Favourite pink floyd era

Για το ριμεικ μιλουσαμε?:-k

σωστός! Και μάλιστα ο Peter Watts και η μάνα της Naomi, ακούγονται στο τέλος ενός κομματιού στο Dark Side Of The Moon (νομίζω στο Money, στο τέλος)

χαχα!:respect: Δημήτρη!
Τελικά ψήφισα wish you were here era, όχι ότι δε μου αρέσει το ίδιο και το the wall…Πάντως για μένα το καλύτερο είναι το division bell.Φοβερός δίσκος και δε θα βαρεθώ ποτέ να τον ακούω, όπως και τους περισσότερους από τους pink floyd, αν και τους παλιούς δεν τους ακούω τόσο εύκολα!

Οτι και να πεις για τους floyd είναι λίγο

δεν θελω να φανω κακος αλλα το χωρισμα των περιοδων μοιαζει σαν (δεν λεω οτι εγινε) να εγινε απο ατομο ασχετο με τους pink floyd…

να εξηγησω

η πρωτη περιοδος των floyd ειναι με τον barrett που παιζουν τιγκα ψυχεδελεια δλδ 1967-8

μετα ειναι η περιοδος μεχρι το meddle το 71 που μπολιαζουν την ψυχεδελεια με μελωδιες και πιο δομημενα κομματια πχ echoes

μετα η περιοδος dark side/wish you were here που αρχιζουν και παιζουν μεγαλη μπαλα και ακομα ειναι γκρουπ και δεν εχει ξεπεταχτει η ηγετικη περσονα του waters τοσο πολυ

και μετα ειναι η περιοδος που πηρε τα ηνια ο waters δλδ animals/wall

το final cut ΔΕΝ ειναι δισκος pf…αλλα σολο δισκος waters

αλλα επειδη δεν μπορεις να θεωρησεις μια χρονικη περιοδο 2-3 ετων σαν era εγω απλα θα πω ποια ειναι τα αγαπημενα μου αλμπουμ απο pf

ειναι οτι γραψανε μεταξυ 1973 και 1979

dark side
wish
animals
the wall

και πιο αγαπημενο απολα

animals

απιστευτη δισκαρα που δυστυχως εχει υποτιμηθει τρομερα…δυστυχως

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά αυτά που λες για το Animals(πρέπει να είναι το πιο υποτιμημένο album τόσο μεγάλου συγκροτήματος). Από εκεί και πέρα το αγαπημένο μου είναι το Wish You Were Here με τα Meddle και Animals πολύ κοντά οπότε αν πρέπει να ψηφίσω κάποια από τις περιόδους του συγκροτήματος(λίγο κουλό βέβαια να θεωρείται μια κυκλοφορία από μόνη της περίοδος) θα ψηφίσω τη Wish περίοδο.

Atom heart mother…:respect:

o πρώτος μου δίσκος τους στη τρυφερή ηλικία των 9! Από τότε θέλω να δοκιμάσω τη συνταγή που είχε μέσα!!! :lol:

Να δεις που κάπου μεσ το καλοκαίρι έκαναν ή ηταν να κανου το Atom heart concert…Μάθαμε τπτ γι αυτο?
Α!Αγοράστε το Pulse οπως κ δηποτε.Ειναι απο λαιβ τους στο Earl court , φοβερος ηχος κ πολύ συγκινητικό (ειδικα τωρα που πεθανε ο Rich:()

To “άσχετο με τους Floyd άτομο” που λες τυχαίνει να τους θεωρεί αγαπημένο του συγκρότημα και να ασχολείται μαζί τους εδώ και πολλά χρόνια. Να προσέχεις σε παρακαλώ λίγο με τους χαρακτηρισμούς σου.

Πόσο μάλλον όταν ο διαχωρισμός των περιόδων που προτείνεις εσύ, ως “ειδήμων”, δεν διαφέρει παρά ελάχιστα απο αυτό που είπα εγώ.

Οι διαφορές εστιάζονται στο οτι ενώνεις την περίοδο Dark Side-Wish You Were Here, κάτι με το οποίο δε διαφωνώ καθόλου - εξηγώ εξάλλου στην εισαγωγή πως ο λόγος που έβαλα ξεχωριστά τα δύο άλμπουμ είναι απλά για να μη συγκεντρώσουν όλες τις ψήφους του poll, όντας κατά πολύ κόσμο τα δύο καλύτερα τους άλμπουμ.

Το Animals και το Wall σηματοδοτούν την περίοδο που πήρε τα ηνία ο Waters, γι’ αυτό και τα έβαλα μαζί, παρά τις διαφορές τους. Κάτι με το οποίο επίσης συμφωνείς.

Όσο αφορά το Final Cut, είναι η λογική κατάληξη και ουρά του The Wall, γι’ αυτό και ταιριάζει μαζί του, πέρα για πέρα. Μόνο του θα ήταν εντελώς ξεκάρφωτο εξάλλου.

Σε όλες τις υπόλοιπες περιόδους παρατηρώ συμφωνία όσο αφορά τους διαχωρισμούς.

Επομένως οι διαφορές όσων λες με όσα είπα εγώ είναι ελάχιστες. Αρκούν φαίνεται για να χαρακτηρίσεις κάποιον “άσχετο”, προβάλλοντας τη δική σου ειδημοσύνη ως αντέρεισμα.

Έλα τώρα αφού είσαι άσχετος με τους Floyd.
Αφού φοβάμαι κι εγώ να πω ποιους δίσκους θεωρώ καλύτερους και γιατί ΔΕΝ είναι σε αυτούς το DSOTM.

Chris ήταν inside l joke αυτο ή εχω πρόβλημα αντίληψης…?
Δεν κατάλαβαινω τί εννοείς…Γτ φοβάσαι ακριβώς ???:dunno:

Ε, υποθέτω ήταν joke. Εξάλλου:

Όσο αφορά το DSOTM, το τοποθετώ τέταρτο ή πέμπτο στην κατάταξη, όσο αφορά τα αγαπημένα μου άλμπουμ τους… Την πρώτη θέση αποσπούν θριαμβευτικά τα Wish You Were Here και Meddle, το Live In Pompei, αλλά, ναι, και το Ummagumma, αυτός ο τόσο παράξενος μα τόσο ιδιαίτερος δίσκος! (αυτή η εκτέλεση του Careful With That Axe Eugene θα με στοιχειώνει πάντα…)

το animals για μενα το καλυτερο τους album…θεικο απλα…

Αν κ τρελαινομουν παντα για την dsotm περιοδο,εχω κολλησει με τα πρωτα τους,εως κ τα ummaguma,meddle κτλ…ολα γ@μ@νε,καθε περιοδου…αλλα τελικα,ισως η πιο επιδραστικη ειναι αυτη η συγκεκριμενη…τα ατομα παιζουν διαστημικη μουσικη εκει…

Ήξερα ότι θα το γραφες αυτό πριν καν διαβάσω το post…

Εγώ επιλέγω την περίοδο “Wish You Were Here” με μικρή διαφορα από την περίοδο “Animals” και “The Wall” μονο και μονο γιατί είναι πιο κοντά στα γούστα μου (progressive rock φάση…)

Φοβάμαι γιατί θα με πει άσχετο ο φίλος μου ο awake.

Πάντως αν εγώ χώριζα την ιστορία των Floyd σε περιόδους αυτές θα ήταν:

1966-1968: Τα πρώτα τρανά βήματα
1969-1973: Η καθιέρωση
1974-1983: Απόλυτοι Rock Stars
1983-1994: Ύστερη περίοδος

Τώρα δεν θα έλεγα ότι προτιμώ κάποια συγκεκριμένη εποχή απ’αυτούς.

Από albums πάντως το αγαπημένο μου είναι με μικρή διαφορά από Animals, Wall και DSOTM το Wish You Were Here οπότε μάλλον αυτή την εποχή θα ψηφίσω.

ειμαι αναμεσα σε wish you were here ΠΕΡΙΟΔΟ και wall animals αλλα μαλλον ψηφιζω τη 2η:rockon:

Τι να πω εχω μπερδευτει με τοσα πολ και τοσες επιλογες σε καθε πολ. Απλα για μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες να πω οτι την εποχη αναμεσα στο '73 και το '85, δε προκειται οποιαδηποτε μπαντα στην ιστορια της ροκ να την ξαναζησει. Με το ενα καλυτερο απο το αλλο, το να διαλεξω αναμεσα στα Dark Side - Wish - Animals- The Wall μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο. Οπως μου ειναι το ιδιο δυσκολο το διλημμα Waters - Gilmour. Ανατριχιαζω σε καθε στιχο του πρωτου το ιδιο οπως σε καθε χτυπημα χορδης του δευτερου.

Τωρα που το σκεφτομαι με την κοντρα αυτων των δυο, οι Φλουντ εφηρμοσαν καλυτερα απ ολους ενα βασικο νομο της διαλεκτικης, την παλη των αντιθετων:wink:, γι αυτο εγραψαν ιστορια

Με βαρια καρδια θα πω την breakthrough era, απλα και μονο επειδη πιστευω βαθυτατα στην ιδεα της συλλογικοτητας (μ ολα τα +/- της), σε αντιδιαστολη με τις περιοδους που οδηγουνταν απο εναν ηγετη μονο.