Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Στο μεταξύ εβγαλαν καινούριο οι Cornerstone και σήμερα το πήρα χαμπάρι!

Two Tales of One Tomorrow ονομάζεται και θα τσεκαριστεί άμεσα! :slight_smile:

Gigatron, ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν πάσχεις από αμνησία! :wink:

Xehasa na grapsw gia mia perisini spoudaia kat’eme kikloforia…pou den eida na provalete oso prepei!

Mob Rules-Ethnolution A.D. Poiotita!!To ehei kanenas ipopsin?

Το’χουμε, ωραίο ήταν.

Είναι η τιμωρία που λέγαμε…:wink:

Δισκαρα-Απλα!

Ακουσα καποια καινουρια cd και καταθετω την αποψη μου!

1.Serenity-Words Untold & Dreams Unlived:πολυ καλο prog/power στα χναρια των Kamelot ισως και λιγο πιο prog σε καποια σημεια!Παντως πραγματικα πολυ ενδιαφερον!
2.Ιntense-As Our Army Grows:Δισκος διαμαντακι κρυμμενο,Αγγλοι με @@ παιζουν us power σε στυλ Iced Earth,κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερο απο το Glorious Burden!!
3.Twisted Tower Dire-Netherworlds:Επιτελους καταφερα και το ακουσα,σιγουρα καλυτερο απο το προηγουμενο τους,εχει κομματαρες μεσα!
4.Wingdom-Reality:Αλλος ενας prog/power δισκος με μελη απο Sonata Arctica κα Rapshody αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτες τις 2 μπαντες…αυτη η κομματαρα που λεγετε Time με εχει στειλει!!!

Ακουσα και το καινουριο Sonata Arctica 2 φορες…η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ απο αυτο που ακουσα…θελει καποια ακουσματα για πιο ολοκληρωμενη αποψη.

Ακη, σωστά τα λές για τους TTD! Προσωπικά το θεωρώ από τα κορυφαία albums στο είδος! Οπως και το καινούριο άλμπουμ Blade Of Triumph των Δανών Iron Fire!

χμ. εμενα το πρωτο τους που το χα ακουσει οταν βγηκε μου αρεσε αρκετα. ηταν το πρωτο review που εκανα ποτε.

[SIZE=“1”]πως περασαν ετσι 5 χρονια θεε μου…[/SIZE]:-s

καλα, για twisted tower dire που λετε, ενα παλιο τους ειχα ακουσει και ηταν συμπαθητικουλι. δε πεθανα. γνωμη μου βεβαια.

καλα heavymetalla κατ εμε:

Twilightning - Plague House Puppet Show

χμ. βασικα εχει και hard rock, και heavy metal στον ηχο τους, και κανει μπαμ πως ειναι απο σκανδιναβια. εμενα ο δισκος αυτος μου αρεσε ειλικρινα παρα πολυ.

Supreme Majesty - Tales of a Tragic Kingdom

πρωτος δικος των γ@μ@των heavymetalων που βγαζουν και μοιραζουν πασατεμπο επειδη ‘σπερνουν’:stuck_out_tongue:

Supreme Majesty - Elements of Creation

εδω εχουν μια πιο μελωδικη europe meets malmsteen (οχι τις μπουρμπουληθρες του, το λεω με την καλη εννοια) προσεγγιση. buy or die!

Stygma IV - Phobia

το χα ακουσει τη χρονια που βγκε. δεν ημουν τοσο ψαγμενος στον heavy ηχο και ειχα παθει ενα μικρο ως μεγαλο σοκ. ακομα ομως το ακουω πολυ ευχαριστα και μεχρι και σημερα γουσταρω κομματαρες οπως το Isolation 8)

αυτα προς το παρον. επιστρέφω δημήτριος!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8)

Χαχα! Με αυτά που λές, με αναγκάζεις να θάψω… :twisted:

Για τον πρώτο (Twilightning) και τέταρτο (Stygma IV) δίσκο που προτείνεις η άποψή μου είναι εντελώς διαφορετική! [-X

:lol: :lol:

Θα επενέλθω στο θέμα κάποια άλλη στιγμή που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο! :roll:

Φοβερός και υποτιμημένος δίσκος από ενα συγκρότημα που δεν πήρε ποτέ αυτό που του άξιζε…(Εχει και διασκευή Spotlight kid από Rainbow…Tο ομώνυμο κομμάτι του δίσκου είναι απλά άσμα…):smiley:

Ώπα δεν ήξερα αυτή σου την εκδοχή φίλτατε Davidian, ωραίος!!! :smiley: :thumbup:

Το συγκεκριμενο Angel Dust ειναι οντως πολυ καλο!!Το Elements of Creation ειναι φοβερος δισκος απο τους Supreme Majesty,μου ειχε κανει εντυπωση!
To Iron Fire δεν το εχω ακουσει ακομα αλλα ειναι μεσα στα πλανα μου :slight_smile:

[SIZE=“4”]Η Δισκαρα που με εχει κυριολεκτικα τρελανει το τελευταιο διαστημα ειναι το αλμπουμ των Νeverland!!Λεγετε Scizophreneia!!Τρομερο Prog/Power με γαμω τις κιθαρες,drums που σπερνουν και φωναρα!Τσεκαρετε το οπωσδηποτε!![/SIZE]

Απιστευτη απογοητευση και μαυρα χαλια το καινουριο Freedom Call.Δεν ξερω μου εκανε πολυ gay:D αυτο το cdaki:D
Οχι οτι το προηγουμενο ηταν τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δυστηχως μαλλον δεν προκειτε να γυρισουν στις παλιες καλες μερες!

Αρκετά καλό δισκάκι! :thumbup:
Lost Horizon με παραγωγή τελευταίων δίσκων Nocturnal Rites, θα το ονόμαζα…
Η χαρακτηριστικότατη φωνάρα του Daniel Heiman “οδηγεί” τα τραγούδια, τα οποία είναι ελαφρώς πιο heavy από την προηγούμενή του μπάντα, αλλά εξίσσου μελωδικά!
Ωραία έκπληξη!
Το τοποθέτησα ήδη στην 16η θέση του προσωπικού μου top-20 του 2005! 8)

Τα Supreme Majesty δεν τα έχω ακούσει, αλλά πολύ euro-power μου “μυρίζει” από την περιγραφή που έδωσες και δεν θα πάρω…

Το Twilightning δεν έχει καμια σχεση με heavy metal! [-X
Τυπικό euro-power είναι, αλλά ευτυχώς, όχι τόσο κακό…
Τα “Plague-House Puppet Show” και “Victim of Deceit” είναι πολύ καλά, αλλά ο ύμνος είναι το “Diamonds of Mankind”! Πάρα πολύ καλό track, καθαρά '90s και ένας λόγος που μου αρέσει τόσο είναι γιατί μοιάζει αρκετά (στο refrain) με το “Crystalline Dream” των Shadow Gallery! :bow:
Τα υπόλοιπα κομμάτια τα βρίσκω απλά συμπαθητικά, η φωνή του τύπου από ένα σημείο και μετά είναι κουραστική, τα πλήκτρα καλύπτουν τα πάντα, heavy metal riffs δεν υπάρχουν και η διασκεύη (ιαπωνικό bonus track) στο “Wind-up Toy” του θεού Alice Cooper είναι επιεικώς μέτρια… :thumbdown:

To Stygma IV δεν άντεξα να το ακούσω ολόκληρο… :?
Αρκετά χειρότερο από το “The Court Of Eternity”, που θεωρώ απλά συμπαθητικό!

Για μένα είναι πολύ υπερτιμημένος κιόλας! :wink:
Ο.Κ. Έχει 2 - 3 πάρα πολύ καλά κομμάτια, αλλά από κει και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο…
Και είχε πάρει απίστευτα καλές κριτικές και πολύ προώθηση, γιατί τότε ψάχνανε τους καινούργιους Hammerfall και κάθε 2 - 3 μήνες μας παρουσίαζαν την καινούργια ελπίδα του metal…
E, για εκείνο το μήνα (θυμάσαι, M. Hammer τεύχος Ιουνίου 1998, Grave Digger εξώφυλλο) είχαν αποφασίσει ότι οι επόμενοι θεοί είναι οι Angeldust… #-o

Anyway, δεν θα μπώ στη διαδικασία να προτείνω δίσκους από τα '90s, γιατί θα ξεφύγουμε…

Θα προτείνω όμως ένα δισκάκι που είναι όντως heavy metal και κυκλοφόρησε το 2003, αλλά δεν έτυχε και μεγάλης προσοχής…

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!

Πριν 2 - 3 εβδομάδες βρήκα στο inbox από το Myspace μου ένα μήνυμα που άρχιζε ως εξής:

"…Hi Dimitris!

Since you seem to have such a great taste for music, would you like our first album “Fire, walk with me” for free…" :-s

Ήταν ο Jonas J. Rockford, ο κιθαρίστας των Σουηδών VII Gates!
Μου έστειλε τον δίσκο (σε mp3s) ζητώντας τη γνώμη μου, εξηγώντας παράλληλα ότι η εταιρία που τον κυκλοφόρησε δεν έκανε καθόλου καλή δουλειά στη διανομή και προσπαθεί ο ίδιος να “προωθήσει” το όνομα της μπάντας του…

Πολύ κακώς, γιατί το “Fire, Walk With Me” των VII Gates, είναι μελωδικότατο, πορωτικό, riff-άτο, έχει πολύ καλά solos, διακριτική χρήση πλήκτρων, ενδιαφέρουσα προσθήκη accordion, φωνητικά που θυμίζουν τον Γιάννη “Εμπρός Λαοί” Παπανικολάου (ex- Innerwish, νυν-Παπαροκάδες) και συνθέσεις πλημμυρισμένες από έμπνευση!!! :metal:
Μου άρεσε τόσο, που έψαξα να βρώ το αυθεντικό album και ευτυχώς το βρήκα στο ebay.de!
Προχτές μου είπε ο Jonas ότι ο δεύτερος δίσκος τους είναι έτοιμος και αυτές τις μέρες γίνεται η μίξη και το mastering!

Όποιος δεν βαριέται, μπορεί να τσεκάρει κάποια audio-samples εδώ:

http://www.sevengates.se/

[SIZE=“4”]Hail to Sweden!!![/SIZE]

Ενδιαφερον το δισκακι που προτεινεις,θα γινει ελεγχος:)
Ενα ωραιο νεο παντως ειναι οτι οι Lost Horizon επαναδραστηριοποιουντε κι ψαχνουν νεο τραγουδιστη προκειμενου να ηχογραφησουν νεο αλμπουμ!Καθολου ασχημα!!!

http://www.avopolis.gr/metal/news/default.asp?ID=5092

Για να δούμε…:-k (Θα λέει τίποτα?:-k )

Ενδιαφερον νεο!!O Smolski ειναι εγγυηση πιστευω!!

Άκη, έχω να προτείνω κι εγώ Neverland, αλλά τους Βραζιλιάνους! :slight_smile: και το άλμπουμ τους Megalomania. Δεν θα έλεγα ότι είναι τρομερό άλμπουμ, αλλά έχει κάποια πολύ καλά κομμάτια! Συμφωνώ με τα σχόλια του Δημήτρη για Supreme Majesty, Stygma IV & Twilightning. Οι Angel Dust πάντως δεν είναι καθόλου καινούρια μπάντα. Υπάρχουν από τα 80’s όταν κι έπαιζαν thrash και είχαν κυκλοφορήσει 2 albums. Πρέπει κάποια στιγμή να τσεκάρω και τους VII Gates.

Θα τους τσεκαρω,γιατι οχι??:smiley: Εμπιστευομαι το γουστο σου!:slight_smile: