Μetallica

Εντάξει μπορεί εγώ να μην καταλαβαίνω, προσωπικά μου έβγαλε στοχευμένη γενικότητα, και σου εξήγησα για ποιο λόγο. Αν εσύ δεν το εννοούσες έτσι τότε οκ, τα γραπτά έχουν αυτή τη δυσκολία.

Εννοουσα ακριβως αυτο που εγραψα. Τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο. Εγραψα μια αναδρομη και εναν φορο τιμης στο Reload (ακουγοντας μαλιστα το δισκο 2 φορες συνεχομενα), και δεν ειχα ουτε ενα συγκεκριμενο ατομο στο μυαλο μου, ουτε απο δω μεσα, αλλα ουτε απεξω.

Η αποψη μου για το δισκο, οπως αποτυπωθηκε στο σεντονι που εγραψα, ειναι οτι υπαρχει πολυς κοσμος που δεν τον εχει εκτιμησει, ή που δε μπορει να τον εκτιμησει, για πολυ συγκεκριμενους λογους, οι οποιοι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, εχουν να κανουν με προκαταληψη, με κολληματα, και με παραγοντες που δεν εχουν να κανουν με τη μουσικη. Αν αυτο το διαβαζει καποιος και νιωθει οτι τον περιγραφει και τον φωτογραφιζει, τοτε θα επρεπε να σκεφτει περισσοτερο το γιατι ενιωσε προσβεβλημενος απο τη στιγμη που ο ιδιος δε θεωρει οτι εχει κολληματα και προκαταληψη. Εγω σιγουρα δεν φωτογραφισα κανεναν, και η μοναδικη χιουμοριστικη αναφορα μου ηταν προς τον Αλεχαντρο, λογω της κουβεντας που ειχαμε για τις προκλησεις των Metallica στο παρελθον, τις οποιες οχι μονο τις καταλαβε, αλλα θελω να πιστευω οτι θα χαμογελασε κιολας με τη χαζομαρα μου. Ουτε κανεναν Βικ φωτογραφησα, ουτε κανεναν αλλον. Ειναι λιγο θλιβερο και το οτι αναγκαζομαι να το διευκρινιζω κιολας, ενω θα επρεπε να ειναι εμφανες ηδη απο το πρωτο μου ποστ.

Γενικα μην ειστε μπατσοι.

1 Like

Αστείο είναι που συνεχίζουν κάποιοι να κάνουν ακριβώς αυτό που λέω στο προηγούμενο μήνυμα (ούτε παραγγελιά) και νομίζουν ότι επειδή γράφουν “όχι, δεν έκανα αυτό” τότε όλα πόπα.

Γενικά μιλάω, δεν έχω στο νου μου κάποιον εδώ μέσα.

Είδες, πάλι γενικεύεις και χαρακτηρίζεις.

Το προσπερνάω και λέω ότι μια χαρά τα λες για το Reload, όμως για μένα δεν θα ήταν ποτέ στην πρώτη πεντάδα των αγαπημένων Metallica δίσκων.

2 Likes

Καποια στιγμη πρεπει να παρεις χαμπαρι οτι δε γυριζει ολο το συμπαν γυρω σου. Δεν ξερω τι κολλημα εχεις φαει, αλλα ρε ανθρωπε δεν ξερω ποσο πιο απλα να στο πω. Εχω 100% γραμμενη την αποψη σου για τα Load/Reload, ηδη απο πολυ πριν κανω το ποστ σεντονι μου, και δε μου περασες καν απο το μυαλο οταν εγραψα το οτιδηποτε, για τον απλουστατο λογο οτι η αποψη μου ειναι πως δεν εχεις ακουσει καν αυτα τα CD πανω απο 2-3 φορες. Καποια στιγμη πρεπει ομως να καταλαβεις οτι ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Απλα βαλτο στο μυαλο σου. Ειναι οσο απλο οσο ακουγεται.

Οπως ειπα και πριν, ξερω καλα την ελληνικη. “Μην ειστε μπατσοι” = Υποτακτικη. Δεν χαρακτηριζω κανεναν. Ειπα, ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΠΑΤΣΟΙ. Δεν ειπα “ΕΙΣΤΕ ΜΠΑΤΣΟΙ”.

Εισαι τυφλος! <---------- χαρακτηρισμος :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Άσε ρε Γιάννη. Άσε να πούμε τώρα. Ακολούθα την συμβουλή σου λέω εγώ και μην μου απαντάς. Γιατί την επόμενη φορά που θα μου γράψεις τι πρέπει να καταλάβω, τι να πάρω χαμπάρι και τι να βάλω στο μυαλό μου θα σου απαντήσω όπως αρμόζει σε τέτοιες προτροπές.

Ε τώρα κι εσύ παίζεις την κολοκυθιά, τέσπα εντάξει καλή καρδιά.

Δεν έχω καταλάβει γιατί να χαλιόμαστε … εγώ για παράδειγμα ήθελα να γράψω για το ReLoad και μετά τον καταιγισμό των ποστ σχετικά με τα γούστα μας χάθηκε ο ειρμός…

Λοιπόν… Δισκάρα το ReLoad… ειδικότερα όταν κάποιος τον ακούσει όπως εγώ…να είναι δλδ ο πρώτος metallica δίσκος, χωρίς να ξέρεις ποιοι είναι, χωρίς να ξέρεις τι έχουν γράψει παλιότερα, χωρίς να ξέρεις ότι κάποτε είχαν μαλλιά και ο σβέρκος τους γινόταν ελικόπτερο πάνω στο σανίδι, χωρίς να ξέρεις καν τις φάτσες τους.

Το justice είναι ο αγαπημένος δίσκος της αγαπημένης μου μπάντας… και το reload είναι ο λόγος που έγιναν η αγαπημένη μου μπάντα… γιατί είναι ωραίο όταν σου αρέσει και το θρας και η αμερικανο-σαμπαθίλα

3 Likes

Γιατι ρε παιδια το κανουμε αυτο ; Ενηλικες (; ) ειμαστε ρε γαμωτο.

Ενα γαμημενο ποστ εκανε ο αλλος για το Reload και εχουμε σταθει στη “σποντα” που πεταξε για ολους εκεινους που κατα μια εννοια δεν το εκτιμησαν αυτο το αλμπουμ, ειδικα οταν βγηκε και αφορμη υποθετω πως ηταν η ολη κουβεντα πιο πανω με το μαζεμα , τα νυχια το μεταλ - μη μεταλ κτλ που μια χαρα ειχε τσουλησει νομιζω .

Προτιμω τις καρδουλες.
Εμενα μου αρεσει το Kill’Em all και ειδικα σε αυτη την εκδοση.

συμφωνω με τον @shadowking69 οτι εχει το ενδιαφερον του να διαφωνουμε αλλα ρε γαμωτο , κριμα. Για ολους μας.

3 Likes

Θα το σηκωσει το Grammy ο Lars? :joy:

άλλη μία απόδειξη ότι αυτός ο δίσκος είναι τέλειος :joy::joy:

2 Likes

Καμια αποδειξη δεν χρειαζεται το MoP

εεεεε δεν εχουν βγαλει ακομα τo στανγκερ σε επανεκδοση για να τον τρολλαρει …

προφανώς το έγραψα εν είδει humor.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά δεν κάνω λίστες για να βρω κοινό τόπο σε κάποιο “legacy”, νομίζω πως σε αυτό αν κάποιος δίνει βάση πρέπει να λάβει υπόψιν πολλές παραμέτρους. Eξυπηρετεί όμως στο να καταλάβεις άμεσα το γούστο κάποιου -εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον μιας και για μένα η σειρά αλλάζει- να δεις αν έχεις κοινά ακούσματα και όταν πχ γράψω εγώ κάτι για μια μπάντα που δεν ακούς να βγάλεις ένα γρήγορο συμπέρασμα κατά ποσο μπορεί να σε αφορά.
Για εμενα εκεί έχουν νόημα αυτές οι συζητήσεις και οι λίστες.
Αν δεις πχ τη λίστα μου με τα κορυφαία της X χρονιας και δεις πρώτο-πρώτο Βέκτορ που δε σου κάνουν κλικ και από κάτω άλλες 5 τέτοιες μπάντες θα καταλάβεις ότι τη μια μπάντα που δεν ξες μάλλον πρέπει να την προσπεράσεις!

Και εκεί έρχεται και το θέμα βαθμολογίας. Ακόμα και με μια πρόταση και βαθμό πιστεύω πως μπορεί να κανεις μια πολύ ουσιαστική κριτική. Πιο ουσιαστικές κριτικές από αυτές του Καραολίδη στο blog του δε μου έρχονται στο μυαλό: Metallica - No Life til Leather (Remastered)
The drummer can’t play, the singer can’t sing and all the riffs are NWOBHM rip-offs (10).

κάθε πράγμα έχει το σκοπό του. Αν θες να περιγράψεις τα συναισθήματα σου προφανώς ο βαθμός έχει μικρή σημασία.

4 Likes

Στα @@ μας, για να μην νομίζεις οτι ενδιαφέρεται κανένας δλδ αλλά πλήζ μάθε να εκφράζεσαι χωρίς ειρωνία ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Η ειρωνία σου σπάει τα αρχίδια οχι αυτά που λές, αίντε πάρε μπρός επιτέλους, σαλάγατα τα πρόβατα να βγούν απ΄το μαντρί.

Κατα τ άλλα μας λες οτι δεν ενοχλήθηκες με τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ αναφορές διαφόρων περί βλάκ άλμπουμ/λοιπών πιπών των μετάλλικα αλλά οι απαντήσεις σου στα πόστ αυτά ήταν γεμάτες ειρωνία και δηλητήριο για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνώμη που εκφράσθηκε. Και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αυτό κάνεις όποτε διαφωνείς, να περάσει το δικό σου σε αλλουνού άποψη. Σαλτιμπάγκο δεν σε πιάνει κανένας, όλα δικά σου τα θες.

2 Likes

@QuintomScenario σε πάω διότι :
a)χώνεις για λεφλοπ
β)παίζεις μπαλαρα ΕΚΤΌΣ γηπέδων
Αλλά ρε φιλε σε κάθε σου ποστ υπάρχει μέσα το ύφος :<και χάρη σας κάνω που σας μιλάω τούβλα>
Έχεις στιγματίσει πάντως το φόρουμ.Δεν θα ήταν το ίδιο χωρίς εσένα με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό.

3 Likes

βγάζει τέρμα ελιτίστικο ύφος ο @QuintomScenario και η χολή για το μέταλ & τους μεταλλάδες ξινίζει κι εμένα αλλά ( χωρίς να τον ξέρω καθόλου ) είμαι σίγουρος ότι είναι και γαμώ τους τυπάδες

Το ίδιο ισχύει και για κανα δυο άλλους χρήστες που έχουν μπει στο τρυπάκι να τρολλάρουν ή να ανταλλάξουν ειρωνείες . Φαίνεται όταν γράφουν σοβαρά ότι είναι κομπλέ άτομα

βοηθάει και η “ασφάλεια” της οθόνης σε αυτό . Αν ήμασταν μια παρέα με μπυρόνια κλπ , τα μισά δεν θα λεγόντουσαν ή έστω δεν θα “ακούγονταν” έτσι …

3 Likes

[quote=“QuintomScenario, post:8634, topic:3588, full:true”]Ο Sevek εννοει πολυ απλα οτι δε μπορεις να πεις “διαφωνω με το οτι θεωρεις το Reload το καλυτερο τους”. Εγω θα ηθελα να σε δω να βαζεις ενα gifακι σαν το παρακατω παντως και σε καποιον που θα εβαζε το Ride ή το Black ως το καλυτερο τους, και να δηλωνες κι εκει την “διαφωνια” σου.

Δε θα το εκανες ποτε ομως. Γιατι εκεινα τα δυο αλμπουμ, παρολο που δεν ειναι στην κορυφη της λιστας σου, δε σε ενοχλει να τα βαλει καποιος πρωτα. Το βρισκεις στην σφαιρα του λογικου. Ε καποια στιγμη πρεπει να δεχτει ο κοσμος οτι δεν υπαρχει σφαιρα του λογικου και του παραλογου. Ευτυχως καποιοι (οι 3 αποπανω) το καταλαβαινουν.[/quote]

Και κάποιος μπορεί να έχει στην κορυφή της λίστας του με τις ομορφότερες γυναίκες τη Γεωργία Βασιλειάδου. Δικαίωμά του, αλλά είναι για γέλια η άποψή του. Και διαφωνώ και με το γούστο του, ναι.

[quote=“Alejandro.m, post:8659, topic:3588”]Από εκεί και πέρα, προσωπικά δεν κάνω λίστες για να βρω κοινό τόπο σε κάποιο “legacy”, νομίζω πως σε αυτό αν κάποιος δίνει βάση πρέπει να λάβει υπόψιν πολλές παραμέτρους. Eξυπηρετεί όμως στο να καταλάβεις άμεσα το γούστο κάποιου -εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον μιας και για μένα η σειρά αλλάζει- να δεις αν έχεις κοινά ακούσματα και όταν πχ γράψω εγώ κάτι για μια μπάντα που δεν ακούς να βγάλεις ένα γρήγορο συμπέρασμα κατά ποσο μπορεί να σε αφορά.
Για εμενα εκεί έχουν νόημα αυτές οι συζητήσεις και οι λίστες.
.
.
.
κάθε πράγμα έχει το σκοπό του. Αν θες να περιγράψεις τα συναισθήματα σου προφανώς ο βαθμός έχει μικρή σημασία.[/quote]

Χρυσά τα λες. Οι λίστες και οι βαθμοί ΜΑΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΜΕ. Συγγνώμη που φωνάζω, αλλά φτάνουμε σε σημείο να εξηγούμε τα προφανή.

[quote=“Rebel, post:8662, topic:3588, full:true”]βγάζει τέρμα ελιτίστικο ύφος ο @QuintomScenario και η χολή για το μέταλ & τους μεταλλάδες ξινίζει κι εμένα αλλά ( χωρίς να τον ξέρω καθόλου ) είμαι σίγουρος ότι είναι και γαμώ τους τυπάδες
.
.
.
βοηθάει και η “ασφάλεια” της οθόνης σε αυτό . Αν ήμασταν μια παρέα με μπυρόνια κλπ , τα μισά δεν θα λεγόντουσαν ή έστω δεν θα “ακούγονταν” έτσι …[/quote]

Καμία σχέση από κοντά, είναι αγαπούλης, το επιβεβαιώνω :heart_eyes:. Στο τελευταίο να προσθέσω και την “ευθιξία” που έχουν κάποιοι.

2 Likes

Να ξαναπουμε οτι δεν εχει νοημα να διαφωνεις με γούστο . Δεν ειπε ο αλλος “αυτοι ειναι οι καλυτεροι δίσκοι των μεταπλυτα, αντικειμενικα”, εκει να διαφωνησουμε, βεβαια - ετσι και αλλιως ομως, δεν υπαρχει αντικειμενικα καλυτερο στην μουσικη, αλλα τεσπα, τα εχουμε ξαναπει.
Το οτι εσενα δεν σου αρεσει η Βασιλειαδου, δεν σημαινει οτι διαφωνεις με το γουστο του αλλου, σημαινει οτι απλα δεν σου αρεσει. Τεσπα, ειναι τεραστια κουβεντα αυτο και παει μαζί με το “αντικειμενικά” που δεν υπαρχει στις τεχνες, οσων αφορα την ποιοτητα.

2 Likes