Μetallica

Δεν μπορώ να συμφωνήσω ούτε καν, τόσο με τη σειρά, όσο και με τις βαθμολογίες, αλλά είναι δικαίωμά σου να βάλεις 10 στο Reload και να το θεωρείς -έστω και προσωρινά- ό,τι είναι ο καλύτερος δίσκος των Metallica. Δεν το είπε ακριβώς έτσι ο Βολταίρος αλλά you get the idea…

2 Likes

Οκ, αρα δηλαδη το συμπερασμα ειναι οτι θα υπερασπιστεις το δικαιωμα μου να βαλω τη βαθμολογια μου μεχρι θανατου, αλλα ταυτοχρονα μπορεις να βαζεις gifακι που να γελαει με το ποστ μου. Λογικο ακουγεται. Ο Βολταιρος ειπε κι αυτο:

Common sense is not that common.

:stuck_out_tongue:

Αφού είναι φανερό από το παραπάνω ποστ-αφιέρωμα ότι τον αγαπάει τον δίσκο και του ξυπνάει σπουδαία συναισθήματα και μνήμες γιατί να μην τον βάλει πρώτο? Προσωπική λίστα είναι δεν διεκδικεί δάφνες αντικειμενικότητας.

4 Likes

To gif μπήκε για να δείξει πως δεν συμφωνώ με αυτό που έγραψες (γέλασα λίγο είναι η αλήθεια). Ο Βολταίρος μπήκε ως επεξήγηση μετά την απάντησή σου. Δεν υπάρχει καμία διάθεση περεταίρω ανάλυσης. Κάθε άποψη δεκτή (αλλά συζητήσιμη)

Μπορώ να διαφωνήσω όμως με την λίστα του κουίντομ αν θέλω, έτσι δεν είναι;

3 Likes

E βασικά, όχι. Δεν μπορείς να διαφωνήσεις με την λίστα κανενός.
Να του πείς τι?
“Διαφωνώ με το γούστο σου που έχεις το ταδε αλμπουμ στην ταδε θεση”.
Γελάει ο κόσμος με μια τέτοια κουβέντα.

1 Like

Τι λες ρε φίλε; Είσαι με τα καλά σου; Δεν μπορώ να εκφράσω την αντίρρησή μου με κάτι που γράφτηκε; Τι κάνουμε εδώ μέσα τόσα χρόνια; Μόνο συμφωνούμε;

Ναι, μια χαρά είμαι.
Δεν με πιάνεις όμως.
Πως είναι δυνατόν να διαφωνείς με λίστα αλλουνού? Άλλο αν η δικιά σου λίστα είναι διαφορετική.
Να πείς ότι διαφωνώ με το γούστο σου? Ε και? Είναι δυνατόν να διαφωνήσεις με το γούστο κάποιου?
Μιλάμε για μουσικό γούστο πάντα.
Μπορείς να μην συμφωνείς, αλλά να διαφωνείς το βρίσκω παράλογο.
Θα πείς ότι παίζω με τις λέξεις και όντως είναι πολύ κοντά, αλλά πραγματικα πως να διαφωνείς με το γούστο κάποιου? Ποιό το νόημα?

2 Likes

μπορεις απλα ειναι αυτο που εγραψε και ο @vagalex πιο πανω . ειναι προσωπικη . οποτε πως να διαφωνησεις με μια προσωπικη λιστα ;
Δεν ξερω μερικες φορες κανουμε κυκλους (εγω πρωτος) και λεμε τα ιδια.
ο Παντελης εχει αναλυσει και αλλου τον συλλογισμο του οτι αν ρωτησεις πχ 100, πχ οι 40 θα σου πουν οτι το καλυτερο ειναι το μαστερ , αλλοι 30 το Black , οι 20 το ride κοκ, αρα καλυτερο το μαστερ.
Αναλογα ποιον θα ρωτησεις ομως . Οποτε χανεται η μπαλα και συνηθως τετοιες μεγαλες μπαντες δεν εχουν μονο ΜΙΑ κορυφαια δουλεια .
Αγαπημενη βεβαια μπορει να εχουν και μιση .

1 Like

Ακριβώς αυτό κάνεις όμως, παίζεις με τις λέξεις. Εγώ έγραψα ακριβώς [quote=“chinaski, post:8628, topic:3588”]
Μπορώ να διαφωνήσω όμως με την λίστα του κουίντομ αν θέλω, έτσι δεν είναι;
[/quote]

Δεν αναφέρθηκα ούτε στο γούστο του ούτε σε τίποτα επι προσωπικού. Απλά εννοώ πως η δική μου λίστα είναι εντελώς διαφορετική από αυτή του Κουίντομ…ΑΡΑ…διαφωνώ με την λίστα του

1 Like

Ο Sevek εννοει πολυ απλα οτι δε μπορεις να πεις “διαφωνω με το οτι θεωρεις το Reload το καλυτερο τους”. Εγω θα ηθελα να σε δω να βαζεις ενα gifακι σαν το παρακατω παντως και σε καποιον που θα εβαζε το Ride ή το Black ως το καλυτερο τους, και να δηλωνες κι εκει την “διαφωνια” σου.

Δε θα το εκανες ποτε ομως. Γιατι εκεινα τα δυο αλμπουμ, παρολο που δεν ειναι στην κορυφη της λιστας σου, δε σε ενοχλει να τα βαλει καποιος πρωτα. Το βρισκεις στην σφαιρα του λογικου. Ε καποια στιγμη πρεπει να δεχτει ο κοσμος οτι δεν υπαρχει σφαιρα του λογικου και του παραλογου. Ευτυχως καποιοι (οι 3 αποπανω) το καταλαβαινουν.

Αυτό ήταν το πρώτο που σου έβγαλε το Google όταν αναζήτησες “James Hetfield laughing” :stuck_out_tongue:

Στο θέμα μας. Μπορώ να πω Ο,ΤΙ θέλω (που λέει ο λόγος) από την στιγμή που δεν στην πέφτω για το γούστο σου ή δεν μιλάω για “αντικειμενικότητα” κλπ νοήματα τα οποία είναι ικανά να ρίξουν μπουρλότο σε μια συζήτηση σε κάποιο φόρουμ (και αλλού). Διαφωνώ με την λίστα σου = έχω άλλη λίστα (την έχω βάλει παλιότερα). Τόσο απλό και εμείς καταλήξαμε να γράψουμε 10 ποστ με τα αυτονόητα

επίσης

Ναι δεν θα το βάλω ποτέ. Μπορείς να το βάλεις εσύ και να το συζητήσουμε μετά

1 Like

Αρα δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει μόνο διαφωνώ και συμφωνώ, οπότε πάμε παρακάτω γιατί δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε παραπάνω.
Γιατι αν “εχω διαφορετικό γουστο απο αλλον ανθρωπο= διαφωνω με το γουστο του άλλου ανθρωπου”, τότε πραγματικά δεν μπορούμε να αναλύσουμε κατι αλλο.

1 Like

Εγω δε θα βαλω ποτε τετοιο gifακι σε κανενος τη λιστα, ακομα και σε καποιον που εχει το St. Anger στην κορυφη, γιατι το βρισκω κακογουστο το να κανω κατι τετοιο. Αρα δε θα το συζητησουμε.

Άρα δεν μπορείς να καταλάβεις πως μίλησα για μια συγκεκριμένη λίστα ενώ εσύ πετάς την μπάλα στην εξέδρα γενικεύοντας όσο δεν πάει…

fair enough

Κοίτα, δεν θα αναλύσω όλο το post σου γιατί σε πολλά συμφωνώ αλλά κοίτα αυτή την τελευταία παράγραφο, την βρίσκω ακραία και επιθετική. Εδώ στο forum όλοι μας έχουμε κάνει λίστες, έχουμε βάλει βαθμούς, αν θέλεις αυτό είναι το αλατοπίπερο της κουβέντας μας γενικά, αν δεν τα είχαμε κι αυτά τότε γιατί να καθόμαστε και να μιλάμε και να σπαταλάμε το χρόνο μας.
Και στο φινάλε έχουμε παιδιά εδώ μέσα που είτε έγραφαν είτε γράφουν σε κάποιο μέσο και δεν είναι ωραία αυτή η γενικότητα και αυτοί οι χαρακτηρισμοί. Είναι κρίμα γιατί ένα πολύ ωραίο post που μας αναλύεις τα συναισθήματα σου, τα οποία είναι απόλυτα σεβαστά, το αμαυρώνεις έτσι στο τέλος. Αυτή είναι η δική μου φιλική “συμβουλή”.

1 Like

Διαφωνείς με λίστα άλλου. Διαφωνείς.με.γουστο.αλλου.
Ας το αφήσουμε εδώ το θέμα.

Αυτή είναι η δική σου σολιψίστικη θεώρηση και σεβαστή, κάποιοι άλλοι όμως διαφωνούμε και θέλουμε να συζητάμε και έξω από τον μικρόκοσμό μας. Θα ήταν ωραία να μπορούμε να το κάνουμε χωρίς κάποιον υποβολέα να μας λέει πόσο χαζό και στενόμυαλο πράμα είναι να συζητάμε για το παρελθόν και το legacy μιας μπάντας ή πόσο πολύ κολλάμε (“ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ”).

Η λίστα σου σαν προσωπική αποτύπωση της φάσης σου είναι μια χαρά. Σαν συνοπτική αξιολόγηση της καριέρας τους δεν είναι (δεν λέω ότι αυτός ήταν ο σκοπός σου, την διαφορά θέλω να τονίσω). Προσπάθησε να καταλάβεις την διαφορά και να σεβαστείς ότι “κάποιοι” ενδιαφέρονται να κάνουν και την δεύτερη κουβέντα. [έντιτ: τώρα βλέπω και την κουβέντα πάνω, νομίζω είναι σχετικό αυτό που λέω]

Και μιας και αναφέρομαι πάλι σε αυτά που γράφεις ακριβώς, ξέρεις το να μιλάς δήθεν γενικά και αόριστα για το τι κάνουν"κάποιοι" ενώ προφανώς αυτοί οι κάποιοι είναι πολύ συγκεκριμένοι και παρόντες, είναι πολύ αγενής πρακτική, ιδιαίτερα δε όταν μετά βγαίνεις και από πάνω λέγοντας “εγώ δεν εννοούσα κάποιον εδώ, πρόβλημά σου που θίγεσαι”, αυτό είναι απλά άτιμο, πώς να το πω; Και έχεις μια άλλη πολύ κακή συνήθεια, όπως το να διαστρεβλώνεις λίιιγο ή και πολύ καμιά φορά το τι λέει ο άλλος για να το κάνεις αγνώριστο, έναν αχυράνθρωπο που μετά απορρίπτεις με μια ειρωνεία. Ε, μετά όταν αναρωτιέσαι “εγώ είπα ποτέ κολλημένους τους μεταλλάδες; Ποτέ!” δεν σε τιμά καθόλου και δεν πείθει και κανέναν γιατί το έχεις πει σαφώς παραπάνω από μία φορές.

Αυτά στα λέω φιλικά, θέλω να κάνω το παράπονό μου, όχι γιατί θέλω να στην πω αλλά γιατί πιστεύω ότι αξίζεις τον κόπο, αλλιώς δεν σου έλεγα τίποτα και σε αγνοούσα και όλοι χαρούμενοι. Νομίζω όμως ότι μπορούμε να κάνουμε ωραιότατες κουβέντες χωρίς τα παραπάνω να εκτροχιάζουν την κατάσταση.

Οντόπικ:

Απλά υπέροχο εξώφυλλο. Σοβαρότατα.

Mια μαλακισμένη μαλακία και μισή.

2 Likes

Κοιταξε, επειδη συνηθως (οχι παντα), την ελληνικη την χρησιμοποιω σχετικα καλα, θα σε συμβουλευα με τη σειρα μου να διαβασεις λιγο καλυτερα αυτα που εγραψα, κι οχι να τα ερμηνευσεις οπως θελεις. Θα προσπαθησω να το εξηγησω με μαθηματικα, γιατι σε αυτα ειμαι καπως καλυτερος.

Πες οτι εχεις 100 συντακτες. Απο αυτους, οι 30 δεν εχουν καλο λεξιλογιο, μπορει να μην εχουν καν την ικανοτητα (δε γεννηθηκαμε ρε παιδι μου ολοι να κανουμε ολα τα επαγγελματα) να ειναι μουσικοι συντακτες. Και πες οτι εχεις αλλους 10 που δεν κανουν καν κριτικη, αλλα απλα βαζουν εναν βαθμο και γραφουν 3 προτασεις.

Οταν εγω γραφω “αφηνουμε το Α, το Β και το Γ για τους συντακτες ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟ” εσυ για ποιους συντακτες λες να μιλαω? Και για τους 100? Ή μηπως μονο για τους 40? Hint: Η απαντηση ειναι για τους 40. Συγγνωμη, αλλα η γενικοτητα και οι χαρακτηρισμοι τους οποιους αναφερεις, ειναι στο δικο σου το μυαλο. Εγω δεν εγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ ολοι οι μουσικοι συντακτες, και δεν το εγραψα για δυο λογους. Πρωτον, γιατι δεν το εννοουσα, αρα δε γραφω κατι που δεν εννοω. Δευτερον, γιατι θα ημουν ηλιθιος αν πιστευα οτι ολοι οι μουσικοι συντακτες ειναι ηλιθιοι.

Συγγνωμη κιολας, αλλα δεν αμαυρωνω τιποτα.

ΥΓ. Το “βλαμμενους τυπους” που κρατησες στο quote σου δεν παει καν στο υπολοιπο κομματι που εκανες quote, αρα αστοχο το να το συμπεριλαβεις. Και δεν το παιρνω και πισω. Αν εσυ γνωριζεις καποιον που να παει να ρωταει τις πρωην του γκομενες γιατι τον χωρισαν, και να κανει λιστες με τους λογους για να μπορεσει να μην τους επαναλαβει, να πας να του πεις απο μενα οτι ειναι βλαμμενος!

Vic, σε αγνοησα ηδη μια φορα, και ειχα ηδη πει απο πριν οτι δε θα σου απαντησω. Μη συνεχιζεις να μου απαντας. Αυτος ο πολεμος κατα του μεταλ ο οποιος σου κανει το αιματακι σου να βραζει μου ειναι αδιαφορος. Το εχω χεσμενο το μεταλ, και δε με ενδιαφερει οσο νομιζεις, ουτε αυτο, ουτε οι μεταλλαδες. Και ΟΛΑ οσα εγραψες στο ποστ σου το προηγουμενο (αλλα και αυτο) ειναι απλα 100% εκτος τοπου και χρονου. Δεν εχεις πετυχει τιποτα, πως το λενε ρε παιδι μου.

Α και κατι τελευταιο. Το εξωφυλλο του Kill Em All ειναι μια μαλακια και μιση γενικα, οχι μονο στη μπλουζα.

Καλά, αφού το λες.