Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

To Crossroads είναι από τις αποκαλύψεις τις χρονιάς για μένα (δεν έχω ακούσει τα δύο προηγούμενα full length τους ακόμη).

Οι Castle και μένα δε με ενθουσίασαν, θεωρώ το In WItch Order ανώτερο (και δεν έχω ακούσει το Blacklands που έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές). Αλλά παραγωγικότατοι -3 κυκλοφορίες σε 4 χρόνια- και σε σταθερά καλό επίπεδο.
Αλλά δεν είναι και καθαρά Heavy μπάντα, έχουν πολλές Doom αναφορές, ακόμα και Thrash στοιχεία στον ήχο τους.

σιγουρα ενα απο τα καλυτερα ελληνικα σχηματα : https://www.youtube.com/watch?v=YPdXyDn0Qt4 (Power Crue)

Borrowed time - s/t

Έχω κολλήσει μ’αυτό το δισκάκι αυτές τις μέρες κ ειπα να το αναφέρω εδω.
Περσινή κυκλοφορία εξ Αμερικής, φοβερό καλοπαιγμενο χεβι μετσολ, με ριφφαρες από δω κ από κει, με εναλλαγές ρυθμών, δισολιες χωρίς τσιγκουνιά κ γενικώς, οτι θέλει να ακούσει ένας λάτρης του είδους. Πιθανότατα φίλε ακροατή να σε χαλάσουν λίγο τα φωνητικά (όπως κ μενα στις πρώτες ακροάσεις) αλλα δώστου ακροάσεις κ θα δεις οτι παρόλο που ο τύπος όντως δεν την πολυπαλευει στις ψιλές, εχει γράψει τρομερές φωνητικές γραμμές, τραγουδαει με ψυχή κ εντέλει το αποτέλεσμα ειναι γαμηστερο!

\m/

Για τους αυστραλούς τους Tarot τι γνώμη έχετε;; Υπέπεσε στην αντίληψη μου το ep τους Dying daze κ μου άρεσε αρκετά. Δεν ξέρω λοιπά στοιχεία εκτός του ότι πρέπει να πίνουν κρασι στο όνομα των Pagan altar

τι υπερπροτασαρα ηταν αυτη :|:| 2 κομματια τους υπαρχουν στο youtube, ειμαι 150% σιγουρος οτι ηχογραφηθηκαν το 70’ και απλα τα εβγαλαν τωρα για να μας τρολλαρουν.

και το πιο καλό τρολάρισμα είναι ότι τα έβγαλαν μόνο σε κασέτα!!! Άντε να βρίσκεις κασετόφωνο…

Απολαύτε τα:
http://heavychainsrecords.bandcamp.com/album/dying-daze
http://heavychainsrecords.bandcamp.com/album/life-and-death

δεν ανήκουν στο τόπικ όμως

Στις 11 Νοεμβρίου θα κυκλοφορήσει αυτό το άλμπουμ . Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιο δείγμα να ακούσουμε.

Εγώ τους έμαθα από αυτό εδώ το έποςκαι ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει.

Οι περισσότεροι από εδώ μέσα τους ξέρουν. Όσοι δεν τους έχετε ακούσει τους συνιστώ με κλειστά τα μάτια.

Kattah-Lapis Lazuli

Σκεφτειτε το Accident of Birth στο πιο προγκ και με ανατολίτικες ενεσεις

Νέο Skelator

Όπως ακριβώς θέλω το metal μου

αγαπάμε

Mastercastle-Enfer (De La Bibliothèque Nationale)

female fronted neoclassical/symphonic power metal και οποιος αντεξει.Και ομως αξιζει και μαλιστα μου αρεσε και πολυ

Το 2015 ξεικνάει με αυτό…

αυτά είναι!

αυτό το φετινό power διαμαντάκι το άκουσε κανένας??

[B]Skyliner - Outsiders[/B]

Διαμαντακι , όπως το λες

Εγώ προσωπικά δεν τους είχα καν ακουστά. Γι αυτό μπαίνω τακτικά εδώ μέσα. Σε ευχαριστώ φίλε

εντωμεταξύ.
power metal.
2014.
συνθέσεις πάνω απο 6-7 λεπτά.
και 20+ λεπτά κομμάτι.

ούτε 1% πιθανότητες να μου αρέσει δεν έδινα. αλλά πραγματικά δεν σε αφήνει δευτερόλεπτο. ακόμη και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάρκεια(οσο χωράει το cd) δεν είναι μείον. απο οτι κατάλαβα έχουν βάλει κομμάτια που έχουν κυκλοφορήσει σε ντεμο και ep τους, αλλά δεν τα εχω ακούσει για να δω αν είχαν άλλη μορφή.