στοιχημα, πονταρω ευκολα στο οτι το το φωτογραφικο υλικο και concept για τα δυο booklets ειχε αποφασιστει ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΒΓΕΙ το Load. Αυτες οι αποφασεις δεν παιρνονται με βαση τις αντιδρασεις μερικων οπαδων, αλλα παιρνονται με βαση του τι καλλιτεχνικου οραματος εχει η μπαντα και ολο το team με το οποιο συνεργαζεται. Λυπαμαι πολυ αν δεν το βλεπετε αυτο και νομιζετε οτι με το Reload η μπαντα μαζεψε την αποκλινουσα πορεια της…

ΥΓ. Θα λεω κι εγω απο δω και περα οτι το A Year In The Half Of The Life Of Metallica Part I δεν πουλησε οσο αναμενοταν, και αρα αντι να τους δειχνουν να παιζουν μπασκετακι, να φορανε γυαλια, να εχουν τα μαλλια τους πιασμενα πισω και αλλα τετοια παμπολλα προκλητικα, επιθετικα και μη-μεταλλικα, στο Part II τους εδειξαν να παιζουν live, το οποιο ειναι πολυ πιο μεταλ, και αρα θα πουλουσε περισσοτερο.

6 Likes

Συμφωνώ μέχρι τελείας.

3 Likes

Επιασα τον καλλιτεχνη, που δεν ειναι πολυ μεταλ! Στο επομενο μου ποστ θα τα μαζεψω και θα βγαλω αποψη απο λαηβ που πηγα, για να ειμαι πιο μεταλ.

1 Like

Δεκτό. Εγώ λέω οτι έπεσε νερό στο κρασί αλλα υποθέσεις κάνω. Ίσως και να ισχύει μόνο αυτό που λες. [quote=“QuintomScenario, post:8438, topic:3588”]
Δεν λειτουργει ετσι το πραγμα, και μου φαινεται σουρρεαλιστικο το να υποθετει καποιος οτι “μαζευτηκαν” επειδη “προκαλεσαν πολυ”. Δεν εχω διαβασει πολλα πιο τρελα πραγματα εδω μεσα οσον αφορα τα Load/Reload :stuck_out_tongue_closed_eyes:
[/quote]

Εγώ νομίζω από την άλλη οτι το έκαναν για τις πωλήσεις. Ήταν απότομο από τα 10 εκατομμύρια να πας στα μισά όποτε πήραν πιο συντηρικες αποφάσεις σε ενα ήδη αποφασισμένο, σε γενικές γραμμές, concept. Αυτά περι «μαζευόμαστε» γιατί «μας νοιάζει τι θα πουν», τα θεωρώ λιγότερο ρεαλιστικά.

1 Like

Aπαντάω εδώ σε αυτό, να μην κάνουμε κατάληψη σε άλλα τοπικ.

St. Anger 100% απαραίτητο κι ας μην αρέσει σε κανένα. Επίσης, δεν καταλαβαίνω πως διαφωνείς με τον Παντελή πχ για τα filler (κι εγώ μαζί σου) και μετά βγάζεις ολόκληρα άλμπουμ μη-απαραίτητα!
Αφού ήθελαν να το κυκλοφορήσουν σαν καλλιτέχνες, καλά έκαναν. Το πόσους θα αγγίξει είναι άλλο θέμα.

Α ναι, λογω του οτι εγραψα απο το lab και προφανως ηταν ενα ποστ χαζη απαντηση σε χαζη ερωτηση :stuck_out_tongue: , δεν εννοουσα αυτο που λες.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ το St. Anger ηταν απαραιτητο για τη μπαντα, γιατι αν δεν το εβγαζαν, θα ειχε διαλυθει η μπαντα, τελος. Ειναι η ψυχοθεραπεια τους. Ειναι ενα αλμπουμ το οποιο λειτουργει σαν τα εντομα που βγαζει απο το στομα του στο Green Mile ο αγαπημενος μας γιγαντας. Καθαρση, για να εξαγνιστει η μπαντα. Ειναι ο καρκινος της μπαντας, που εφυγε απο μεσα της, και της εδωσε ζωη.

Απο κει και περα, σαν μουσικο αποτελεσμα, ηταν εντελως μη απαραιτητο να βγει ετσι οπως βγηκε (για μενα ε). Δηλαδη οι επιλογες στον ηχο, στις συνθεσεις, στα παντα, για μενα ηταν απλα λανθασμενες. Δεν τους βγηκε, παμε παρακατω.

2 Likes

@QuintomScenario

Τι εννοεις 3η κιθαρα? 3ο κιθαριστα?

1 Like