Hardcore/Deathcore/-core κυκλοφορίες

Ε το έχω ακούσει το Obscura.

Πώς σου φάνηκε? Εγώ το βάζω στους 5 κορυφαίους μέταλ δίσκους. Κ το έχω και αυθεντικό!

message by manos87: υπάρχει επιλογή edit σε κάθε πόστ σου :slight_smile:

Δίκους=δίσκους #-o

Νταξει οχι στους 5 (βασικα αν σ αρεσει τοσο γιατι οχι, γουστα ειναι…), αλλα σιγουρα ενα τρομερο αλμπουμ!

Γιατί έχει αυτά που ζητάω από τη μουσική. Κρίμα που δεν το εξέλιξαν αργότερα οι Gorguts αν και το επόμενό τους είναι κι αυτό φανταστικό. Να δω οι Negativa τι θα κάνουν.

@ Obscurus:

Aν και τους gorguts τους ήξερα από πιτσιρικάς, το συγκεκριμένο άλμπουμ το άκουσα μόλις πριν κάνα χρόνο. Kοίτα, παρα - είναι χαώδες για μένα, αλλά:

η μουσική που υπάρχει ( ? ) εκεί μέσα είναι είναι αν μη τι άλλο περίεργα αξιοπρόσεχτη. Εκεί που αν ακούσεις ένα μεμονωμένο κομμάτι στα πεταχτά το πιο πιθανό να πεις “ρε τι βλακείες είναι αυτές, βάλε tankard”, αμά είσαι λίγο πιο συγκεντρωμένος μπορείς να ακούς τον δίσκο στο repeat για ώρες. Κομματάρες σαν το Nostalgia είναι απλά αριστουργήματα.
Από την άλλη όμως, διαφωνώ με τις διθυραμβικές κριτικές που έχω διαβάσει καθώς δεν θεωρώ ότι κάνανε την τεράστια καινότομια που όλοι περιγράφουν. Εντάξει, σίγουρα είναι εντυπωσιακό και ψαρωτικό το αποτέλεσμα αλλά η άποψή μου είναι ότι αν πάρεις τους Voivod περιόδου 95 - 98 και τους ανακατέψεις με λίγο από Cynic, Pestilence, Atheist τότε δεν είναι και τελείως αναπάντεχο αυτό που ακούς στο Οbscura.

Τεσπά, τσεκάρετε και το γκρουπ “Obscura” που πρότεινα παραπάνω. Είναι μπόμπες τα κομμάτια τους.

Τα συγκροτήματα που αναφέρεις καθιστούν όχι και τόσο αναπάντεχο το προηγούμενο πόνημα των Gorguts, The Erosion of Sanity. Όσον αφορά το Obscura το μόνο κοινό που έχει με αυτούς είναι ότι βασίζεται στη δυσαρμονία και στους πολύπλοκους χρονισμούς κάτι που πρώτοι οι Voivod ξεκίνησαν. Υπάρχουν κάποιες επιρροές στη φωνή από Death αλλά οι γενικά οι επιρροές του από το καλόβουλο progressive death κατά την ταπεινή μου άποψη σταματούν εκεί. Δεν αντιλέγω ότι δεν θα υπήρχε αν δεν είχαν βάλει το λιθάρι τους οι συγκεκριμένες μπάντες απλά δεν νομίζω ότι ο Luc και η παρέα του άκουγαν πλέον Pestilence και Atheist. Περισσότερα κοινά έχει με το Domination των Morbid Angel. Η τεράστια καινοτομία που όλοι περιγράφουν έχει να κάνει με το τον τρόπο που ξεδιπλώνονται τα riffs του. Είναι απλά το νέο riff που δε γίνεται να επηρεάσει κανέναν γιατί απλά κανείς δε σκέφτεται τόσο παράδοξα.

Θα τσεκάρω και τους Obscura! :wink:

Fell Sillent-The Hidden Words

Το ακουσα. Καλο, αλλα διαφορετικο απ οτι περιμενα. Λειπουν τα ανελεητα beatdowns του “Hope” και προστεθηκαν περισσοτερα μεταλλικα στοιχεια. Ασε που τα φωνητικα δεν ειναι τοσο σκισμενα, κατι που με πωρωνε καργα. Αλλη φαση, κοινως θελει τον χρονο του.

Το Arkangel δεν το εχω ακουσει ακομα εν τω μεταξυ. :-s :?

Λοιπον!Το ποσταρε και ο Nihilist στα εξωφυλλα το ποσταρω και εδω
Νεο (?) αλμπουμ για τους Θεους Incantation.Blasphemous Cremation
o ερωτικος και αγαπησιαρικος τιτλος του.Το εξωφυλλο.

Και μερικες παραπανω πληροφοριες συμφωνα με την Εγκυκλοπαιδεια.

Originally intended to be the split with Amorphis.

Rough mix of the original recording of ‘‘Onward to Golgotha’’ then erased and
never used until now…

Ακούστε το. Το υλικό είναι γαμιστερό (αναμενόμενο) και η παραγωγή (η ποια?) είναι πιο σάπια και από πτώμα σε νεκροταφείο. Η μπασαδούρα γκρεμίζει σπίτια. Για το Incantation μιλάω φυσικά.

Πολυ αδικημενη μπαντα στην Ελλαδα ρε!
Και αυτοι και οι Immolation.Aν και γενικα το
death metal δεν εχει και πολλους οπαδους εδω.

Αυτό απλά.

Αν σκεφτει κανεις ποσες ειναι οι μπαντες που αξιζουν στον χωρο ειναι πραγματικα κριμα.
Κοιταγα στο metal-archives oι Incantation ειναι ισως η μπαντα με τον μεγαλυτερο
αριθμο session μουσικων σε live.Εδω γραφονται μονο οσοι ηχογραφησαν με την μπαντα.
http://www.metal-archives.com/band.php?id=885

Επισης η μπαντα εχει ξαναβγαλει rough mix αλμπουμ της και αυτο ηταν το τριτο τους αλμπουμ
Upon The Throne Of Apocalypse που ηταν το Mortal Throne Of Nazarene σε rough mix (ποσο πιο
σαπιο ?) και αντεστραμμενη την σειρα των τραγουδιων.

Βαριόμουν να ψάχνω για το black metal thread, οπότε το ποστάρω εδώ.
Ψάχτε, βρείτε και ακούστε οπωσδήποτε αυτή την απίστευτη δισκάρα:

[SIZE=“5”]Unanimated - Ancient God of Evil[/SIZE]

Πρόκειται ουσιαστικά για blackened death metal, θα σας θυμίσει αρκετά Dissection. To κόλλημα μου (και πρόκειται για κόλλημα αρκετών μηνών) με τους εν λόγω Σουηδούς είναι ότι το “Ancient God of Evil” (1995) είναι καλύτερο από όλους τους δίσκους των Dissection μαζί (εντάξει το “Reinkaos” αφήστε το έξω, μιλάω για τα άλλα 2 έπη), όσο και αν ακούγεται αυτό αιρετικό.
Οι Unanimated φτιάχτηκαν το 1988 στην Στοκχόλμη και έχουν ακόμα ένα δίσκο, (επίσης πολύ καλός) το “In the Forest of the Dreaming Dead” (1993). Διαλύθηκαν το 1996 και επανασυνδέθηκαν πρόσφατα, τον περασμένο χρόνο. Μεγάλο ενδιαφέρον έχουν τα μέλη που τους απαρτίζουν. Τσεκάρετε το archives.
Περιμένω απόψεις. Τους έχει ακούσει κανείς άλλος?

Εγώ ρε μάστορα, έπειτα από δική σου προτροπή. :stuck_out_tongue:

Μιλάμε για μπανταρα, όχι αστεία. Αν και πιστεύω πως δεν ξεπερνούν τους Dissection, στέκονται άνετα δίπλα τους (στην κορυφή). Αυτά, έχοντας ακούσει μόνο το Ancient God of Evil (αν και νομίζω ότι αρκει). Ένας δίσκος που πρέπει να ακούσουν όσοι την βρίσκουν με death/black!

Eγω ειχα κατεβασει οταν ειχες ποσταρει στα τοπικ με τα cd.
Μου εκανε ενα κλικ το ονομα και ειπα να τους ακουσω.
Μια φορα το εχω ακουσει ομως και ετσι δεν μπορω να εκφερω αποψη.

Υ.Γ. To Black topic μια σελιδα πισω ειναι ρε τεμπελη :stuck_out_tongue:

τον δισκο τον ειχα ακουσει πριν καμια δεκαρια χρονια σε ενα φιλο, απο τον οποιο ουσιαστικα εμαθα το death metal

θυμαμαι μου χε κανει μεγαλη εντυπωση
καθως γουσταρα καργα τοτε σουηδικη σκηνη
μου το ειχε γραψει σε κασσετα θυμαμαι
και το ακουγα συνεχεια (αυτους και τους desultory - αλλο μεγαλο κολλημα)
θυμαμαι οτι ειχε μια τρελη κομματαρα (το πρωτο κομματιι?)
δυστυχως με την παροδο των χρονων και την αγορα cd player ξεχαστηκε στο ραφι με τις κασσετες
ευκαιρια τωρα με την τεχνολογια να τον ξαναβρω να τον ακουσω
αν θυμαμαι επαιζε και ο stjarnvid των entombed και ο cabeza των dismember με αλλο ονομα???

τωρα αν ειναι καλυτερος απο dissection αυτα ειναι γουστα

Εσένα σε είχα στα υπόψιν μου ρε, τι πετάγεσαι? :stuck_out_tongue:

Το bold είναι η σωστότερη πρόταση. Είναι τουλάχιστον ισάξιες μπάντες. Κρίμα που οι Unanimated δεν είχαν την προβολή που τους ταιριάζει.

Deathster τσέκαρε τους οπωσδήποτε, δεν παίζει να μην σ’ αρέσουν.

Ντάξει ρε παιδί μου, 3μιση το βράδυ μην ζητάς πολλά και συ! :roll:

Πολυ καλοι οι Unanimated.Θα τους ακουσω και αλλες φορες βεβαια.

100 σελιδες τοπικ και υπαρχει μια μικρη αναφορα (απο μενα κιολας) στους Πολωνους
θεους με το ονομα Vader.Aπο τις πιο παλιες extreme μπαντες της Ανατολικης
Ευρωπης και απο τις πιο καλες και γνωστες πλεον σε παγκοσμια κλιμακα.
Με επιρροες απο Slayer & Morbid Angel οι κυριοι αυτοι δημιουργησαν μερικα διαμαντια
στον χωρο του death metal.Γρηγοροι ρυθμοι,καταπληκτικο drumming-αν και στα τελευταια-
παιζει πολυ trigger,τραγουδια σφηνακια συνθετουν το προφιλ της μπαντας.
Εχουν κυκλοφορησει αρκετα EP και συλλογες σε ενοχλητικο βαθμο.Η φετινη συλλογη
ειναι για τα 25 χρονια της μπαντας.
Προτεινομενα αλμπουμ τα
Black to the Blind (1997)

De Profundis (1995)

Επισης προτεινομενα ειναι και τα Litany (2000) και Revelations (2002).
Επισης εξαιρετικα τα 2 live της μπαντας The Darkest Age (1994) και Live In Japan (1998 ).
Toυς ειχα αφησει στο αλμπουμ του 02 και χτες-προχτες θυμηθηκα οτι ο επι χρονια drummer
τους πεθανε το 2005.Τι εχουν ολοι οι Πολωνοι drummers και πεθαινουν ?