Πέθανε ο Gil Scott-Heron στα 62

[SIZE=“3”]Πέθανε ο Gil Scott-Heron στα 62[/SIZE]

Γύρισε χτες στη Νέα Υόρκη απ’την Ευρώπη και επειδή δεν ένιωθε καλά μπήκε στο νοσοκομείο όπου και πέθανε. Η αιτία του θανάτου δεν έχει ανακοινωθεί μέχρι στιγμής.

Γεννήθηκε το 1949 στο Σικάγο και το 1970 ηχογράφησε το πρώτο του άλμπουμ στη Νέα Υόρκη με τη βοήθεια δυο μουσικών σε κρουστά και κόνγκας. “Small Talk at 125th and Lenox” ο τίτλος του, “A New Black Poet” ο υπέρτιτλος. Πρώτο κομμάτι το “The Revolution Will Not Be Televised” που έγινε το σήμα κατατεθέν του και θεωρείται μεγάλη επιρροή των πρώτων rapper.

Έκανε δυναμικό comeback το 2010 ύστερα από 16 χρόνια αποχής με το 13ο στούντιο άλμπουμ του “I’m New Here” που κυκλοφόρησε η XL. Παράλληλα με τους δίσκους εξέδωσε και πέντε ποιητικές συλλογές.

Υπήρξε ναρκομανής και φυλακίστηκε για κατοχή κοκαϊνης. Ο Guardian γράφει πως ήταν και φορέας του Aids. Πριν ένα χρόνο ανακοινώθηκε συναυλία του στην Ελλάδα η οποία όμως ακυρώθηκε στο παρά πέντε.
28/05/2011
Μπάμπης Αργυρίου

http://www.mic.gr/news.asp?id=37380

κριμα, πολυ ιδιαιτερος ερμηνευτης
αυτο το τραγουδι μου ειχε κολλησει ενα καιρο

Όχι ρε τώρα το είδα:(

Ας αναπαυτεί

ήταν η πρώτη είδηση που αντίκρυσα σήμερα όταν άνοιξα τον υπολογιστή, και μπορώ να πω ότι σοκαρίστηκα κάπως. ειδικά από τη στιγμή που είχε επιστρέψει πέρυσι με έναν εξαιρετικό δίσκο από κάθε άποψη.
μεγάλος καλλιτέχνης, από αυτούς που μουσικά σφράγισαν τον 20ό αιώνα.
αντιγράφω από το ‘τι ακούτε’:

rip ηταν πολυ μπροστα στα 70s

r.i.p

Όχι ρε γμτ, τώρα το είδα… :frowning:

RIP

R.Ι.P

Κρίμα…

Αν και εχω ακουσει ελαχιστα, R.I.P.

…το ίδιο…r.i.p.

Παει κι ο παππους. Τον εμαθα περσι με τη δισκαρα που εβγαλε και απο τοτε αγαπαμε. Rip =(

για όποιον ενδιαφέρεται, ένα αφιέρωμα από το pitchfork. είναι καλό. διαβάστε το:

[U]http://pitchfork.com/features/articles/7978-appreciation-gil-scott-heron/[/U]

Ήτανε ένας απο τους αγαπημενους μου καλλιτέχνες. Έχω λιώσει αρκετά δισκάκια του. R.I.P ξανά.

2 σελιδες ο γκιλ , 46 η ειμυ.

αυτη ειναι η καταρα του να εισαι στην ακρη της ‘καμπανας’…

Αντ’ αυτού μπορείς να μετρήσεις εναλλακτικά και τους αριθμούς των Users που ποστάραν και δεν είπαν “πάει τα τίναξε και δαύτη παμπαρακατ”

περιμενα τετοιο ποστ. πως νιωθεις που στα 30κατι, ποσο εισαι τελος παντων, γραφεις τετοιες μαλακιες? δηλαδη οταν δαβαζεις αυτα που γραφεις δεν λες ποτε “μα καλα μηπως ειμαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ?”

Είσαι μεγάλο παληκάρι, το trolling σου έχει περάσει σε άλλο επίπεδο.