Προτάσεις για το forum

δεν ξερω αν εχουν και αλλοι χρηστες το ιδιο προβλημα με εμενα που μπαινω λιγο στο φορο παντως δυσκολευομαι αρκετα να το παρακολουθησω αν εχω καιρο να κανω λογκ ιν…

και δεν μιλαω για τις “χαλαρες στιγμες” ή τα δημοψηφισματα αλλα για τα σεξιονς που αναφερονται στα συγκροτηματα και στις κυκλοφοριες…

θα μπορουσε λοιπον η συζητηση για καποιο καινουριο αλμπουμ καποιου συγκροτηματος να γινεται στο τοπικ του και οχι να ανοιγει καινουριο για την συγκεκριμενη κυκλοφορια; ετσι κ αλλιως τι αλλο θα συζητησεις στο τοπικ ενος συγκροτηματος που μολις εχει βγαλει αλμπουμ;

ξερω οτι το προβλημα θα ειναι οτι θα ανοιχτουν και παλι πολλα τοπικζ με ονομα συγκροτηματος αλλα νομιζω οτι θα ειναι πιο συγκεντρωμενα.

γενικα το φορο εχει πολλα τοπικζ (θρεντς τα λετε εσεις:p) και λιγο χανετε η μπαλα κυριως για ατομα που δεν μπαινουν πολυ συχνα.

αυτα. απαντησεις του στυλ “αν δεν γουσταρεις παρε μπουλο” δεν θα γινονται δεκτες:p

αν δεν γουσταρεις παρε μπουλο

Πρόταση για το φόρουμ:

Να αποκαλούμε όλοι τον αποπάνω “γερο-Γράκχο” :!:

και καπως ετσι αυξανεται ο αριθμος των ποστ :stuck_out_tongue:

Βασικα προτεινω να τροποποιησετε των κωδικα του φορουμ ετσι ωστε να ανεβαζουμε αυτουσια τα παραθυρα των βιντεο απο το youtube για να μην χρειαζεται καθε φορα να ανοιγουμε νεα καρτελα…βεβαια δν ξερω αν θα επιβαρυνθει το site…:-k

Μέσα στο 2010 υπήρξαν κάποιες πολύ αξιόλογες δουλειές από την Ελληνική σκηνή που ήταν Self Promoted και DIY(Bohemian Grove, Divine Element, No Hand Path, Fields Of Locust κτλ.). Επειδή αυτά τα ονόματα δεν είναι Septic Flesh πχ για να τραβούν την προσοχή μήπως θά έπρεπε να φτιαχτεί κάποιο Subforum για Self Promotion στις κυκλοφορίες, ή κάποιο Thread στο Rockipedia που να είναι Sticky ή έστω το Thread της Ελληνικής Underground σκηνής να γίνει Sticky και εκεί να κάνουν τη δουλειά τους οι ενδιαφερόμενοι. Έτσι δε θα θάβονται από τις πιο Mainstream κυκλοφορίες και μπορεί να ενδιαφερθούν και περισσότεροι να μπουν σε αυτή τη διαδικάσία.

αυτό δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.
Μαζί με ένα-δυο distros που χάνονται στις αγγελίες θα φτιάχναν ένα πολύ όμορφο sub-forum.

Ωραία πρόταση, την έχω διατυπώσει κι εγώ νωρίτερα λίγο πιο διαφορετικά και συγκεκριμένα.

Όμως αμφιβάλλω αν κανένας από τους φίλτατους μόντερες την έλαβε υπόψη του, ή αν τη διάβασε.

αντιπαρέρχομαι το άκυρο σχόλιο, κ σου απαντάω πως το συζητάμε εσωτερικά 8)

Πάντως, για να πω κι εγώ τόυς ενδοιασμούς μου, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν μπορεί να γίνει στα πλαίσια του καθε είδους που υπάρχει στη rockipedia και έτσι να είναι σαφώς πιο στοχευμένο. Ένα σαμπφόρουμ που θα είναι γενικά για προώθηση νέων συγκροτημάτων και θα έχει δίπλα δίπλα τους Τρισατανικ Διαβολέητορ και τους Λουλούδια Και Φιλιά θα χάσει το νόημά του. Εδικά γιατί φοβάμαι ότι θα πήξει στα ντέμο μπλακ και όσοι ενδιαφέρονται για κάτι άλλο, θα το παρατήσουν γρήγορα

Κάντε με un-ban και δεν θα φτιάξω 300 φέηκς που σχεδιάζω

Σχετικά με τις αγγελίες θέλω να κάνω μια πρόταση…

Μήπως θα μπορούσαν οι αγγελίες να είναι “κλειστές” και μετά απο κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ποστ να επιτρέπεται σε κάποιον να τις δει και να βάλει δικιά του?

Το λέω αυτό ώστε να μπορούν να μπουν και αγγελίες από μη μουσικά είδη…

Για παράδειγμα με τόσους φοιτητές που υπάρχουν θα μπορούσαμε να βάλουμε κάποιο έπιπλο που θέλουμε να δώσουμε και μας πιάνει χώρο ή ένα mp3 player μιας και είναι μουσικό φόρουμ και θα εκτιμηθεί κατάλληλα ή οτιδήποτε θέλει ο καθένας…

Καταλαβαίνω τον λόγο που δεν επιτρέπεται τις άσχετες αγγελίες για να μην μπαίνει ο κάθε arabel2010 και με 1 ποστ να μετατρέπει το φόρουμ σε λαϊκή αγορά,αλλά νομίζω οτι αν το είχατε κλειδωμένο και άνοιγε μετά απο πχ 500 ποστ (που πλέον θα έχει φανεί οτι με τόσα ποστ ο user δεν είναι κάποιος “κομήτης” που μπήκε μόνο γι’ αυτό),θα μπορούσαμε να βοηθηθούμε όλοι…

οταν κανεις αναζητηση
εδω
αντι να επιλεγεις μια κατηγορια,να μπορεις να επιλεγεις και να αποεπιλεγεις πολλες (με τικ κι ετσι)
γιατι χθες ηθελα να ψαξω για ντραμμερς και τα 9/10 της αναζητησης ηταν στο musician’s corner

Υπάρχει ήδη αυτό.

Κρατάς πατημέντο το Ctrl και κλικάρεις τις κατηγορίες που θες.

thanks

υπάρχει η δυνατότητα να οργανωθεί αλλιώς το Thread Groups & Artists?

να υπάρχει πχ κάποιο σημείο στο πάνω μέρος με αλβαβητικό κατάλογο όλων των γκρουπ όπως σε άλλα site και πατώντας πχ στο C, να βλέπεις μια λίστα με τα γκρουπ από C και να πηγαίνεις κατευθείαν στο αντίστοιχο γκρουπ?

Επίσης είμαι ο μόνος που θέλει το πρώτο ποστ να λεει 2 πράγματα για το γκρουπ ώστε να λειτουργεί ως οδηγός για κάποιον που δεν το γνωρίζει? Γιατί ποστ του τύπου “[I]μόλις άκουσα τους Χ στο youtube και τρελάθηκα, τα σπάνε! για πείτε![/I]” κολάνε σε άλλα thread και πάει χαμένο ένα καλό ποστ που θα γράψει πχ ο Worst Enemy ή ο Ellanor ή ο ChrisP (απλά μερικοί από αυτούς που διαβάζω) και θαναι χωμένο στην 37η σελίδα (αν πρόκειται για γνωστό γκρουπ).

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό και δόθηκε η λύση με το hall of fame thread που δε δείχνει να τσουλάει.
Βασικά τα τελευταία 2-3 περίπου χρόνια αρκετοί χρήστες προσπαθούν να το εφαρμόσουν αυτό με το περιγραφικό εισαγωγικό ποστ και έτσι πρέπει, αλλά το φόρουμ υπάρχει από το 2003-2004 και “πληρώνει” τις αμαρτίες των παλιότερων χρόνων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα “παλιού” και “νέου” ρόκιν:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2336
Το θρεντ των khoma χωρίζεται στα 2. Αρχικά κάποιος χρήστης εν έτει 2006 κάνει μια προσπάθεια να γράψει δυο κουβέντες για κάτι που άκουσε και του άρεσε και ακολουθεί βομβαρδισμός από σπαμ. 4 χρόνια μετά ο Στέλιος έκανε ένα bump με κατατοπιστικό ποστ με λινκς και απ’όλα. Μπορεί να’ναι σκληρό και να μην ισχύει απόλυτα για όλες τις περιπτώσεις, αλλά τις περισσότερες φορές τα παλιά τόπικς θέλουν κλείδωμα και αντικατάσταση με νέα.

Kαι παίρνω εγώ πασάρα διαβήτη από bleeding για κάτι που σκεφτόμουνα τις προάλλες

Γιατί δε διαγράφετε εντελώς θρεντ στα οποία το τελευταίο ποστ χρονολογείται εν έτη 2006 και πριν? Τι νόημα έχει να υπάρχουν θρεντ (και μάλιστα κακά θρεντ) στα οποία δεν έχει ποσταριστεί κάτι εδώ και 5 χρόνια.

Στη συνέχεια διαγράφεις τι ακουτε 1,2,3 , βαριέμαι 1,2 και ξαλαφρώνει και ο σέρβερος.

Αυτο που λες οσον αφορα τον αλφαβητικο καταλογο μονο ο kourou (admin)
μπορει να στο απαντησει.Εννοειται οτι ειναι μια πολυ ωραια ιδεα παντως.

Οσον αφορα τα groups & artists πανω κατω ισχυει αυτο που λεει ο bleedin.
Aλλιως ηταν το φορουμ παλιοτερα και αλλιως τωρα.Πλεον ολο και περισσοτεροι
θελουν ενα καλο εισαγωγικο ποστ οσον αφορα μια μπαντα.Αλλα και παλι δεν ειναι
ολοι και δεν νομιζω οτι μπορεις να αναγκασεις καποιον να το κανει αυτο.

E τα παλια θρεντ σβηνονται συνεχεια.
Ενω το φορουμ υπαρχει απο το 2003 βλεπεις μονο θρεντ απο το 2006 και μετα
ας πουμε.Τα κλειδωμενα θρεντ σβηνονται μετα απο καποιο καιρο παντως.
Αν κλειδωσουμε το βαριεμαι μας πηρε και μας σηκωσε ομως. :stuck_out_tongue:

αα οκ πάσο! Δε λέω για το βαριέμαι που υπάρχει τώρα.

Νόμιζα ότί το υπάρχον είναι το 3.

Τεσπα αυτο που λεω ειναι οτι το βαιρεμαι 1 πρεπει να φαει delete