Μetallica

Ναι ρε, πλάκα έχει. Σκέψου ότι θα ακούσεις και το τραγούδι μια φορά, έστω και με διακοπές, οπότε ο χρόνος δεν είναι εντελώς χαμένος :grin:.

Ο Βικ εντωμεταξύ όταν δεν έχει τίποτα να απαντήσει, πετάει το επιχείρημα περί strawman (που δεν κολλάει και πουθενά), και νομίζει ότι καθάρισε.

Η χρυσή εποχή του Λαρς (στην οποία ήταν καλός) είναι η εποχή που έπαιζε γρήγορα να υποθέσω? :joy:

Σορρυ που θα σας το χαλάσω, αλλά η καλύτερη δεκαετία του Λαρς και συνθετικά και τεχνικά ήταν τα 90ς.

Χρόνια πολλά μωρη υπερκαυλαρα Λαρς!!!

1 Like

Μπερδεύεις το “συνθετικά” και το “τεχνικά” με το “εμπορικά” και με το πόσα λεφτά έβγαλε. Δεν είναι όλα θέμα ποσότητας!

στο μεταξυ εγω οταν ειπα για ξεβρακωμα το μυαλο μου πηγε σε αυτο που ελεγαν για το τι ειναι μεταλ και τι οχι “aggressive” αν θυμαμαι καλα και μετα τραγουδαει μονος του την αλλαγη του ρυθμου και σκεφτομουν το κραξιμο που εχει φαει ο Lars (και εκεινο το ανεκδιηγητο It should have been Lars) και ποσοι καταλαβαινουν την ουσια του Lars σε ολη την μουσικη τους πορεια (δεν αναφερω καν ολα τα υπολοιπα) . Πετανε μετα οτι ειναι και αγαπημενος τους ντραμερ και ας μεινουμε εμεις εδω να υπεραναλυουμε το οτιδηποτε, που οτι θελουμε το παιρνουμε ως δεδομενο , οτι αλλο δεν μας πολυγουσταρει το γυρναμε τουμπα και ευκολα κιολας.

Ζητω η διαφορετικοτητα και χρονια πολλα στο πιο cool τυπο του Hard Rock.

Ειλικρινά απορώ πως έχετε ακόμα υπομονή και απαντάτε στον Quintom. Ο τύπος θα πει το οτιδληποτε αιρετικό με τέτοιο τρόπο ώστε να δώσει να καταλάβουμε οτι ειναι μια παγκόσμια αλήθεια ή ενα παγκόσμιο δεδομένο και μόλις του απαντήσουν 2-3 οτι δεν είναι ετσι τα πράγματα θα πει οτι απλα λεω την γνωμη μου και απορω πως ταραζεστε με την γνώμη κάποιου τυχαίου στο ιντερνετ.

2 Likes

Seems legit, δε νομίζω να ξέρουν και άλλον άλλωστε :grinning:.

2 Likes

σε βολευει αυτη η εκτιμηση ; χε χε χε!!

χμμμμ γινεται συχνα πυκνα απο ολους μας (πανω κατω) εδω μεσα αυτο . Ισως ο @QuintomScenario ειναι καπως πιο μοναδικος σε ολο αυτο, αλλα δεν εχει και μεγαλη αποσταση απο την συμπεριφορα των περισσοτερων.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι πως αρχικά το περνάει σαν κάτι δεδομένο και μετά το αλλάζει και λέει οτι απλα είναι η γνώμη μου. Η γνώμη του καθενός δεν με ενοχλέι καθόλου γιατι στο φινάλε αυτά είναι τα γούστα του και μαγκιά του. Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα στο τι λεει αλλα με τον τρόπο που το πλασάρει!!

τωρα εδωσε καποια αφορμη να δειξει οτι το γουστο του ειναι μια παγκοσμια-απολυτη αποψη ;

Δεν το λεω με υφος . Αν κατι ξεκινησε (παλι) ειναι απο την δικη μου ατακα περι ξεβρακωματος.
Ενταξει εγω αυτο πιστευω οτι κανουν . Αλλοι οχι . δεν λεει και πολλα υποθετω αυτο.
και ειδικα εσυ συνηθως εισαι πολυ ανετος τυπος. Δεν θυμαμαι και ποτε να εχουν δημιουργηθει εντασεις και να εχει παρει και εσενα η μπαλα.

Δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι :joy:
Κάντο λίγο πιο λιανα αν θέλεις.

Βασικά μπερδεύεσαι γιατί από τη μία μιλάμε για τέχνη (ή “τέχνη”), από την άλλη για την άποψη του Lars με την οποία διαφωνώ και επιχειρηματολόγησα. Προφανώς και υπερασπίζομαι τον κάθε μουσικό στο δικαίωμα του να κυκλοφορεί οτιδήποτε (το έχω κάνει πάρα πολλές φορές άλλωστε εδώ μέσα) και πέρα από αυτό έχω το δικαίωμα να μου αρέσει ή όχι το αποτέλεσμα.
Αν θέλουμε όμως να γενικεύσουμε για να βγάλουμε συμπεράσματα προφανώς και μπορώ να επικαλεστώ λίστες, πωλήσεις, επιρροή και ότι άλλο θεωρώ πως μπορεί να οδηγήσει σε συμπεράσματα. Εσύ μπορείς να βρεις άλλα επιχειρήματα. Και έτσι κάνουμε κουβέντα. Όταν λοιπόν λέω καλή ώρα πως οι προγκρεσιβάδες είναι όσο κολλημένοι οι μεταλλάδες, χιπχοπαδες, το κοινο του Lollapalooza και εξηγώ, μπορείς να γράψεις τα αντεπιχειρήματα σου. Επίσης, το ότι το Load είναι 6ο-9ο σε λίστες και άρα έχει μικρότερο impact από το MoP δεν είναι αντεπιχείρημα που καταλήγει στο ότι οι μεταλλάδες είναι κολλημένοι! Προφανώς δε μπορώ να “ποσοτικοποιήσω” τις ανατριχίλες που μου δίνει το Puppets ή το Orion και μπορώ να αντιληφθώ πως για άλλον αυτό θα συμβαίνει με το Until it Sleeps. Υπάρχει το απτό υπάρχει και το υποκειμενικό. Αν σταματάμε στο υποκειμενικό δε θα κάνουμε κουβέντα για τίποτα. Όλα είναι σωστά, κάνει ο καθένας το μονόλογο του και συνεχίζουμε.

Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν παίζει κανένα ξεβράκωμα κανενός με το One το οποίος ΠΑΡΑείναι μεταλ (όχι ότι έχει σημασία) και ΑΝ έχει δεχτεί κριτική είναι σαν η αρχή της εμπορευματοποίησης των Metallica λόγω του κλιπ. Τέτοιες απόψεις (0% βαθμολογία στο MoP, μπαλάντα το Fade to Black, εμπορικό το One) δεν είναι ούτε καν μειοψηφία. Είναι κάτι με το οποίο γελάμε. Και προφανώς δε μπορώ να τα δεχτώ σαν επιχείρημα για οτιδήποτε.
Και να πω την αλήθεια μόλις διάβασα το σχόλιο το drenie μου ήρθε στο μυαλό αυτό που έγραψε ο Vic. Το reaction τους στο Puppets. Όχι ότι ήταν ξεβράκωμα, αλλά ότι εκεί βρήκαν μεγαλείο. Το reaction τους ήταν “εξαιρετικό” το μεν (Sad But True), “κοσμογονικό” το δε.

Προφανώς επίσης, το AJFA είναι από πολλές πλευρές το peak του Λαρς. Τεχνικά, έμπνευση (μαζί με το ΤΒΑ σε αυτό), ήχος, τα πάντα. Ο Λαρς δέχεται κριτική εν πολλοίς για τους γνωστούς μη-μουσικούς λόγους, για τα live του και γιατί από μόνος του έχει υποβαθμίσει τον εαυτό του πολλάκις. Δε θυμάμαι άλλο μουσικό να λέει “έχω πάψει να κάνω practise” αν και πολλοί δεν κάνουν. Αλλά δε νομίζω κανείς να λέει πως στο Justice o Lars είναι κουλός. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο. Και μέχρι τα Loads δεν άκουγα/διάβαζα καμία κριτική στον Λαρς*. Ίσα-ίσα που συγκαταλέγονταν πάντα στις λίστες κοινού με τους κορυφαίους ντράμερ.

Τέλος, ο santa άφησε αυτό εδώ το κουτάκι και για το υπόλοιπο του χρόνου προβλέπεται απομόνωση. Αν δεν απαντάω τακτικά στο φόρο, τώρα ξέρετε το λόγο :grin:

“I know there are some nights where Lars is playing fucking crap…” James Hetfield - So What Magazine 1997.

3 Likes

Ρε τον αη βασίλη :stuck_out_tongue:

το γνωστό πικάπ? φτού φτού!!

1 Like

Το γνωστό, αθάνατο πικαπ. Ήρθα Ελλάδα και θα βαρέσει υπερωρίες.

Οι υπόλοιποι μάλλον κατάλαβαν. Δεν ήταν και δύσκολο μιας ακολουθεί ακριβώς από πάνω σε quote ποιο είναι το strawman. Εκτός και αν εσύ στην προσωπική σου ζωή έχεις γνωρίσει πολύ κόσμο που συζητά για το αν είναι καλοί οι Metallica και στο Master και στο and Justice. Ή αν είναι ΜΕΤΑΛ το One.

Δεν μας νοιαζει αν ειναι μετ(σ)αλ ή ζεμπεκια το One, μας νοιαζει που ειναι κομματαρα…
Στα @@ μας τι λενε…

1 Like

Γιατί υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που θεωρεί ότι το Οne δεν είναι metal τραγούδι?

1 Like

4 Likes

Στου Sly έβγαλες;

BTW διαβάζω τις συνεντεύξεις της εποχής Load/Reload στο So What, είτε σε round tables, είτε του καθενός ξεχωριστά.
Αναδρομικά, μπορούμε να ερμηνεύσουμε πολλά πράγματα, να βρούμε βαθύτερα νοήματα περί πουριτανισμού, ορίων κλπ.

Στην ουσία όμως, διαβάζω (και παραδέχονται και οι ίδιοι μιας και τις συνεντεύξεις ακολουθούν σχόλια τους το 2004 πχ σύμφωνα με τον Lars “we were in a broom closet … a hint of things to come” ή τον Kirk “early warning signs… last time we were comfortable in each others presence” κλπ), ότι ήταν μία μπάντα σε αποσύνθεση. Ο Hetfield κράζει πολύ ανοιχτά τον Lars κατά βάση και διαχωρίζει το τι κάνει ο καθένας σαν άτομο και το τι σαν Metallica.

Ο Newsted είναι εντελώς ξένο σώμα -ο οποίος ακούει πολλά για τα οποία μάλλον δε μπορούσε να κατηγορηθεί ο Hetfield για ευνόητους λόγους -πχ λέει ο Lars “Ι want to jam, he wants to be well rehearsed”, αν δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεται θα πεις “James”.

Πάντως, το καλύτερο backing στο Image του Load το κάνει ο Kirk. Με πολύ ειλικρίνεια, χωρίς βαθύτερα νοήματα, μιλάει για self expression, για το οτι απλά ένοιωθε καλά με το Image του, τα ρούχα του κοκ.

Επίσης, στο Garage που είχαμε τη διαφωνία παραπάνω, ο τίτλος της συνέντευξης τους είναι “Purgatory” και μέχρι και ο Steffan που τους κάνει τις συνεντεύξεις φτάνει σε σημείο να πει στον Lars "Α Lot of people will find it a surprise to hear you talking fondly once more of ‘old metal’ given your recent aparent antipathy towards that school". Αφενός δηλαδή παραδέχεται ότι τα σχόλια και οι συνεντεύξεις του Λαρς έβγαλαν αντιπάθεια ως προς το μεταλ (επιβεβαιώνοντας τη σκέψη μου παραπάνω πως υπήρχε συνεχές poking στο μέχρι πρότινος κοινό τους και δεν ήταν απλά ένα πράγμα για το οποίο τους γύρισαν οι κολλημένοι μεταλλάδες την πλάτη), αλλά και για τη συνειδητή στροφή που έκαναν σε τόσο μικρό διάστημα από το Load στο Garage -πράγματα αυτονόητα δηλαδή και ορατά με γυμνό μάτι.

5 Likes