Hardcore/Deathcore/-core κυκλοφορίες

Οκ θα το τσιμπήσω κι αυτό. Είναι σίγουρα ιδιαίτερο αλλά με χαλάει το ότι είναι ambient!

Αυτό ήταν που εν τέλει με έκανε ν’ασχοληθώ εκτενέστερα μ’αυτους τους τύπους(εντάξει και το παράξενο image τους…). Απλά χρειάστηκαν αρκετές ακροάσεις για να το “πιάσω”

Φίλε Deathster ήθελα απλά ν’αναφέρω οτι το συγκεκριμένο ΕP είναι επανακυκλοφορία του ομώνυμου demo τους. Όπως και να’χει, ευτυχώς που έγινε και πάλι διαθέσιμο μέσω της ΝWR και μπορέσαμε να τ’ακούσουμε επιτέλους…

Σε σχέση με Deathspell Omega τι έχεις να πεις? Γιατί από το λίγο που άκουσα μου έκαναν σαν τους Deathspell του Death metal αλλά στο χειρότερο!

Ίσως έχεις δίκιο που συγκρίνεις Deathspell με Portal. Η αλήθεια είναι οτι το τελευταίο των Deathspell δεν μου άρεσε καθόλου, ενώ οι Portal με τρέλαναν!! Μάλλον θα πρέπει να το ακούσεις πρώτα πριν το αγοράσεις(αν σκοπεύεις να το αγορασεις δλδ).

Σοβαρά? Εγώ χέστηκα πάνω μου όταν το άκουσα και να φανταστείς δεν τους ήξερα καν! Πήρα και το προηγούμενο (Kenose) που αν και 15 φορές πιο απλό είναι τρελή δισκάρα! Αυτό ακούω αυτές τις μέρες. Προτείνω να τους δώσεις ακόμα καμιά ευκαιρία.

Εχω καιρο να προτεινω κατι. Για παμε:

[CENTER][SIZE=“2”]Propagandhi - Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes[/SIZE]

[/CENTER]

Το συγκεκριμενο δισκιο καταγεται απο punk, old school hardcore & thrashy crossover μεριά, με μια ελαφρα (και με καλη εννοια) εμπορικη πινελια. Μη περιμενετε καμια καφριλιά. Να περιμένετε ομως καλογραμμενες κιθάρες κι εξαιρετικες μελωδιες. Τσεκ ιφ γιου λάικ.

ωπ δεν περιμενα να δω propagandhi εδώ μέσα! Πολύ ωραίο δισκίο!

Soulfly - Conquer

Διερευσε :wink:

Απίστευτα νέα…

Θα επανακυκλοφορήσουν σε LP/CD τα δύο Demos(“Spawn Of Pure Malevolence” & “Draped In Cerecloth”)των θεών Repugnant!!! Δεν ξέρω λεπτομέρειες δυστυχώς, αλλά νομίζω πώς μια εκ των Soulseller και Nuclear Winter θα το τυπώσει!

8O 8O Φτιαξε μας !!!

ετσι!!!
επεστρεψαν
μετα το ακουστικο τους διαλειματακι
in your face metalcore

αγαπαμε candace

Η 5αλφα δεν ταιριαζει και πολυ για core εξωφυλλο…

Δεν το εχω ακουσει το Walls Of Jericho.Το εξωφυλλο παντως ειναι αδιαφορο.
Το ΕΡ που βγαλανε πριν λιγο καιρο αν και διαφορετικο τα εσπαγε!

ε μαλλον εχει καποιο κονσεπτ

αναποδο αστερι με την αμερικανικη σημαια μεσα

the all seeing eye πιο πανω

The american dream ο τιτλος

Ίσως είναι αρκετά mainstream γι αυτό το θρεντ, με αρκετά καθαρά σημεία.

Άποψή μου, ότι αυτός ο δίσκος δεν αστειέυεται. Όσοι αγαπήσατε Genghis Tron, σπεύσατε.

Sky Eats Airplane-s/t

Τι άθλιες αυτές οι καρατριγκαρισμένες παραγωγές. Ό,τι χειρότερο έχει συμβεί στο Death metal. Ουστ σε Braindrill, Odious Mortem, Decrepit Birth με τις σκατοπαραγωγές τους. Έκανα τη μαλακία να αγοράσω Decrepit και σκέφτομαι να το πετάξω.

Συμφωνω με τον αποπανω οσον αφορα τις παραγωγες.Θελουμε λασπη,σαπιλα και ογκο !
Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αρκετες παραγωγες που ειναι πλαστικουρες εντελως.
Αν και οι Odious Mortem, Decrepit Birth απ’οσο εχω ακουσει μαρεσαν.Δεν θυμαμαι τις παραγωγες
τους ομως!
Κατα τα αλλα οι παλιοσειρες εχουν επιστρεψει στον χωρο του Death Metal.Αλλη μια μπαντα που
βγαζει αλμπουμ ειναι και οι Benediction.Killing Music o τιτλος του νεου τους αλμπουμ.
Ωραιο μου ακουγεται μεχρι στιγμης.

Benediction?? ούτε που ήξερα ότι βγάζουν ακόμα δίσκους αυτοί. θα το τσεκάρω.

Ρε τελευταία κοπανιέμαι με αυτό:

Facebreaker - Dead, Rotten and Hungry (2008 )

ε γίνεται του old school death - ά το κάγκελο. Θυμίζουν λίγο από Grave. Το αξιοπρόσεχτο είναι ότι συνδυάζουν την ταχύτητα με αρκετό groove.

κοπάνημα:

After The Burial - Rareform

Αρχικα απο το ονομα και (ισως) το εξωφυλλο νομιζεις πως ειναι αλλο ενα metalcore group αλλα απο το πρωτο δευτερολεπτο που θα ακουσεις το album ξεχωριζει.

Death metal/deathcore η οπως αλλιως θες πεστο, το μονο σιγουρο ειναι οτι ξεχωριζει.

Edit: μιας και αναφερθηκε το death/deathcore leakαρηστηκε το

All Shall Perish - Awaken The Dreamers

Γενικως εχουν κυκλοφορησει παρα πολλα ωραια albums ασχετα με το ειδος του topic αλλα δεν προλαβαινω να τα γραψω. Θα κανω ενα top της χρονιας οταν απολυθω.