Μetallica

Ωχ αμαν, παλί αποστολη του forum στην Ρουμανια προβλεπω.

14/8 Ρουμανία λένε, που σημαίνει Τετάρτη, που σημαίνει καλοκαιρινές άδειες, που σημαίνει τρέχα γύρευε…

Απο 10 μεχρι 15 Αυγουστου νομιζα οτι η Ελλαδα ειναι εγκεφαλικα νεκρη και δε δουλευει κανεις

2 Likes

Εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ αυτές τις μέρες πάντως…

2 Likes

Καλα τα εχετε δει πως ειναι τα τελαυτα τουρς τον μεταλλικα. Ισως η ρουμανια παει με ανατολικη ευρωπη , [πολωνιες κτλπ. και η ελλαδα ειναι με καμια ιταλια νωρτερα πριν τις 10/8

Πω παιδιά, αμα δεν έρθουν θα ξενερωσω αφανταστα. Οχι γιατι δνε θα ρθουν τοσοσ, οσο γιατι το χαμε δεσει κομπο και περιμεναμε απλα ανακοίνωση.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για Ελλάδα το 2007 και 2010 το ανακοίνωσαν τον Φλεβάρη…
Επίσης η Ελλάδα πάει με Βουλγαρία Τουρκία Ιταλία

Metallica - Welcome Home (Sanitarium)

Η πρωτη πλευρα του Master Of Puppets κλεινει με την υπερτραγουδαρα των 7 ηπειρων και των 6 θαλασσων που εχει δυο τιτλους, γιατι ενας δεν ηταν αρκετος. Το Σενατερια αποτελουσε για αρκετα χρονια το αγαπημενο μου τραγουδι απο το δισκο, καθως εβρισκα (και βρισκω ακομα δηλαδη) τελεια την ισορροπια μεταξυ μελωδιας και οργης. Εκτος αυτου, ειναι αναμφισβητητα η καλυτερη ερμηνεια του James στο δισκο (αντε δευτερη μετα το Οραηον), η οποια με κανει και ανατριχιαζω ακομα και σημερα οταν φωναζει λισεν ΝΤΕΜΕΤ γουηγουηλγην.

Το Welcome Home ειναι μια υπερπληρης συνθεση, απο την εισαγωγη, μεχρι το χτισιμο, και τελος με το διλεπτο outro στο οποιο εχουμε την αποκορυφωση. Σιγουρα το πιο μελωδικο του δισκου, που ομως δεν εχει να ζηλεψει τιποτα και σε επιθετικοτητα, αφου στο δευτερο μισο του μας θυμιζει γιατι οι Metallica θεωρουνται απο πολυ κοσμο η καλυτερη και μεγαλυτερη thrash μπαντα που εχει υπαρξει.

James: Μετα το Fade To Black, μας δειχνει ακομα περισσοτερο πως οχι απλα μπορει να γραψει και μελωδικα τραγουδια, αλλα το κανει εξισου καλα με τα πιο γρηγορα και heavy. Αυτο που ξεχωριζει στη συγκεκριμενη συνθεση ειναι η φωνητικη του ερμηνεια, ο τροπος με τον οποιο εχει γραψει τους στιχους, και το παθος που βγαζει. Το τραγουδι δεν εχει καποιο ριφφ που να ειναι ΤΟ ριφφ, αλλα συνολικα δεν υπαρχει και καποιο σημειο του τραγουδιου που να υστερει.

Lars: Αλλος ενας που μας δειχνει μια αλλη πτυχη του παιξιματος του, αφου οι ρυθμοι με τους οποιους εχει πλαισιωσει το τραγουδι μας δειχνουν για πρωτη φορα οτι εχει μεγαλο ταλεντο στο να εφευρισκει αξιομνημονευτες καταστασεις με τα τυμπανα, και στο να δενει ενα τραγουδι φυσικα.

Kirk: Leads απο την αρχη ως το τελος, με υπεροχο ηχο στην κιθαρα, και ενα σολο που οπως και στον υπολοιπο δισκο, ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο για τον Kirk.

Cliff: Αψογες δυναμικες, ωραιος ηχος, τελεια χημεια με τον Lars, και οπως σε καθε μελωδικη στιγμη των Metallica, ενα μπασο που προσφερει στο τραγουδι, χωρις να βρισκεται στο προσκηνιο.

Σολο: Shredding, λιγο shredding ακομα, λιγο wah, λιγο τρεμολο και ο Kirk δινει ακριως οτι πρεπει στο τραγουδι ωστε να ξεκινησει το instrumental κλεισιμο του τραγουδιου με μια ακολουθια απο διαφορα jams, ενως στη συνεχεια προσθετει κι ενα πιο μελωδικο σολο, χαρακτηριστικοτατο για τον Ripper.

Στιχοι: Το Welcome Home ειναι και θα ειναι για παντοτε συνδεδεμενο στο μυαλο μου με την ταινια One Flew Over The Cuckoo’s Nest, την οποια και θεωρω μια απο τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων. Ειδικα στην Αμερικη, η κατασταση με τα σωφρονιστικα ιδρυματα για ασθενειες του μυαλου ειναι πραγματικα πολυ προβληματικη, και αυτη η σταση ζωης πως το χρημα ειναι θεος, δε βοηθαει ιδιαιτερα, αφου δυστυχως τα οικονομικα συμφεροντα διαμορφωνουν τα παντα. Οι Metallica στηλιτευουν ολη αυτην την κατασταση πριν 30 χρονια, κι ενω τωρα τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλυτερα. Η συγκεκριμενη συνθεση ειναι απο αυτες που δε γινεται να μην νιωσεις τον καθε στιχο, ειδικα ετσι οπως τους εχει γραψει ο James.

Καλυτερη στιγμη:
Fear of living on
Natives getting restless now
Mutiny in the air
Got some death to do
Mirror stares back hard
Kill, it’s such a friendly word
Seems the only way
For reaching out again

Χειροτερη στιγμη:

Και περναμε στις live εκδοσεις, προσθετοντας αυτην την γαματη αφισουλα απο το Summer Sanitarium Tour.

Seattle 1989
(Ειπαμε, ζωντανα σκατα απο το Σηατλ = αψεγαδιαστο)

San Diego 1992
(Εν προκειμενω θα μπει κι ενα ζωντανο σκατο απο το Σαν Ντιεγκο, ισως καλυτερο κι απο Σηατλ…)

Σαν Φρανσισκο 2017
(τρεις φορες καλυτερη εκτελεση απο ενα χρονο νωριτερα στην Μινεσοτα, Χαμμετ τα ισοπεδωνει ολα)

Στοκχολμη 2018
(μολις πριν λιγους μηνες, εμφανως καλυτερη εκτελεση απο 2 χρονια πριν και Λαρς γαματος)

ΥΓ. Ειμαι αυπνος και εχω γραψει αρκετες χαζομαρες εκφραστικα, αλλα δε με νοιαζει κιολας. Ταιριαζουν με το θεμα του τραγουδιου.

14 Likes

Τέλη Ιουλίου, αρχές Αυγούστου και γαμώ, να έχω τελειώσει από φαντάρος :sunglasses:

Θα προσθέσω ένα κλιπακι με τον Cliff όπου αναγκάστηκαν να μην το παίξουν όλο γιατί το πλήθος κόντευε να ανέβει στη σκηνή…

Επίσης το μπάσο του Cliff στην studio version παρόλο που ακολουθεί τα ντραμς στο 1ο και στο 2ο οκταστιχο έχει και 5-6 νότες ψιλοlead θα ελεγα και είναι επικό…

2 Likes

Και μια δεκάδα τραγουδιών Metallica έτσι για το καλό…και πάλι λοιπόν με σειρά…

1.Creeping Death
2.Of Wolf and Man
3.The Call of Cthulhu
4.Master Of Puppets
5.Harvester of Sorrow
6.Moth into the Flame
7.Devils Dance
8.I Disappear
9.Enter Sandman
10.Dream No More

4 Likes

Τυχαια σειρα top 10 για τωρα
The 4 horsemen
Ride the lightning
Sanitarium
Master
Orion
Blackened
One
Frayed ends of sanity
Wherever I may roam
Memory Remains

2 Likes
4 Likes

Ρίχνω κι εγώ δεκάδα :slight_smile:

  1. Harvester of Sorrow - ειδική μνεία : ο ορισμός της μουσικής μέθεξης (το δέσιμο στίχων με μουσική, επί της ουσίας το songwriting δηλαδή, είναι η κορυφή της μπάντας)
  2. One
  3. Welcome Home (Sanitarium)
  4. Blackened
  5. Master of Puppets
  6. Nothing else matters
  7. Creeping Death
  8. Battery
  9. For whom the bell tolls
  10. Spit out the bone
6 Likes

10;;; χαχαχα οκ για να δούμε
One
Master
Orion
Whiplash
Creeping
Disposable
Sad but true
Halo
Bleeding
Fade

6 Likes

Hit the Lights
Ride the Lightning
Creeping Death
For Whom the Bell Tolls
Sanitarium
Blackened
Harvester of sorrow
Wherever I May Roam
Outlaw Torn
Ain’t my Bitch-ah

Με τύψεις που ίσως δε ήρθε πιο γρήγορα στη σκέψη μου κάποιο άλλο. Σε κάτι τέτοια όποιο έρχεται πρώτο το γράφω

4 Likes

Χαραγμένα στην πέτρα είναι μόνο 2:

  1. Οrion
  2. To Live is to Die

…από εκεί και πέρα ανάλογα το φεγγάρι. Ας πούμε για σήμερα:

Damage Inc
Leper Messiah
Metal Militia
Hit the Lights
For Whom
Ktulu
Blackened
No Remorse (ΑΤΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑCK!)

6 Likes

Whiplash
For whom the bell tolls
Fade to black
Master of puppets
Orion
Blackened
To live is to die
Dyers Eve
My friend of misery
The outlaw torn
Halo on fire

Έκλεψα λίγο βάζοντας 11 για να το ισορροπησω χρονολογικα. Φυσικά αύριο μπορεί να είναι αλλά 10+1 πέραν ίσως των FTB, To live is to die και Blackened

7 Likes

Αφήνω αυτό εδώ

3 Likes

Τι λέτε ρε μαλακες :open_mouth:

1 Like