FEAR FACTORY - Mechanize (2010)

“Mechanize” track listing:

  1. Mechanize
  2. Industrial Discipline
  3. Fear Campaign
  4. Powershifter
  5. Christploitation
  6. Oxidizer
  7. Controlled Demolition
  8. Designing The Enemy
  9. Metallic Division
  10. Final Exit

Τραγικό εξώφυλλο, κλισέ όσο δεν πάει. ζμπούτσομας.

Το ?Powershifter? το ακούμε εδώ:
http://zoinks.tv/2009/11/new-fear-factory-song-streaming/
και κοπανάμε τοίχους απ’την ΠΟΡΩΣΗ.

Αναμένουμε το υπόλοιπο άλμπουμ.

Αν εξαιρέσεις το ζήτημα της αισθητικής (έχουν ένα θέμα τελευταία τα μέλη των Fear Factory με αυτό)
Αν εξαιρέσεις τους κλισέ τίτλους των κομματιών.

Το πρώτο άκουσμα ελπιδοφόρο.
Περιμένουμε και τα υπόλοιπα!

Για το εξώφυλλο το πήρες μέσα απο το στόμα μου. Μα τι στον αγύριστο, υπάρχει κάτι που να λειτουργεί σωστά στη μπάντα αφότου βγήκε το Archtype? :-k

Περί του κομμάτιου, τα έγραψα και στο τόπικ της μπάντας. Καλούτσικο, σίγουρα θέλω ο δίσκος να έχει καλύτερα κομμάτια μέσα, αλλά σε σχέση με το τελευταίο χάλι είναι μία πρόοδος. Για να δούμε τι θα ακούσουμε :stuck_out_tongue:

Οι FF για μένα ήταν πάντοτε 3 συστατικά:

  • Η φωνάρα του Bell
  • Οι riffάρες του Cazares (κάνει και ρίμα)
  • Το ρομποτικό drumming του Ηerrera
    (Ο Wolbers είναι βέλγος, και ως γνωστόν το βέλγιο δεν υπάρχει οπότε χου γκιβζ ε σιτ που λείπει :p)

Εδώ έχουμε τα 2 από τα 3 συστατικά, αλλά για το τρίτο έχουμε το μοναδικό στην υφήλιο υποκατάστατο. Gene Hoglan λοιπόν.

Το riff που σκάει στο 2.10 του κομματιού γκρεμίζει σπίτια.

ελα φερνει σε εξωφυλλα συγκεκριμενης μπαντας λιγο :stuck_out_tongue:

το κομματι μαρεσε παντως

Aποθεώνω λοιπόν. Το Powershifter σκίζει, σακατεύει και ισοπεδώνει. Τόσο απλά και ωραία. Μου αρέσουν τα πάντα, από τους στίχους και τη φωνή, έως το τελευταίο πιατίνι του χοντρού. Ενδιαφέρον θα έχει πάντως να ακούσουμε και τι μπάσο έχει γραφτεί από το Stroud, από tube και σπέις δεν πιάνω και πολλά.

δεν έχω ακούσει το κομμάτι.
το Digimortal είναι με διαφορά το αγαπημένο μου FF.
πρόσφατα τέσταρα τα νεύρα της γειτονιάς με τον εν λόγω δίσκο.
γενικά καλή φάση. καλύτερα που γύρισε ο Cazeres γιατί κάτι για να γυρίσει τσόντες έλεγε, που δεν πιστεύω ότι θα ήθελε κανένας.

Κομματάρα λέμε και φουλ κλισαρισμένο εξώφυλλο (όπως πρέπει δλδ!).
Ο Hoglan μάλλον είναι ο μόνος που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον robo drummer.

Πλέον παίρνουν τα σκήπτρα από τους Crowbar ως η ΒΑΡΥΤΕΡΗ μπάντα στον πλανήτη! :lol:

Και επαναλαμβάνω: Το riff στο 2:10 του νέου κομματιού ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Σχόλια, track-by-track guide by Burton C. Bell, στίχοι και άλλα “ενδιαφέροντα” πράματα (που βαριέμαι οικτρά να διαβάσω και ξαναβάζω το κομμάτι), εδώ:

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=130169

Το κομμάτι τα σπάει λέμε! Αλλά ο Bell πρέπει να πάρει κιλά :stuck_out_tongue:

ΕΔΙΕΡΕΥΣΕΝ!!!

ναι…στο στρουμφοχωριο!:lol:

ΤΕΡΜΑ υπερβολη ομως…

Leakare.Ξεχωριζει το Christploitation!Απιστευτο

Ναι! Πολύ καλός δίσκος με τις πρώτες ακροάσεις!

Άντε να έρθουν και για κανένα live τώρα!

Ωραίο με το πρώτο άκουσμα! Πολύ καλός(κλασικά) ήχος!

Κλασικός Fear Factory δίσκος με αρκετή δόση Demanufacture, το οποίο πάντα θα ακούγεται σύγχρονο βέβαια και εννοείται ότι η επιστροφή Cazares αποδεικνύεται μεγάλης σημασίας. Αυτές οι ριφφάρες σε συνδυασμό με τον Hoglan τους επαναφέρουν δυναμικά μετά από το μέτριο και αδιάφορο Transgression. Industrial Discipline λένε και αυτοί, αλλά το Mechanize είναι πολύ παραπάνω. Και όχι απλά άλλο ένα ρομποτικό Fear Factory άλμπουμ. Το “Oxidizer” πχ πόσο πιο FF.
Δισκάρα.

Πρώτες ακροάσεις…

[SIZE=“7”]OXIDIZER!!! [/SIZE]

:bounce::vibrate::metal::bounce::vibrate::metal: :bounce::vibrate::metal:

Λινκ κανείς? Έψαξα αλλά δε βρίσκω τίποτα.

για να το κατεβασεις?

όχι. για να το διαβάσει. :stuck_out_tongue: