Ghost

Κάπου φταίνε κι αυτοί γι αυτό

1 Like

Μα ας τους πούνε και ρέγκε και κινέζικη τζαζ.

Το θέμα είναι ότι πάλι για αυτό θα μιλάμε όλοι. Σώζουν το μέταλ; Είναι αυτοί που θα μας φέρουν νέο αίμα; Είναι πολύ χέβυ μέταλ ή λίγο χέβυ μέταλ;

Εγώ άκουσα τον δίσκο σήμερα ολόκληρο και μου άρεσε. Όχι όλος αλλά έχει πάλι αυτά τα 3-4 κομμάτια που είναι απλά θαυμάσια. Και τα άλλα δεν είναι κακά σίγουρα, απλά εγώ βαριέμαι το στυλ (όπως το Dance Macabre που είναι 80ς ΑΟR, βλέπω κάμπριο Μάστανγκ με γκόμενα με τεράστια μαλλιά συνοδηγό, στο Miami - το κομμάτι για αυτό που είναι πάντως είναι μια χαρά) και δεν μου κάνει όρεξη να τα ξαναβάλω. For the record, συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο του @QuintomScenario ότι το Miasma ντροπιάζει τους Theater γιατί είναι τέτοιο κομμάτι, προγκ και ακούγεται και πολύ εμπνευσμένο. Μου άρεσαν επίσης το Pro Memoria σαν προγκ ροκ κομμάτι και το Rats. Το Faith μου αρέσει πάρα πολύ το κουπλέ και δεν μου αρέσει καθόλου το ρεφρέν αλλά νταξ. Δεν είμαι σίγουρος για το See the Light, οπότε μπορεί να είναι και 5 τα κομμάτια.

Να πω και εγώ ότι έχει καταπληκτικό ήχο ο δίσκος και είναι σαφέστατα ένα από τα μεγάλα του ατού. Καραμέλα αναλογικής ζεστασιάς μιλάμε.

3 Likes

Δεν τους βαφτίσαμε εμείς, αυτοί το βάφτισαν

2 Likes

Μου αρέσει που τα λες μόνο και μόνο για να προκαλέσεις

Ρε σεις ξεφύγετε λίγο από το βούρκο, πείτε αν σας αρέσει ή όχι, είναι βλακώδες να ασχολείται κανείς με το αν έχουν σχέση και πόση με μέταλ κλπ. Εγώ το βρίσκω στα ίδια επίπεδα με meliora συνθετικά αλλά πάσχει σε λίγα σημεία, παρόλαυτα δεν είναι καθόλου εύκολο να γράψεις ένα ακόμη meliora. Αυτό που πουλάνε οι ghost είναι όμορφες συνθέσεις με χαρισματικά ρεφραίν κλπ, μέχρι τώρα η μανιέρα τους δεν με κούρασε προσωπικά, ή μάλλον δεν την βαρέθηκα ακόμη.
Ακολουθεί ευφάνταστη παρομοίωση: Είναι σαν να έχει τρελή ζέστη και να έχεις μπροστά σου μια πισίνα, που γράφει Ghost στα πλάγια, γεμάτη με δροσερό νερό, αλλά παίζει η εξής συνθήκη: …όσο πιο πολύ μέταλ έχεις ακούσει τόσο πιο μικρή είναι η πισίνα :sunglasses:…όπως και να χει όμως θα δροσιστείς :slight_smile: (Τις ντομάτες μια μια να τις βάλω σε τελάρο μη πάνε χαμένες :stuck_out_tongue: )

4 Likes

Σε αυτό το σχόλιο δεν έχει καθόλου άδικο όμως

3 Likes

Πολυ εξυπνη η παπαρια σου, αλλα μην τρολλαρεις πλζ

Το τελευταίων 15 χρονων?? Σοβαρά τώρα?? Τεσπα δεν λέω κάτι ξεφεύγουμε από το θέμα

Ναι μλκ, ΕΓΩ τρολάρω. μπρ5

Βρες μου ενα πραγματικα ΚΑΛΟ instrumental των Dream Theater απο το 2003 εως τωρα.

Σε λίγα χρόνια:

Ήταν μέταλ οι ghost κύριε Πάνο?

Ο ορισμός του μέταλ κυρία μου :stuck_out_tongue:

4 Likes

Έλα νταξει δεν ήταν οι Sabbath μεταλ

Stream of Consciousness σου λέει κάτι ή και αυτό μλκ είναι

Το τελευταίο τους γαμάτο πρέπει να ήταν το Stream of consciousness…το 2003 δεν βγήκε; 15 χρόνια νταν!

1 Like

Και από το Astonishing είχαν γαματα 2285 Entracte για παράδειγμα

1 Like


Ξανα και ξανα…ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ !
εκει στο 0¨32 που μπαινουν και τα synth … :upside_down_face:
6 Likes

Περί ορέξεως… τεσπα ο δίσκος είναι τούμπανο, μου άρεσε αυτό με την πισίνα που είπε ο @matia, πάω να ρίξω μια βουτιά

Μήλα-πορτοκάλια. Δεν είναι όλα τα instrumental ίδια και το (εξαιρετικό) “Miasma” δεν είναι συγκρίσιμο με κάποιο instrumental των Theater γιατί έχει άλλη συνθετική λογική και προσέγγιση.

That being said, όντως οι DT έχουν πολλά χρόνια να γράψουν κάποιο εξαιρετικό instrumental τραγούδι, αλλά αν θέλετε να κάνετε άμεση σύγκριση ακούστε το “Box Of Spiders” από το νέο άλμπουμ των Spock’s Beard.

Πιο on topic, εμένα μου έχει καρφωθεί ότι ο Tobias πάει να φτιάξει μια πιο “spooky”/ψευτο-horror (δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω) εκδοχή των Trans-Siberian Orchestra. Προσιτές μελωδίες, βάρος στις ενορχηστρώσεις, θεατρικότητα, μεγάλο stage show κοκ. Το θεωρώ ακόμα μια πολύ έξυπνη ιδέα.

Πάντως, παίρνοντας το μάτι μου δεξιά κι αριστερά διάφορα γραφόμενα, με αφορμή το νέο άλμπουμ των Ghost, έχει αρχίσει και γίνεται λίγο αποκαρδιωτικό το πόσο προσπαθεί να μειώσει ο ένας τον άλλον, βάσει μουσικού γούστου. Ξέρω internet, πλάκα κλπ. Just sayin’…

3 Likes

Οχι …
“We called it heavy rock,” recalls Iommi. "The term heavy metal came about from a journalist when I came back from America (in the 70s).

“He said ‘you’re playing heavy metal’ and I said ‘no, it’s heavy rock - what’s that?’”

2 Likes

1pymhv

1 Like