Geoff Tate - Kings & Thieves

Όντως είναι “εντυπωσιακό” πόσο πολύ έχει πάρει την κατηφόρα ο Tate. Μέχρι κάποιο σημείο υπήρχε μία προσδοκία ανάκαμψης, τώρα πια αν βγάλει κάτι καλό θα είναι τεράστια έκπληξη.

Θυμάμαι τη φάπα του “Hear in the now frontier” από μία μπάντα που ως τότε δεν είχε κυκλοφορήσει τίποτα λιγότερο από δισκάρες/αριστουργήματα. Και μετά στο “Q2K” λέγαμε ότι έρχεται η επιστροφή αλλά μάταια, μετά το “Tribe” ήταν αξιοπρεπές αλλά και πάλι τίποτα φοβερό, μετά το “Mindcrime II” ήταν καλούτσικο αλλά καμία σχέση με το “Mindcrime” και μετά το πράγμα ξέφυγε τελείως, εντός και εκτός μουσικής.

Ο DeGarmo που λες ήταν ο πιο μάγκας από όλους όπως φαίνεται αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στέρεψε μουσικά πριν από τα 40 του. Μάλλον είχε πολύ ψηλά standards και όταν είδε ότι δε του βγαίνει, το παράτησε αμέσως. Μυστήρια περίπτωση. Να δούμε τι θα κάνουν οι άλλοι τρεις, διαβάζω για “early 2018 release”.

1 Like

Μάγκες δεν έχω ακόμα μια φορά λόγια. Αυτό το Dark Money, είναι σαν το τελευταίο συγκρότημα που απορρίφθηκε από το τελευταίο Schoolwave ξέρω γω, λες και παίζουν παιδάκια, δεν ξέρω πως να περιγράψω το πόσο χάλια είναι.

Ρητορικό ερώτημα και food for thought, πως γίνεται αυτοί και αυτός ο άνθρωπος να είναι οι ίδιοι με αυτούς/ον πριν 30 χρόνια.

1 Like

O DeGarmo μπορεί να αποσύρθηκε, αλλά εδώ και λίγα χρονάκια έχει φτιάξει ένα project με την κόρη του, που εννοείται ότι δεν έχει καμιά σχέση με ό,τι έκαναν τότε ως μπάντα οι 'Ryche, αλλά πραγματικά κάθε του άγγιγμα στη κιθάρα και κάθε του νότα σε αγαλιάζει. Τσεκάρετε:

Σα να έριξε καρπό από το “Promised Land”.

1 Like

Τι ειναι αυτα ρε φουστη μου,θα τρελαθουμε τελειως? Θα κοροιδευει και ο αλεφαντος,αν βαλεις τον Tatte εξω αριστερα,ετσι μονοπατος που ειναι,τον καταπιαν.

Μπουάτ στην Πλάκα…1968, θαρρώ… Στο δίπλα μαγαζί πρέπει να τραγουδά η Ρένα Κουμιώτου…ωραία χρόνια καρδιά μου εκείνα…αλάφρωνε η ψυχή, η χιλιοτρικυμισμένη…

6 Likes

Ξέρω για τον DeGarmo και την κόρη του, αλλά πάει καιρός και το μόνο που έχουν κυκλοφορήσει είναι ένα EP (πολύ ωραίο όμως), οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι ενεργοποιήθηκε πάλι στη μουσική. Με την ευκαιρία διάβασα κάτι δηλώσεις (αυτού και του Wilton) που αφήνουν ανοικτό το ενδεχόμενο συνεργασίας…

Χαχαχα, Λευτέρης Παπαδόπουλος (όταν τον κάνει ο Μητσικώστας) :joy:

Ναι, ισχύει. Γενικά είναι πολύ ήσυχοι (εκείνος και η κόρη του) και μόνο όταν έχουν κάτι έτοιμο, μιλάνε γι’ αυτό. Βασικά, ετοιμάζουν κι ένα δεύτερο ΕΡ που ήταν να κυκλοφορήσει μέσα στο χρόνο. Υπάρχει κι ένα ακόμη καινούργιο τραγούδι, απλά θα πρέπει να το ψάξω. Για το άλλο πάντως, περί πιθανής συνεργασίας του κιθαριστικού duo δεν έχω ακούσει κάτι.

Δυστυχώς Queensryche μόνο για μνημόσυνα από το 1990 και μετά.
Σε κάθε κυκλοφορία μετά το Promised Land (που δεν μου πολυαρέσει και είναι πολύ κάτω σε σχέση με τα προηγούμενα αριστουργήματα), περίμενα με στωικότητα ότι θα έβγαζαν κάτι καλό. Και κάθε φορά με απογοήτευαν όλο και περισσότερο.
Είναι φανερό ότι όχι μόνο δεν μπορούν, αλλά και δεν θέλουν. Επειδή έχουν λύσει το οικονομικό τους πρόβλημα με τους πρώτους δίσκους, τώρα “πειραματίζονται”. Καλά κάνουν αν αυτό τους ευχαριστεί και εγώ καλά κάνω που θα διαθέσω το χρόνο μου για κάτι άλλο.