Garage / Psychedelic Rock

Χμμμ… Γιατί χωρίς πλήκτρα βρε παιδί μου… Τελος πάντων, γούστα είναι αυτά.

Είναι αργά και δεν έχω πολύ καθαρό μυαλό να σκεφτώ τα πιο αντιπροσωπευτικά αλλά οπωσδήποτε δοκίμασε:
Από Αμερική:
Love - Forever Changes
Country Joe & The Fish - Electric Music For The Mind And Body ή I-Feel-Like-I’m-Fixing-To-Die
Grateful Dead - Live Dead
Jimi Hendrix - Axis Bold As Love
Moby Grape - Moby Grape
13th Floor Elevators - The Psychedelic World Of…

Από Αγγλία:
The Beatles - Revolver
Yardbirds - Roger The Engineer
Cream - Disraeli Gears
Kaleidoscope - Tangerine Dream
Pretty Things - S.F. Sorrow
The Small Faces - Ogden’s Nut Gone Flake (edit: ωπ, αυτό έχει πλήκτρα…)

Σταματάω εδώ αφήνοντας πολλά έξω από τη λίστα. Πάντως μπες με αυτά στον κόσμο της ψυχεδέλειας και σου υποσχομαι ότι δε θα βγεις ποτέ :stuck_out_tongue:

Καλα τα δισκακια που προτεινεις φιλε μου αλλα παραειναι mainstream psych και καποια θα τα ελεγα και υπερεκτιμημενα.π.χ. to live/dead το οποιο εκτος του dark star και του feedback περναει μεσα απο τη φαρμα των dukes ή το Elevators που ναι μεν πρωτοπορο και παθιασμενο αλλα γκαραζιζει μεχρι θανατου και ο ηχος του ειναι βοθριλα.Τελος παντων respect στα προαναφερθεντα αλλα θα προτεινα σε καποιον που θελει να ακουσει ψυχεδελεια καποια αλλα πιο απολαυστικα δισκακια κατ εμε(γουστα ειναι αυτα)

1.jimi hendrix-electric ladyland
2.hunger-strictly from hunger
3.hp lovecraft-II
4.cold sun-dark shadows
5.music emporium
6.morly grey-the only truth
7.please-1968/69
8.dragonwyck
9.tangerine zoo-outside looking in
10.kaleidoscope-side trips
και φυσικα το κορυφαιο κατα τη γνωμη μου ψυχεδελικο live-umma gumma apo pink floyd(το live γιατι το studio μερος του ειναι πιο κατω.το live του umma gumma ειναι το τεστ της ψυχεδελειας.Αμα δε σου κανει ψαξε για αλλο ειδος

Είναι mainstream και γι αυτό τα πρότεινα σε κάποιον που θέλει τώρα να ξεκινήσει. :).Προσπάθησα μάλιστα να διαλέξω διαφορετικά μεταξύ τους στυλ.Διαφωνώ βέβαια γι αυτά που λες για dead και elevators αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.

Σχετικά με αυτά που γράφεις μου κάνει εντύπωση που προτείνεις το Hunger ενώ σου φαίνονται βοθρίλα και garage οι elevators. Μία από τα ίδια μου φαίνεται κι αυτό (αλλά δισκάρα βεβαίως βεβαίως). Ή που προτείνεις το II από Lovecraft και όχι το πρώτο. Για τους Floyd δεν έχω να πω τίποτα, είναι ούτως ή άλλως οι αγαπημένοι μου. Τους morly grey δε θυμάμαι να τους έχω ακούσει. Τι λένε;

Πάντως είναι τόσα πολλά τα διαμάντια που οι επιλογές είναι άπειρες (και όχι μόλις 50 που έγραψε κάποιος πιο πριν).

Να κι άλλη μία:

παιδια ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τις προτασεις σας!!!
λοιπον,δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουω psy rock εχω ηδη καποια ακουσματα απλα ψαχνω κατι πιο συγκεκριμενο.
απο τα προτεινομενα:οι hunger μου αρεσαν αρκετα.οι 13th floor elevator παλι, οχι.ουτε οι kaleidoscope τους βρηκα πολυ light.οι c.a. quintet οσο ακουσα,μου αρεσαν.βεβαια ειναι αρκετα δυσκολοι.καλα οι yardbirds,hendrix γνωστοι…καλοι και οι morely grey,μου αρεσαν.
βασικα οταν ειπα για τα πληκτρα δεν εννοουσα πως δεν μου αρεσουν καθολου απλα δεν θελω να ειναι πολυ εντονα.οσον αφορα τις κιθαρες θελω να ειναι σαν του dazed and confused των zeppelin,ή του beck με τους yardbirds,ακομα και σαν τα κιθαριστικα των who σε ορισμενα κομματια τους.τωρα αν θα εχει και πληκτρα ατμοσφαιρικα/ψυχεδελικα, δεν με πειραζει.κατι τετοιο ψαχνω,αν εχετε κατι στο μυαλο σας ριξτε το.παντως και απο αυτα που μου προτεινατε καποια μου αρεσαν. παιδια ευχαριστω και παλι…

Συμφωνω οτι τα τρελα ψυχεδελικα δεν ειναι μονο 50
λατρευω το c.a.quintet
και προτεινω αλλα λιγα διαμαντακια στο φιλο μας που ψαχνει το ειδος
bow street runners
dr hooker-the truth
ford theatre-trilogy for the masses
freeborne-peak impressions
cressida
great society-conspicuous only in its abscence
fort mudge memorial dump
fifty foot hose-cauldron
αντε και καλο καψιμο!!!

Ώπ, βιάζεσαι! Σε λίγο θα του προτείνεις και The United Stetes Of America, θα τον κάψεις και θα τον χάσουμε νωρίς τον άνθρωπο. Ας ξεκινήσει έστω με Mothers Of Invention - Freak Out ή Absolutely Free ή We’re Only In It For The Money. :stuck_out_tongue:

KALEIDOSCOPE

Οσον αφορα τους kaleidoscope καλο ειναι να διευκρινισω οτι οσον αφορα την ψυχεδελεια και τα παρακλαδια της τα συγκροτηματα με το παραπανω ονομα ειναι τρια.(το ενα καλυτερο απο τα αλλο)

αγγλια-ψυχεδελικη ποπ και ροκ-δισκοι αναφορας- tangerine dream/faintly blowing

αμερικη-ψυχεδελεια με στοιχεια blues,rag,eastern music,rythm n blues (αλλα και ελληνικη/τουρκικη μουσικη-σε ενα τραγουδι τους απο το δισκο incredible υπαρχει σημειο ελληνικοτατης μουσικης παραδοσιακης(σαμιωτισσα και ντρουγκου…τα βραχιολια της βροντουν-εξηγειται απο το οτι εχουν ενα μελος ελληνα και εναν τουρκο) δισκοι αναφορας-side trips/a beacon from mars/incredible

μεξικο-acid rock με fuzzοκιθαρα του ολεθρου δισκος αναφορας το ομοτιτλο αλμπουμ

δεν εχεις κι αδικο!
παντως κρατηθηκα ,δεν του προτεινα τιποτα γερμανικο!!!

Έχω στο νου μου εδώ και καιρό ένα άρθρο ακριβώς για αυτό το μοναδικό φαινόμενο στην μουσική. 3 συγκροτήματα, σύγχρονα μεταξύ τους, με ίδιο όνομα, στο ίδιο (σχεδόν) είδος μουσικής και όπως είπες το ένα καλύτερο από το άλλο. Έχω σπάσει το μυαλό μου αλλά δε θυμάμαι να υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση.

Ελπίζω να βρω το χρόνο και μία μέρα να το δείτε ανεβασμένο στην κεντρική του rocking.

Σταματάω εδώ γιατί έχουμε καταλήξει να κάνουμε διάλογο οι δυο μας…

bow street runners?τιν τουτο?παρακλαδι της ψυχεδελικης ροκ ή τπτ αλλο?πρωτη φορα το ακουω!

ή κανα συγκροτημα και απλα το παρανοησα εγω?

παιδια αν θελετε ανεβαστε και κανα link για τα δισκακια που μου προτεινετε γιατι δεν μπορω να τα βρω να τα ακουσω!!!

Αυτό αδερφέ είναι παράνομο και δεν μπορούμε να το κάνουμε, sorry. Απαγορεύεται και από τους κανόνες του forum…

ουτε για να τα ακουσω,οχι να τα κατεβασω.να τα ακουσω θελω μονο.

το συγκεκριμενο ειναι αμερικανικο ψυχ/ροκ με στοιχεια απο μπλουζ και ασιντ ροκ.ειναι λιγο ανισο αλλα εχει τεσσερα κομματια κατα τη γνωμη μου μες στα τοπ ψυχεδελικα.προσωπικα το γουσταρω παρα πολυ και το χω λιωσει

ο σοφος λαος λεει"αν δε βρεξεις κολο ψαρι δεν τρως"!!!

αν ψαξεις σε κανα ψυχεδελικο blog θα βρεις να ακουσεις της παναγιας τα ματια.τωρα καποιο συγκεκριμενο δε μπορω να σου πω αλλα απο προσωπικη εμπειρια ειδα οτι υπαρχουν τα “απιθανα” σε blogs που μπορεις να κατεβασεις για ακουσμα.

μιας κι επιασα το ψαρεμα(δεν ασχολουμαι)δε θα σου δωσω ψαρι αλλα θα σου μαθω να ψαρευεις!!!

γραψε τον τιτλο του γκρουπ ή του αλμπουμ που ψαχνεις σε μια μηχανη αναζητησης και διπλα τη λεξη blog.πιθανοτατα θα βρεις ετσι το blog απο το οποιο θα κατεβασεις το αλμπουμ.καλη ψαρια!!!

ΣΥΚΡΟΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΜΟΤΙΤΛΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ.

Για να ξεθάψουμε και το συγκεκριμένο thread, τσεκάρετε όσοι είστε του είδους αυτό το δισκάκι:

http://www.rocking.gr/review2364.php

Απο τα καλύτερα ep των Hellacopters. Χτυπήστε το που το βρείτε

Ακομη ένα…