God is an Astronaut

Αυτή η groupάρα αξίζει ένα thread, νομίζω, μια και απ’όσο έψαξα δεν έχει…

Μολονότι δεν πήγα στο live τους το Νοέμβριο που πέρασε, λογικά θα τους δω το Μάιο, φέτος, παρά τις Πανελλήνιες.

Οι οπαδοί εξυμνείστε, όσοι δεν ξέρετε περί τίνος πρόκειται, φέρτε στο μυαλό σας ανατριχιαστικά μελωδικό, ταξιδιάρικο instrumental post-rock με απίστευτες (ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ όμως) μελωδίες σε πλήκτρα, κυρίως, και θα είστε μέσα! Ειδικά αν έχει τύχει να κολλήσετε με άλλα θηρία του είδους (βλ. 65daysofstatic και Explosions In The Sky), αξίζουν την προσοχή σας…

Αγαπημένος δίσκος για μένα είναι το All is Violent, All is Bright αν και τα υπόλοιπα βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο, σε ποιότητα.

Οντως γκρουπαρα…μαη και γω ελπιζω να ειμαι κει…τρομερες μελωδιες και πολυ ταξιδιαρικοι…All Is Violent, All Is Bright και μενα το αγαπημενο μαλλον,αν και ειχα κολλησει πιο πολυ με το The End of the Beginning,που ηταν το πρωτο τους που πηρα…το καινουριο δεν ξερω τι λεει ακομα,αλλα ειχα ακουσει κανα 2 κομματια στο ακυρο και μου φανηκε και αυτο πολυ προσεγμενο,οπως και τα αλλα…

Πάρα πολύ καλό group. Τον τελευταίο δίσκο δεν τον έχω ακούσει, αλλά τα “All Is Violent, All Is Bright” και “Far From Refuge” είναι ομορφιές.

Aυτά τα 2 κομμάτια είναι κόλλημα:

Sunrise In Aries http://www.youtube.com/watch?v=6Nm30I1vH0w
Fireflies And Empty Skies http://www.youtube.com/watch?v=ZaOnL5CcYbQ&feature=related

Εγω ως οπαδος αρχιζω να εξυμνω !
Καταπληκτικα τα δυο πρωτα αλμπουμ με τα αλλα δυο να ειναι πολυ καλα αλλα να χανουν στις λεπτομερειες.
Εχουν ενα δικο τους ηχο,ο οποιος ειναι love or hate.
Το ντεμπουτο με τις μπολικες ηλεκτρονικες πινελιες και το εντονα ταξιδιαρικο στυλ και το All Is Violent με την
πιο “γλυκια” του μουσικη ειναι τα δυο αγαπημενα μου.
Αυτο που μ’αρεσει σε αυτη την μπαντα ειναι η γλυκια μελαγχολια που σου δημιουργουν οι δισκοι τους και που στο
τελος σε αφηνουν με μια αισθηση αισιοδοξιας.
Πραγματικα πανεμορφη μουσικη.

Πολύ καλό συγκρότημα με πολύ όμορφες και dark (με την εννοια του ανατριχιαστικου) μελωδίες…Παρόλο που έχω μόνο ένα αλμπουμ τους, το Far From Refuge (2007) ήταν αρκετό για να κολλήσω!:stereo:
Ειδικά το κομμάτι : “Tempus Horizon” είναι πολύ δυναμικό και εξίσου ωραίο είναι και το “Darkfall” αν και είναι πιο ήρεμο…

Αντε να ερθει ο Μαϊος γιατι ξαφνικα ψηνομαι παρα πολυ να τους δω :slight_smile: :band:

Ακριβώς αυτό το feeling παίρνω κι εγώ, και εκτός απροόπτου θα κατέβω Gagarin το Μάιο!

Πολύ καλή και ξεχωριστή μπάντα. Ταξιδιάρικη και πολύ μελωδική, όπως είπαν οι περισσότεροι. Δεν σε νταουνιάζει όπως αρκετές post μπάντες. Είναι και το μπαστάρδεμα τις κάθε μίας βέβαια. Αγαπημένος δίσκος far from refuge κι αγαπημένο κομμάτι new years end.

μου αφησαν καλη εντυπωση τα αλμουμ που εχω ακουσει απο τους god is an astronaut…
μονο που εχω την εντυπωση πως δεν τους μπορω για πολλη ωρα…εκτος αν “περασουν” στο background ενω ασχολουμει με κατι αλλο!
εχουν πολυ συγκεκριμενο στυλακι και θεωρω οτι πρεπει πραγματικα να θες να ακουσεις κατι τετοιο…και τα “ξεσπασματα” που εχουν τα τραγουδια τους μου μοιαζουν ιδια μεταξυ τους.

Αυτά που λες όμως αφορούν γενικότερα το ποστ-ροκ, παρά συγκεκριμένα την μπάντα.

ε,οποτε…δεν ειμαι ποστ ροκ φαν!:smiley:

κι εφοσων η μπαντα μαλλον θεωρειται ποστ ροκ…τοτε αφορα και τη μπαντα.(?):-k

Απλα ειπα τι μου εδωσε αυτη η μπαντα με τη μουσικη της…χωρις να ξερω τι ειδος μουσικης ειναι αυτο και αν ειναι ετσι ολες οι μπαντες του εν λογω ειδους.

Ξεχωριστό γκρουπ για μένα απο την πρώτη στιγμή που πρωτοάκουσα το fragile…μαγευτικα ταξίδια, υπέροχες μελωδίες και δυναμικά ξεσπάσματα με ηλεκτρονικές πινελιές…στο live η απόδοση τους ήταν εκπληκτικη…Το all is violent ξεχωρίζει αλλά οι δουλειέσ τους είναι κάτι παραπάνω απο ποιοτικές…

Λίγα με το Post Rock…:lightsabre::lightsabre::p:p

Ακούω για πρώτη φορά το All Is Violent All Is Bright.

Σε ταξιδεύει, σου γεμίζει με εικόνες τη φαντασία, είναι μελωδικό, είναι πιασάρικο, δε κουράζει, έχει ωραία ξεσπάσματα, πανέμορφα τραγούδια, είναι δισκάρα!

Ωραιος ! Το All Is Violent All Is Bright σε σχεση με τον προκατοχο του ειναι πιο ηρεμο,
πιο μελαγχολικο.Ενω το ντεμπουτο ειναι πιο ταξιδιαρικο το δευτερο
ειναι για να το ακους σπιτι μονος ή με καλη παρεα :wink:

Κλέβω την πατέντα του Βλεεδιν και ανασύρω το τόπικ ωστε να πούμε όλοι αυτό:

Προσωπικά δεν είναι στις αγαπημένες μου μπάντες, αλλά πάντα ακούγονται ευχάριστα. Για τα υπόλοιπα ανατρέξτε στο quote.

μπαμπ,γτ τρελο λαιβ σημερα απο γκοντ,πραγματικα πολυ καλη μπαντα,ειχα να τους ακουσω πολυ καιρο,αλλα απο σημερα μαλλον θα ξανακανω μια επαναληψη…ποσο κοματαρα το zodiac,ποσο…

Εχει γινει το αγαπημενο μου,εκθρονιζοντας Forever Lost.

Ε ο νέος δίσκος σίγουρα στα καλύτερα της χρονιάς. Τι δισκάρα είναι αυτή. Σήμερα τον άκουσα πρώτη φορά και έχει παίξει 7 φορες!! Δηλαδή μιλάμε για απίστευτο κόλλημα, με κέρδισε και απο την πρώτη νότα. Δεν υπάρχει filler στα κομμάτια, όλα είναι ένα και ένα με transmissions, Red moon Lagoon και Spiral Code να είναι τα αγαπημένα μου μέχρι στιγμής. Τρομερή δουλειά έχουν κάνει. Για κάποιο λόγο μου θύμισαν Στερεο Νόβα και ξέθαψα και αυτούς μαζί :’) Χωρίς λόγο έτσι απλά. Αλλά ναι, πραγματικά υπέροχος δίσκος

Κι εγώ το λιώνω το Origins τελευταία. Μάλλον είναι το καλύτερο τους, και τους προτιμώ με φωνητικά (έστω κι αλλοιωμένα) παρά σκέτο instrumental. Πολύ ταξιδιάρικο κι ατμοσφαιρικό. Και τα ηλεκτρονικά στοιχεία υπέροχα συνδιασμένα. Ξεχώρισα Callistoga, Exit Dream, Signal Rays, και συμφωνώ για Red Moon Lagoon και Spiral Code είναι κομματάρες! Το μόνο που δε μου άρεσε είναι το ανούσιο εξώφυλλο, αλλά ντάξει λεπτομέρια.

Εντάξει δεν μου έκανε αίσθηση τρελή το εξώφυλλο. Ναι οκ, δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι το καλύτερο τους, αλλά νομίζω κοντράρει άνετα τα περισσότερα

Χωρίς να είναι δισκάρα, νομίζω ότι το “Epitaph” είναι ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει αυτήν τη δεκαετία.